MARKTBERICHTEN Paard en paardensport Uit een geheim iveekboek van Bram uit de Slikhoek ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD De afgelopen weken is iedereen bezig geweest met het invullen van de trekpaardprijsvraag. We hopen natuurlijk dat het kampioenschap aan een Zeeuwse hengst ten deel zal vallen. Ik geloof ook, dat er zeer goede kansen liggen. Vorig jaar waren Edelman van Veldzicht en Nico van het Zwarte- water resp. reservekampioen en derde op tal. En nu komen enkele zeer goede jonge hengsten een serieuze kans wagen. Het aanwijzen van een kampioen is altijd een kwestie van smaak, zo denkt men vaak. Inderdaad zit daar wel iets in. Een kampioen heeft net zo goed fouten als de reservekampioen, die vaak uitblinkt in onderdelen waarin de kampioen het laat zitten, maar daarentegen weer in andere on derdelen minder sterk staat. Vaak moet de kam pioen ook de richting aangeven waarin men de fokkerij wil leiden; het type kan van allesbeheer sende invloed zijn. En daarom zien we met meer dan gewone belangstelling dit kampioenschap tegemoet. Want men zoekt naar middelen om het moderne paard aan te passen aan de huidige om standigheden. In het Kerstnummer van de Nieuwe Veldbode wijdt de wereldbefaamde trekpaardexpert A. van Broekhuijzen een artikel over „Stromingen in de West-Europese fokkerij van het trekpaard". Gedeelten van dit tamelijk opzienbarende artikel zijn overgenomen in de Landbode van 28 Mei 1953 in „De toekomst van het trekpaard", terwijl in het Belgisch blad, het „Boerenfront" van 6 Juni deze beide artikelen aangehaald worden in: „Heeft het Belgische Trekpaard nog een toekomst". De heer Van Broekhuijzen zegt onder meer: „Een zwaar geraamte, dus een grote pijp- „omvang werd met recht als een gewenste eigen schap beschouwd. Van 25 tot 26 om, een halve „eeuw geleden, kwam men op 27 tot 28 cm; weldra „werd van 30 tot 32 cm als een voor volwassen „hengsten te bereiken ideaal beschouwd. Dat deze „tendenz een voos beenderstelsel, een dikke huid „en een zwaar behang in de hand werkte, lijdt „geen twijfel. Gezien de manier waarop geselec teerd werd en waarop eigenschap na eigenschap „(de slechte zowel als'de goede) vastgelegd wer- „den, was er geen reden waarom men van 30 a 32 „niet zou overgaan op 32 k 34 cm enz. „Geen wonder dat bij velen de vraag rijst, of „men in dit opzicht niet te ver gegaan is en of een „pijp van 28 cm, vooropgesteld, dat de huid van „fijne structuur en zonder overdreven haargroei „is, niet meer dan voldoende is en 'n garantie voor „een sterk geraamte met ijzersterke benen in- „houdt". En even verder lezen we: „Bij het merendeel der Belgische fokkers heeft „de overtuiging post gevat, dat het zo niet verder „gaan kan, dht dè greris van het mogelijke bereikt „is, Of, misschien juister gezegd, reeds overschre den werd". Als uiteindelijk doel noemt de heer Van Broek huijzen: de kwaliteit van het beenwerk op te voeren. „Weg met het voze beenwerk, de dikke huid en „de grove haargroei! Een staalhard beenwerk, „een fijne huid met garnituur als zijde, dat is „het doel waarnaar thans gestreefd moet worden". Hoewel dit alles natuurlijk door de Belgische bril bekeken is, menen we toch, dat deze zaken voor Nederland ook uitermate belangrijk zijn. Zullen de kampioenen van Den Bosch 1953 door ons goed geraden worden? We weten het nog niet. De kampioenen moeten ons bekend maken waar de fokleiding het komende jaar speciaal op zal letten. Is er niets bijzonders dan houden we het vooralsnog op een Zeeuwse kampioen. Tot volgende keer. TOONTREDER. ENGELSE STAATSAANKOPEN VAN DEENSE BACON. Het Engelse ministerie voor de voedselvoorzie ning heeft bekend gemaakt, dat Denemarken er in heeft toegestemd de prijs van bacon, bij leve ring aan Engeland, met 15 shilling per hundred weight (ongeveer 50 kg) te verlagen. In de op 4 October beginnende periode van 12 maanden zal Engeland voor de Deense bacon 237% sh per hundredweight betalen. Volgens de nieuwe regeling zal Engeland de verschepings- kosten betalen; tot nu toe werden deze door de Deense exporteurs betaald. Zij bedragen 4 sh per hundredweight. Beide landen zijn bovendien over- ëengekomert het bestaande contract voor 2 jaren, dat in October van het vólgende jaar afloopt, met twee jaren te verlengen. In de komende twaalf maanden zullen aan Engeland maximaal 230.000 ton bacon worden geleverd en in de beide daarop Volgende jaren 200.000 ton. De bepaling dat, in géval de Engelse regering mocht besluiten de staatsaankopen te staken, de import uit Dene marken weer in particuliere handen zal komen op voorwaarde dat dé bepalingen van het contract worden nagekomen, ia in de nieuwe overeenkomst gehandhaafd 25 Augustus. De oogst is binnen en de regen kwam; niet zo maar een beetje, doch met stromen, zodat tussen de aardappelbedden het water kwam te staan. Er is gelukkig maar weinig meer buiten, net van sommige boeren, die nog op de dorsmachine heb ben gewacht, zitten er nog wat mee doch het gros is binnen. De granen zijn prima binnenge komen als in geen jaren, en degene, die wat geduld heeft gehad met het gerstmaaidorsen, heeft ook geen droogrekening meer te betalen. We zijn soms ook wel eens wat te haastig geworden door het snellere, jachtige leven. Wat gaat het vlug; we herinneren ons nog zo goed, dat we uitreden om te beginnen en nu weer al geoogst. We lazen eens een gedicht waarin een oude boer zucht, die 40 jaar, die ik oogsten mocht, zijn eigenlijk ook maar één oogstjaar. Jong begonnen, oud geworden en de terugblik van 40 jaar ook maar als een oogst jaar. Ja, zo is het, in eeuwigheidslicht gezien is uit ook zo. Vorige week kwamen we nog voorbij 2 akkers, die aan elkaar grensden, waar 25 jaar geleden de voor daartussen de oorzaak was van een hoge ruzie tussen de 2 eigenaars. De een zei, de voor ligt te veel bij jou en de ander zei precies het tegenovergestelde. Het werd een hooggaande ruzie, er werd van alles bijgehaald, dat er niets mee te maken had. En 't eind van 't lied, inplaats van vriendschap werd het vijandschap. Domme mensen toch, het was misschien 30 cm breed en lang 300 m, dus ging heel die ruzie over 90 ca, nog geen are grond. Ja, wij grote mensen kunnen ook heel klein zijn. Toen we daar voorbij kwamen dachten we er aan. Nu zijn beiden reeds lang begraven en hun grond is aan andere mensen overgegaan. We waren nog bij Willem en Plone, dié de vierde dag naar Versailles reden met de bus en wonder veel genoten van het rijden door het ongelijke platteland. Het paleis was groot en er waren mooie zalen, waar je met drie span paêrden deur ALGEMEEN OVERZICHT. De graanmarkt had de afgelopen week een rustig karakter. In binnenlandse granen werden geen grote zaken gemeld, het lijkt erop, dat de verkopers en kopers van gerst voor een evenwicht zorgen, waar bij de prijs zich handhaaft, zo niet een vastere onder toon krijgt. Ook voor de buitenlandse granen was deze week de belangstelling niet zo groot en aange komen .of uit regeringsvoorraad beschikbaar ge stelde partijen vonden met moeite kopers. Op de peulvruchtenmarkt fluctueerde de prijs, om aan het einde der week iets lager te eindigen. Verder nieuws vormt de mededeling, dat met in gang van 15 September a.s. de termijnhandel in maïs en gerst zal worden hersteld. ROTTERDAMSE KORENBEURS. Tarwe. De niet zo grote aanvoer werd door de fabrieken vlot aangekocht. Witte tarwe 2G,25. Rode tarwe ƒ26,15 franco fabrieken, bekende condi ties. Zomergerst. Ruim aanbod. Naar gelang kwali teit 23,75 tot ƒ24,10 boord/spoorvrij. Brouwgerst. Tot Maandagmiddag was het C. B. K. nog niet voor aankoop van Brouwgerst (buiten het bekende contract om aan de markt. De centrale in koper taxeerde de prijs van vrije Brouwgerst op ƒ25,75. Wintergerst ƒ23,40. Haver. Maalhaver 50 kg/hl 22,60. Gepunte haver 55/56 kg/hl 23,60. Rogge. Doorsneekwaliteft 22,per 100 kg. Groene erwten. Kopers en verkopers wisten elkaar moeilijk op het gewenste prijspeil te vinden, waar door veel partijen werden opgehouden. Het aanbod was ruim. Boerenschone p&rtijen 4851 vragen. 3 kwaliteit deed 52,25 met geringe vraag. Schokkers. Iets meer belangstelling dan Groene erwten, 5863. 3 kwaliteit noteerde 70. Capucyners. Goed gevraagd. Gering aanbod. Pre zen tót ƒ77,50 voor geschoonde partijen. Blauwmaanzand. Iets vaster 110120. Karwijzaad. Had eveneens meer vraag en noteert van ƒ5459. STRO VLAS. Er blijft een geregelde vraag naar strovlas. De laatste partijen vlas die nog te velde staan worden door de telers aan vrij lage prijzen opgeruimd. Goede kwaliteit gerepeld 24—30 ct; ongerepeld 18 22 ct. Mindere kwaliteit gerepeld 2024 ct, onge repeld 15—18 ct. Afwijkende partijen 12—15 ct per kg ongerepeld. EIERVEILING MIDDELBURG. Dè minimum eierprüs voor pluimveehouders Ifl 2/73 per kg, riën kon, zei Willem. Mooie meubels en kleën zei Plone, je zakte er over je schoenen in. Ze zagen ook de eetkamer van Napoleon. Wanneer Napoleon met zijn vrouw daar 's morgens at, kon je als par ticulier voor 500 fr. dat schouwspel zien. Er werd hier enorm druk werk van gemaakt, zo erg, zei de gids, dat ruiters zelfs te paard kwamen kijken door de glazen deur. Dit werd te gek, al kwamen er heel wat francs van binnen. Toen werd dit kijk spel verboden. Er hingen overal mooie schilderijen van de gewonnen veldslagen, maar van de Rus sische veldtocht hingen er geen. 's Avonds reden ze met de bus door donker Parijs. Dat motten we ook is zien, zei Willem. Ik zo vee elezen van die lefgozers mie petten op en rooie zaddoeken an der als. Ik gae mee, zei Plone, dat wil ik ok wel is zien, maar neem je knipmes ■mee, je kunt 't nooit weten. Na een uur rijden kwamen ze in een donkere buurt, waar de gids ze bracht in een grote zaal, waar gedanst werd. Er liepen van die mannen rond met petten en rooie zadkdoeken en een negerorkest blies dat de verf van de zolder sprong. De kellners waren ook negers, zij brachten bruisende champagne rond, die zeer lekker, maar duur was. Toen het gezelschap gezeten was, gingen de mannen dansen met hun dames. Zij gooiden en smeten ze door de zaal, doch zonder ongelukken te maken. Ja, das nog wat anders dan in de Prinse vroeger, zei Willem tegen Plone, die maêken der wat van. Een grote neger stond met alle verstand te kijken naar Plone's rode armen en onverwachts beet hij er zachtjes in om te zien of het wel echt was. Plone schrok en gaf van louter schrik de neger een klap tegen zijn oren, dat het klonk. Maar rood wordén van schaamte deed hij niet, hij was te zwart. Wat doet er op, zei Willem, en ie ad z'n knipmes al open in zijn zak. 't Is niks. zei Plone, ik schrok ineens van die neger, die zo kort langs me kwam. De neger was zeker 2 voet langer dan Willem, dus geen partij voor hem, zei Plone. Aan de muziek en aan de danseressen was niks an, net die toeren van die negers met hun instrumenten was prach tig. Ze gingen nog in de buurt in een paar zalen kijken, toen gingen ze naar huis. De kameraad van Willem uit Den Haag wilde alsmaar een don kere bril hebben zonder glazen en daar bleef hij maar over zeuren, 't Was bijna ochtend toen ze weer onder de wol lagen. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden 3040 stuks vee aangevoerd. De aanvoer van vette koeien was ruimer dan de vorige week, doch de handel was rede lijk en de prijzen waren vooral niet lager. De stem ming van de markt was echter nauwelijks prijshou dend. De vette kalveren, waarvan de aanvoer iets kleiner was, waren bij tamelijke handel prijshoudend. De aanvoer van nuchtere kalveren was matig. De handel in deze dieren was goed en de markt was ruim prijshoudend. De prijzen varieerden van 5262 per stuk. Biggen waren bij kalme handel eveneens ruim prijshoudend. Voor deze dieren werd 42 tot 52 betaald. De slachtpaarden waren bij redelijke handel iets stijver in prijs en noteerden 1,75 tot 1,85 per kilo geslacht gewicht. Voor de schapen en lammeren, waarvan de aanvoer iets kleiner was, ble ven de prijzen bij tamelijke handel onveranderd. De kalfkoeien en melkkoeien waren prijshoudend bij iets levendiger handel dan de vorige week. De vare koeien, vaarzen en pinken waren bij trage en slepen de handel vooral niet hoger in prijs. Voor het t.b.c.- vrije vee was de markt prijshoudend bij tamelijke handel. VEEMARKT 's-IIERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5588 stuks vee, zijnde: 2431 runderen, 442 vette kal veren, 341 nuchtere kalveren, 92 fokzeugen, 287 slachtzeugen, 136 lopers, 1613 biggen, 235 schapen, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 8001020Guiste koeien ƒ560—ƒ725; Kalfvaarzen ƒ700—ƒ925; Klam- vaarzen 650700Guiste vaarzen 550625 Pinken ƒ360ƒ460; Graskalveren ƒ200ƒ300; Fok- kalveren ƒ90ƒ150; Nuchtere slachtkalveren ƒ51,50 ƒ58,50 zware soorten ƒ73ƒ93; Drachtige zeugen ƒ250—ƒ325; Lopers ƒ70—ƒ90; Biggen ƒ35—ƒ55; Schapen 60ƒ80; Vette schapen ƒ100; Weilamme ren ƒ4053; Zuiglammeren ƒ56ƒ70, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 990 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen tot 2,80, le kw. 2,602,70, 2e kw. ƒ2,45—ƒ2,50, 3e kw. ƒ2,20—ƒ2,35; Vette stieren 2,502,55worstkoeien 2,102,20, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten ƒ2,402,60; idem middenklasse ƒ2,252,35; idem lichte soorten 2 ƒ2,20; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,48ƒ1,63; zware soorten ƒ1,60ƒ1,92; Slachtzeugen ƒ1,65ƒ1,76, alles pêr kg levend gewicht met 4 kg tarra. Jonge slachtvarkens 1,80—1,85 per kg levend gewicht met 4 kg tarra,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9