Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw i I 1 Gras- en Klaverzaden RONDOM DE BOERDERIJ. ERVARINGEN VAN EEN JONGE BOER IN EEN „NATTE" POLDER. REIS DOOR SPANJE GEBRs DE J0NGH GOES ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD LAND VAN ALTENA. Zo is dan de maand Augustus, die zowel door de boeren, als door de vacantiegangers steeds met grote belangstelling wordt tegemoet gezien weer verleden tijd geworden. Als geheel genomen kan men over de weersom standigheden daarvan zeker niet ontevreden zijn. De oogst is over 't algemeen vrij goed binnen gekomen. Het combine-werk was zeker voor 98 klaar; enkele perceeltjes laat gezaaide zomer- tarwe moesten soms na de betrekkelijk vrij goede weken in 't midden van Augustus, gedurende de laatste week nog gemaaid of gemaaidorst worden. De dors-resultaten van de granen zijn oVer 't algemeen goed te noemen; van de erwtenoogst kan dit zeer zeker niet gezegd worden. De uitkomsten daarvan blijven vrij algemeen tussen de 20 en 30 mud per ha, met tevens nog vele afwijkingen daar beneden, en een heel enkele sporadisch daarboven. De prijs, die behoorlijk goed is te normen, kan echter bij een dergelijke lage opbrengst deze teelt zeker niet winstgevend doen zijn dit jaar. Voor dit gewas dient men vooral te zorgen voor een zeer goede structuur; wanneer aan deze eis niet werd voldaan, lieten de gevolgen zich dit jaar vrij algemeen goed zien. De stoppelbewerking vereist nu de volledige aandacht van de boer. Het oude spreekwoord „De stoppelploeg dient achter de oogstwagen te han gen" geldt ook in deze tijd nog steeds. Vrijwel elk jaar opnieuw kan men de bedrijven, waar de stoppelbewerking in de nazomer met de uiterste zorg wordt uitgevoerd, kennen aan de mindere groei van onkruid. Meestal gaat daarmee gepaard, dat op dergelijke bedrijven, waar vroeg tijdig de stoppclbewerking heeft plaats gevonden, ook reeds vroeg kan en ook wordt begonnen met het op wintervoor ploegen. Door dat vroeg ploegen wordt meestal ook be hoorlijk droog geploegd en heeft dit meestal tot gevolg een droge, vroeg te bewerken grond in het voorjaar. Op vele bedrijven is echter het vroegtijdig stop- pelploegen, dus direct nadat de stoppels bloot zijn, nog een vrome wens. Door de laatste vrij natte week van Augustus, was het voor velen niet mo gelijk dat werk nog tijdig uit te voeren. Alle con centratie was er op gericht om de oogst snel en goed te bergen, wat dan ook aan zeer velen prach tig gelukt is. Slechts zeer weinig graan behoeft dit jaar gedroogd te worden; in enkele gevallen de eerste week van Augustus en nu ook weer de laatste weck van deze maand. Het is wel gewenst, dat wanneer men niet zelf de beschikking heeft over een trekker voor snelle stoppelbewerking, men tracht dit gedaan te krij gen, hetzij door samenwerking onderling, of door een loonwerker met b.v. een trekker-cultivator. stond. Maar nu met de bewerking zien we het wel, en valt het ons eerlijk gezegd tegen. Gelukkig loopt de gistoevoer nogal aardig, en met wat moeite hopen we daarmee toch in staat te zijn om de structuur bovenop goed te houden. Onkruid zullen we anders genoeg krijgen, ik ge loof wel dat er de eerste jaren volop te wieden zal zijn, bijgestaan door de sproeimachine. Vooral >n de groenbemesting tiert de kamille welig. We zullen maar hopen, dat we de grond weer gauw normaal hebben, dan kunnen we weer werken zo als we willen. Op de ploegdemonstratie in Dinteloord hebben we de voor ons geschikte stoppelploeg uitgezocht, en ik twijfel er niet aan of in de toekomstwordt er van deze ploegen veel gebruik gemaakt. Mecha nisatie vraagt haast elke dag waf anders, dat wis ten we vooruit, met alleen een ploeg voor winter land ploegen zijn we niet klaar. Het is anders een hele rust nu de oogst geborgen is. Nog wat aard appelen rooien, die ook verre van gezond gebleven zijn, daarna nog wat bieten, en de oogst is voor 1953 weer gebeurd. Maïs en bonen zijn er dit jaar in onze polders niet. Ik las in het blad van de P. J. G. dat artikeltje over de verandering van de samenstelling van dat blad, wat staat op pagina 5 onder de titel „Afge sproken". Als je hier en daar eens luistert, dan hebben vele jongeren nogal scherpe critiek op de samenstelling er van, misschien wel gegronde. Ik geloof dat nu de deur voor ons allen open staat, en dat er maar één weg is, grijp pen en papier en schrijf Uw mening wat er nu wel in het blad hoort en wat niet, aan het redactie-adres. Uw brief, natuurlijk samengesteld in opbouwende zin, is vast en zeker van harte welkom. EN ALDAAR OrGEDANE INDRUKKEN BETREFFENDE DE LANDBOUW. (Vervolg.) Het wegennet is er nog zeer beperkt, doch wel zagen wij op verschillende plaatsen nieuwe wegen aanleggen en bestaande wegen verbeteren, o.a. door het verbreden van het wegdek en het weg nemen van korte bochtén. De samenstelling van de Spaanse bodem is in procenten: Naakte rotsen 10 arme grond wegens te grote hoogte, droogte en/of slechte bodemge- steldheaid 35 half productieve grond met water t kort of afwijkende ongunstige bodem 45 en volwaardige grond 10 Het voornaamste probleem van de Spaanse land bouw is het watergebrek. Voor de totaalopper vlakte zijn de gemiddelde cijfers als volgt: Minder dan 200 mm regenval 3.07 van 200 tot 400 mm regenval 18.57 van 400 tot 600 mm regenval 30.58 van 600 tot 800 mm regenval 21.53 van 800 tot 1000 mm regenval 11.03 log, van de ruim 3 Vz millioen ploegen die in dit land in bedrijf waren, ongeveer 2 millioen nog van het oude Romaanse type waren. Doch ook nu nog worden deze primitieve ploe gen in overgrote meerderheid gebruikt, althans in die provincies die wij bereisden. Op vele plaatsen zagen wij de boeren ploegen met een geheel houten ploeg zonder wielen of ploegvoet, zonder kouter of schijf en met een zeer kleine rister, meestal be spannen met één of twee muildieren. Want deze leveren in 't algemeen de trekkracht, benevens de ezels, die tevens als lastdier worden gebruikt. Be halve dat worden deze ook gebruikt als rijdier, men ziet op het platteland meer mensen op een ezel rijden dan op een fiets; voorts ziet men aller lei vruchten vervoeren op de rug van een ezel. In de steden ziet men o.a. de melkboer met een ezel die aan beide zijden van zijn rug twee melk bussen heeft hangen, zijn klanten bedienen. En als deze enige huizen van elkaar verwijderd wonen, gaat hij daar tussen in op de rug van de ezel zitten. Zo ziet men allerlei straatventers met hun koop waar op de rug van een ezel en meermalen ziet men een ezeldrijver met drie achter elkaar gebon den ezels, ieder met een vracht op de rug. Soms heeft zo'n ezeldrijver er ook wel tweemaal drie on der zijn toezicht en loopt hij daarnaast zonder ze te mennen. Ook zagen wij de graanoogst op de rug van de ezel van het veld naar de dorsvloer brengen. Naar schatting waren er dan 25 a 30 vrij grote graanschoven op de rug van de ezel gesta peld, die er bijna onzichtbaar onder bedolven met een ezelgangetje mee naar de dorsvloer wandelde. Het overgrote aantal boerderijen zijn zeer kleine bedrijfjes en deze staan niet in het land verspreid, maar gezamenlijk bij elkaar in de dorpen. Daar hebben de boeren een gezamenlijke dorps dorsvloer waarop zij hun oogst rechtstreeks van het veld afdorsen. Zo'n dorsvloer is meestal wel enige tientallen meters in het vierkant groot en bestaat uit in de leem gelegde natuurstenen van ongelijke vorm en grootte. Op deze vloer wordt het graan in een cirkel uit gespreid; men rijdt er dan over met een sleep waarvoor één of twee muildieren zijn gespannen en waar een man op staat. Daarna rijdt men er over met een platform van hout, van circa 1,25 vierk. m. Hieronder zijn drie of vier asjes beves tigd, waaraan schijven van circa 35 cm met inke pingen die op zij zijn uitgebogen. Deze schijven staan aan de verschillende assen in 't verband zo dat er ruimten van pl.m. 10 a 12 cm tussen blijven. Op dit werktuig staat of zit ook weer een man en er voor weer twee muildieren. Hiermee wordt het stro tot haksel gereden en ook het graan uit de aren. Na enige ronden te hebben gereden wordt het stro opgeschud met een vork of ook wel losgehaald met een soort haak, waarvoor ook weer een muildier of ezel is gespan nen. Zoals vroeger bij ons met het zaaddorsen op het zeil, wordt het gehakselde stro van de vloer verwijderd en het graan met kaf en haksel bij een wanmolen gebracht en daar geschoond. Hoe pri mitief deze wijze van dorsen ook is, ik had de in druk dat het vrij vlug gaat, vooral doordat tenge volge van de felle zonneschijn het graan en stro zeer droog is. De wanmolen met zeeften was in het algemeen wel goed, zo ongeveer van het model en de afme tingen van de vroeger hier bekende Backerwan molens. Evenals de dorsvloer, was deze blijkbaar gemeenschappelijk bezit. Doch het zijn niet alleen de boeren met kleine bedrijfsjes die op deze wijze dorsen, ook op de zeer grote bedrijven, die in som mige provincies voorkomen, zagen wij deze me thode toegepast. Dan zag men wel 20 a 25 mensen bij elkaar op één vloer werken en werd het graan aangevoerd op karren, waarvoor meestal twee muildieren vóór elkaar waren gespannen. Op deze karren stond niet zoals bij ons, vóór en achter een laadladder of gek, doch aan weerszijden vier of vijf houten van 2 a 21/2 m lengte. De schoven die algemeen zeer groot worden gebonden, worden daartussen in de lengte tot boven toe geladen. Op de kleine bedrijfjes is het oogsten alles hand werk, op de grote boerderijen ook wel met de graanmaaier, waarvoor drie muildieren, soms ook wel een tractor als trekkracht. Op dergelijke bedrijven werd ook wel met de machine gedorst, doch geen grote dorskassen zoals tegenwoordig bij ons in gebruik zijn, doch meer van het type zoals wij ze 35 jaar geleden ge bruikten. De gemotoriseerde landbouw gaat wel vooruit en de import van tractoren en landbouwwerktui gen wordt door de regering zeer gesteund. Ook is een fabriek voor de constructie van jaarlijks 3000 tractoren van 30 P.K. in aanbouw. (Slot volgt.) Voor enkelen, die door allerlei omstandigheden nog niet precies klaar zijn met de korenbouw, zijn de weerberichten, die ons 's morgens via de radio al vroeg meegedeeld worden, het eerste waar ze naar luisteren, maar voor zeer velen zijn de markt berichten het allerbelangrijkste. Het wil nog niet erg met de gerstprijs, we zijn verwend de laatste jaren, en nu we het dit jaar net zo goed zouden kunnen gebruiken, zullen we het wel met wat minder moeten doen. De markt is overvol, en de oogst in die landen die hier de markt bepalen is goed geweest, vandaar dat het wachten tot we 'n kwartje kunnen maken nog wel even kan duren. Het weer voor de stoppelbewerking is de laatste tijd slecht geweest; we kregen het advies om alles licht te bewerken, maar zeker zo voornaam is, om het vooral met droog weer te doen. We hebben de grond alsmaar bovenop bekeken, och wat had den we onderin te maken, toen de oogst er op Voor Uw benodigde 2 INLANDSE EN IMPORT Import - Export POSTBUS 35 UlUlI!IT«lllll(illlIilllllf!l(i!MK)1l!ti!!fP!;m;)!!:!;r!;ii;!!i;F!in!llll!»1!lIl]lllllll!iltl!!!!!!I(!f!|[miliri!!lfl!ilI!ir)||I 100.— In totaal valt er in Spanje wel voldoende regen, doch deze valt te onregelmatig over de verschil lende gebieden en te weinig over het jaar verdeeld Bovendien vloeit een te groot gedeelte door de bergstromen en rivieren weg zonder dat het ten goede komt aan de vruchtbaarheid van de grond, In theorie kan door de verschillende rivieren water worden aangevoerd, om 3 millioen ha te bevloeien. De laatste jaren worden waterbassins aangelegd om het water te bewaren en verdere openbare wer ken uitgevoerd om elk jaar meer ha land door be vloeiing vruchtbaar te maken. Een belangrijke verbetering van de opbrengst van de Spaanse cultures zal bereikt kunnen wor den door een betere bemesting. Het land produceert voldoende superphosphaat, waarvoor het uit eigen bodem pyriet beschikbaar heeft en ruw phosphaat met weinig vrachtkosten uit Frans Marokko betrekt. De kali-industrie in Spanje, vlak bij de Pyreneën gevestigd, is eveneens in staat de Spaanse behoefte te dekken. Alleen op het gebied van stikstof be stond tot 2 jaar geleden geen productie die noe menswaard was, omdat die alleen 15—20.000 ton zwavelzuur ammoniak uit de kokerijen en gas fabrieken betrof. Met steun van de regering zijn na de Spaanse burgeroorlog belangrijke fabrieks- instaiïaties opgericht, die nog steeds worden uit gebreid. Van de thans gebruikte 550.000 ton stikstofmest stoffen wordt momenteel reeds 40 in pigen land geproduceerd. Een grote verbetering van de Spaanse oogsten zal nog verkregen kunnen worden door het ge bruik van moderne landbouwwerktuigen. In dit opzicht is het interessant om te vermelden dat in het jaar voor het begin van de Spaanse burgeroor

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 10