KORT VERSLAG r Aan de Zeeuwse „droge'' boeren V- WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH U ^BOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij Yan Lan. bouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE Zaai Alba of Heine 7 Tarwe No. 2186. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953. 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen is slecths geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden van deze organisa ties bedraagt 10,per jaar bij vooruitbetaling. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 1100—2345 ADVERTENTIETi1 EF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. cassokosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdagavond aan de Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. van de Vergadering van hei Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 17 Augusius 1953 ie Goes Het is niet dan met enige aarzeling, dat ik me tot de Zeeuwse droge boeren richt om een beroep op hen te doen voor deze winter ten bate van hun getroffen collega's nog hooi, stro, voederbieten, koppen en blad, enz. beschikbaar te stellen. Het is ons be stuur voldoende bekend dat velen reeds op doeltreffende en ruime wijze geholpen heb- ben. Er zijn grote bedragen geschonken aan het Rampenfondser is vee gestald en er wordt vee geweidmen heeft helpen inzaai en en oogsten ,en er is op ontelbare manieren van alles gedaan. De getroffenen zijn daar uitermate dankbaar voor. Doch deze winter wil men het beetje vee dat men heeft een koe en een paard overhouden. En voor een groot gedeelte is het voer er niet, omdat het op het eigen bedrijf niet gegroeid is. Wat aangekocht moet worden is, dat mogen we gerust zeggen, voor sommige producten vaak te duur. Het beroep dat het bestuur van Uw eigen organisatie nu nog op U meent te mo gen doen, is dat U naar vermogen nog enig voer, met name hooien voederbieten, hetzij tegen een redelijke prijs, voor deze winter ter beschikking stelt. Dit mogen wel, doch behoeven geen grote hoeveelheden te zijn. Een paar blokken hooi, een voertje voeder bieten, vele kleintjes maken een groot schip rol. Wanneer we zien wat er door onze col lega's in de andere provincies voor Zeeland is gedaan, wat een hoeveelheden en kwalitei ten vee er geschonken zijn, wat een werktui gen er door het buitenland gezonden wor den, dan durven wij U toch deze bijdrage ten zeerste aanbevelen. Hieronder zult U een lijstje aantreffen van adressen waar U Uw beschikbare producten kunt opgeven en welke U straks ook van de bestemming in kennis zullen stellen. Wilt U daarbij de hoeveelheid en eventuele prijs eveneens opgeven. Het bestuur der Z. L. M. vertrouwt dat de Zeeuwse boerenstand haar actie zal doen slagen. M. A. GEUZE. Opgaven kunnen worden gedaan aan de Kringsecretarissen, te weten: Kring: Naam en adres: Schouwen-Duiveland: F. C. Hanse, Nieuwe Haven D 201, Zierikzee. A. J. Groenewege, Ravensoord, St. Maar tensdijk. M. de Regt, A 255, Wissekerke. M. A. Kostense, Opril Beestenmarkt 1, Goes. Ir. A. E. Bruijning, Leliestraat 99, Goes. P. Wielemaker, Bigge- kerksestraat 89, Koudekerke. J. J. Rosseel, Markt 19, Aardenburg. P. de Bruijn, Walsoor densestr. 14, Walsoorden. M. Boogerd, B 150, Z aamslag. De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de vergade ring met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. heet in het bijzonder welkom de heer Ir. J. van Hennik, tuinbouwconsulent voor Zeeland, die voor de eerste maal als adviserend lid de vergadering bijwoont. Spr. wijst er op, dat de heer Van Hennik al direct in Zeeland voor een moeilijke taak gesteld wordt. Hij hoopt op een prettige samenwerking in de toekomst. Mededelingen. Schade en herstel. De Memorie van Antwoord op het Wetsontwerp Watersnoodschade, waarin de regering haar ziens wijze uiteenzet over de het voorlopig verslag door de leden van de Tweede Kamer gemaakte opmer kingen, is nog niet verschenen. De heer Kostense doet enkele mededelingen over de geschenkzendingen van werktuigen uit het bui tenland. Reeds zijn er verschillende grotere en kleinere machines aan Zeeland toegewezen, die districtsgewijze verdeeld zijn. Landelijk zal er op worden aangedrongen dat voor Schouwen en Dui- veland een behoorlijke reserve wordt achtergehou den, zodat ook dit eiland na het droogkomen van deze geschenken zal kunnen profiteren. De aandacht wordt gevestigd op een circulaire die het Rode Kruis aan alle gedupeerden zal doen toekomen. Hierop kunnen ook eventuele wensen voor werktuigen gezet worden. Verwezen moge worden naar een mededeling hieromtrent elders in dit blad. Veevoeder voor de gedupeerden. De veevoederpositie op de geïnundeerd geweest zijnde bedrijven wordt, vooral in verband met de komende stalperiode, uitvoerig door het Dagelijks Bestuur besproken. Besloten wordt dat de Z. L. M. op dit gebied een initiatief zal nemen, waarvoor verwezen mag worden naar een oproep van de Algemene Voorzitter die elders in dit blad is opge nomen. Grondbewerking. Van de zijde van de Rijkslandbouwconsulent wordt nogmaals gewezen op de gevolgen van een verkeerde grondbewerking. Deze kan vooral het volgend jaar een aanzienlijke schade teweeg bren gen. Men dient er op berekend te zijn dat hiervan ook wel eens een lagere uitkering van de zijde van landbouwherstel het gevolg zou kunnen zijn. Wintertarwe. Eveneens wordt medegedeeld van de zijde van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst dat wintertarwe beproefd kan worden op alle geïnundeerd geweest zijnde percelen. Over enkele pas drooggelopen polders, zoals Kruiningen, zullen nog nadere defi nitieve mededelingen volgen. Ten aanzien van dit punt moge verwezen worden naar een artikel dat op 18 Juli in het Zeeuwsch Landbouwblad heeft gestaan en waarvan thans in dit blad nogmaals de voornaamste punten zijn opgenomen. Tarweprijs. Zoals bekend is het beleid van de Amerikaanse regering ten aanzien van de tarweprijs van grote invloed op de prijs in de gehele wereld. Eén dezer dagen zal in dit land aan de boeren tarwever- bouwers die meer dan een bepaalde oppervlakte van bun bedrijf met tarwe betelen - de vraag worden voorgelegd of zij bereid zijn vrijwillig een zekere beperking in de uitzaai toe te passen. Van het antwoord zal afhangen of de huidige steunprijs gehandhaafd zal worden of dat deze verlaagd zal worden. Voor het verloop van de wereldmarktprijs voor tarwe zal de uitslag van belang kunnen zijn. In Nederland zou het ten zeerste wenselijk zijn dat thans spoedig de tarweprijs voor de oogst 1954 be kend wordt, aangezien de boeren er bij hun uitzaai dan rekening mee kunnen houden. Op een in de vergadering getoonde grafiek blijkt duidelijk dat de richtprijs voor tarwe van de oogst 1952 in het zuid-westelijk kleigebied nauwelijks ge haald is, terwijl deze in Zeeuws-Vlaanderen gedu rende het grootste deel van het jaar niet gehaald werd. Medegedeeld kan worden dat het AVA voor de afname van de oogst van dit jaar in ieder geval in December en in April op de markt zal komen, zodat de onbillijkheid dat een flink gedeelte van de Zeeuwse tarwe, die bovendien nog van uitstekende kwaliteit pleegt te zijn, de richtprijs niet haalt, niet herhaald hoeft te worden. Mededelingen Tuinbouw. Medegedeeld wordt, dat voor de geïnundeerde groenteteelt-bedrijven ook een taxatiecommissie moet worden ingesteld. Gezien het geringe aantal geïnundeerde groentebedrijven in Zeeland en met •het oog op een uniforme taxatie wordt het gewenst geacht o.a. enkele leden van de taxatiecommissie voor de Zuid-Hollandse eilanden hiermede te be lasten. Verder wordt medegedeeld, dat de uitkering van kapitaalschade van geïnundeerde boomgaarden zal geschieden aan de pachter, indien hij destijds zelf de boomgaard ingeplant heeft. De pachter zal dit moeten kunnen aantonen. De taxatie van geïnundeerde boomgaarden is on geveer voor 50 klaargekomen. De taxatiecijfers kunnen helaas nog niet bekend gemaakt worden, hetgeen voor sommige gedupeerden aanleiding is hun boomgaard dan voorlopig niet te rooien. Ho pelijk kan dit over enkele weken wel. Voorlopig zal getracht worden door mondelinge toelichting op de cijfers de gedupeerden zoveel mo gelijk te bevredigen. In die gevallen, waarin men na de mondelinge, toelichting nog niet tevreden gesteld is zal men moeten wachten tot de cijfers bekend gemaakt kunnen worden. Over de waterschade in de fruitteelt op Schou wen en Duiveland is een concept-rapport opge maakt door de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. Dit rapport zal getoetst worden door enkele prac- tische fruittelers uit Schouwen en Duiveland. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de export van fruit vrij goed verloopt, hoewel het prijspeil tegen valt. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Productief. Oogstzeker. Aanbevolen. Tholen en St. Philipsland: N öord-Beveland Oost-Zuid-Beveland West-Zuid-Beveland: Walcheren: W. Z.Vlaanderen Hulst: Axel:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1