OVERZICHT PLOEGWEDSTRIJDEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Voorbereidingen VAN ONZE BIJEENKOMSTEN. SPORTMIDDAG GD ZEEtWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. van de Hoofdbestuursvergadering der L. J. G. gehouden op Zaterdag 29 Augustus te Goes Jammer genoeg lopen we in het leven en dit geldt ook voor het ver enigingsleven teveel achter feiten aan en ontdekken we mogelijkheden als de uitvoering hiervan welhaast on mogelijk geworden is. Om dit te ver mijden moeten we al over een winter- programma spreken wanneer de mus sen nog van de daken vallen tenge volge van de warmte. Terwijl het pro gramma in September klaar moet zijn voor het gebruik. En optimistisch als we zijn, ver wachten we van de afdelingen dat ze hierin het provinciaal bestuur stipt na zullen volgen. Realiseren we ons wel voldoende dat het werk onzer afdelin gen de grote lijn zo vaak mist en dat een winterprogramma meer lijkt op een grabbelton van een bazar dan op een poging een welomschreven plan voor een langere periode vast te leggen Verbeter de wereld en begin bij je zelf, zou men mij toe kunnen voegen en dit ter harte nemende schreven wij een serie artikeltjes, die hoewel ze de spanning missen die een beeldstrip eigen is, toch een goedbedoelde poging zijn om enkele onderdelen van het pro gramma in dit blad te bespreken. Het voordeel hiervan is ongetwijfeld dat alle leden zo in de gejegenheid worden gesteld kennis te nemen van de plan nen die op provinciaal niveau bestaan. In voorgaande jaren werd een gesten cild plan opgesteld dat aan de afde lingen werd rondgezonden, doch he laas niet altijd werd doorgenomen en behandeld. Om over de uitvoering maar te zwijgen, daar dit ook bij goed willende afdelingen maar al te vaajs nog het struikelblok is. Natuurlijk kan men zo licht gene raliseren en de neiging om de uitersten sterker te laten wegen dan het gemid delde, is helaas niet aanwezig. Tenslotte moet iedereen, die werkt in een samenleving, bereid zijn om ieder jaar weer, vooruitziende, opnieuw te beginnen. Niet lettende op de mislukte plannen die achter liggen, want hope lijk hebben we daar lering uit getx-ok- ken. Ook opnieuw beginnend omdat het werk der jongeren als een doorgangs huis is, waar de leden tijdens hun ver blijf voorbereid worden op hun zelf standigheid. Waar steeds weer oude bekende gezichten verdwijnen, om plaats te maken voor nieuwe onbe kende. Doch waar, ondanks alles, één ding hetzelfde blijft en dat is de wil om zich te ontwikkelen tot goede burgers van het platteland, die voldoende ontwik keling genoten hebben om ook leidende functies te kunnen vervullen in hun eigen samenleving. Helaas gaat dat niet vanzelf, al me nen verschillenden dit nog steeas. z,ij denken nog teveel aan de vorige eeuw en zien de snelle ontwikkeling van het platteland over het hoofd. Wie tegen woordig zijn plaats in de maatschappij met succes wil innemen moet bereid zijn zich te verdiepen in culturele, maatschapphjke en sociale vraagstuk ken. Uitdrukkelijk hebben we de land- bouwtechnische zijde niet eens aange roerd, omdat we ons daar niet zoveel zorgen over maken, gezien de omvang van het huidige landbouwonderwijs. We zouden dit onderwijs niet graag missen en raden een ieder, die niet in de gelegenheid is geweest het te vol- Technisch werk. Het schrijven ge zonden aan de Stichting Technisch Landbouw jongerenwerk, waarin de klachten waren vervat over de lang zame uitbetaling en de lage normen voor het jaar 1953, heeft weinig uit werking gehad, blijkens de brieven die als antwoord werden ontvangen. Het bestuur vindt hier aanleiding in een ultimatief schrijven te richten aan de P. J. G. N., waarin dit orgaan gevraagd zal worden een duidelijk standpunt in te nemen t.a.v. bedoelde Stichting. Het doet de vergadering genoegen kennis te kunnen nemen van een schrijven, dat de overkoepelende com missie der verschillende organisaties zond aan de Stichting, teneinde de onbevredigende gang van zaken te onderstrepen. Besloten wordt op korte termijn de mogelijkheid te onderzoeken een ploegwedstrijd in provinciaal verband te houden. Hieraan zouden streeksgewijs selec tiewedstrijden vooraf dienen te gaan teneinde de beste ploegers af te kun nen vaardigen. In verband met de moeilijkheid een geschikt terrein te vinden wordt be sloten niet op wintervoor te ploegen. Gegadigden kunnen zich opgeven aan de streekbesturen. Cursussen in handvaardigheid. In de afgelopen maanden zijn bespre kingen gevoerd met directeuren van Ambachtsscholen, teneinde na te gaan of het organiseren van cursus sen in handvaardigheid, vooral in de getroffen gebieden mogelijk zou zijn. De besprekingen hebben als resultaat opgeleverd, dat de scholen van Zie- rikzee en Bergen op Zoom in begin sel ingeschakeld kunnen worden; de school te Goes wordt door het Be stuur niet beschikbaar gesteld daar deze dit onjuist acht en vreest pre cedenten te zullen scheppen. Gedacht wordt aan een wintercur- sus, waarbij de vakken schilderen, timmeren, metaalbewerking en moto renkennis aan de orde worden ge steld. Teneinde te weten te komen hoeveel deelnemers verwacht kunnen worden, zal een circulaire gezonden worden aan alle leden van de afd. Kruiningen en de afd. op Tholen. Zodra Schouwen droogvalt zal aan de leden van deze afdeling ook een circulaire worden toegezonden. Toneelmiddag. De besprekingen met het Prov. Groninger Rederijkers Verbond zijn in een vergevorderd stadium gekomen. Het Bestuur be sluit de 24e October als datum vast te stellen. Eén der Groningse ka mers zal een stuk van drie bedrijven opvoeren, dat afgewisseld wordt met voordrachten. Het avondprogramma wordt door de L. J. G. verzorgd, waarvoor ver schillende personen zullen worden uitgenodigd. De Groningers worden gedurende het weekeinde ondergebracht bij leden. Besloten wordt om deze dag alle bewoners van het platteland uit te nodigen deze dag bij te wonen. gen, aan om nog zoveel mogelijk door cursussen de kennis aan te vullen. Ook voor de behandeling van speciale on derwerpen scheppen de cursussen een uitnemende gelegenheid. Doch laten we er voor oppassen te zeer de nadruk te leggen op de tech nische zijde van de landbouw. Het verschaffen van ontwikkeling op ruime basis, hopen we een volgende keer aan de orde te stellen. B. Z. A. R.-dag op 10 Octobc'r. De ver gadering neemt kennis van het voor gestelde programma en meent, dat het aanbeveling zou verdienen om ook de morgen te vullen. Als spreker zal worden gevraagd Drs C. Louwerse, de schrijver van de brochure: „Dijken dichten verder?" Zo mogelijk zal een tweetal debaters, die van tevoren kennis ge nomen hebben van de inleiding, het debat inleiden. Deze bijeenkomst dient gezien te worden als een ver vanging van de jaarlijkse bestuurs ledenconferentie en zal voor een iedereen toegankelijk zijn. Werk der afdelingen. Het Hoofd bestuur zoekt naar een goede oplos sing en hoopt spoedig nadere bijzon derheden te kunnen mededelen. Ook zal getracht worden de L. J. G.- afdelingen in den vervolge meer lei ding te geven bij dit werk. In de Boerenjeugd zullen regelmatig sug gesties verschijnen over het werk der afdelingen. Hulp van andere organisaties. Do vergadering neemt met dankbaarheid kennis van de vele hulp die reeds geboden is en nog geboden zal wor den. De P. J. G. N. heeft een bedrag van 835 overgemaakt, terwijl ook vele afdelingen hun getroffen zuster- afdelingen hebben geholpen. De vergadering hoopt verder, dat spoedig antwoord ontvangen zal worden van het Rampenfonds op de indertijd ingediende subsidie-aan vrage. Verslag vergadering Streekbestuur van Zuid-Beveland op Vrydag 28 Augustus in de „Landbouw" te Goes. Het belangrijkste punt van deze vergadering, was de bespreking van het programma voor het a.s. winter seizoen. We willen een bezoek brengen aan Sas van Gent en daar de Maïs- en Glucosefabriek en de Sécurit Glas fabriek bezichtigen. Ds. Van Oijen van Nisse, zal uitge nodigd worden, om iets te vertellen over emigratie naar Canada. Hij heeft 2 jaar in Canada onder de emi granten gewerkt en er ook veel ge reisd. In het P. J. G. N.-blad stond een artikel over een bollenkweekwedstrijd voor Z. P. M.-sters. Wij zullen pro beren daar ook aan mee te doen. Als er ijs komt gaan we deze wins ter een ijsfeest organiseren. In een volgende vergadering zal een ijsfeest- commissie benoemd worden. Bram van Dijke vertelde over de ploegwedstrijden in de N. O. Polder. We zullen proberen dit najaar ook hier ploegwedstrijden te organiseren. De Streeksecretaresse, C. J. LINDENBERGH. van de streek W. Z.-Vlaanderen. Op Zaterdag 5 September spelen de ploegen van West en Oost Zeeuws- Vlaanderen revanche-wedstrijden op het gemeentelijk sportveld van Schoondijke. De entrée is vrij. 3.45 Voetbalwedstrijd. 5.30 Korf bal wedstrijd. Het lid van de sportcommissie, J. HAAK. Zowel in de streken als in de Provincie Gehoor gevend aan het verzoek van velen heeft het Hoofdbestuur besloten deze herfst ploegwedstrij den in provinciaal verband te orga niseren en heeft tevens de streek besturen verzocht voorselectie-wed strijden hieraan vooraf te laten gaan. De wedstrijden vinden plaats in twee categorieën, te weten: a. rondgaande ploegen. b. wentelploegen en keerploegen. Hierbij is de gang van zaken als volgt gedacht: Streekwedstryden. .Aan de streekbesturen is de vol gende aanbeveling verzonden. Er wordt vóór of op 19 September een slectiewedstrijd in de streek ge houden op een centraal gelegen ter rein, waar alle deelnemers tegelijk kunnen ploegen, tot een diepte van 10 a 12 cm. In hoofdzaak wordt" als reglement gebruikt, dat van de Stichting Tech nistfh landbouw jongeren werk. Het komt er op neer, dat rondgaande als wentelploegen zowel een rug als een open voor moeten rijden en dat bij de beoordeling, door een uit drie personen bestaande jury, op allerlei omstandigheden, ook tijdens 't werk, wordt gelet. Het inschrijfgeld ivoor deze wed strijd zal 2,50 per persoon bedragen. Men kan zich opgeven bij de leden van de wedstrijdcommissie onder ge lijktijdige opgave van merk van trek ker en ploeg en storting van het in schrijfgeld. De opgaven moeten vóór 12 Sep tember a.s. binnen zijn. Vanzelfspre kend mogen ook paardenploegen aan de wedstrijd deelnemen. De deelne mers krijgen nog nader schriftelijk bericht over plaats en datum van de wedstrijd. Men kan zich opgeven bij: De heer L. v. d. Linde, „Hof van Haamstede", Kortgene. De heer I. J. Poissonnier, Z 69, Re- tranchement, tel. 112-Sluis. De heer Joh. Mol, „Bouvigne", Wol- faartsdijk, tel. 272. De heer A. Doeleman, Ring D 54, Dreischor, tel. 31. De heer W. A. Dekker, D 39, Zaam- slag. De heer A. Dingemanse, Weren- dijke 11, Zoutelande. De heer A. A. van Gastel, „Stad wijk", Schuddebeurs. De heer J. N. Noom, „Dijkzicht", Scherpenisse. Provinciale wedstrijd. Deze zal op 26 Sept. worden gehou den op een nader te bepalen plaats op Zuid-Beveland. Alleen de win naars van de streekwedstrijden van iedere categorie één kunnen aan deze wedstrijd, waarvoor een inschrijfgeld van 5 vereist is, deel nemen. In de Boerenjeugd van 19 Septem ber zullen nadere mededelingen hier omtrent volgen. Wij hopen dat de ouders het grote belang van het werk der L. J. G. evenals trouwens ook andere activiteiten zullen inzien en hun kinderen ruimschoots in de gele genheid zullen stellen om aan deze attractieve en leerzame wedstrijden deel te nemen. Wij vertrouwen, dat het aantal in schrijvingen onze verwachtingen ver overtreffen zullen. De Wedstrijdcommissie der L. J. G. Het Hoofdbestuur der L. J. G.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5