Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. BEKNOPT VERSLAG VAN DE PENNINGMEESTER. VOORLICHTING INZAKE WATERSNOODSCHADE. VOORLICHTING OP VERZEKERINGSGEBIED. ERVARINGEN VAN EEN JONGE BOER IN EEN „NATTE" POLDER. DEMONSTRATIE VAN PLOEGEN. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DINTELOORD: Woensdag 30 September, 11%— 1 uur, Hotel „Korf". ZEVENBERGEN: Donderdag 1 October, 11—12% pur, Hotel „Tholenaar". van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Noord-Brabantse Mij van Landbouw, gehouden o.p 14 September 1953 te Zevenbergen. De voorzitter wenste in zijn openingswoord de heer J. den Hollander geluk met zijn verkiezing tot voorzitter van de Tuinbouwveiling „De Lang straat" te Drunen en opende hierna de vergade ring. Als voornaamste punten, welke werden behan deld, kunnen worden genoemd: Vergoeding suikérbietten oogst 1944. Omtrent deze bekende, wat langdradig wordende kwestie welke vooral voor bietentelers in de Biesbosch en het Land van Altena van belang is, werd bericht ontvangen, dat nog steeds geen beslissing hierover is verkregen, doch dat opnieuw op afwikkeling is aangedrongen. Moge hier de aanhouder winnen. Werktuigencommissie West van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant. In de vaca ture ontstaan door het vertrek van de heer A. H. Dam werd aangewezen de heer Jac. Burgers, Bies bosch, Werkendam. Taxatiecommissie van de wildschade. Door de Rijkslandbouwconsulenten in Noord-Brabant is verzocht om aanwijzing van drie leden voor de taxatiêcommissie van de wildschadecommissies in de consulentschappen van onze provincie. Op voorstel van het Dag. Bestuur der Stichting voor de Landbouw werd hiervoor aangewezen als vertegenwoordiger van N.B.M.L. en C.B.T.B. de heer W. A. Sneep te Ossendrecht. Contratóteaadtelersïvereniging. Naar aanleiding van een bespreking met de Directeur dezer ver eniging wordt het van belang geacht hierop de aandacht van de afdelingen te vestigen. Voor leden, die contractzaden telen, kan deze vereniging zeer nuttig werk verrichten. Belangstellenden kunnen zich via hun afdelingssecretaris of rechtstreeks aan het secretariaat der N.B.M.L. aanmelden. Herstel rampschade. Met voldoening werd ge constateerd, dat de Memorie van Antwoord van de Regering alsmede de ingediende nota van wijzigin gen op de Wet Watersnoodschade 1953 verschil lende verbeteringen inhouden. Belangrijk is, dat het incalculeren van een zeker ondernemersloon als billijk wordt erkend, terwijl ook de regeling voor herstel van gebouwen ver beterd is. Daarnaast moet het ook billijk worden geacht, dat de marktwaarde voor verloren gegane producten volledig wordt vergoed. Verwacht mag worden, dat het Wetsontwerp thans spoedig in de Tweede Kamer in behandeling zal komen. Hierbij kwam tevens ter sprake de verdeling der werktuigen-geschenkzendingen, waarbij teleur stelling werd uitgesproken over het feit, dat de desbetreffende toezeggingen van het buitenland belangrijk lager blijken te zijn dan eerst werd voor gesteld. De verdeling, waarmee reeds voor de landarbeiders een aanvang werd gemaakt, zal hier door niet gemakkelijker worden. Financiering landbouwschap. Naar aanleiding van een desbetreffende nota werd er mee accoord gegaan, dat de heffingen voor het landbouwschap zullen worden gekoppeld aan de oppervlakte in ge bruik zijnde grond. Een differentiatie naar grondsoort zal de regeling onnodig ingewikkeld maken. De contributie van de standsorganisaties zou voor de georganiseerden aftrekbaar dienen te zijn op vertoon van hun lidmaatschapskaart en tot een nader te bepalen maximum. Ontwerp ruilverkavelingswet. Door de com missie Grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw werd een concept-nota hierover opge steld, waarmee het Dag. Bestuur zich kan ver enigen. Grond- en pachtzaken. De werkingen van de Grondkamer voor Noord-Brabant zal in de com missie grond- en pachtzaken der N.B.M.L. nader worden besproken, waarbij enkele voorstellen tot wijziging van de huidige werkwijze zullen worden behandeld. Deze commissie zal tevens een ont werp tot herziening van de pachtnormen (vnl. voor bedrijfsgebouwen) nader bestuderen. De commis sie zal op 22 September a.s. bijeenkomen. Ook nu kunnen we weer enkele afdrachten van contributie voor het jaar 1953 vermelden en wel van de Afdelingen Almkerk en OssendrechtWoens- drecht. Met dank voor de verleende medewerking willen wij deze hier verantwoorden. Ter voorlichting en advisering zowel over gebou wen-, agrarische- en huisraadschade zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende data en plaatsen: OSSENDRECHT op 2 October a.s., in Hotel „De Ketel", des voormiddags van 9.3013.00 uur. HALSTEREN: op 2 October a.s. in Café M. Heef- fer, des namiddags van 14.0017.00 uur. NIEUW-VOSSEIV1 EER%p 8 October a.s. in Café J. Luijcks, des voormiddags van 9.3013 uur. STEENBERGEN: op 8 October a.s., in Hotel „Con cordia", des namiddags van 14.0017.00 uur. FIJN AART: op 16 October a.s., in Hotel „Van Baaren," des voofmiddags van 9.30—13.00 uur. ZEVENBBERCENop 16 October a.s. in Hotel „Tholenaar," des namiddags van 14.0017.00 uur. LAGE-ZWALtJWEop 22 October a.s. in Café A. Melissen, ales namiddags van 14.0017.00 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Provinciale Stichting voor de Landbouw te Til burg, Spoorlaan 46, en elke Donderdagvoormiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is, ter bevordering van een vlotte afwerking, gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies of inlichtingen wenst. Zoals bekend, kunnen onze leden gratis en vrij blijvend voorlichting en adviess verkrijgen op het terrein van levensverzekeringen, pensioenverzeke ringen, enz. Wij willen ernstig in overweging geven hiervan, voor zover nodig, gebruik ie maken: Er is op dit terrein heel wat te doen en ongetwij- zullen velen U hun diensten voor het afsluiten van een verzekering aanbieden. Neem echtef* geen be slissing alvorens U deze offertes hebt vergeleken met premies en voorwaarden van het Onderling BoerenverzekeringsfondS. De heer P. J. van Loon, Zuidoostsingel 17 te Bergen op Zoom (tel. 1970) is als medewerker van het O. B. F. gaarne bereid U hiervoor te bezoeken en alle gewenste inlichtingen te verstrekken. Desgewenst kunt U zich hiervoor ook opgeven bij het secretariaat der N. B. M. L., Stationslaan 4 te Zevenbergen. (Tel. 25.) Ook op het gebied van brand- en varia-verzeke- ringen kan uw organisatie U op billijke voorwaar den van dienst, zijn. Men belt de heer Hasper, Prins Hendrikstraat 13 te Zevenbergen (tel. 265) en ook dit komt in orde. 't Is rustig op de boerderij, het is zo de kente ring, de overgang van de oogst naar de bieten- campane, die over een paar weken weer in volle gang zal zijn. We hebben dan ook maar eens van die rust gebruik gemaakt en hebben een bezoek gebracht aan Brabants- en Utrechts hoofdstad. Het platteland op z'n best zouden we kunnen zeg gen, wanneer we de hoogtijdagen meegemaakt hebben van zowel de koudbloeds als de warm- bloeds. Beter dan haast ooit tevoren waren de plattelanders gekomen uit alle delen van ons vaderland, ja zelfs van over de grenzen, om dat alles mee te maken. We zagen een prachtige demonstratie, we leefden intens mee, als het ging om de tuigpaardkampiocn 1953. We gaven zelfs kritiek toen de oud-karnpioen met een vierde plaats genoegen moest nemen. We werden er even stil 'van toen die grote mensenmassa ons volkslied aanhief, ter ere van 'n uitgereikte kampioensprijs. Het waren prachtige dagen daar in de Domstad en de St. Jansstad, en als je dat alles zo ziet, ge nietend op de tribune, dan dringt het toch meer dan ooit tot je door, ja dan besef je pas goed, dat dat alles een stuk werk is van het platteland wat er wezen mag. Je voelt als het ware een verbon denheid met alle aanwezigen; je bent bezield met een verlangen, om dat alles uit te dragen aan elke stedeling, die het maar horen wil, om het te tonen dat stuk cultuur zuiver van ons platteland. Toch zullen we op moeten passen, om dat alles te be houden. De vervlakking van het platteland gaat, geloof ik, sneller dan ooit tevoren. Dé techniek werkt die vervlakking in de hand. Natuurlijk mo gen we van de techniek profiteren, met de voor delen er van zijn zowel burger als boer gebaat, maar wij moeten er toch meer dan ooit voor wa ken, dat wij geen willoze apparaten worden, men sen zonder standsbewustzijn, want dat zou bete kenen de dood in de pot voor de karaktereigen schappen van de plattelander. Wij allen als plattelanders hebben een taak, niet alleen op die twee hoogtijdagen, maar iedere dag weer opnieuw, om een ware vertegenwoordiger van het platteland te zijn, proberend onszelf te blij ven, dat is mijns inziens een tegenwicht, dat wij tegenover die vervlakking moeten stellen. Over boord met dat boerse, die tijd is ver achter ons, maar van de andere kant opletten dat we onze per soonlijkheid bewaren, want dan wordenn we men sen zonder stijl, en met recht kunnen we toch zeggen De bron, die Neerlftnds leven voedt, Met altijd nieuwe klare stromen, Ons Holland, Holland leven doet, Is steeds van 't platteland gekomen. Een beschouwing over de demonstratie van ploegen, geschikt voor de zoute gronden, gehouden te Dinteloord. De demonstratie te Dinteloord werd gehouden onder vrij moeilijke omstandigheden. Daar het perceel te klein was om alle deelnemende ploegen te plaatsen, moest noodgedwongen met een gedeel te der ploegen op een ander perceel gewerkt worden. Dit laatste perceel was extra moeilijk te bewerken door de buitengewone hardheid van de grond. De demonstrerende ploegen waren gesplitst in rondgaande en éénzijdig werkende ploegen; deze laatste, het kleinste aantal, waren op dit laatste perceel geplaatst. Tegen het einde van de demonstratie hebben enkele van de éénzijdig werkende ploegen nog een kans gekregen ook op het grotere perceel te wer ken, onder iets gunstiger omstandigheden. Gelukkig was zo nog te zien, dat onder iets betere omstandigheden (lossere grond) ook weer ander soort werk geleverd kan worden. Niettemin bleek de opgaaf voor de ploegen, onder de omstandigheden van losse grond met behoorlijk lange, losliggende stoppels om zeer gelijkmatig ondiep te ploegen, met goede stoppelbedekking en weinig verkruimeling, behoorlijk zwaar te zijn. Dat was ook duidelijk zichtbaar; ploegen die voor speciaal „stoppelploegen" of „schillen" zijn bestemd, kunnen zonder meer aan bovengenoemde eisen niet volledig voldoen. Ook de voor normaal ploegwerk bestemde ploe gen, blijken, wanneer geen speciale breedte-ver stellingsmogelijkheden voor de aparte ploeg- lichamen aanwezig zijn, niet het werk te kunnen leveren dat men er van verwacht. Bovendien kan een nauwkeurige aanpassing van de rijsnelheid aan de omstandigheden van de grond (vooral op de zoute gronden) een veel beter werk geven, dan wanneer men er maar op los rijdt. Dat onze Nederlandse ploegenbouwers steeds meer aan de diverse eisen van onze boeren kun nen gaan voldoen, is ook op deze demonstratie, evenals op Noord-Beveland duidelijk gebleken. Wat vooral naar voren kwam is het feit, dat met ploegen met een grotere snijbreedte dan hoog stens 30 cm, bij dit ondiep ploegen als hier gewenst is, voor de zoute gronden (6 k 8 cm), geen behoor lijk werk was te maken. Zeer mooi kwam dat tot uiting op de demonstratie op Noord-Beveland. De 3 seh. rondgaande Ransome-ploeg, maakte te Dinteloord geen behoorlijk werk. Eenvoudig door de snijbreedte per schaar te verminderen, werd op Noord-Beveland juist prachtig werk geleverd. Na tuurlijk moeten dan ook de ploeglichamen nauwer gesteld worden. Elke ploeg afzonderlijk te behandelen acht ik, gezien de verschillende ver uiteenlopende omstan digheden waaronder de demonstratie te Dinteloord en Noord-Beveland plaats vonden, niet gewenst. De omstandigheden waren op Noord-Beveland zeer gunstig, n.l. juist droog genoeg en niet te droog of te hard. Daardoor konden vrijwel alle ploegen op die vaste stoppels, behoorlijk werk leveren Wel waren er zeker verschillende te zien, doch niet zo ver uiteenlopend als te Dinteloord. Wanneer men echter de allerhoogste eisen aan het ploegwerk wil stellen, blijken vrijwel steeds de rondgaande ploegen het beste hieraan te beant woorden. Dat onze eigen ploegenbouwers zich zowel op het terrein van de rondgaande als van de eenzijdige ploegen instellen, is een gevolg van het feit, dat veel percelen zich beter lenen voor het gebruik van eenzijdige als van rondgaande ploe gen. Over het algemeen kan imen zeggen, dat de meest gewenste werkbreedte per rister voor dit speciale ploegwerk ligt tussen ongeveer 25 tot 30 cm. In enkele gevallen zal een iets geringere snijbreedte per rister ook nog wel C.unne l< voldoen wanneer men beslist onder de 10 cm diepgang Wanneer men echter in de volgende jaren iets dieper kan en mag ploegen, dienen ook dan de ploegen aan de eisen van volledige kering en goede aansluiting te voldoen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 13