MARKTBERICHTEN t NATIONALE U bent i ,voor de verzorging 'van*4Uw vrouw eiTide^opvoedingJ W? l/ic kinderen t ■a""" Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Uit de Kringen en Afdelingen. Ltlltotrfiftt Goes. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD A, S 4 p LA verantwoordelijk v - -*r - Doch wat gebeurt er met hen, wan* neer U er eens niet meer mocht 'zijn?[ .Weet Ui dat U de financiële zorg voor de toekomst kunt afwentelen [op de NATIONALE? Laat U. hierover vrijblijvend voor* lichten door de vertegenwoordigers er» Jdeskundigen* van de grootste .maatschappij in Nederland, de LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHIEKADE 130. ROTTERDAM. TEL. 87700 Ruim 2.milliard.ver*fkerd bedrag ALGEMEEN OVERZICHT. De binnenlandse graanmarkt was in het begin van de week van 24 tot en met 29 Augustus vast ge stemd. Tarwe kon vlot geplaatst worden tegen prij zen die nog aanzienlijk beneden de calculatieprijs lig gen. Witte tarwe kan een kleine premie bedingen boven de rode. Zomergerst bleef goed prijshoudend. Zowel het aanbod als de vraag is niet groot, doch door een flinke vraag naar brouwkwaliteiten voor export kon de prijs zich goed handhaven. Op termijn levering wordt regelmatig geoffreerd, doch hiervoor zijn weinig kopers te vinden. Wintergerst was in het begin der week zeer vast gestemd, doch de laatste dagen wordt dit artikel iets lager gelaten. Het aan bod is evenwel niet dringend, temeer daar de buiten landse gerst voor directe levering beschikbaar komt. Zaterdag 22 Augustus werd verwacht, dat er maat regelen genomen zouden worden om de binnenlandse roggeprijs te steunen. Het gevolg was, dat de binnen landse roggenjfirkt aanvankelijk vast gestemd was, maar later, toen er niets bekend gemaakt werd, over te nemen maatregelen om de roggeprijs te bescher men, kwam de reactie. Aan het eind van de week was, zowel directe als later leverbare rógge aanzien lijk lager te koop. Wanneer er een monopolieheffing op rogge gelegd zou worden opdat de roggeprijs de integrale kostprijs bereiken zal, zou het artikel on verkoopbaar worden tegenover de andere granen, een monopolieheffing zou dus alleen de betekenis kunnen hebben, dat de import onmogelijk wordt gemaakt. Het binnenlandse roggeprijspeil zal er niet noemens waard door kunnen stijgen. Wanneer door een mono polieheffing de import inderdaad verhinderd zou worden, zal de binnenlandse rogge zijn eigen prijspeil zoeken, onafhankelijk van de buitenlandse rogge- monopolieheffing. De prijs van de binnenlandse rogge zal dan afgewogen worden tegenover de prijs van de gerst en die der andere granen, of er andere maatregelen genomen zullen worden tot steun aan de rogge (dit is niet gelijk aan steun aan de rogge prijs) laten wij hier buiten beschouwing. Het komt ons gewenst voor, dat de telers het aan bod van rogge en andere granen spreiden, zodat zij 1 September. De eerste dagen van September doen ons het natte einde van Augustus weer vlug vergeten; het lijkt of de zomer weer teruggekomen is. We zijn volop aan de aardappels begonnen, na eerst de stalmest zorgvuldig gespreid en ondergewerkt te hebben. Het rooien van aardappels is bij droog weer een mooi werk en schiet vlug op; doch wanneer het nat :-s, de manden en de zakken zwaar, schiet het niet op. De aardappels zijn dan ook veel bekleid en alles gaat stroef. Wie van 't jaar op tijd en veel vuldig heeft gesproeid, is voor zijn moeite goed betaald. Degenen, die te laat en te weinig hebben gesproeid, zien helaas veel van hun aardappels ziek en waardeloos worden. Ja, het is wel eens gebeurd, dat we gesproeid hadden voor niets en de laatsten die niet sproeiden gelijk kregen. Doch dit is van 't jaar fout. De KRING WESTELIJK ZUID-BEVELAND RUWVOERVOORZIENING VAN GEÏNUNDEERDE BEDRIJVEN. In verband met de oproep van de Algemeen Voorzitter zouden wij gaarne een overzicht willen hebben van de hoeveelheden bietenkoppen en voe derbieten welke op de getroffen gebieden nodig zijn. Gedupeerden worden verzocht de benodigde hoeveelheden aan ondergetekende op te geven, wij zullen dan trachten zoveel mogelijk te helpen. Ook zien wij nog gaarne opgaven tegemoet van ter beschikking gestelde hoeveelheden van de bovengenoemde producten. Over hooi en stro hopen wij U binnenkort te kunnen berichten. Eén van onze leden stelt 8 gemeten stoppel klavers beschikbaar; gegadigden dienen deze echter zelf te maaien en te bewerken. Een span paarden, maaimachine en ruiters kunnen even eens ter beschikking worden gesteld. Aanvragen bij ondergetekende. Wellicht kunneri ook nog an deren een dergelijk gebaar maken? De Kringsecretaris, Ir, A, BRUIJNING, Bintjes hebben goede prijs en het is voor de teler zo'n triest gezicht wanneer er een deel van zijn ge was op 't land waardeloos .moet achterblijven. De prijs van de uien joopt nog niet naar boven en is te laag om de kostprijs te halen. We hopen dat straks de grenzen weer wijd opengaan om de vele duizenden kilo's door te laten voor een winst gevende prijs. Er zijn in de laatste tijd veel gele bieten gekomen. Vooral op die percelen die wat wateroverlast hebben gehad, vormen een geel beeld. Het opruimen der mangelkuilen heeft zeer zeker geholpen en nu nog vast proberen te stellen waar de rest vandaan komt. Er zijn van 't jaar veel zaadschieters in de bie ten. Dit komt vooral door het vroege zaaien en de grote koude na de opkomst; doch we geloven wel een goede bietenopbrengst met goed gehalte. Vol gend jaar zal er niet meer in de advertenties der zaadhandelaren staan, ons zaad vormt bijna geen schieters. Je kunt er soms uit de wind fietsen ach ter dit bos van schieters! Willem vertelde, dat ze met de club de laatste dag naar Le Printemp geweest zijn, de grootste winkel van Parijs. De Bijenkorf is er maar een winkeltje bij. Jon, das raak, zei Willem, bij 't zien van al die verschillende artikels; je kunt ier gerust bienae zonder goed an binnengaen en as een gróte banjer eer in een auto er uut kommen. Van alles verkoch ten ze er, van een sok tot een hoge hoed toe, van een step tot een 6-persoons auto, van een collier .parels(?) van ƒ1,50 tot ƒ8000,toe. Plone kon er niet genoeg van krijgen; ze kocht voor buur man Gerrit een mooie sigarenkist met de Eifel- toren er op en voor zijn vrouw een prachtig be werkt tafelkleed, een pracht-ding. Je kunt ier gerust een êlen dag zoek maeken, zei Plone;; dat verveelt me niks. 's Middags om 2 uur gingen ze naar huis, en moesten aan de grens niets betalen. Willem zei tegen Plone, je eit een eerlijk gezicht dienk ik, maer we wassen wee blie toen we den dam van „Pas Buiten" weer binnen reên. Wat was olies gegroeid, zei Plone, je kon nie geloven, dat we maer een weke wig ewist waeren. We ên vee ezien en vee genoten, zei Wil lem, maer noe motten we wee an 't werk, aan ons mooie werk op den akker in die grote ruumte. Want, waêr is waêr, 't was in Parijs wel is be nauwd in ol die drukte van de grote stad en tus sen 'ol die gróte uzen. De strokartonfabrikanten in Nederland hebben besloten voor de maand September de productie beperking niet meer te handhaven. De order- positie is de laatste tijd dusdanig, dat aan de productie geen limiet meer behoeft te worden gesteld. Dit is sedert Maart 1952 de eerste maal dat de productiebeperking kan worden opgeheven. een gemiddelde prijs ontvangen over het gehele sei zoen. Aan het begin der week was zowel kippen- als maalhaver vast gestemd. Vrijdagavond kwam er een kentering in de markt en werden deze artikelen voor directe levering ca. 0,50 lager gelaten, terwijl op latere levering zeer laag werd aangeboden. De markt sloot Zaterdag in een zeer flauwe stemming. ROTTERDAMSE KORENBEURS. Tarwe. De aanvoer was niet zo groot en werd grif door de fabrieken op de bekende condities aange kocht. Witte tarwe 26,35. Rode tarwe 26,25. Zomergerst. Hiervoor was in hetalgemeen een betere belangstelling bij niet te ruime aanvoer, waar door de prijs aantrok en voor doorsneekwaliteit op 24,kwam te liggen. Voor extra mooie kwaliteit werd 25 ct bijbetaald. Brouwgerst. België vraagt goede ongeschoonde raszuivere Zomergerst en betaalt hiervoor 25,af binnenland. De verkoper moet een garantie van 95 kiemkracht geven. Voor geschoonde Brouwgerst (C.B.K. kwaliteit, doch zonder betaling van kwaliteitstoeslagen) bieden zü ƒ26,60 tot ƒ26,80. Het Centraal Brouwerij Kantoor kocht Maandag buiten het contract om, Brouwgerst aan voor 26, met toeslagregeling. Wintergerst van 23,25 tot 23,50. Rogge iets vaster op 22, Haver lager. Maalkwaliteit 50/51 kg 22,Ge punte zware haver 55/56 kg ƒ23,10. Groene erwten. Behoorlijk ruim aanbod bij kalme handel, 48 tot 50. Exportkwaliteit 53 laten. Schokkers. Matige aanvoer bij goede belangstel ling, waardoor de prijzen aantrokken, van 58 tot 67. Exportkwaliteit 7172 vragen. Capucijners. Het kleine aanbod is onvoldoende voor de vraag en daardoor ontstaat een zeer vaste stem ming. 92,50. Rozijnerwten. Hoewel hiervan geen aanvoer was, werden biedingen tot 100 uitgegeven. Blauwmaanzaad. Rustig 110118. Exportkwali teit ƒ125. Karwijzaad. Hoewel sinds vorige week een goede belangstelling voor Karwijzaad bestaat, was de vraag Maandag rustiger. Éénmaal geschoonde partijen van 58 tot 65. Exportkwaliteit 66 per 100 kg. Maïs. 30 tot 32,60. Het betreft hier de notering van verschillende buitenlandse maïssoorten. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noteerden klei- aardappelen van 35 mm opwaarts voor Eigenheimers 12,50 tot 13 en voor Bintjes 10,50 tot 11. De prijzen zijn berekend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden, vastgesteld voor de verkoop van consump tie-aardappelen op wagon, schip of auto. STRO VLAS. De vlasmarkt blijft kalm gestemd met enige vraag naar de beste soorten vlas. Goede kwaliteit gerepeld 2428 ct; ongerepeld 18 22 cent. Mindere kwaliteit: gerepeld 1824'cent; onge repeld 1418 ct. Voor de allerbeste partijen werd tot 32 ct per kg gerepeld besteed. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren 3660 stuks vee aangevoerd. De aanvoer gedurende beide dagen bestond uit 5520 stuks. De handel in vette koeien was traag bij prijzen van 2,20 tot 2,72 per kg ge slacht gewicht. De handel in graskalveren was stug. De noteringen waren 200 tot 340. De handel in nuchtere kalveren was stroef. Nuchtere kalveren brachten 50 tot 60 op. De prijzen van kalf. en melkkoeien waren bij stille handel stabiel op 825 tot ƒ1050. Pinken werden tegen ƒ375 tot ƒ525 ver handeld. Verder werd voor biggen 42 tot 52 be taald. Voor schapen 80 tot ƒ95 en voor lammeren 60 tot 75. Voor zaaizaad ontsmetting!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9