Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Korte wenken voor de praktijk ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES TE 's-HERTOGENBOSCH. CONTRACTZAADTEELT. DE C.A.O. VOOR HET CONTRACTJAAR 1953—1954. REIS DOOR SPANJE PROVINCIALE JONGERENORGANISATIE. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD ZEVENBERGEN: Donderdag 3 September, 11— 12,30 uur, Hotel „Tholenaar." Het Ned. Landhuishoudkundig Congres houdt dit jaar haar 100ste bijeenkomst en wel op Don derdag 17 en Vrijdag 18 September a.s. in het Casino te 's-Hertogenbosch. Dondcrdagsniiddags houdt om 14.30 de heer Dr D. Burger, Hoofd van het Bureau Agrarische Zaken van de Rijksdienst voor het Nationaal Plan, een inleiding over het onderwerp: „Enkele Agrarische aspecten van de plannen voor de bevordering van de welvaart Sn Nederland", waarna de heer Ir H. A. van Haren, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, spreekt over: „De Agrarische aspecten van het welvaarts plan voor Noord-Brabant". De heer Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant zal hierna een korte samenvatting geven van deze beide inleidingen. De dames kunnen, hetzij deze inleidingen aan horen, hetzij de vertoning bijwonen van een pop penspel „Zo of zo?" Dit spel dat tot onderwerp heeft de voorlichting op het terrein van moederschapszorg en kinder- hygiëtie, wordt vertoond door de bekende poppen- speelster mej. Cia van Boort te Oisterwijk. Hierop worden de dames- en herencongressisten officieel ontvangen door het Provinciaal Bestuur, waarna een gezamenlijke maaltijd volgt in het Oranjehotel. Vrijdagmorgen om 9 uur worden inleidingen gehouden door de heer Ir. S. Herweijer, Directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, over: Agrarische aspecten van het herstel van het rampgebied." en door de heer Ir H. M. Buskenjs, Directeur van de Planologische Dienst der provincie Noord-Brabant, over: „Planologische vraagstukken in het agrarisch gebied.". De da-mes kunnen öf deze inleidingen bijwonen dan wel deelnemen aan 'n excursie naar de Cathe- draal van St. Jan, welke excursie' onder leiding staat van de Directeur van het Provinciaal Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen. Hierop volgt een excursie naar Hilvarenbeek waar ook de gemeenschappelijke Brabantse koffie maaltijd plaats vindt. Het is de bedoeling om aan dit 100ste Congres der Vereniging een enigszins feestelijk karakter te geven. Waar dit congres thans in onze provincie wordt gehouden en ook voor niet-leden gratis toeganke lijk is, willen wij gaarne belangstellenden onder onze leden opwekken om dit congres geheel of gedeeltelijk bij te wonen. De teelt van contractzaden is voor verschillende onzer leden van belang. Het afsluiten en uitvoeren van deze contracten geeft echter nog al eens aan leiding tot moeilijkheden. In dit verband willen wij daarom wijzen op de Contractzaadtelersvereni- ging, die in Groningen werd opgericht en zich ten doel stelt de belangen van de contractzaadtelers te behartigen en de contractzaadteelt te verbete ren. Zij verleent bemiddeling bij het afsluiten en het uitvoeren van contracten en tracht zoveel mogelijk een goede samenwerking te bevorderen. Zij con troleert o.a. alle teeltcontracten van de aangeslote nen en geeft deskundige voorlichting. Onder de teelt van zaden en kruiden wordt o.a. ook verstaan het vermeerderen van originele of elite-zaaigranen, peulvruchten, lijnzaad, suikerbietenzaad, contrac ten voor conservengewassen, graszaden enz., kort om teeltcontracten in de ruimste zin van het woord. Voor collectieve aansluiting via de landbouw organisaties is een gereduceerde contributie regeling ingevoerd. Leden, die belangstelling hiervoor hebben, gelieven zich te melden bij het secretariaat der N.B.M.L. Bij voldoende belang stelling zal dan een vergadering van belangstel lenden worden belegd ter bespreking van de be langen van de contractzaadteelt in Westelijk Noord-Brabant. Leden, die een C.A.O. voor de landbouw voor het contractjaar 19531954 wensen, kunnen deze ver krijgen bij hun afdelingssecretaris dan wel bestel len bij het secretariaat der N.B.M.L., Stationslaan 4 te Zevenbergen. Men gelieve dan 30 ets. aan postzegels in te sluiten, en aldaar opgedane indrukken betreffende de landbouw. Onze ere-voorzitter, de heer P. M. Sneep, die enige weken geleden een reis door Spanje maakte, was zo bereidwillig om voor ons Landbouwblad zijn indrukken over de landbouw in dit land op papier te stellen. Wij hopen dit interessante reisverslag in een drietal vervolgartikelen te plaatsen. Spanje is een land, dat in vele opzichten afwijkt van het overige West-Europa, vooral van Neder land. Het heeft een andere bevolking, een andere geschiedenis en een andere beschaving dan wij. Wij zagen er nog bouwwerken gesticht door de Romeinen, o.a. een aquadduct, dat is een boven gronds kanaal van metselwerk, dat 48 m hoog is met een lengte van 26» m, doch vooral de vele ge bouwen gesticht door de Moren, hadden onze aan dacht en bewondering. Na Sovjet-Rusl. en Frank rijk is Spanje het grootste land van Europa. In 1950 had het een bevolking van ruim 28 milliocn inwoners en hiervan wonen er in Madrid 1.440.000, in Barcelona 1.296.000, in Zaragossa 267.000, in Graanada 171.000, in Cordoba 161.000 en in Se bastian 115.000. Deze steden werden ook alle door ons bezocht en wij hebben daar, behalve de mo derne stadswijken, vooral de oude gebouwen zoals kathedralen, paleizen en regeringsgebouwen be wonderd, die dateren vanaf de 7e tot de 14e eeuw. Spanje is een land van grote tegenstelingen, grote rijkdom en prachtige kunstzinnige gebouwen en schrijnende armoede en krotwoningen. In ver schillende dorpen zagen wij (nog vele holwoningen, uitgehouwen in de bergen. Zeer uitgebreide hoog- vlkaten in midden Spanje, waar niets of weinig groeit, cn hoge kale rotsen en bergen, waarvan de Sierra Nevada met 3481 >m, de hoogste is. Deze is gelegen in de prachtige omgeving waarvoor An- dolusië beroemd is, in het Zuidwesten van Spanje. Hoewel de druiventeelt over geheel Spanje is ver spreid, is die toch voor het grootste gedeelte ge concentreerd in het Zuiden. Hoewel verschillende soorten wijn worden geproduceerd, zijn toch wel Malaga en Sherry de meest voorkomende en wordt deze laatste het puikje dei: Spaanse wijnen ge noemd. Behalve druiven woi^en in Spanje, vooral in het Zuiden in de provincies langs de Middellandse Zee, allerlei zuidvruchten geteeld; o.a. ziet men er zeer uitgestrekte boomgaarden met olijfbomen, verder sinaasappelen, citroenen, vijgen, amandelen, da dels, perziken, abrikozen, pruimen en ook wel bananen. Men ziet daar overigens geheel andere bomen en planten dan bij ons, o.a. in grote massa's palm bomen, ceders, platanen, pijnappel en parasol pijnappelbomen, kurkeiken, bloeiende accasea's en olianthen, tot 2 meter hoge cacteeën, mimosa enz. Vele wegen zijn met genoemde boomsoorten be plant, waardoor niet alleen het landschap wordt verfraaid, doch wat ook zeer yvordt gewaardeerd omdat men daardoor óp déze wegen voor de felle zonnestralen wordt beschut. Want warm kan het zijn in Spanje. Wij hebben o.a. gedurende 5 dagen temperaturen gehad van 34 tot 38 graden C. Hoe wel het klimaat van grote invloed is voor het telen van druiven en andere zuidvruchten, speelt toch volgens de ons verstrekte inlichtingen de grond soort ook een grote rol voor het doen slagen van deze teelten. Druiven groeien blijkbaar het beste op kalkrijke, ijzerhoudende grond. Wanneer der gelijke grond te rotsachtig is, worden er olijven geteeld. De voor de vruchtenteelt niet geschikte gronden, en deze omvatten het grootste gedeelte van Spanje, zijn als landbouwgrond in gebruik. Teneinde een inzicht te geven betreffende het grondgebruik in Spanje, laat ik hieronder enige statistische cijfers volgen betreffende de geteelde producten in 1948: Tarwe 3.879.000 ha Gerst 1.420.000 fy Rogge 610.000 Haver 599.000 jf Maïs 405.000 Rijst 52.000 Aardappelen 357.000 9f Suikerbieten 101.270 ff Sinaasappelen 77.000 Olijfbomen 1.993.000 ff Tabak 820 99 Voor druiven heb ik niet de gegevens van 1948, doch in 1927 waren er voor de wijnbouw 1.397.842 ha in gebruik, terwijl toen de productie 28.325.192 hl wijn bedroeg. Het grootste gedeelte hiervan wordt in eigen land gebruikt. De veestapel omvatte in 1948, afgerond 19.500.000 schapen, 6.500.000 geiten, 5.000.000 var kens, 4.000.000 runderen, 1 100.000 muildieren, 1.000.000 ezels en 600.000 paarden. De opbrengsten der landbouwgewassen zijn er zeer laag; in 1948 waren de gemiddelde opbreng sten per ha voor tarwe 700 kg, gerst 900 kg, rogge 600 kg, maïs 1200 en suikerbieten 18.000 kg, In Nederland was de opbrengst per ha in 1950: Tarwe 3251 kg, gerst 3327 kg, rogge 2382 kg en suikerbieten 37.967 kg, dus wel een groot verschil, Zoals wij de landbouwgewassen zagen, voor zover zulks vanuit een touringcar is te beoordelen, zullen de opbrengsten ook dit jaar zeer laag zijn. Toch is de landbouw in Spanje de voornaamste bron van inkomsten, want van de 50.000 millioen peseta's nationaal inkomen wordt aangenomen, dat 22.000 millioen peseta's voortkomen van de pro ducten van de landbouw. Het grootste gedeelte der bevolking woont ook in dorpen en kleine stadjes. Van de 9254 gemeen ten, die volgens de gegevens van 1945, de Spaanse Staat vormen, zijn er 7000, die minder dan 2000 in woners hebben, en 9100 hebben er minder dan 20.000. Van de 7% millioen Spaanse arbeiders leven meer dan 4 millioen voor en van de land bouw. Het Spaanse land omvat wel enige gebieden met uitmuntende landbouwmogelijkheden, doch in het algemeen zijn de Spaanse provincies samen gesteld uit grote oppervlakten van een povere bodemgesteldheid, waarmede slechts gebrekkige verbindingswegen bestaan. De wegen, die wij hebben bereden, waren in 't al gemeen goed, doch dat waren de hoofdverbindings- wegen tussen de grote steden. (Wordt vervolgd.) ZEVENBERGEN. De Vereniging van jonge landbouwers te Zeven bergen is evenals vorig jaar weer voornemens om een tractorbeheridigheidswedstrijd te organiseren en wel op 12 September a.s. Deelnemers voor deze sportieve wedstrijd kun nen zich vóór 4 September a.s. opgeven bij de secretaris W. de Lint, hoeve „De Vlijt" te Zeven- bergsche Hoek (tel. 29) of bij M. M. Punt, B 41 te Zevenbergen (tel. 202, Klundert). Het inschrijfgeld bedraagt 2,50, bij opgave te voldoen. FIJNAART e.o. De P. J. G. afd. Fijnaart houdt op Vrijdag 4 Septembers a.s. in hotel A. de Reijer te Fijnaart een demonstratie-avond in samenwerking met de Ned. vertegenwoordiging van Bardahl Lubricants. Aanvang 7,30 uur. Een ieder kan een monster smeerolie meebrengen en deze laten testen. Ook belangstellenden zijn welkom op deze avond. Het is noodzakelijk om ook in Augustus en Septem ber door te gaan met stikstof te strooien op het gras land. Hierdoor krijgt men in de laatste maanden van het groeiseizoen voldoende opbrengst van het gras land, zowel wat de hoeveelheid als het eiwitgehalte betreft. Het verstrekken van bietenkoppen en -bla deren op het grasland kan dan beperkt worden. Het grote voordeel hiervan is, dat men naast meer voeder veel minder last heeft van het verstikken van de graszode. Wanneer aardappel en rooimachine naast elkaar worden genoemd, zal iedere teler onmiddellijk be grijpen, waar het om gaat: De beschadigingskansen die machinaal rooien voor de aardappel oplevert. Vanzelfsprekend veroverde de rooimachine zich direct een grote plaats in de verbouw van een zo be langrijk product. Maar als nu blijkt, dat deze mecha nisatie de kwaliteit van de aardappel kan schaden, moet aan elke verbetering van de machine, die be schadiging vermijden kan, volle aandacht worden besteed. Dit gebeurt in ons land nog steeds te weinig. In de Verenigde Staten heeft men een oplossing gevon den en wij zullen, willen wij onze positie bij de leve ring van aardappels handhaven, aan deze nieuwe methode een voorbeeld moeten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijkheid? Zij schuilt in het voorkomen van elke kans op beschadiging. Elk onderdeel van de machine, dat met de aard appel in aanraking komt, bekleedde men met rubber1. Sinds kort heeft deze vernieuwing die zich uitstrekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land intrede gedaan. Bedriegel(jk is, dat de beschadigingen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog menen, dat deze voorzorg overbodige luxe is. Zodra de aard appels uit de bewaarplaatsen komen, ziet men echter hoe noodzakelijk deze verbetering is. Het is zaak, dat ook iedere teler zich inspant elke beschadiging van de aardappel bij machinaal rooien te voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 10