.i van boerderij en organisatie VOOR OE Plattelandsvrouw r UIT DE ia I 1 13 Wij en ons Huis ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 21 September 1953. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De eerste najaarsstormen zijn er al, waarmede dan tegelijk de zomer wordt weggevaagd. September heeft zich overigens van de beste kant laten zien, die wij zeer goed hebben kun nen benutten voor de bonen en voor al voor het rooien van de aardappels; toch is het zo dat er nog heel wat aardappels in de grond zitteii^e zul len zeker met October niet overal ge rooid zijn. Het tekort aan arbeids krachten is er overal, als men het hoort. De vele schoolgaande kinde ren, die in hun vacantietijd op het land aardappels zijn gaan rapen, is een ware uitkomst geweest, anders was het nu hopeloos met de aard appelen. Voor de uien vraagt men ook veel arbeidskrachten. Ze moeten tenslotte van het land af, hoe slecht het ook met de prijs is, terwijl men voor vrouwelijke arbeidskrachten, die het meest dit werk doen, ƒ12,en soms meer per dag moet betalen; men schijnt zowat met de lonen in volle vrijheid te leven. Over het C.A.O. hoort men niet meer spreken. Vooral het krooienstelsel met oudere arbeiders, schijnt dit helemaal niet te kennen. De kleine vaste kern op het bedrijf verdwijnt steeds meer en men neemt werk bij een krooibaas. Wanneer nu op een arbeidsbureau naar de reden van het verlaten van het vast dienstverband in de land bouw, of op de fabriek, wordt ge vraagd, hoort men direct: „bij een krooibaas kan men meer verdienen, minder werken en ook minder uren per week, 'over géén werk behoef ik mij geen zorgen te maken, daar is de W. en W. voor." Zo is het in ons gewest. Allemaal tegenstellingen. Men spreekt over het plaatsen van meer industrie in verband met de werkloosheid, terwijl de landbouw nog steeds meer moet mechaniseren wegens dure en te wei nig arbeidskrachten. De C. N.A. te Sluiskil, het grote stikstofbedrijf, heeft een tekort van 250 arbeiders. De Cokesfabriek aldaar, hetzelfde. Verder verschillende grote bedrijven die werken uitvoeren voor waterlei ding enz., allen hebben tekort aan arbeidskrachten. Wij zijn voorstander van bonafide krooibazen die met jongens en meis jes werken. Deze willen wij niet graag missen, maar wel tegen het krooienstelsel van die, die zich aan dienen als aannemers van werken enz. 19 September 1953. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Het bietenseizoen wordt deze week ingeluid en daarmee komt ook de ge hele boerderij in het teken van de herfst te staan. De bietenopbrengst belooft, ondanks het hoge aantal schieters hetwelk soms wel 10 be draagt, goed te worden. Het eigen verVoer neemt nog steeds toe, al lijkt het er op dat dit door allerlei bepalingen van verschillende kanten tegengegaan wordt. Het is maar te hopen, dat de voorschriften voor het vervoer op de openbare weg niet blijven veranderen, want op de duur wordt het een warboel waar niemand wijs uit kan wbrden, zelfs vele politie-agenten niet. Begunstigd door het mooie weer is een groot gedeelte van de aardappel oogst reeds gerooid. Het gaat wel wat vlotter dan vorig jaar. Hier en daar is al begonnen met op wintervoor ploegen. In de zware grond kan dit ook best, want bij even tuele opslag kan er nog eens grof bewerkt worden, zonder kans te lopen dat de grond dichtslaat. Het ziet er naar uit dat er veel wintertarwe uitgezaaid zal worden. Werd bij het inwerking treden van de koppelingsregeling met gerst be pleit de tarweprijs omhoog te voeren, zodat meer tarwe uitgezaaid zou wor den, thans blijkt dat deze veronder stelling juist was, Ofschoon voor ons nu niet op de meest gunstige manier, want niet de tarweprijs is omhoog ge gaan, maar de gerstprijs gedaald. De tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw te Groede behoort weer tot het verleden. De organisatoren kunnen terugzien op geslaagde dagen, waarbij aan de bezoekers een aantrekkelijk programma werd voor gezet. 21 September 1953. NOORD-BEVELAND. Met welk een trots de geïnundeer de boer destijds het hem toebedeelde gips als een kostbaar goedje in de schuur mag hebben zien liggen; nu is hij het hartgrondig moe. Wel is men over het algemeen met een zeker optimisme begonnen met het strooien ervan. Als er toch zo veel wordt geschreven over het op vangen van het structuurbederf, dan moet daar toch wel veel van waar zijn. Temeer als mensen met er varing inzake geïnundeerde grond dit beamen. Welk een ontnuchtering, toen hij éénmaal goed begonnen was met strooien. Vele rimpels werden toen getrokken en vele zuchten geslaakt (waait het daarom misschien de laat ste dagen zo hard op Noord-Beve land?). De één kon de te strooien hoeveelheid niet in één keer kwijt, met als gevblg méér wielsporen en omslachtige werken. Bij de ander brak herhaalde malen een tandwiel in de strooier. En in het algemeen nam het gipsmennen naar het land meer tijd in beslag, dan men zich had gedacht. Voor sommigen was dit een reden het gips van tevoren op grote hopen op het land te rijden. Dit te doen pleit niet voor een verstandig huishouden met het gips en we hoor den een ter zake kundige zeggen, dat men dit een volgend jaar wel niet meer zal doen. Maar toch zal men hier toegeeflijker tegenover staan, als men oog heeft voor de bedrijfsom standigheden, waarmee sommigen in dezen te kampen hebben. Het bericht, dat een smid ergens van de Zuid-Holl. Eil. er in geslaagd zou zijn, een gipsstrooier op een trekker te monteren, vond dan ook een goede klankbodem. Wat toch on gekende voordelen boven de gewone kunstmeststrooier: geen wielsporen meer op het geploegde land, direct na het ploegen het gips toegediend en dan op elke trekker te monteren! Geen wonder dan ook, dat men hoge verwachting koesterde voor de de monstratie, die er met dit werktuig ook op Noord-Beveland zou worden gehouden. Echter de demonstratie werd een fiasco. In een minimum van tijd werd de strooi-as verwrongen. Weer een ontnuchtering, en de boer .hij ploeterde voort Nu is er nadien weer een demon stratie geleverd met een verbeterde uitvoering van dit werktuig, jammer genoeg met weinig bezoek. Deze keer nu bleef de strooier intact en leverde goed werk. Daarom moeten we, zij het op be- s heiden wijze, uw aandacht vragen >or dit werktuig, want het heeft on- r iskenbare voordelen; we noemden 2, reeds eerder. Vel heeft deze speciale gips strooier de toets van de practijk nog niet doorstaan en we vragen ons wel eens af, öf het mechanisme van de trekker geen hinder zal ondervinden van de fijne gipsdeeltjes, waarmee deze is omhuld, als wordt gewerkt met: (zij) wind. Niettemin verdient ze aller belangstelling. 21 September 1953. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. De „zoute" boeren worstelen het gehele jaar met problemen, waar van de juiste oplossing dikwijls moei lijk is aan te geven. Wat is de beste grondbewerking voor de akkers waarop nogal veel onkruid staat; hoeveel tarwe gaan we zaaien; wat doen we met onze weiden? En zo kunnen we doorgaan. Vooral de wei den vormen een probleem op zichzelf. Meerdere weilanden herstellen zich voor het zicht aardig, maar toch ziet men de goede grassen nog maar zeer Schaars doorkomen. In doorsnee is het grasbestand maar van een zeer twijfelachtige kwaliteit. Kweekgras en onkruid hebben deze zomer welig r Td. Daarom is het naar onze mening zaak, onze volle aandacht aan de weilanden te besteden. Een lich te bewerking, waarvoor vooral de freeswerktuigen zeer geschikt blijken te zijn, lijkt ons het beste. Daarna een paar dagen laten braken. En wanneer dit laatste resultaat een beetje behoorlijk is, inzaaien. Er zijn ons gevallen bekend dat men zijn graszaad zonder voorbewerking heeft gezaaid en daarna flink heeft inge werkt. Wij menen aan het resultaat hiervan te moeten twijfelen. Met dit al is het met de voeder positie op deze bedrijven niet al te best gesteld. Men zal er goed aan doen deze winter weinig vee te hou den. Uiteraard zullen we echter toch enig vee moeten houden om onze wei den straks af te laten grazen ter ver betering van het grasbestand. De ruw- en krachtvoederhandel function- neert normaal en de prijzen liggen ook niet abnormaal hoog. Zodat de veehouder normaal in zijn behoefte kan voorzien. Van de zijde van de Stichting v. d. Landbouw wordt be middelend opgetreden, zulks ter voor koming van ongewenste abnormale prijsstijgingen. De aardappeloogst is in volle gang. Er zijn dit jaar weer heel veel kwade. Vooral in de Bintjes is het erg. Zij, die tijdig er\ veelvuldig hebben ge sproeid, zullen dit jaar rijkelijk be taald worden voor hun voorzorgs maatregelen, vooral nu de prijs van de aardappelen goed is. De L.J.G. in onze kring organiseer de Zaterdag j.l. een ploeg wedstrijd en een tractorbehendigheidswedstrijd. De belangstelling van de jongeren voor deze wedstrijden was goed; die van de zijde der ouderen had o.i. beter gekund. Het was naar onze mening een zeer goed idee van de jongerenorganisatie om vooral aan de technische zijde van het landbouw bedrijf aandacht te besteden. Vooral de ploegwedstrijd willen we in dit verband noemen. Zij zal zeker stimu lerend werken op de prestaties van de jonge boeren. De deelname had hier zeker groter kunnen zijn, maar wellicht had dit voor de jury, vooral deze eerste keer, grotere moeilijk heden meegebracht. Alle deelnemers waren niet even gelukkig, maar daarom niet getreurd. Ieder kan nu eenmaal niet eerst zijn, en we mogen toch veronderstellen, dat de lager ge plaatsten het na deze krachtmeting zeker niet op zullen geven. Maar zul len trachten een volgend jaar beter uit den hoek te komen. Gehoopt mag worden dat het aantal deelnemers steeds groter zal worden, omdat het boerenbedrijf in zijn geheel hierbij gebaat is. Ook de behendigheidswedstrijd was interessant en leerzaam en ook zij verdient onze aanbeveling. Deze wedstrijden mogen aan ons landbou wers, niet zonder meer voorbij gaan. Onze jongerenorganisatie heeft onze belangstelling hard nodig. Mogen we een volgende maal op meer belang stelling van onze zijde rekenen? Verschillende handelaren hadden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Handelaren dat was keurig werk! Iets wat ons minder aangenaam ver raste, was de ietwat eenzijdie Steyr- reclame. De mooie wisselprijs kon alleen een Steyr-chauffeur ten goede komen, met het gevolg, dat de vierde prijswinnaar deze wisselbeker kreeg. Wij kunnen deze geste niet waar deren, en wij nemen niet aan, dat zij de gewenste reclame aan dit merk- tractor zal brengen. KORTE CURSUS MET DE WONING ALS MIDDELPUNT. 12—14 October 1953. Is ons huis ook werkelijk een „thuis"? Is het inderdaad wat indeling en inrichting be treft, een plaats, waar men zich vrij en prettig kan bewegen, waar man en kinderen zich werkelijk ontspannen kunnen na w.erk en school? En vooral! kost het in stand houden van zo'n „thuis" ons geen onnodige tijd en inspanning? In deze jaren, waarin vele piensen een nieuwe woning betrekken, of de bestaande behuizing aan veranderde omstandigheden moeten aanpassen, is bezinning op bovenstaande vragen lang niet over bodig. Maar ook in het huis of de boerderij, waar in wij nu al lange tijd wonen, kan een soms een voudige verbetering wonderen doen. Uit het programma noemen wij de inleidingen: „De mens en zijn woning", „Architectuur en woon ruimte", „Het meubel in de plattelands- en stads woning," „Feestdagen in het gezin," „Het kind in de woning", „De dagelijkse dingen in huis" en „Het schikken van bloemen". Ook over de stoffering en verlichting van de woning zal van gedachten worden gewisseld, maar het belangrijkste is toch, dat wij ook zelf de woninginrichting praclisch gaan beoefenen, zowel op kieine schaal (met modelletjes van meubels op plattegronden) als op ware grootte (met echte meubels in lege vertrekken van verschillende vorm en grootte). Volksdansen of wandelingen in de prachtige bosrijke omgeving van het oude landgoed zullen voor de nodige afwisseling zorgen. De cursusprijs bedraagt 20. Nadere inlichtingen bij de Volkshogeschool „Over- cinge" te Havelte (Dr.) of bij het Prov. Secretariaat der Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zee land, Landbouwhuis te Goes. A. v. d. W.—v. d. W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3