DE FOKVEEDAG TE OOSTBURG VOORDE Plattelandsvrouw korte Berichten ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD (Slot.) Door de fabricage van een aantal nieuwe, geheel synthetische vezels, zijn na de tweede wereldoor log verschillende weefsels verschenen, waarvan vooral de nylon het soortgelijke Nederlandse product heet Enkalon, het Duitse Perion, het Zwit serse Geil on reeds grote bekendheid heeft ver worven. Lagen de prijzen van nylon-artikelen, als kousen, lingerie, blouses, overhemden enz. aanvan kelijk voor een groot deel onzer bevolking te hoog, thans kunnen velen zich wel kousen of een blouse van nylon permitteren. Maar daarmee wordt het ook noodzakelijk, dat het publiek weet wat het van nylon mag verwachten en hoe nylon moet werden behandeld om er zo lang mogelijk plezier van te hebben. Het is dan ook om deze reden, dat de Com missie voor Huishoudelijke- ea Gezinsvoorlichting reeds een folder aan nylon heeft gewijd. Deze folder vertelt niet slechts over de voor delen van dit weefsel, maar ook over de nadelen en dé behandeling ervan. De nylonvezel is op het ogenblik de sterkste vezel, die men kent. Weefsels hiervan vervaar digd, zullen dus uiterst langzaam slijten; andere voordelen van nylonweefsels zijn het geringe ge wicht, het niet vlug vuil worden, het gemakkelijk wassen, gevolgd door zeer snel droog worden, het overbodig zijn van strijken, het geringe kreuken, het niet aangetast worden door schimmel (het „weer" kan er niet in komen), bacteriën en motten. Als eerste bezwaar moet worden vermeld, het feit, dat het absorbtievermogen van nylon niet groot is, waardoor nylon geen geschikte dracht is voor tropische landen. Men is er reeds gedeeltelijk in geslaagd hierin verbetering te brengen door de nylonvezel te ver spinnen. De zo ontstane spun-nylon gelijkt op wol, absorbeert beter dan onversponnen nylon, maar is na het wassen niet zo vlug droog. Een ander bezwaar van nylon is, dat langdurige blootstelling aan zonlicht het weefsel verzwakt; voor vitrages is nylon dus niet geschikt. Ook is het niet aan te raden nylon buiten te drogen. Ook het verwerken van nylon vereist bijzondere aandacht. Daar het weefsel gemakkelijk rafelt, verdient het aanbeveling dubbele, z.g*. Engelse naden bij de afwerking toe te passen, te stikken met nylongaren en er daarbij zorg voor te dragen, dat de spanning van boven- en onderdraad zo ge ring mogelijk is om rimpelen van de naden te voorkomen. Het rafelen bij het knippen is te ver minderen door een van tevoren warm gemaakte schaar te gebruiken. Mocht het nodig zijn nylon te strijken, dan dient dit met een lauw ijzer te ge schieden, daar anders smelten van het weefsel op treedt. Door de grote sterkte van de nylongaren vindt het toepassing als bijmenging bij andere ga rens. Dit geschiedt echter lang niet altijd op de juiste wijze. Zo is bijv. de versterking van wol met nylon waardeloos, zolang het nylonpercentage beneden de 25 ligt; draagproeven met wollen sokken, welke met nylon waren versterkt, hebben dit bewezen. Mengweefsels, als bijv. rayon met nylon, hebben eerder na- dan voordelen. Immers de sterkte van een dergelijk weefsel wordt bepaald door de zwak ste draad, in dit geval dus door de rayon. Als versterking heeft de nylon hier dus geen zin. Een bezwaar is voorts, dat de rayon bij het wassen al tijd enigszins krimpt en nylon niet, waardoor een dergelijk mengweefsel er na het wassen kreukelig uit zal zien, hetgeen niet door strijken kan worden verholpen. Een vrij algemene klacht is, dat artikelen, ver vaardigd van witte nylon op de lange duur enigs zins gelig worden; door deze kledingstukken enige uren in een vrij sterke oplossing van natriumhy- drosulfiet, d.i. het gebruikelijke bleekmiddel voor wol, te zetten worden ze weer bijna even wit als voorheen. A. v. d. W.v. d. W. en uittrekken van ingezaaide granen; uitpikken van de graanoogst wanneer ze reeds in hokken op het land staat, rijpende erwten en maïs. De tuin bouw wordt door hen geplaagd, omdat ze, wanneer geen graan in de buurt is, de rijpende appels en peren niet ontzien. Ze pikken hier en daar in de vruchten waardoor deze waardeloos worden. In de bloembollenstreken pikken ze, om wat groen te hebben, de groeipunten van de ontkiemende bloem bollen weg. Dit geeft niet alleen groeiremming tengevolge, doch de planten zijn dan meestal ook misvormd. Naast de schade die ze veroorzaken, doen ze ook nuttig werk. Ze vernietigen 'n enorm aantal slak ken, rupsen en allerhande ander tuig. Hier zien we dus ook weer, dat deze dieren ook hun nuttige zijde hebben. Wat weegt hier zwaarder? Ondanks hetgeen we van de vogels weten moe ten we ze als zijnde schadelijk voor land- en tuin bouw aanmerken. In een volgend artikel hopen we nog enkele vo gels te bespreken en na te gaan wat we er tegen kunnen doen. N. C. DE REGT. DE INZENDING DER SC HAPEN. Hoewel het aantal ingezonden schapen klein was, willen we toch nog graag even een omschrijving geven van hetgeen er was aangevoerd. Die aan voer overigens kon veel beter zijn, juist in een gebied als West Zeeuws-Vlaanderen, waar we districtsgewijze het grootste aantal leden van het Schapenstamboek voor Zeeland tellen, een aantal, dat zich de laatste jaren nog steeds uitbreidt. Het is dan ook zeer beslist onjuist, dat de schapen fokkerij hard achteruit gaat, zoals Werd opgemerkt in een voorbeschouwing van de fokdag in het dag blad „De Stem." Zoals reeds eerder opgemerkt, gaat de schapen fokkerij in geregistreerd verband zelfs vooruit, ter wijl ook in het algemeen zeker geen vermindering van de schapenstapel valt te constateren. Mogelijk, dat door wat propaganda voor de fokdag Oostburg t.a.v. de schapen de inzendingen sterk opgevoerd zouden kunnen worden. In de rubriek éénjarig^ooien \Vas een viertal ooien ingezonden, waarvan de stamboekooi 2772 1965 van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat de eerste prijs behaalde. Het is een mooie, typische ooi met een beste ruglijn en voldoende diepte. Later werd deze ooi kampioene. De no's 2 en 3 in deze rubriek waren eveneens van Temmerman, terwijl no 4 was ingezonden, door P. J. Risseeuw te Bres- kens. Alle goed schapen, hoewel de laatste min der typisch was. In de rubriek ooien, geboren vóór 1952, was een drietal ooien ingezonden door P. J. Risseeuw te Breskens. Goed ontwikkelde vschapen, doch matig typisch. Verder een rubriek Ooilammeren met een drietal inzendingen'van F. Dekker te Schoondijke. Hoewel wat verschil in ontwikkeling viel waar te nemen, waren al deze lammeren zeker voldoende wat kwaliteit betreft, met een goede vacht. Tenslotte was een drietal rammen ingezonden, en wel een 3%-jarige door J. A. Provoost te Cad- zand, een 1%-jarige door A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat en een ramlam door F. Dekker te Schoondijke. De eerstgenoemde (stamboekram no. 222) behaalde vlot een le prijs. Het is een beste, typische ram met veel adel. Langgebouwd met toch een sterke rug, grove benen en een mooie rammenkop.; Deze ram is vorig jaar definitief pre miewaardig verklaard. Dit gebeurt op grond van een onderzoek op afstammelingen. Het is dti& be wezen, dat deze«r^m goed fokt en vererft. Deze ram, die gefokt-jperd in Noord-Holland, werd later kampioen. w De andere twee ramrqen kregen eveneens een le prijs. De ram van Temmerman is een robuste ram van goed type, met iets weke rug. De ram van Dekker is een afstammeling van de kampioen- Hij heeft een best type en vertoont een evenredige bouw. Al was er weinig of geen concurrentie in de ver schillende rubrieken, toch zouden, speciaal de kam pioen en kampioene, op iedefe fokdag een goed figuur slaan. DE NEDERLANDSE LANDVARKENS. Hier was het aantal inzendingen zeer klein. Ook hier geldt, dat met wat doelmatige propaganda de aanvoer zeker te verhogen valt. In de rubriek volbloed-beren van 712 maanden oud, was één inzending van R. C. Jansen te Oost burg. De bijna 1 jaar oude beer was in beste con ditie, met een goede achterhand (prima hamvorm) en sterke lendenen. Voldoende typisch. Ingeschreven beren boven 1 jaar waren er twee ingezonden. De la-prijs werd behaald door stam- boekbeer no 601 van Th. van de Abeele te Eede. Deze, uit Gelderand ingevoerde, beer is lang, met goede onderdelen, waarvan vooral de achterhand goed is. Was in de lendenen iets geknepen, lb werd de stamboekbeer no 597 van R. C. Jansen te Oost burg. Zware beerV'VOOiral in de voorhand, waardoor de verhouding t.o.v. de achterhand iets minder fraai is. Beste bovenbouw met sterke lendenen. Er was één geregistreerde zeug van 712 mnd. aangevoerd. Deze, bijna eén jaar oud zijnde, zeug kreeg een 2e prijs. Matig ontwikkeld, terwijl de ver houdingen iets beter konden zijn. M. NIEUWENHUYSE. DE GEITEN. Evenals vorig jaar ontbrak op bovengenoemde tentoonstelling de afdeling geiten niet. De aanvoer was zelfs groter dan vorig jaar, n.l. 22 tegen 16 stuks. De kwaliteit was over het algemeen beter dan vorig jaar, vooral dank zij een, naar verhou ding, grote groep lammeren. De volbloed-lammeren (6) vormden een uitste kende klasse. Marianne 4013 RvJ van F. van Hulle, Zuidzande, kreeg de la prijs. Liesje Pasman III 3998 RvJ van J. Sonnevylle, Groede, de lb prijs. In de klasse van 4 niet-volbloed lammeren, behaal de F. van Hulle de eerste prijs met Lena. De 6 één-jarige melkgeiten vormden eveneens een matig goede klasse, waarbij J. Sonnevylle wederom de eerste prijs behaalde met Mona 3839 RvJ. Er werden slechts 2 stamboekgeiten voorgebracht, n.l. de oudere Corrie 1305 S van D. van Houte, Zuid zande, (een grote, typische geit met minder fraaie uiervorm) en Diana 1362 S, wederom van J. Son nevylle. De laatstgenoemde, nog jonge, stamboek geit is een vastgebouwde, sterke, hoewel iets beer- voetige, geit- met beste uier. Zij werd, evénals in 1952, kampioene. Deze geit toonde bovendien haar bovengenoemde afstammelingen Clara en Mona, waarmede zij aantoonde ook een uitstekende fok- geit te zijn. C. DEN ENGELSEN. Op Dinsdag 1 December zal te Goes behalve de Zuid-Bevelandse Rundveefokdag tegelijkertijd een Veetentoonstellingsmarkt worden gehouden voor Vetvee, Handelsvee, Varkens en Schapen. Mede door de Slagersvakwedstrijd en -tentoon stelling die ook dien dag nog geopend is, zal Goes zeker het trefpunt zijn van slagers, fabrikanten, handelaren en consumenten. In de week van 27 Sept. tot 3 Oct. werd in de provincie Zeeland weer een nieuw geval Van var kenspest in de gemeente Poortvliet geconstateerd. De Stichting voor pootaardappelprópaganda in het buitenland heeft naar aanleiding van de wijzi ging van de klassificatie van de pootaardappelen een fraai geïllustreerde brochure uitgegeven, waar in op duidelijke wijze wordt uiteengezet welke wij zigingen zijn aangebracht. De brochure is te ver krijgen bij voornoemde Stichting, Sweelinckplein 45, Den Haag. Op Donderdag 15 October a.s. zal in dé Jöhahnes Kexkhovenpolder te Woldendorp (provincie Gro ningen) een grote demonstratie met werktuigen voor de bietenoogst worden gehouden. Gedemon streerd zullen worden: bietenrooimachines, lich ters, kop-apparaten, diverse kopschoffels, machi nes voor het inkuilen van ibietenloof, kipwagens, 'n wagen met aangedreven as, elevatoren en laders. Het demonstratieterrein in de Johannes Kerk- hovenpolder is gelegen op middelzware, in goede structuurtoestand verkerende, klei. De bieten zijn gezaaid op 40, 45 en 50 cm rij-afstand, zodat steeds de bij een bepaalde machine of. werkmethode ^best passende rij-afstand kan worden aangeïióudén. Er zal gedemonstreerd worden van 10.30 uur v.m. tot 12.30 uur n.m. en van 13.30 uur tot 15.30 uur. De bevindingen van de beoordelingscommissie op de beide voorafgaande beoordelingsdagen zullen in een nabespreking door de heer E. J. A. Hoogland van het Instituut voor Landbouwtechniek worden medegedeeld. Deze nabespreking wordt gehouden om 4 uur n.m. in Café Vieregge te Woldendorp. De alom bekende „Land van Cuijkse Trekpaar dendag" te Haps, wordt dit jaar gehouden op Don derdag 15 October a.s. De betekenis van deze grote najaarskeuring zal ieder duidelijk zijn die weet tot welk, een hoge stand de trekpaardfokkerij zich in dit gebied in de loop der jaren heeft ontwikkeld en hoe deze fokdag daar is uitgegroeid tot een belangrijke expositie van groot formaat. In de jaren 1934'38 importeerde België gemid deld 22.850 ton kaas, waarvan uit Nederland 84.7 in 1952: 32.100 ton, waarvan uit ons land 81.8 De totale Belgische kaasproductie bedroeg in 1949: 7900 ton, in 1952: 14.400 ton. Het verbruik van kaas per hoofd per jaar was in 1918: 3.7 kg; in 1952: 5 kg. I In Engeland is na 1 Augustus toen de handel in granen vrijgelaten werd een nieuwe graan- regeling van toepassing geworden, waarbij telken- jare het verschil tussen de gemiddelde verkoop prijs en de vooraf vastgestelde standaardprijs, wordt bijgepast door de Regering. Voor tarwe en rogge wordt dit verschil per verkochte hoeveelheid ■voor gerst en haver, die veel op het bedrijf zelf worden gebruikt, wordt een areaaltoeslag gegeven. De standaardprijs zal voor oogst 1954 bedragen: voor tarwe 32,20 per 100 kg met afwijkingen naar gelang van het seizoen; voor rogge ƒ26,18 per 100 kg, voor haver 25,13 per 100 kg; voor gerst 26,70 per 100 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 11