BIJ HET AFSCHEID VAN MEJUFFROUW G. G. SIKKENS De Amerikaanse tarwetelers stemden vóór beperking ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE Zaai Alba of Heine 7 Tarwe No. 2187. Frankering bij abonnement: Terneuzen 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD w-- .3^ -"F - Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen is slecths geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden van deze organisa ties bedraagt 10,per jaar bij vooruitbetaling. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 1100—2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. Incassokosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdagavond aan de Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Op 1 September a.s. gaat mej. G. G. Sikkens de dienst der Z. L. M. verlaten, na 14 jaren lang de belangen van het landbouwhuishoudonderwijs te hebben behartigd. Een afscheid geeft altijd een gevoel van weemoed. Zo ook thans, al is de reden, dat onze landbouwhuishoudconsulente haar taak gaat beëindigen, een zeer vreugdevolle. In mej. Sikkens verliest de Z. L. M. en Zeeland niet alleen een uiterst bekwame kracht, een goede organisatrice en een warm voorvechtster van het onderwijs voor onze plattelandsmeisjes, maar ook iemand, die onze mooie provincie, haar geboorte grond, zeer lief had en dit toonde in de manier, waarop zij haar mooie, doch lang niet gemakke lijke werk verrichtte. Het was in 1939 dat mej. Sikkens als ambulante huishoudlerares aan de Z. L. M. werd verbonden. Zij gaf verschillende landbouwhuishoudcursussen, waaronder in Schoondijke, de plaats waar reeds van oudsher cursussen plaats vonden. Het was dan ook voor de handliggend, dat, toen in 1941 te Schoondijke een school werd geopend, mej. Sik kens de eerste directrice werd. Zij is dit slechts kort geweest, want toen in 1942 de hand van de bezetter en zijn handlangers zich tot de landbouw organisaties uitstrekte en de Z. L. M. erd opge heven, ging ook mej. Sikkens heen, daar ze zich niet kon verenigen met de gang van zaken. Na de bevrijding kwam zij terug, maar haar wachtte een bredere taak. Benoemd als consulen te, of lerares in algemene dienst, kreeg zij de lei ding van de afdeling landbouwhuishoudonderwijs der Z. L. M.; tevens werd zij benoemd tot secre taresse van de Afdeling Zeeland van de Bond van SS Plattelandsvrouwen. Beide taken gaven haar vol op gelegenheid haar rijke organisatorische gaven te ontwikkelen. Het landbouwhuishoudonderwijs werd in de jaren, dat zij dit werk deed, flink uitgebreid. Drie nieuwe scholen kwamen tot stand, namelijk Krui- ningen, Axel en Haamstede. Het verwoeste ge bouw in Schoondijke werd door een nieuw vervan gen; voorbereidingen werden getroffen voor het stichten van gebouwen te Tholen, Kruiningen en Axel en h?t uitbreiden van de scholen te Terneu zen en Zierikzee. Wie enigszins op de hoogte is van al het werk dat hieraan is verbonden, begrijpt dat hierboven gesproken werd van rijke gaven. Dit bleek ook uit de groei van de Bond van Plat telandsvrouwenzowel ledental als aantal afde lingen groeiden vlot. Het bleek ook uit de manier, waarop mej. Sikkens met een ieder omging. Voor ieder had zij een grote belangstelling; steeds stond zij voor alles klaar met een vriendelijk woord. Het zal misschien dit laatste nog wel zijn, waar om de Z. L„ M. en de plattelandsvrouwen mej. Sikkens het meeste zullen missen. Een woord van dank voor het vele werk, dat zij, dikwijls onder moeilijke omstandigheden, heeft gedaan, is ook hier in dit blad, naast de woorden, die door de verschillende organisaties reeds mon deling zijn geuit, zeker op zijn plaats. En tenslotte de wens, dat het mej. Sikkens in Noord-Holland, straks op haar boerderij, in alle opzichten goed moge gaan. MÊtÊÊÊlÊimm'-' S. Vooral de laatste maanden worden ons de over schotten van de markt der wereldgranen bij her haling voorgehouden. Wie aan de toestand van enige jaren terug denkt, zal de tegenstelling zien. De redenen, die dit ver schil veroorzaakt hebben, zijn moeilijker te vinden. Wat helpt het echter om achterwaarts te zien om vast te stellen wiens voorspelling werkelijkheid is geworden. In het heden hebben we ons de laatste tijd met bezorgdheid af te vragen wat er met de binnen landse graanteelt zou gebeuren, indien al deze over schotten op de wereldmarkt zouden verschijnen. De binnenlandse graanmarkt vertoonde een duide lijke daling, al moet hier direct aan toe worden gevoegd, dat die van de laatste weken voor het grootste gedeelte toegeschreven dient te worden aan de gebruikelijke daling tengevolge van het grote aanbod vlak na de oogst. De Amerikaanse regering heeft de overschotten echter nog steeds opgeslagen en steekt daardoor grote kapitalen in producten, die niet of slecht verkoopbaar zijn. Voor de Amerikaanse boer is het systeem, waarbij hij zijn producten kan belenen, om ze te verkopen wanneer hij wil, een onover troffen systeem. Hij loopt geen enkel risico en wacht op een goede markt, zonder dat hij door financiële moeilijkheden tot verkoop kan worden gedwongen. De keerzijde van het belenen is ongetwijfeld, dat in tijden van overvloed dit speculeren ten koste van de Staat, steeds ten nadele van de Staat uit valt en daarom op den duur niet te handhaven valt. Bovendien werkt het initiatief-dodend, omdat b.v. de varkensfokkers het veel gemakkelijker vinden hun maïs te verkopen tegen de steunprijs, dan er varkensvlees van te maken, waarvoor geen steun prijs geldt. De laatste weken is onze aandacht vooral ge trokken door de tarwe, daar dit product in de U. S. A. op 14 Augustus j.l. het voorwerp van stemming was van alle boeren, die meer dan 6 ha ervan verbouwen. Zoals wij reeds eerder schreven, had de Ameri kaanse minister van landbouw, Benson, besloten het tarwe-areaal in de U.S.A. in te krimpen met 20 Iedere boer krijgt dan een bepaald areaal toegewezen. Hij werd hiertoe wel gedwongen door de reusachtige overschotten. De oogstraming voor dit jaar bedraagt 32.000.000 ton tarwe, terwijl nog bijna de helft van deze hoeveelheid over is van de vorige oogst. Ook de drie andere tarwe-exporteren- de landen beschikken samen nog over een dergelij ke hoeveelheid. Samen komt men in de U. S. A. op een hoeveel heid van ongeveer 48.000.000 ton, tegenover een behoefte voor binnenland, exporten en reserve van 32.000.000 ton. Een overschot dus van ongeveer 50 dat vrijwel overeenkomt met de huidige voorraad. De Amerikaanse landbouwwetgeving schrijft voor, dat bij een overschrijding van de voorraad- behoefte met 20 de teelt aan banden gelegd moet worden en de aangevoerde hoeveelheid ver minderd moet worden. Een beperking van het areaal alléén zou slechts een zeer beperkt effect hebben. Daar het verbruik van kunstmeststoffen laag is, kan men op een be perkte oppervlakte met kunstmest nog wonderen verrichten, terwijl ook de vaste kosten niet veel anders worden als het areaal nog wat wordt uit gebreid buiten de toegestane oppervlakte. Wel wordt voor dit meerdere niet de steunprijs, doch slechts de marktprijs betaald, doch ook dit is, in verband met de geringere productiekosten van dit gedeelte, niet zo'n geweldig bezwaar. Als een noodzakelijke aanvulling grijpt de re gering dus naar de z.g. quota-regeling, die ook de totale hoeveelheid te verbouwen tarwe aan banden legt. Storen de boeren zich ook hier niet aan, dan kan een boete worden opgelegd van ongeveer 15 per 100 kg voor het teveel verbouwde, waardoor de teelt van de meerdere tarwe zeker niet meer lonend zal zijn. Vóórdat de quota-regeling van kracht kan wor den, moeten de boeren dus gaan stemmen. Ze moeten dan kiezen tussen: le. een onbeperkte hoeveelheid met steunprijs niveau van 50 van de pariteitsprijs, of 2e. een beperkte hoeveelheid tarwe met een steunprijs-niveau van 90 van de pariteits prijs. Bij deze stemming kon reeds Vz gedeelte der boeren door tegen te stemmen de quota-regeling doen kelderen. Met een overweldigende meerderheid van 86,7 hebben de boeren van de U. S. A. gekozen vóór de bescherming van de prijs en de daarmee samen- KONINKLIJK KWEEKBED RIJF ZAADHANDEL K APELLE-BIEZELINGE Productief. Oogstzeker. Aanbevolen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1