B MARKTBERICHTEN H00i- EK GRAANBERG Onmisbaar bij Aardappelteelt KORTE DERICHTEN begint de werking Akmorta Uit de Kringen en Afdelingen. Firma S. P. GROENLEER ZOMEN VERKLARING DE „ASSUMIJ" VAN 1896 LANDBOUWBUREAU WIERSUM GRONINGEN ZEEUWsen LANDBOUWBLAD Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Oosterbeek onderzoekt tot en met 30 September 1953 ruwvoedermonsters met een kor ting van 20 op de tarieven. U kunt zich hiervoor opgeven vóór 5 September a.s. bij de assistenten van de Rijkslandbouwcon- sulenten of bij de monsternemers van het Bedrijfs laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek of bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek zelf, waarvan het adres luidt: Mariëndaal, Oosterbeek. Het Bedrijfschap voor Aardappelen heeft op ver zoek van de Stichting voor de Landbouw de areaalheffing oogst 1953 ten behoeve van het Egalisatiefonds Aardappelen verhoogd van 30, tot ƒ50,per ha. Het saldo van het Egalisatie fonds per 1 Januari 1953 is te klein in verhouding tot het bedrag, dat nodig is om maatregelen te kunnen nemen bij één of meer ernstige prijssto- ring. Het fonds behoeft dus versterking, hetgeen bereikt wordt door de verhoogde heffing. Bedrijven van minder dan 50 are cultuurgrond zijn geen hef fing verschuldigd. Wederom zullen de bedrijven in de zand- en veengebieden voor de eerste hectare aardappelen van de heffing worden vrijgesteld. Van de heffing zijn voorts vroege aardappelen, geteeld op tuin- bouw-teeltvergunning, vrijgesteld, evenals opper vlakten aardappelen gelijk aan of kleiner dan 16 are van telers buiten de zand- en veengebieden. Voor pootaardappelen blijft een heffing ten be hoeve van het aparte Poteregalisatiefonds ver schuldigd. Onlangs heeft de Franse Regering beslist dat de tarweprijs gehandhaafd blijft op die voor de huidige oogst van 3600 frs (circa 39,— per 100 kg). j In de week van 26 Juli tot 1 Augustus deed zich in de gemeente Vogelwaarde een geval van pseudo- vogelpest voor. Volgens Landbouwwereldnieuws heeft de Amerikaanse Minister van Landbouw het maxi mum-areaal voor tarwe van oogst 1954 vastgesteld op ongeveer 25,1 millioen per ha. Dit betekent een inkrimping van het areaal van ongeveer 20 in vergelijking met dit jaar. In principe moet ieder jaar een dergelijk maximum worden vastgesteld, doch sedert 1938 is dit nog maar 6 maal gebeurd. Bovendien moet de Minister onder bepaalde om standigheden wanneer de tarwevoorraden bui tengewoon groot worden hoeveelheden vast stellen die van de toegewezen arealen geoogst mogen worden. Tot dusverre heeft dit alleen in 1941 en 1942 plaats gevonden. Voor het van kracht worden van deze laatste regeling is de goedkeuring der tarwetelers vereist. Deze zullen op 14 Augustus voor zover zij meer dan 6 ha tarwe verbouwen ter stemming worden opgeroepen. Stemt tegen deze regeling dan is zij verworpen. Het steunprijsniveau zal dan echter worden teruggebracht van 90 tot 50 van de pariteitsprijs. VOOR HET DOODSPUITEN 1 VAN AARDAPPELLOOF. Totale vernietiging van het loof geeft een belangrijke arbeidsbesparing bij het rooien. Wordt een gewas, dat reeds sterk door Phytophthora is aangetast, tijdig met AAmorta bespoten, dan voorkomt U aan tasting der knollen. Door haar uitmuntende eigenschappen is AAmorta onmisbaarl Vraagt Uw leverancier of: ALGEMEEN OVERZICHT. In de week van 27 Juli tot 1 Augustus kwam er meer aanbod voor directe levering op de binnenland se graanmarkt, Vrijdag en Zaterdag was het aanbod kleiner tengevolge van de regenval. Voor rogge, directe levering bestond een goede vraag, doch het aanbod bleef tengevolge van het slechte oogstweer nog klein. De prijzen op Aug.-Sept.- levering konden zich niet handhaven. Zomergerst kwam in ruime mate aan de markt, waardoor de prijs regelmatig afbrokkelde. Schuitjes zomergerst waren moeilijk te plaatsen. De prijs van Aug.-Sept.-levering lag ongeveer gelijk aan de prijs van loco-partijen. Zweedse zomergerst 68/9 kg, die ongeveer van het zelfde type is als de Nederlandse, werd aan het begin van de week op de Nederlandse markt aangeboden voor September-levering tot 25,25 boordvrij Rotter dam. De offertes uit Zweden waren echter aan het eind van de week hoger. Wintergerst ondervond voor directe levering veel attentie, waardoor de prijs voor loco-partijen zich goed kon handhaven. Ook de prijs voor Aug.-Sept.- levering kon zich handhaven. Inlandse haver voor directe levering was practisch niet te krijgen. Goede kwaliteiten Zweedse haver van de oude oogst worden niet meer geoffreerd, waardoor de loco-kippenhaver zeer vast gestemd was. Voor de nieuwe oogst Aug.- Sept.-levering bestond enige belangstelling, doch hier tegenover stond geen dringend aanbod. De telers van brouwgerst wijzen we er op, dat de rassen Balder, Kenia en Piroline streng van elkaar gescheiden moeten worden, daar rasvermenging af keuring van brouwgerst ten gevolge heeft. Het men gen van vroeggemaaide gerst met laat gemaaide gerst heeft, doordat het vochtgehalte van de vroeggemaaide partijen hoger ligt, achteruitgang van de kiemkracht tengevolge. Gerst van overstroomde percelen dient strenggescheiden gehouden te worden van gerst van droge percelen, daar het eiwitgehalte van de ver schillende percelen sterk uiteen kan lopen en vermen ging moeilijkheden kan veroorzaken in het mout- proces. Vrije importgranen. Voor wat de vrije importgra- nen betreft, bleef er onverminderd goede belangstel ling voor spoedige Plata maïs, waarvan de prijs prac tisch geen verandering onderging. De spoedige posi ties Nrd. Am. maïs waren slechts tegen aanmerkelijk hogere prijzen te koop. De hogere prijzen en het feit, dat reeds belangrijke hoeveelheden spoedig te ver laden maïs waren gekocht, veroorzaakten een zekere terughoudendheid bij de kopers. Bovendien begint nu het verschil met de La Plata maïs wel erg groot te worden. De afladingen maalmaïs noteerden aanvankelijk lager, maar tegen het einde van deze overzichts periode was ook hier een vastere stemming merkbaar. Ook Nrd-Afr. gerst was iets gemakkelijker met weinig kopers. Marokko haver was wederom beperkt aan de markt tegen prijzen, waarvoor nog geen kopers werden gevonden. Canada rogge was lager aan de markt, waarbij de prijzen niet veel meer ver schilden van de Laplata rogge. Het bericht, dat agrarische overschotten in Ame rika tegen betaling in buitenlands geld, dus ook in zwakke valuta, kunnen worden verkocht, heeft het vertrouwen in de graanmarkt enigszins geschokt. Een groter aanbod wordt hierdoor nl. verwacht. GRAANBEURS ROTTERDAM. Op de graanbeurs te Rotterdam noteerden voeder- granen van de nieuwe oogst voor zomergerst 23 25 met flauwe afloop. Wintergerst deed 23,50— 24,50 en rogge tot 23,50. Alles officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam. IIOOI EN STRO. Hooi. De vorige week werd een hoeveelheid lucernehooi geperst in puck-up draadbalen verkocht naar Zwitserland tegen goede prijzen. De belangstelling voor weidehooi is geringer, doch ondanks dat vindt opslag van prima partijen plaats, daar men voor de latere levering hogere prijzen ver wacht. Stro. By normale vraagprijzen bestaat slechts zeer geringe belangstelling van binnenlandse zijde, spe ciaal voor draadbalen van de maaidorser. Voor gerste- en tarwestro liggen de prijzen op ca. ƒ50,franco auto, centrum van het land. Voor rogge- en haverstro is het moeilijk een markt prijs te noemen. In Noord-Brabant en Limburg rekent men op een goede prijs tengevolge van de aankopen der A.K.U. Het Noorden des lands geeft uiteenlopende prijzen te zien. Het is niet onmogelijk dat reeds rekening ge houden wordt met eventuele export naar Zwitserland en Duitsland. Hier kan nog weinig van gezegd wor den daar ook vanuit andere landen import mogelijk is en het de vraag is of geconcurreerd kan worden. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal 3069 stuks vee aangevoerd. De weekaanvoer bedraagt 4692 stuks bij iets ruimere aanvoer verliep de handel in vette koeien kalm met onveranderde prijzen. De aanvoer van nuchtere kalveren was matig. De han del verliep willig met iets stijvere prijzen van 49 62 per stuk. De aanvoer van biggen was iets groter en bij kalme handel waren de prijzen onveranderd. De aanvoer van schapen en lammeren was kleiner en bij matige handel bleven de prijzen ongewijzigd. Melk en kalfkoeien noteerden bij stille handel 8501075 per stuk. VEEMARKT VHERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 4636 stuks vee zijnde: 1646 runderen, 335 vette kalve ren, 318 nuchtere kalveren, 82 fokzeugen, 244 slacht- zeugen, 75 lopers, 1670 biggen, 251 schapen, 15 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 8001075Guiste koeien ƒ575750; zware soorten ƒ850; Kalfvaarzen ƒ725ƒ1025; Klamvaarzen ƒ670ƒ715; Guiste vaar zen 560660; Pinken ƒ370450; Graskalveren ƒ220—ƒ285; Fokkalveren ƒ110—ƒ165; Nuchtere slachtkalveren ƒ52ƒ57; zware soorten ƒ75—ƒ95; Drachtige zeugen ƒ260—ƒ300; Lopers 6078; Biggen 3248; Schapen ƒ65ƒ80; Vette Schapen ƒ105; Weilammeren ƒ40ƒ55; Vette lammeren ƒ60 72, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 676 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen tot ƒ3,05, le kw. ƒ2,85ƒ2,95, 2e kw. 2,50—2,65, 3e kw. 2,30—2,40, vette stie ren tot ƒ2,55, worstkoeien ƒ2,10ƒ2,20 alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten van ƒ2,50ƒ2,75; idem lichte soorten 2,15—2,40; Nuchtere slachtkal veren ƒ1,50—ƒ1,65; zware soorten 1,68—1,97% Slachtzeugen 1,631,73 met 4 kg tarra, alles per kg lev. gewicht. KRING THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Enige weken geleden is er vanwege de herbouw- gevallen boerderijen een excursie georganiseerd naar nieuwbouwboerderijen in Zuid-Beveland en Walcheren. Naar ons blijkt bestaat er in heel de Kring be langstelling voor een dergelijke excursie. Wij wil len gaarne trachten voor hen die hiervoor belang stelling hebben uit de Kring deze excursie te orga niseren. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, worden verzocht zich op te geven vóór 15 Augustus a.s. bij J. Markusse, Molendijk, St. Maartensdijk of bij ondergetekende. Namens het Kringbestuur, A. J. GROENEWEGE, Secretaris. Vaak is de opslagruimte voor landbouwgeivassen een probleem IN DE AANSCHAF VAN EEN met verstelbare kap VINDT U DE OPLOSSING Fabrikante Constructiebouw Haring - BOSKOOP Vertegenwoordiger voor Zeeland Land- 1 usnbouwbe-nodigdheden KAPELLE-BIfcZELINGE Vraag gratis inlichtingen en prijsopgaaf y Ondergetekenden verklaren by deze, dat de schade betreffende hunne verzekerde dieren dezer dagen op de meest correcte en vlugge wijze werd vergoed door ALGtEMEENE PAARDEN- EN VEEVERZEKEfttNOI 's-GRAVENHAGE L. H. DevensCusters, St. Pieter. M. Knops, Doenrade. M. van Bragt, Hank. A. P. v. d. Velden, Zeelst. H. G. Peters, Didam. W. D. Legerstee, Delft. H. v. d. Wal, Finsterwolde. Inspecteur AD. MARIS, G. de Graaffstr. 83 Goes, Telef. K 1100 - 2998. P—in iii.i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6