Noord-Brabanlsche Maatschappij van Landbouw op Woensdag 2 Sept. a.s. Aanvang 10 ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. BEKNOPT VERSLAG NIEUWE ONTWIKKELINGEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. ERVARINGEN VAN EEN JONGE BOER IN EEN „NATTE POLDER". Centrale Fokveedag uur ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DINTELOORD: Woensdag 26 Augustus, 11%—1 uur, Hotel „Korf". FIJNAART: Vrijdag 28 Augustus, 10%12% uur, Hotel „De Graanbeurs". van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op 17 Augustus j.l. te Zevenbergen. Op deze vergadering werden als voornaamste agenda-punten o.a. de volgende onderwerpen behandeld Commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant. Accoord werd gegaan met instelling van deze commissie ter behandeling van onteigeningen, planologie, aan leg waterleiding, electriciteit enz. ten plattelande. Als vertegenwoordiger der N. B. M. L. in deze commissie werd aangewezen de heer W. G. de Waard te Werkendam. Werkgeversbelangen. Accoord werd gegaan met het voorstel van de Afdeling Werkgevers- belangen betreffende reorganisatie van de bedrijfs verenigingen. Binnenkort zal door de Overheid worden beslist, of de reorganisatie van de D.U.W. doorgang zal vinden. Van landbouwzijde bestaan tegen deze voorgestelde reorganisatie bezwaren, daar de D.U.W. hierdoor steeds meer het karakter van een normale bedrijfstak zal krijgen en steeds meer aantrekkingskracht zal gaan uitoefenen op de landarbeiders. Ook van industriële zijde blijken de laatste tijd steeds meer bezwaren naar voren te komen. Het bedrijfsleven i.e. de landbouw dient daarom meer dan tot nu toe invloed te kunnen uitoefenen op de z.g. D.U.W.-politiek en dient o.a. mee te kunnen beslissen over de vraag waar de D.U.W.- objecten zullen worden uitgevoerd, alsmede voor het openen of sluiten van deze objecten. Voorts dienen de drie C.L.O.'s betrokken te worden bij de vaststelling van lonen en andere arbeidsvoor waarden voor D.U.W.-arbeiders. Wcrkclassificatie. Tegen invoering van de werkclassificatie zonder meer als grondslag voor de te voeren loonpolitiek in de landbouw bestaan ernstige bezwaren. Landarbeid is nu eenmaal door invloeden van seizoen en weer zeer geva rieerd en niet zonder meer met arbeid in de industrie te vergelijken. Alvorens tot invoering over te gaan dient daarom op dit terrein eerst meer studie te zijn gemaakt van de mogelijkheden en de eventuele voor- en nadelen die aan dit systeem zouden kunnen zijn verbonden. PachtprUspeil. Door de Sociaal Economische Raad werd een rapport uitgebracht inzake het beleid t.a.v. het pacht- en grondprijspeil. Door een commissie van de Z. L. M. zijn tegen dit advies in een rapport enkele bezwaren naar voren ge bracht, waarmee het Dag. Bestuur zich kan ver enigen. Voergraanbeleid. Bij de bespreking van de Stichting met de Minister van L. V. en V. is o.a. uitvoerig gesproken over de voergranen. De rogge neemt hierbij een bijzondere plaats in, niet alleen omdat dit product voor vele bedrijven zeer belang rijk is, maar ook omdat het niet steeds mogelijk zal zijn om door middel van monopolie-heffingen een redelijke rentabiliteit voor de rogge te ver zekeren. Bij centrale inname blijft de moeilijkheid, dat voor dit product een afzetmogelijkheid dient te zijn. Naast het stilleggen van de import of het opleggen van monopolie-heffingen, zou een systeem waaroij de mogelijkheid van denatureren wordt opengesteld, het meeste aanbeveling verdienen. Daarnaast zou voor volgende jaren dienen te worden nagegaan in hoeverre het rogge-areaal ten dele door andere teelten kan worden vervangen. Voor de gerst wordt gestreefd naar een stelsel van monopolie-heffingen, waardoor voor dit product over het gehele seizoen een prijs zal kunnen worden gewaarborgd, die niet lager ligt dan de integrale kostprijs. Ook voor de haver zou een dergelijk systeem dienen te worden toegepast. Vlasverwerking;. Het wordt wenselijk geacht, dat de landbouw deelneemt aan een op te richten N.V. tot exploitatie van een proeffabriek voor de verwerking van vlas tot garen volgens een nieuw procédé. De benodigde gelden zouden door een kleine heffing per ha vlas kunnen worden geheven. Verslag financiële commissie. Door de finan ciële commissie werd rapport uitgebracht betref fende de rekening en verantwoording van de boekhouding der N.B.M.L. over het jaar 1952. Dit verslag zal in de e.v. Hoofdbestuursvergadering aan de orde worden gesteld. Een voorstel inzake de contributie-regeling voor het jaar 1954, mede i.v.m. de heffing voor het landbouwschap, zal nader worden uitgewerkt. Het bericht, dat een nieuw procédé zou zijn gevonden ter vereenvoudiging van de bewerking van vlas tot linnen, heeft vooral in de vlassers kringen enige deining veroorzaakt. Dit procédé berust op het mechanisch onthouten van ongeroot „groen" vlasstro, waarbij dus het rootproces zou komen te vervallen. De door het Vezelinstituut T.N.O. te Delft geno men proeven, blijken zodanige resultaten te heb ben opgeleverd, dat een Stichting Nieuwe Textiel- ontwikkelingen T.N.O. zal worden gevormd, die de ontwikkelde werkwijze verder zal gaan toe passen. In deze Stichting zullen o.a. de organisaties van de Nederlandse verwerkingsindustrie vertegen woordigd zijn. Nagegaan zal dienen te worden of er ook voor de Nederlandse landbouw geen aanlei ding is om middels de Stichting voor de Landbouw deel te nemen aan de verdere ontwikkeling van deze nieuwe werkwijze. In het Augustus-nummer van T.N.O.-nieuws, het orgaan van de organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek, worat over "déze nieuwe verwerkingsmethode o.a. het volgende meegedeeld: „Het Vezelinstituut T.N.O. heeft, parallel aan het onderzoek' voor het kunstmatige drogen van geroot vlasstro, oriënterende proeven genomen om de mogelijkheid te bestuderen van het mechanisch onthouten van ongeroot „gr'oen" vlasstro. Deze proeven hadden gunstigö resultaten. Dit feit was aanleiding tot het in het léven roepen van de Stichting Bijzonder Vlas- en Linnenonderzoek, die aan het Vezelinstituut T.N.O. en het Nederlandse Vlasinstituut opdracht verleende tot het uitvoeren van bijzondere onderzoekingen op het gebied van de vlasindustrie. Uit deze onderzoekingen is nu een werkwijze ontstaan, die waarschijnlijk moge lijkheden biedt voor een goedkopere verwerking van stro tot garen. In principe zal de nieuwe werkwijze hierop neerkomen, dat uit het stro zoals het wordt geoogst, in één bewerking scheiding wordt gemaakt tussen de lange vezel, de korte vezel en de scheven. Zowel de lange als de korte vezels worden dan zonder verdere bewerking tot een voorgaren gesponnen, waarna dit een chemische behandeling ondergaat. De natte voorgarens worden direct verder verwerkt door fijnspinnen tot het eindpro duct. Door deze gang van zaken vervalt het roten, terwijl de dure hekelbewerking vereenvoudigd wordt uitgevoerd. Voorts geschiedt het spinnen met belangrijk grotere snelheden dan tot nu toe gebruikelijk was. Op kleine schaal wordt deze werkwijze op het Vezelinstituut T.N.O. reeds toegepast. De resul taten zijn gunstig en openen grote perspectieven voor de toekomst. Octrooien voor de nieuwe werkwijze zijn door de Nijverheidsorganisaties T.N.O. aangevraagd. Er bestaan nu plannen om over te gaan tot de stichting van een proefbedrijf, waar het proces op grotere schaal zal worden bestudeerd. In dit proefbedrijf zullen mensen uit de vlaswereld kennis kunnen nemen van de nieuwe werkwijze en er eventueel zelf ervaring mee op kunnen doen. Het ligt in de bedoeling, dit proef bedrijf in de onmiddellijke omgeving van Delft te vestigen, daar de band met het Vezelinstituut T.N.O. in deze phase nog niet kan worden ver broken. De nieuwe werkwijze om uitgaande van „groen" ongeroot vlasstro door een mechanische behande ling een spinbare vezel te produceren, heeft onder de vlassers onrust verwekt. Dit is, hoewel begrij pelijk, niet gewenst. Het is ook niet gemotiveerd. Het eventueel invoeren van de nieuwe werkwijze zal inderdaad moeilijkheden opleveren, maar deze zullen met overleg zeker te overwinnen zijn. Het zal noodzakelijk worden, dat kleine vlassers zich verenigen om samen een fabriek volgens de nieuwe methode te gaan leiden. Waarschijnlijk kan op zijn vroegst over circa 5 jaar de productie op gro tere schaal beginnen. In de bestaande bedrijven kunnen uitgaven voor onderhoud en kleine vernieuwingen of aanvullin gen, die binnen vijf jaar terug verdiend kunnen zijn, dus zonder bezwaar worden gedaan. Grote uitgaven, die over een langere periode moeten worden afgeschreven (b.v. de aanschaffing van een nieuwe rootbak) zal men echter beter één h twee jaar kunnen aanhouden: tot de zekerheid over het nieuwe proces is verkregen. Waar hoor je over, waar denk je over, waar praat je over, het is alles over gerst, en nog eens gerst. Moet die van jou gedroogd worden? Hoeveel procent vocht zat er in? Hoe was de opbrengst? Dat zijn de vragen, die je practisch elk uur van de dag hoort stellen of beantwoorden. We kunnen rr lang of kort over praten, maar een vaststaand feit is, dat het weer ons geweldig gezind is ge weest, we konden doen wat we \yilden, igdere dag weer opnieuw een stralende zomerdag. Het is een ware wedstrijd geweest welke combine de meeste zakken per uur kon dorsen, en je hoort sterke verhalen, waarbij je je soms afvraagt of het spreekwoord niet meer geldig is, en haastige spoed nu altijd goed geworden is. We hebben zeer veel verschillende merken combines gezien en het zou me onmogelijk zijn om te oordelen of we nu de Europese of de Ameri kaanse moeten hebben. Ook de velddorsmachinës zagen wij in actie, nee dat toch vrij dure ding kan me nog steeds niet bekoren, er is mijns inziens maar te weinig verschil met combinen, en het afleveren van het stro is hetzelfde. Liever zag ik alles dan met de ouderwetse dorsmachine gebeu ren. Het stro heeft dan ook in pakken geperst, een goede verkoopwaarde. De opbrengst is hier en daar nogal verschillend, maar in de niet te zoute polders mogen we gerust zeggen: dat had den we in Februari nooit gedacht. De suikerbie ten zijn veel veranderd de laatste weken en jam mer genoeg niet ten goede. De eerst zo grasgroene velden worden hoe langer hoe geler, en ik weet niet hoe het in de droge polders is, maar bij ons weet ik wel, dat onze dromen van misschien wel 18.000 kg per gemet zo het eerst leek, wel bedrog zullen zijn. Dat ondanks de mechanisatie, de paardenlief hebbers niet uit het veld te slaan zijn, bewijst de grote dag die we in Zevenbergen krijgen, wel. Naar ik hoor zullen daar op 26 Augustus a.s. vele bekende viervoeters hun kunnen vertonen. Kosten noch moeite zijn door het actieve bestuur gespaard om deze dag tot werkelijk iets groots te maken. De grote drukte op onze bedrijven is dan wel voorbij, laat allen dit concours dan ook bijwonen. Een mens moet nooit eenzijdig worden, niet alleen present zijn op tractordemonstraties, en dergelijke dagen, waar het paard in het middelpunt staat, gewoon vergeten. We moeten van allebei op de hoogte blijven, de finesses zijn heus niet nodig, maar er is een middenweg, immers, zowel paard als tractor zijn beide onmisbare schakels in onze bedrijven. OMMEN SecretariaatVeerallee 2, ZWOLLE - TEL. K 5200-5320 70 koeien met een levensproductie van 40.000 en 30.000 kg melk 56 collectie's afstammelingen van één stier Gezelschappen van minstens 20 personen genieten 50 0/o reductie op de entree van f 1.00. Opgaye van het aantal voor 27 Augustus

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8