MARKTBERICHTEN PRIJSVRAAG: „WIE WORDT KAMPIOEN Korte wenken voor de praktijk *Kansomes Zaadteelt-actualiteiten GETROKKEN WERKTUIGEN NAAM: VOORLETTERS: Handtekening! *m\ i h mm «Ut* m J*§1ev, ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Het inzaaien van wintergewassen op een zout be drijf betekent risicobeperking, terwijl in het najaar de ontziltingsperiode ook juist voor de deur staat. In aanmerking komen koolzaad en wintertarwe. Een rentabiliteitsvergehjking - uitgaande van de prijs van 55,voor het koolzaad en 26,voor de tarwe toonde aan dat ter dekking van de kos ten 1900 kg koolzaad nodig is, tegen 3250 kg winter tarwe per ha. De aanslag van koolzaad is minder vast, terwijl ook het gevaar van verspreiding van het bietencystenaaltje niet denkbeeldig is. Ook wordt het gewas door vele parasieten belaagd. Bij mislukking van koolzaad met geringe zaai- zaadkosten kan men nog altijd wintertarwe zaaien. De verbouw van tarwe biedt zeker de beste vooruit zichten. Degenen, die koolzaad willen uitzaaien op percelen, die tengevolge van de watersnood overstroomd zijn geweest met zout of brakwater, worden er aan her innerd, dat zij zich dienen te verzekeren van de goed keuring tot inzaai van de Rijks Landbouw Voorlich tingsdienst. Zaaien zij koolzaad uit zonder verkregen toestemming, dan geschiedt de teelt op eigen risico, d.w.z. dat voor het oogstjaar 19531954 bij even tuele gehele of gedeeltelijke mislukking geen herstel- bewerkingskosten zullen worden vergoed. Wat de rassenkeuze betreft kan men bij koolzaad kiezen tussen Lembke's en Hamburger. Een zachte winter is voor Hamburger de beste en omgekeerd. Bij tarwe heeft men de keuze tussen Carsten's V, Heine's VII, Alba en Staring, waarvan de eerste twee wintervast zijn en de laatste twee matig. Onder de wintervaste verdient Heine's VII de meeste aandacht; bij de- andere Alba. Het uitvoeren van bespuitingen is één van de vaste werkzaamheden van boer en tuinder. Zo worden op het ogenblik weer vele percelen aardappelen dood- gesproeid met arsenieten om te voorkomen, dat met het zieke loof ook de knollen worden aangetast. Arsenieten zijn reeds bij geringe hoeveelheid dode lijk. Laten alle gebruikers van deze stoffen toch de grootst mogelijke zorg en voorzichtigheid betrachten Laat men zich toch niet al te gauw gewennen aan het gevaar van het uitvoeren van het spuitwerk. Men moet de stoffen bewaren in een goed afgeslo ten ruimte, die afzonderlijk kan worden afgesloten en na het werk de lege bussen diep in de grond begraven. Voor zichzelf moet men acht slaan op het volgende: Kleding: deze moet volledig zijn. Rubber laarzen, handschoenen met kap zijn onmisbaar; het gebruik van een mond- en neusbedekkend masker is, naast het invetten van de huid zeer aan te bevelen en het is beter tijdens het werk niet te eten of te roken. Om, zelfs wanneer men een masker draagt, alle voorzorgen te nemen, moet men met de wind mee spuiten. Het is beter, wanneer de stoffen niet op de neus, mond of huid van mens en dier komen. Bij herhaling moet men deze voorzorgen met grote nauwkeurigheid toepassen en niet menen, dat het ge vaar niet groot is, omdat men nooit enige hinder van een of ander ondervond. Bescherm anderen en Uzelf tegen gifstoffen. vraaif Uw' handet&ar IRMA l«« M IC EN VAN Will - GOti Het komt ons voor, dat het huidige grotere aanbod op de markt van granen niet alleen een gevolg is van het gebrek aan opslagruimte of financiële moeilijk heden, doch dat de overweging dat de wereldmarkt prijs nog meer zou kunnen dalen, tengevolge van de grote graanoverschotten in de U. S. A., vaak de door slag geeft om het graan zo snel mogelijk op de markt te brengen. Wij willen er daarom op wijzen, dat de daling van de markt in deze periode normaal genoemd kan worden, daar deze seizoenschommelingen, vooral na de invoering van de maaidorser, ieder jaar optre den. Men dient deze beide oorzaken goed uit elkaar te houden en zich af te vragen of het zin heeft het toch reeds grote aanbod nog meer uit te breiden. Met alle gevolgen van dien wat de prijzen betreft. ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse Granen. Door het grotere aanbod i de week van 2 tot 8 Augustus kwamen voor de bin nenlandse granen regelmatig lagere prijzen tot stand De eerste partijen tarwe, die in de afgelopen week werden aangevoerd, konden een premie opbrengen. Voor de volgende week werden reeds lagere prijzen geboden. Doorsneekwaliteit zomergerst kon zich, on der druk van het ruime aanbod, niet handhaven en was aanzienlijk lager te koop. Voor goed gesorteerde grovere partijen kon een kleine premie worden ge maakt. De mengvoederfabrikanten kopen slechts kleine kwantiteiten, in verband met de steeds dalende prijzen. Wintergerst kon zich aanvankelijk hand haven, daar Irakgerst de goedkoopste buitenlandse gerst, niet disponibel was. Aan het eind van de week brokkelde de wintergerstprijs ook iets af. Rogge kon zich, tengevolge van het grotere aanbod, niet hand- Een studierapport over de zaadteelt in Denemar ken van Ir B. H. Olthoff en H. Koning en verkrijg baar bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te 's-Gravenhage, verschaft de contracttelers vergelijkende gegevens over de op- pervlaktelandbouwzaden, speciaal die van gras- en klaverzaden, die daar groter is dan in ons land, terwijl de oppervlaktetuinbouwzaden hier te lande groter is (behoudens van koolzaad). Op de exportmarkt is Denemarken voor diverse zaden de zware concurrent van Nederland; de zaadteelt vindt in Denemarken grotendeels op contract plaats met een relatief klein aantal zaad firma's. De contracttelers zijn verenigd in ver schillende telersverenigingen, welke weer verenigd zijn in de S.D.F., enigszins te vergelijken met de contractzaadtelersvereniging hier te lande, maar grootser van opzet, verdergaande doelstellingen en dus meer zeggenschap. Een studierapport van Ir R. P. Lammers, de Rijkslandbouwconsulent voor de peulvruchtencul tuur, tevens deskundige der Peulvruchten Studie Combinatie te Wageningen over de veredeling, teelt en conservering van doperwten, slabonen en soyabonen, is vooral actueel, omdat de contract teelt van de fijnere tuinbouw-erwten gebaat is met een nauwer contact met de conservenindustrie en contractvoorwaarden, waarbij niet alleen de prijs maar de vaststelling van gewicht aan peulen en de kwaliteit bevredigend geregeld worden. In Amerika is het beginsel van contractteelt met een mede van kwaliteit afhankelijke prijs geleidelijk alge meen aanvaard, maar ook daar is de waardering, met name de samenhang tussen rijpheid en op brengst, nog moeilijk. Omtrent de economische vooruitzichten van de gewassen te telen in het volgende jaar, geven de proefstations in Amerika de contracttelers voorlichting. De Directeur der Contractzaadtelers Vereniging, B. MEIHUIZEN. BEROEP: ADRES: KAMPIOENSCHAP HENGSTEN HENGSTEN MET AFSTAMMELINGEN 1. Kampiöeiii 2. Res: Kamp.: 2. 3. o........ s. haven. Voor disponibele rogge werd ca. 0,50 meer betaald dan voor Aug.-levering, zodat men bij aan houdend dringend aanbod nog lagere prijzen voor dis ponibel goed kan verwachten. Gepunte inlandse haver van de nieuwe oogst wordt aangeboden. Voor disponibele haver werd Zaterdagmorgen 3,50 meer betaald dan voor Sept./Oct.-levering. Deze marge wordt iedere dag kleiner. De omzetten zijn niet groot, daar de kopers zeer terughoudend zijn. De binnen landse graanmarkt sloot met een flauwe stemming. Buitenlandse granen. V.I.B./A.V.A.-granen. Veel vraag naar directe importvoedergranen was er de af gelopen week niet. Slechts zeer beperkte vraag was er naar Laplata gerst uit binnengekomen boten. Alleen voor haver kan een uitzondering worden ge maakt, daar er goede afname was van disponibele Noordafrikaanse, Russische en Laplata haver uit boten. De Zaterdag j.l. bekend gemaakte nieuwe prijzen gaven een verhoging te zien voor maaimaïs met 0,20, voor Laplatagerst met 0,50 en voor Irakgerst met 0,40. Canada-gerst werd met 0,25 in prijs ver hoogd, terwijl maalhaver onveranderd bleef. EIEKVEILING MIDDELBURG. De minimumprijs voor pluimveehouders is 2,73. ROTTERDAMSE KORENBEURS. Tarwe werd reeds behoorlijk aangevoerd. Bij de fabrieken kon nog een kleine premie worden bedon gen. Naar gelang kwaliteit varieerde de prijs van ƒ25,75 tot 26,franco fabrieken, basis 17 Gerst werd ruim aangeboden, waardoor de prijs on der druk kwam te staan. Aan koperszijde is de be langstelling niet groter dan de behoefte voor direct. Blijkbaar verwacht men daar de eerste weken nog een verdere teruggang van de prijs. Het feit, dat de oogst samenvalt met een gering voederverbruik in de veehouderijstreken, versterkt menigeen in deze me ning. Toch geeft onze inlandse gerst, rekeninghou dend met de berichten over de buitenlandse gerstsoor ten, wel het gevoel dat er een bodem in de prijs ligt. Maandag werd naar gelang kwaliteit afgesloten voor 23,— tot 23,75. Bromvgerst. Het Centraal Brouwerijkantoor kocht voor 25,50. Rogge deed bij geringe kooplust ƒ21 tot ƒ22. b Haver. De eerste nieuwe partijen brachten van 23 tot 24 op. Maïs. Rustig 30 tot 31. Schokkers. De eerste nieuwe partijen waren aan wezig en noteerden van 58 tot 68. Exportkwali teit (3 piksel) ƒ73. Groene erwten. Werden ruim aangeboden, waarop de markt reageerde met lagere prijzen n.l. van 48 tot 51. Veel partijen werden teruggenomen omdat de houders bij deze prijzen niet wilden verkopen. Ex portkwaliteit (3 piksel) 53,25—53,50. Capucljners. Enkele goede partijen kwamen ter beurze en trokken goede belangstelling, hetwelk tot uiting kwam in de bestede prijzen n.l. 6073. Blauwinaanzaad had iets meer attentie. Eenmaal geschoond zaad 108117,50. Expórtkwaliteit, z£h. prima doorsnee 126. Karwljzaad profiteerde ook iets van de vriendelijke stemming voor fijne zaden en deed van ƒ53—ƒ57. Prima doorsnee 60. VEEMARKT ROTTERDAM. Vette koeien 2,202,80 per kg geslacht gewicht. Trage handel. Voor vette koeien was de stemming niet geheel prijshoudend bij redelijke handel. De han del in graskalveren -was lui met onveranderde note ringen. Nuchtere kalveren werden vlot verkocht tegen iets hogere prijzen. De handel in biggen was kalm met stabiele prijzen. Voor slachtpaarden was de stemming iets stijver, de handel verliep slepend. Bij trage handel werden schapen verkocht van 80—100 per stuk, lammeren 6080 per stuk. De handel in melk- en kalfkoeien was stroef. Ver kocht werd van ƒ825ƒ1050. De handel in vare koeien was flauw, in vaarzen en pinken slepend. De noteringen waren vooral niet hoger. VEEMARKT »s HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5121 stuks vee, zijnde: 2028 runderen, 378 vette kalve ren, 348 nuchtere kalveren, 76 fokzeugen, 272 slacht- zeugen, 99 lopers, 1699 biggen, 208 schapen, 13 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ800—ƒ1050; Guiste koeien ƒ560725; zware soorten ƒ800; Kalfvaarzen ƒ700975; Klamvaarzen ƒ660700; Guiste vaar zen 560670Pinken 360425Graskalveren ƒ210—ƒ275; Fokkalveren ƒ105—ƒ170; Nuchtere slachtkalveren 5560; zware soorten 7797,50; Drachtige zeugen ƒ255ƒ310; Lopers ƒ6090; Biggen 3046Schapen 6075vette schapen ƒ90; Weilammeren 37ƒ52; Zuiglammeren 58 70, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 846 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen tot ƒ2,90, le kw. ƒ2,70—ƒ2,80; 2e kw. 2,402,55, 3e kw. 2,252,35vette stie ren tot 2,50, worstkoeien ƒ2,05ƒ2,15, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren zware van 2,502,70; idem mid denklasse 2,25—/ 2,45idem lichtere soorten 2 S|20{ Nuchter^ slnchtk«tivereh 1,52% - 1,67% s?wa?f «oarwn öi Biaditzsuggfl i,öé 1,78

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9