L De Organisatie van Contracttelers ZITDAGEN INHOUDSOPGAVE „Laaf al uw ieeliconiracten iijdig beoordelen" Aan de houders van Thools vee in Zeeuws-Vlaanderen LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD waarna de bedden nog eens flink gesproeid worden. sproeidoppen zaten. De overgebleven stengel delen werden hierdoor van alle kanten geraakt. Deze zeer eenvoudige montage leverde prachtig werk. De hoeveelheid verspoten vloeistof be draagt 600 1 per ha. Wat betreft de werking van de doodspuitmidde- len kan het volgende opgemerkt worden. Bij het looftrekken wordt de scheiding tussen loof en knol zo dicht mogelijk bij de knol verkregen, n.l. aan het naveleinde van de knol of dicht daarbij. Het doodspuitmiddel dient zo mogelijk een zelfde wer king te tonen, waardoor het dus van zeer groot belang is, dat de stengelstompen van alle kanten geraakt worden. Het vrijwel onmiddellijk afster ven van het overgebleven stengeldeel zal wellicht moeilijk te verwezenlijken zijn; het is echter de vraag of in het overgebleven stengeldeel zo er nog virus in aanwezig is nog transport plaats vindt. Een absolute vereiste van het doodspuiten is echter, dat de knoppen, die zich nog aan de overgebleven stengeldelen bevinden niet opnieuw uitlopen. Want op deze nieuwe uitloop, deze na- groei, is infectie door de luis zeer goed mogelijk. Hoewel het ideale middel misschien nog niet ge vonden is, liggen de proefstroken er veelal goed dood bij, zonder te veel nagroei. Dat er op dit punt ook verschillen zullen zijn tussen de diverse aardappelrassen, staat wel vast. Verder dienen de doodspuitmiddelen onder alle omstandigheden hun werkzaamheden te behouden; regenval vóór of ria het loofklappen en doodspuiten mag het effect niet beïnvloeden. Door de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst zijn daartoe een aantal proeven uitgevoerd om uit te maken, welke van de huidige middelen in staat is aan deze eisen te voldoen. Tevens zal hierbij nagegaan worden wat de invloed is van deze middelen op de grond. Hoewel dus nu reeds de voorlopige resultaten zich op het oog laten beoordelen, zal de nateelt van de verschillende proefstroken op het Land- bouwproefbedrijf „Zeeland" in 1953 definitief de resultaten van deze proefnemingen opleveren en daarbij een indruk geven of het mogelijk zal zijn het looftrekken te vervangen door loofklappen en doodspuiten. De Werkgroep uit De Techn. Commissie v. d. Stichting v. d. Landbouw. De Keuringsdienst Zeeland van de N. A. K. De Kijkslandbouwconsulenten voor Zeeland. Loofklappen en doodspuiten in plaats van loof trekken. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Zitdagen Secretariaat der Z. L. M. De organisatie van Contracttelers. Aan de houders van Thools vee in Zeeuws-Vlaanderen. Let op de Uitbreidingsplannen: Driewegen Wissekerke Middelburg. Zitdagen Voorlichtingsinstituut voor de Brandver- zekering. (Z. V. B.) Zitdagen Adviesbureau voor Oorlogs- en Watersnood- schade. Zitdagen Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Zitdagen Contractzaadteelt. Van Boerderij en Organisatie. Bekendmaking van de Stichting Beheer Landbouw gronden. Het vervoer van runderen in verband met de mond en klauwzeerbestrijding. Een bezoek aan de „hiel" en de „teen" van de Italiaanse laars. H. D. Louwes 60 jaar. KalVerziekten. Stalmest. Paard en Paardensport. Export van aardappelen en verzorging er van door teler en handelaar. Onderwijs Toelating Rijks Landbouwwinterschool te Goes. Korte Berichten. Ingezonden. Stekels op den Bleik. PRIJSVRAAG: „WIE WORDT KAMPIOEN?" Korte wenken voor de praktijk. Marktberichten. Noord-Brabantsehe Maatschappij van Landbouw. Bram uit de Slikhoek. Zaadteelt-actualiteiten. Door de speciale individuele voorlichting van de landelijke Contract-Zaadtelers-Vereniging is tot dusver reeds een belangrijke kern van contract telers onder de leden der Z. L. M. gevormd. Het spreekt vanzelf, dat de invloed ten goede groter wordt, naarmate de teeltcontracten en de afrekeningen ter beoordeling worden ingezonden, zodat wij bij herhaling en met aandrang de con tract-telende leden opwekken tot collectieve aan sluiting via de Z. L. M. Voor landbouworganisaties verleent de Contract- Zaadtelers Vereniging, wegens de organisatorische medewerking reductie op de contributie, (wegens de watersnood in 1953 algehele reductie) tot 25 cent per ha bouwland of tot ƒ5,per lid bij ge noegzame toetreding. Tot dusver betreffen de ingezonden teeltcontrac ten in hoofdzaak tuinbouwzaden, te verklaren uit de sterk verbreide contractteelt speciaal van bonen, spinaziezaad e. a. Volgens onze gegevens hadden in 1952 meer dan 600 Z.L.M.-leden tuinbouwzaden, terwijl het aantal contracttelers van tuinbouw zaden in Zeeland, volgens een opgave van het Be drijfschap voor Tuinbouwzaden nog veel groter is. Hier ligt dus nog een groot arbeidsveld voor de organisatie en de deskundige voorlichting der con- tractzaadtelers door collectieve aansluiting via de Z. L. M. Dit neemt niet weg, dat ook de contractteelt van landbouwzaden in Zeeland belangrijk is, omdat b.v. graszaden worden gecontracteerd, mede op de ge- inundeerde gronden. Maar ook de vermeerdering van elite en originele zaaigranen, peulvruchten en lijnzaad voor de kweekbedrijven in en buiten Zee land gevestigd, behoeft toetreding der contract telers, te meer omdat de daarvoor gebruikelijke participatie-contracten met proportionele verdeling speciale beoordeling vergen. Hoewel de organisatie van contracttelers de be hartiging van de stoffelijke belangen van haar leden in haar schild voert, moet daaronder tevens de verbetering van de contractteelt van zaden en kruiden in algemene zin worden verstaan, in goed overleg met de kweker/handelaren en hun vereni gingen. Naar aanleiding van verschillende daarover ont vangen vragen delen wij mede, dat alle evacuatie vee van Tholen in Zeeuws-Vlaanderen bij afvoer de maanden tevoren was ingeënt tegen mond- en klauwzeer of by de afvoer is ingeënt. Ook waren alle dieren reactievrij voor t. b. c. Wanneer hou ders de dieren gelijk met hun eigen veestapel mee willen laten enten of onderzoeken, worden zq ver zocht dit straks bij terugvoer te willen verrekenen met de eigenaar, evenals insiemïnatiegelden e.d. DRIEWEGEN. Het ontwerp van het plan tot herziening van het uitbreidingsplan ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage van 3 tot en met 24 Augustus. Belanghebbenden kunnen hun bezwaren bij de gemeenteraad indienen. WISSEKERKE. Een gewijzigd ontwerp van het plan voor ver nieuwing van het uitbreidingsplan in onderdelen van de kom Kamperland ligt ter gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage van 28 Juli tot 25 Augustus. Belanghebbenden kunnen gedurende deze termijn hun bezwaren bij de gemeenteraad indienen. MIDDELBURG. Van 23 Juli tot en met 22 Augustus ligt ter gemeente-secretarie ter inzage het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente. Gedurende bovengenoemde periode kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad hun bezwa ren tegen het plan indienen. Als bewijs van deze goede verstandhouding met gerenommeerde contract-firma's is reeds een aan tal kwekers als lid tot de Contract-Zaadtelers Ver eniging toegetreden en heeft haar directeur op uit nodiging excursies en vergaderingen van contract telers in toenemende mate bijgewoond, o.a. van het veelzijdige Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have, lid der Z. L. M. Het streven is er op gericht, de contract firma's die met de Contract-Zaadtelers Vereniging samen werken, bij de contracttelers naar behoren te intro duceren en tevens haar agenten, die bij de afslui ting en de uitvoering der teeltcontracten tot dege lijke toelichting verplicht zijn. Voor een preventieve beoordeling van. de con tractvoorwaarden en de prijzen in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdiensten, in het belang van de contractteelt en de betrokken par tijen leidt collectieve aansluiting via de Z. L. M. de contractteelt in Zeeland in goede banen. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V. B.) OOSTBURG: Woensdag 19 Augustus a.s., in Café „De Vuijst", van 24 uur (de heer J. van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw bestaande brandpolissen controleren en vraagt inlichtingen bij het afsluiten van nieuwe polissen. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN WATERSNOODSCHADE. HULST: Maandag 17 Augustus, in Café „Koren beurs", van 1316 uur. KRABBENDIJKE: Woensdag 19 Augustus, in Café „Sinke", van 1012 uur. ZIERIKZEE: Donderdag 20 Augustus, in het „Huis van Nassau", van 1114 uur. ST. PHILIPSLANDZaterdag 22 Augustus, in Café „De Druiventros", van 1113 uur. ST. MAARTENSDIJK (Tholen): Donderdag 27 Augustus, in Café „Gaakeer", van 1113 uur. Problemen, betrekking hebbende op oorlogs schade en watersnoodschade, kunnen op de zittin gen aan de adviseurs worden voorgelegd. STICHTING BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW IN ZEELAND. Het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland, Dam 43 te Middelburg maakt bekend, dat in de maand Augustus a.s. de volgende zitdagen zullen worden gehouden, waar aan belanghebbende advie zen en inlichtingen omtrent financiering enz. zul len worden verstrekt inzake het herstel en de nieuwbouw van door Oorlogs- en Watersnood- schade beschadigde of vernielde gebouwen. Deze zitdagen zullen in de volgende plaatsen worden gehouden: Maandag 17 Augustus, van 1316 uur te Hulst, in Hotel „De Graanbeurs". Woensdag 19 Augustus, van 1012 uur te Krab- bendijke, in Café Sinke. Donderdag 20 Augustus, van 1114 uur te Zierik- zee, in het „Huis van Nassau". Vrijdag 21 Augustus, van 1215 uur te Haamstede, in het Hotel Bom. Zaterdag 22 Augustus, van 1113 uur te St. Phi- lipsland, in Café „De Druiventros". Donderdag 27 Augustus, van 1113 uur te St. Maartensdijk in Café „Gaakeer". Op ons kantoor te Middelburg kunnen vanzelf sprekend dagelijks inlichtingen enz. worden inge wonnen van 8.3012.30 uur en van 13.3017 uur. CONTRACTZAADTEELT. OOSTBURG: Woensdag 19 Aug., 3—5 uur, Hotel „De Vuijst". MIDDELBURG: Donderdag 20 Augustus, van 13 uur, in Café „De Vriendschap". ST. ANN ALAND: Vrijdag 21 Aug., 1012 uur, op de Beurs. De heer B. Meihuizen, directeur van do Contract- zaadtelersvereniging, zal hier alle gewenste inlich tingen over de teelt en de afzet van contactzaden verstrekken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2