Over sprekers gesproken OVERZICHT Provinciale Ploegwedstrijd ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. van de Hoofdbesluursvergadering der L. J. G., gehouden op Zaterdag 26 September te 's-Heer Arendskerke In verband met het winter seizoen zal ons blad van October t/m Maart weer wekelijks ver schijnen. Hetgeen we de vorige keer behan delden is buiten schoolverband ook wel op andere manieren te verwezelijken. Vaak genoeg worden sprekers uitge nodigd om een uiteenzetting te geven over een onderwerp, waardoor we onze ontwikkeling hopen uit te breiden. Ook in provinciaal verband keni\en we deze dingen en de laatste jaren trad de heer Knoop uit Deventer enige keren voor ons op om ons te ontwik kelen in de verenigingstechniek en onze houding tegenover de naaste. Hij was en is een goed voorbeeld van een spreker die midden in de praktijk van het leven staat en dit door de wijze van voordragen ook weet te verweze lijken. Och, er zijn nog zoveel andere spre kers die optreden voor onze afdelingen en streken. Helaas spelen de financiën een erg grote rol bij de keuze; vaak nog meer dan die van het onderwerp. Persoonlijk hadden we verschillende keren het genoegen een uitnodiging te ontvangen een spreekbeurt te vervul len. Het onderwerp wordt bq de uit nodiging zelden of nooit vermeld. Vraagt men er naar dan is in de regel het antwoord dat je dat zelf vast „moogt" stellen. En dan zit je direct in de doolhof van mogelijkheden, die het gevoel geeft dat de menigte een tijdlang bezig gehouden moet worden in afwachting van andere meer uit bundige onderdelen van het program ma. Men weet niet goed wat men wil en dit verraadt vaak juist het gebrek aan belangstelling. Het zou goed zijn dat de besturen, wanneer ze zoeken naar een spreker, zich toch ook vooral voor ogen stellen wat ze gaan verwachten. Een alge meen praatje is wel aardig, doch er kan méér van worden gemaakt als spreker en bestuur van te voren voe ling houden, nadat reeds op grond van een keuze in grote lijnen een spreker is gevraagd. Maar denk er toch vooral om, dat het met die drie kwartier of een uur niet afgelopen mag zijn. We noemden in het begin de heer Knoop reeds en halen hem nu nog eens naar voren, i.v.m. de pittige opmerking die hij maakte over het noteren. En terecht, want vrijwel nergens ziet men iemand, die een lezing bijwoont, notities maken. Het gevolg is dat na afloop niet veel is blijven hangen wanneer geen voldoende aantekeningen ge maakt zijn als aanknopingspunt voor de discussie. Het gevolg is dat er dan maar geen vragen worden gesteld en dat de spreker naar huis gaat met het idee dat ze er niets van begrepen heb ben, dan wel dat ze er niets aan von den. Terwijl het publiek er ongetwij feld niet veel aan heeft gehad. Nu zijn er vele methodes die men kan toepassen om het contact tussen spreker en gehoor te bevorderen. We gaan daar later nog wel eens op in, doch willen nu reeds vaststellen dat we op dit gebied in Nederland wel erg achter zijn, ondanks al onze welge meende pogingen om goed vergade ringetje te spelen. In het winterprogramma dat we twee jaar geleden rondstuurden, stonden sprekers mannelijke en vrouwelijke zowel uit als buiten de gelederen der organisatie. Dat de laatsten in ver band met de financiële consequenties niet gevraagd worden is te accepteren. Doch onbegrijpelijk is het dat afdelin gen die toch heus wel eens met de handen in het haar zitten een program ma samen te stellen practisch geen gebruik gemaakt hebben van het aan bod van diverse leden om een inlei ding voor de afdelingen te verzorgen. En waar het zwaartepunt van de or ganisatie ligt in de afdelingen, zullen we er steeds op uit moeten zijn daar de fundamenten te leggen voor de ont wikkeling der leden. De keuze van sprekers waar die ook vandaan komen is een beleidskwestie van het bestuur die niet te licht opgenomen kan worden. B. Technisch werk. Het Bestuur heeft naar aanleiding van de vorige vergadering een pro test-schrijven gezonden aan de P. J- G. N„ teneinde er op aan te dringen dat meer spoed betracht zou worden bij de afhandeling van de reeds ge houden wedstrijden. Daar verschil lende bestuursleden momenteel in Amerika vertoeven kan echter voor lopig niet veel van deze Stichting verwacht worden. Besloten wordt een 3e keuring voor het grasland in te lassen aan het einde van het weide- seizoen. Wanneer de deelnemens hun aantekeningen over de productie tegelijk inleveren, kan de uitslag van de wedstrijd bekend gemaakt wor den. Getracht zal worden deze win ter veebe oordelingswedstrijden te houden in de streken, waarbij de win naars in een Provinciale wedstrijd tegen elkaar uit zullen komen. Be langstellenden kunnen zich bij de streekbesturen opgeven. Aan het einde van de vergadering kon geconstateerd worden, dat de op dezelfde middag te houden ploeg wedstrijd goed geslaagd is. Algemene vergadering. Besloten wordt zo mogelijk op 14 November een algemene vergadering te houden in Goes, waar Drs C. Lou- werse, de schrijver van de brochure De vorige week Zaterdag vond onder grote belangstelling ^en onder zeer gunstige weersomstandigheden de provinciale ploegwedstrijd plaats. De wedstrijd had een vlot verloop. Daar de deelnemers goed op tijd wa ren verschenen, kon de wedstrijd om 1 uur een aanvang nemen. Van de negen oorspronkelijke deelnemers waren er acht verschenen, die met elkaar zouden wedijveren om de hoofdprijs, de zilveren wisselbeker, door de Z. L. M. ter beschikking ge steld. Eerst trokken vier wentelploegen (waaronder één 2-weg ploeg) hun rechte voren door de klei. Van deze ploegen werden er twee door paarden getrokken. Hierbij leverde J. Nijsse uit Nisse, met een Huardploeg uit stekend werk met totaal, 83 punten, waardoor hij de eerste prijswinnaar werd in de categorie der wentelploe gen. De algemeen voorzitter der L. J. G. overhandigde hem, namens de Ferguson-dealer, de fa Luhtel uit Middelburg een schijnwerper en een vergulde medaille der L. J. G. Boven dien bood de vertegenwoordiger van de Maringfabrieken hem', evenals alle deelnemers, een lauwerkrans aan. De 2e prijs in de klasse der wentelploe gen viel te beurt aan M. A. Geuze uit Oud-Vossemeer met een Rudsack- ploeg eveneens door een span paar den getrokken. Hij ontving voor zijn prestatie een verzilverde L. J. G.- medaille. Derde prijswinnaar werd I. C. Hage uit Oud-Vossemeer met een twee- scharige Maring-aanbouwploeg, ge trokken door een Steyrtractor. Hem werd door de voorzitter der L. J. G., namens de fa De Dreu uit Goes, een Ford-miniatuurtractor ten geschenke gegeven. Vierde werd F. Klaassen uit Kats met 2-scharige Mc Cormick-Deering 2 v wegploeg, getrokken door een Far mall M-tractor, die een troostprijs ontving. Drie kwartier na de start der wen telploegen kwamen de rondgaande ploegen aan de beurt. Hierbij werd als eerste, met een totaal aantal pun ten tan 88 genoteerd, A. van Dijke uit 's-Heer Arendskerke met een 2- scharige Maringploeg, getrokken door Farmall C-tractor. Hiermee werd Van Dijke tevens algemeen kampioen van Zeeland. Hem vielen maar liefst vier prijzen te ibeurt: de grote wisselbeker der Z. L. M., de zilveren beker van de fa Cappon uit Heinkenszand, de vergulde medaille der L. J. G. en een lauwerkrans van de Maringploegenfabriek. Tweede in deze klasse werd F. Israël uit Kortgene, met een 4-scha- rige Cappon-aanbouwploeg, getrok ken door Ferguson Diesel. Namens de L. J. G. werd hem een verzilverde medaille aangeboden. L. C. Groenewege uit Tholen werd derde met 2-scharige Massey Harris- ploeg getrokken door een Farmall H (smal spoor). De vooritter overhan digde hem namens de fa De Dreu uit Goes een miniatuur Fordtractor. Als laatste in deze groep was M. C. Risseeuw uit IJzendijke. Hem werd een troostprijs overhandigd. De heer Van Liere kenschetste iedere ploeg afzonderlijk, wees op zijn eventuele fouten, waardoor de desbetreffende persoon zijn fouten leerde kennen en ze kan trachten te verbeteren. De voorzitter dankte allen die mede gewerkt hebben om deze wedstrijd te doen slagen; ook de vertegenwoordi gers der verschillende firma's voor hun prachtige prijzen en de jury voor haar «beoordeling. „Dijken dicht en verder? zal spreken* De discussie zal worden in geleid door twee opponenten te weten de heren: C. Burger en B. Meijers. In de morgenuren zullen huishoudelijke zaken worden afge handeld waarbij de streekvoorzitters zullen spreken over „Moeilijkheden en mogelijkheden bij het L. J. G.- werk." Werk der afdelingen. Ter vergadering is als gast aanwe zig mej. S. Kleinepier uit Kortgene, die in het komende seizoen de Z. P. M.-afdelingen zal helpen bij hun werk. Hiertoe worden reeds plannen opge steld die nader besproken zullen worden met de afgevaardigden van de afdelingen op 10 October in Goes. Werk der Volkshogeschool. Besloten wordt Ir Lugtmeijer in de gelegenheid te stellen een rondgang te maken langs de afdelingen, ten einde de leden in de gelegenheid te stellen nader kennis te maken met het doel van de Volkshogeschool. Ge tracht zal worden in samenwerking met de jongeren van de Noord-Bra bantse Mij van Landbouw een cursus in verenigingstechniek op te zetten. Groningsedag. Op 24 Oct. zal de Kamer „Union" uit Usquert het toneelstuk opvoeren in Goes, 's Avonds zal een gezellige avond door de L. J. G. worden geor ganiseerd. Handvaardigheidscurussen. Wegens gebrek aan belangstelling kan de cursus voor de leden van de L. J. G. niet worden georganiseerd. Eoerenjeugd. In verband met de ruime hulp der zusterorganisaties wqtdt besloten de Boerenjeugd van October tot en met Maart weer wekelijks te doen verschijnen. Winterprogramma. Verschillende mogelijkheden wor den besproken. In ieder geval zal een z.g. krantbespreking van veel waarde geacht worden. Vergadering P. R. De eerstvolgende vergadering van de Provinciale Raad wordt vastge steld op Zaterdag 12 September. De L. J. G. is de heer Lindenbergh veel dank verschuldigd voor het be schikbaar stellen van het perceel, benevens de tractorchauffeur, die des 's morgens goede diensten heeft be wezen bij het uitzetten der perceel tjes.-^ De L. J. G. hoopt van harte dat ook volgend jaar een dergelijke ploeg wedstrijd zal plaats vinden en dan liefst nog op grotere schaal. Het practische nut van dergelijke wed strijden is n.l. van grote betekenis voor iedere rechtgeaarde L. J. G.er. Wij hopen dat de ouderen hiervan doordrongen zijn, zodat ze hun volle medewerking hiervoor verlenen. L. I. v. d. LINDEN, Voorzitter Technische Commissie. Wegens plaatsgebrek worden de verslagen van de streekwedstrijden de volgende week opgenomen. RED.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5