Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Wintertarwe en Pootaardappelen ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. VERGADERING HOOFDBESTUUR. AFDELING ALMKERK. VOORLICHTING - INZAKE WATERSNOODSCHADE. VRIJGEMAAKTE RUNDVEE BESLAGEN. UITBREIDINGSPLANNEN VAN GEMEENTEN. ERVARINGEN VAN EEN JONGE BOER IN EEN „NATTE'VPOLDER. MILLI ARDEN-N OT A DER LEVENSVERZEKERING. GEBRs DE J0NGH ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD NIEUWENDIJK: Donderdag 15 Oct., 11—12 uur, Café v. d. Heuvel. De vergadering voor het Hoofdbestuur der Noord-Brabantse Mij van Landbouw is vastgesteld op Maandag 26 October a.s. Afdelingen, die als nog punten ter behandeling op deze vergadering wensen op te geven, worden verzocht, deze vóór 19 October a.s. aan het secretariaat te willen door geven. De afdeling Almkerk der N.B.M.L. hield een gecombineerde vergadering met de afd. Almkerk van de C.B.T.B. en wel ter bespreking van de ver deling der geschenkzendingen (landbouwwerktui gen en gereedschappen) aan de getroffenen door de watersnood. Over de wijze waarop deze goederen zullen wor den verdeeld, is nog wel wat aan te merken en de vergadering was dan ook van oordeel, dat, wanneer dit doorgaat als is voorgesteld, er grote onbillijk heden zullen ontstaan. Ook werd op deze vergadering gevraagd of het waar is, dat de besturen van zuivelfabrieken en organisaties advies gegeven hebben om de ver vroegde sanering van rundvee voor de t.b.c.- bestrijding te doen uitvoeren. De voorzitter gaf toe, dat dit gebeurd is en zag daar persoonlijk niets kwaads in. Alleen vond hij het jammer, dat dit niet vroeger bekend gemaakt is. Verschillende aanwezigen vonden deze wijze van handelen echter niet juist en vreesden, dat dit voor velen een financiële strop zal worden. De termen waarin ook nogal heftige woorden werden geuit over dit onderwerp bewezen, dat de gemoe deren van verschillende aanwezigen nog al verhit waren. Besloten werd om nogmaals een gecombineerde vergadering te houden en daarbij Dr Kirch uit te nodigen om van antwoord te dienen. De voorzitter zal trachten dit in orde te maken. Hierna volgde sluiting van de vergadering. De Secretaris, W. NOORLOOS. Vanwege het Adviesbureau van de Stichting voor de Landbouw zullen op de navolgende data en plaatsen zitdagen worden gehouden voor het geven van voorlichting en advies zowel over ge bouwen-agrarische en huisraadschade. FIJNAART. Op Vrijdag 16 October a.s., in hotel „Van Baaren", des v.m. van 9.30 tot 13 uur. ZEVENBERGEN. Op Vrijdag 16 October a.s., in hotel „Tholenaar", des n.m. van 14 tot 17 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Donderdagvoormiddag in café Van Dijk te Almkerk. Ter bevordering van een vlotte afwerking is het gewenst, dat men op de zitdagen steeds de be scheiden meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Hieronder volgt een overzicht van de Gezond heidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw omtrent het aantal rundveebeslagen, dat in de periode van 20 Mei 1951 tot en met 5 Sep tember 1953 vrij van tuberculose is geworden: Groningen 2.075 (1.729) Drenthe 1.453 313) Overijssel 6.751 (4.670) Gelderland 9.449 (3.745) Utrecht 2.425 (1.655) Noord-Holland 3.795 (2.519) Zuid-Holland 3.192 (2.552) Zeeland 1.795 559) N oord-Brabant 15.781 (3.429) Limburg 6.614 710) Nederland 53.330 (21.881) Onder de 53.330 vrijgemaakte rundveebeslagen bevinden zich 1.569 rundveebeslagen, diè na afloop van de voor die beslagen vastgestelde sanerings periode zijn gesaneerd; dat wil zeggen, die te laat zijn gesaneerd. De betrokken veehouders zijn dus niet meer in aanmerking gekomen voor uitkering van de extra-heffing of van slachtpremies. De getallen tussen haakjes geven aan de aan tallen rundveebeslagen, die meer dan één jaar vóór het einde van hun saneringstermijn zijn vrij gemaakt. ROZENDAAL. Vanaf 23 September ligt gedurende vier weken voor een ieder ter inzage het ontwerpplan tot wij ziging van het uitbreidingsplan in onderdelen en het uitbreidingsplan in hoofdzaken. Gedurende deze termijn kunnen belanghebben den bezwaren indienen bij de gemeenteraad. WERKENDAM. Van 19 September tot en met 7 October ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage de door de gemeenteraad in zijn vergadering van 29 Augustus vastgestelde herziening van het wederopbouwplan. Belanghebbenden, die «zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende zes weken na afloop van deze termijn bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. Het is nog wel niet precies elke dag, maar zo af en toe maakt moecter dc kachefrdl eens aan, enigs zins weifelend, nog wel wat vroeg, maar het be gint toch al fris te worden. De bladeren gaan val len, het zijn allemaal tekenen, dat de herfst er is en dat het maar even meer duren zal, of we zitten weer in de winter. Ik weet niet hoe het weer is, als de postbode het Landbouwblad bij U in de bus gooit, maar tot op heden hebben wij een prachtige week weer gehad, en ik ben het helemaal niet eens met die boer, die mij vanmorgen vertelde, dat hij zo hard naar wat regen verlangde' voor de inwerking van zijn gips op liet tarweland. Als je zo hier en daar, voornamelijk in de zware grond, het winterland- ploegen beziet, dan vraag je je toch werkelijk af, wat moet daar volgend jaar groeien. Het trekt enorm zwaar en de grond valt slecht met aange bouwde trekkerploegen werken, schijnt dit jaar heus niet mee te vallen. Wat is het toch gelukkig, dal het weer ons nu in de bietencampagne zo goed gezind is. Vele zware percelen, die met bieten gezaaid waren, zijn al een heel eind gerooid en geleverd. Hoe had dit alles toch met slecht weer moeten gaan? Een totaal verreden perceel hadden we overgehouden en juist daar was de Voorlichtingsdienst van het voorjaar, toen men ons waarschuwde om voorzich tig te zijn met bieten zaaien, zo bang voor. Dat de opbrengst in de ene polder veel zou ver schillen met die in de andere was wel te zien, maar dat de gehalten zo enorm ver uiteen zouden lopen, dat is ons werkelijk een raadsel. Ik heb mensen gesproken die klagen over gehalten van 12 en 13 terwijl mijn overbuurman praat van een gehalte van 17 a En zo tobben we maar aan, zou de rasechte Bra bander zeggen, en inderdaad zo is het, want hoe wel we lang niet klaar zijn met oogst 1953, vraagt de oogst voor volgend jaar weer onze aandacht. Het is nog wel vroeg, maar overal zie je de zaai- machines al bezig om de tarwe aan de aarde toe te vertrouwen en ik heb zo het idee, dat er, hoewel graan na graan, vrij veel tarwe gezaaid wordt. Enigszins begrijpelijk nu we nog niet precies weten welke gewassen we volgend jaar met een vrij grote kans van slagen kunnen verbouwen en dan (en dat moeten we ook vast niet vergeten) witte oogst vraagt weinig werk, dus ook weinig arbeids loon. Als men in de zomermaanden door het Gro ningse landschap rijdt, dan valt daar direct op het verschil met hier, veel meer graan. Wie weet gaan wij enigszins gedwongen door al die sociale voorzieningen, ook die richting wat meer op. Ik heb gelezen, dat men in Zeeland druk bezig is met de oprichting van een volkshogeschool, waarbij men dan West-Brabant wil betrekken. Voor velen nog iets nieuws zo'n volkshogeschool, maar diegenen, die er in andere streken van ons land een cursus van hebben meegemaakt, zijn allen even enthousiast. Dat zegt toch wel wat, en wanneer de oprichting straks een feit geworden is, dan is er ook voor iedere jonge boer heus wel eens even tijd om daar eens kennis mee te gaan maken. Ongeveer in dezelfde tijd, dat onze Minister van Financiën ons doet duizelen van de reeksen cijfers cijfers, die men met een aan het verre verleden herinnerende naam van „millioenen-nota" pleegt aan te duiden zet de „Verzekeringsbode" zijn lezerskring eveneens een aantal cijfers voor: de bedrijfsuitkomsten der Nederlandse levensverzeke ringsmaatschappijen over het afgelopen jaar. Daar de verzekeringswereld doorgaans minder met de reacties op een bepaalde aanduiding behoeft te rekenen dan een zo hooggeplaatst dienaar onzer gemeenschap als de Minister van Financiën, be hoeven wij hienbij de waarheid niet te verbloemen en kunnen rustig spreken van een milliarden-nota. Beschouwing dezer cijfers brengt tal van inte ressante feiten aan het licht, waarvan wij er in dit artikel enkele willen aanduiden. Zet U derhalve schrap, teneinde de vloed der milliarden te kun nen weerstaan, waarbij wij U in zoverre een steun punt hopen te verschaffen, dat wij de bedragen in duizenden guldens weergeven. De totale vooruitgang van alle Nederlandse levensverzekeringsmaatschappijen bedroeg in 1952 ƒ1.628.499(één kleide oefening om weer een beetje thuis te geraken in de sfeer, die buiten ons aller portemonnaie ligt: één miliard, zes honderd acht en twintig millioen, vier honderd negen en negentig duizend gulden), waarmee het totale verzekerde bedrag steeg tot 17.749.219In procenten van het verzekerde bedrag op 1-1-52 betekent dit een gemiddelde vooruitgang van 10,1 Wanneer wij nu uit het totaal der milliarden even gaan kijken naar de indrukwekkende millioe- nen, welke dit totaal vormen, dan vinden we als no. 32 op de ranglijst der 60 maatschappijen men rangschikt naar grootte, zoals te doen gebrui kelijk in deze wereld, welke zich buigt voor de macht van het aantal het Onderling Boeren- verzekeringsfonds. Een onrustig gevalletje deze boereninstelling. Het neemt in de laatste reeks van jaren nimmer meer genoegen met zijn plaats op de ranglijst, maar klimt onweerstaanbaar om hoog. Als we nu de overeenkomstige cijfers van het O.B.F. nagaan, vinden we het Volgende. Vooruit gang 16.795waarmee het totale verzekerde bedrag steeg tot 83.740in procenten van het verzekerde ibedrag op 1-1-52 betekent dit een voor uitgang van 25,1 Herinnert U zich het cijfer 10,1 als gemiddelde vooruitgang? Merkwaardig, die boeren toch. Geen énkele van de grotere broers, de 31 maatschappijen, die in de ranglijst boven het O. B. F. staan, kan deze rela tieve groei ook maar in de verte benaderen. De staten in de „Verzekeringsbode" geven echter meer. Zij geven ook het verval der maatschap pijen aan. Dit verval kan meerdere oorzaken hebben, welke in de practijk worden herleid tot 2 groepen: normaal verval (overlijden en afloop) en abnormaal verval (afkoop, wanbetaling etc.). Nu valt het reeds direct op, dat het totale verval van het O. B. F. zeer laag is, maar omdat de „Verzeke ringsbode" geen splitsing geeft in normaal en ab normaal verval, moeten wij een andere vergelij kingsmaatstaf zoeken. We vinden deze in de jaar verslagen der verschillende maatschappijen. Ken nisneming hiervan leidt tot de conclusie, dat het abnormaal verval in vele gevallen 20 of meer van de productie bedraagt en zelden onder de 15 ligt. Van het abnormale verval bij het O. B. F. schreef het verzekeringsblad „De Vraagbaak" bij de bespreking van het jaarverslag 1952 echter het volgende „Het verval door niet-natuurlijke oorzaken is uiterst gering, bovendien grotendeels een gevolg van emigratie, hetgeen we in deze tijd feitelijk ook een natuurlijke oorzaak zouden kunnen noemen. Voor 1951 was het nog geen 4 der productie, voor dit boekjaar 4,1 waardoor we wel mogen zeggen, dat het Onderling Boerenverzekerings- fonds een uitzonderlijke positie in het levensver zekeringsbedrijf inneemt". Het O. B. F. is een enigszins vreemde eend tus sen zijn 59 soortgenoten, die met hem de bijt der levensverzekering bevolken. Vreemd, omdat zijn doelstelling dienend zijn opzet beperking tot de agrarische sector en daarbij steunend op de coöperatieve organisaties en zijn werkwijze medewerkers zonder provisie-inkomen, wier taak primair een voorlichtend karakter heeft hem een geheel aparte plaats geven temidden van zijn soortgenoten. De bijzondere kenmerken van deze eend blijken geen beletsel, maar veeeleer een sti mulans te zijn voor een ontwikkeling, die in alle opzichten uitzonderlijk mag worden genoemd. Een ontwikkeling waarvan slechts de boer de vruchten plukt. B. Voor Uw POSTBUS 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 13