GEVLEUGELDE VIJANDEN ZITDAGEN Geschenkzendingen van landbouwwerktuigen ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD We vertellen U niet waar deze foto op 12 Augustus 1953 werd genomen. Het doet ook niet veel ter zake, omdat het helaas meer regel dan uitzondeing is dat de distels in Zeeland, ondanks de distelverordening, zich nog welig voort kunnen planten. En als de bestrijding, zoals op deze foto, niet tijdig ter hand wordt genomen, verspreiden de planten een legertje van parachutisten die landen op akkers en weiden. Vooral slootkanten en bermen vormen een geliefkoosd gebied voor dit lastige onkruid, dat krachtens de distelverordening door de gebruiker of bij gebreke van dien, door de eigenaar bestreden moet worden. Het wordt tijd dat aan de naleving van deze verordening strenger de hand wordt gehouden. Dan wel, dat de waterschappen de bestrijding voor de ingelanden ter hand gaan nemen. Het Waterschap de Breede Watering Bewesten Yerseke gaf reeds het goede voorbeeld. B. Het Nederlandse Roode Kruis en de Coördinatie Commissie voor de Hulpverlening Landbouwwerk tuigen 1953 delen ons mede: Door de Rode Kruisverenigingen in verschillende landen met name Noorwegen, Zweden, Denemar ken, Canada en Frankrijk en particulieren in bin nen- en buitenland, zijn grote hoeveelheden land bouwwerktuigen beschikbaar gesteld voor degenen, die door de ramp van 1 Februari 1.1. zijn getroffen. De keuze der te schenken werktuigen, de aan maak en verzending heeft veel tijd gevraagd. Veel moeilijkheden bracht ook met zich het opstellen van een regeling, waardoor de geschonken werk tuigen zo volledig mogelijk aan de'getroffenen zou den worden beschikbaar gestelcfroen wel aan de zwaarst getroffenen - het eerst. Een en ander is thans zover gevorderd, dat ree$s op bescheiden schaal met de uitreiking kon worden begonnen en spoedig zal dit tempo kunnen worden opgevoerd. Daarom achten wij het gewenst aan de getroffen regelingen bekendheid te geven. Richtlijnen. De richtlijnen, die bij de toewijzing der werktui gen zullen gelden zijn de volgende: 1. geschonken wordt aan degfenen in de land bouw, die door de watersnood van 1 Februari 1953 zijn getroffen. Onder landbouw wordt niet alleen verstaan akkerbouw, maar ook vee houderij, tuinbouw, bosbouw enz., terwijl onder landbouwers niet alleen worden verstaan de ondernemers, maar ook de werknemers, die in de landbouw werkzaam zijn, alsook de loonwer kers in de landbouw. Kortheidshalve wordt alleen gesproken over werktuig, maar daar mede wordt dan in feite bedoeld de gehele dode inventaris. Geschonken werden immers niet alleen zaaimachines en kunstmeststrooi ers, ploegen en cultivatoren, maar ook tracto ren en motoren, maai-dorsmachines en zaad reinigers, melkmachines, gazonmaaiers, ge reedschappen als hamers en nijptangen, spa den en vorken, ja zelfs werden beschikbaar ge steld een complete stalinstallatie en smalspoor met wagens. 2. Er wordt naar gestreefd aan de getroffenen een in verhouding gelijkwaardig geschenk aan te bieden. In hoeverre men hierin zal slagen, is nog niet met zekerheid te zeggen, daar enerzijds de juiste schadebedragen nog niet vaststaan, anderzijds ook nog niet definitief vaststaat wat beschikbaar is. 3. Een principe van het Rode Kruis is, dat de meest behoeftige het eerst wordt geholpen. In verband met hetgeen onder 2 werd gezegd, is dit van dubbele betekenis. 4. Het kan voorkomen dat grote werktuigen, zo als maaidorsmachines, niet ten behoeve van één doch van meerdere slachtoffers tezamen zullen worden geschonken. In zo'n geval kun nen voorwaarden gesteld worden, die een juist en economisch gebruik waarborgen. 5. Het Ministerie van Financiën staat toe, dat ge schenken worden gegeven tot een bepaald per centage van de watersnoodschade. Gaat de waarde van het geschenk dit percentage te boven, dan zal de meerwaarde van de Rijks bijdrage wérden afgetrokken. Dit zou tegen de bedoeling van de gevers zijn. Vandaar dat juist geschenken van grote waarde, zoals zware trekkers, maaidorsmachines, enz. in het algemeen slechts aan een combinatie van ge troffenen zullen worden toegewezen. Daarom ook moet bij de toewijzing rekening worden gehouden met andere geschenken, welke de getroffenen eventueel reeds voor hun bedrijf mochten hebben ontvangen, bijvoor beeld varkens, vee, enz. Wat hebben de getroffenen te doen? De werknemers en in het algemeen ook de onder nemers met een bedrijf tot 4 ha, zullen in aanmer king komen voor toewijzing van een gereedschap pakket, dat een waarde heeft van rond 100, Dit pakket is door mensen van de practijk samen gesteld. Deze hebben ook de gereedschappen zelf gekozen. Aan ieder getroffen gezin uit deze groe pen zal zulk een pakket worden toegewezen. Indien in een werknemersgezin meerdere personen in de landbouw werkzaam zijn, zullen aan deze meerdere arbeidskrachten nog aanvullende pakketten wor den verstrekt, ter waarde van 40,Wanneer een bedrijf van 04 ha door bijzondere omstandig heden extra veel schade heeft geleden, bijvoorbeeld doordat op dat bedrijf veel aan tuinbouw werd ge daan, kan het in aanmerking komen voor toewij zing van een speciaal werktuig. De ondernemer moet dan bij zijn provinciale stichting van de land bouw een enquêteformulier aanvragen en daar mede handelen juist als de ondernemers met een bedrijf van meer dan 4 ha, die zulk een enquête formulier automatisch krijgen toegezonden. De begiftigden krijgen nader bericht waar en wanneer zij de gereedschappen kunnen afhalen. Ondernemers met een bedrijf groter dan 4 ha krijgen een enquêteformulier toegezonden of uit- ZEEUWS VOORLICIITINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING. (Z.V.B.) ZIERIKZEE: Donderdag 27 Augustus in Hotel „Huis van Nassau", van 1113 uur. (De heer J. van Burg.) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw brandpolissen controleren en vraagt steeds inlichtingen alvorens nieuwe posten af te sluiten. Onze adviseur-deskundige staat te uwer beschikking. ZEEUWS VOORLICIITINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED. (Z. V. V.) HULST: Maandag 24 Augustus a.s. in Hotel „De Korenbeurs", van 2.30 4 uur. (De heer Wegner.) WISSEKERKE: Woensdag 26 Augustus op de Beurs van 1113 uur. (De heer Wegner.) ZIERIKZEE: Donderdag 27 Augustus in Hotel „Huis van Nassau'", van 1113 uur. (De heer Wegner.) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met uw vragen op het gebied van de levens-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetver- zekering. Maakt van de geboden gelegenheid ge bruik: het kan voor U zeer belangrijk zijn. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN WATERSNOODSCHADE. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 22 Augustus, in Café „De Druiventros", van 1113 uur. ST. MAARTENSDIJK (Tholen)Donderdag 27 Augustus, in Café „Gaakeer", van 11—13 uur. Problemen, betrekking hebbende op oorlogs schade en watersnoodschade, kunnen op de zittin gen aan de adviseurs worden voorgelegd. STICHTING BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW IN ZEELAND. Het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland, Dam 43 te Middelburg maakt bekend, dat in de maand Augustus a.s. de volgende zitdagen zullen worden gehouden, waar aan belanghebbende advie zen en inlichtingen omtrent financiering enz. zul len worden verstrekt inzake het herstel en de nieuwbouw van door Oorlogs- en Watersnood- schade beschadigde of vernielde gebouwen. Deze zitdagen zullen in de volgende plaatsen worden gehouden: Zaterdag 22 Augustus, van 11—13 uur te St. Phi- lipsland, in Café „De Druiventros". Donderdag 27 Augustus, van 1113 uur te St. Maartensdijk in Café „Gaakeer". Op ons kantoor te Middelburg kunnen vanzelf sprekend dagelijks inlichtingen enz. worden inge wonnen van 8.30—12.30 uur en van 13.30—17 uur. gereikt. Zij moeten dit formulier na volledige in vulling indien hun niets anders wordt medege deeld inzenden naar hun provinciale stichting voor de landbouw. Het adres staat rood vermeld links onder op het formulier. Hiermede kunnen zij voorlopig volstaan. Wanneer het door hen gewenste werktuig be schikbaar komt en zij op voorstel van de Coördinar tie Commissie voor de Hulpverlening landbouw werktuigen 1953 en naar het oordeel van het Ned. Roode Kruis voor de toewijzing er van in aanmer king komen, krijgen zij een vergunning hiervoor toegezonden. Op dit formulier staat aangegeven welk werk tuig is toegewezen en wie de leverancier er van is. Ook de leverancier krijgt hiervan bericht. De ver gunninghouder en de leverancier kunnen dan con tact zoeken voor een spoedige daadwerkelijke leve ring. (De vergunning is slechts een beperkte tijd geldig). Deze geschiedt op de normale wijze en voorwaarden; zo zal ook voor deze geschonken werktuigen de normale service enz. worden ver leend. Bij ontvangst van het werktuig ondertekent de begiftigde 'op de achterzijde van de vergunning de daar aangegeven verklaring. De vergunning wordt dan door de leverancier ingenomen. Ook ondertekent de begiftigde de beide exemplaren van de vergunning, die aan de leverancier waren toe gezonden. Doelbewust is er naar gestreefd de regeling zo eenvoudig mogelijk te houden en toch een zo billijk en juist mogelijke toewijzing te krijgen. Wij vertrouwen dat ook de getroffenen zelf zul len medewerken aan een vlotte afdoening. Tenslotte spreken wij de hoop uit, dat ook deze werktuigenschenkingen zullen medewerken aan de wederopbouw der getroffen bedrijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3