MARKTBERICHTEN „SHfiLL" -bestrijd ingsmiddelen Uit een geheim weekhoek van Bram uit de Slikhoek lïansomes BOUW-WERKTUIGEN Grondverlies en afgravingen OnJcrtvijs „KONEPROX" GEBRs DE JONGH - GOES ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Thans ook: Nolachiet C (reukloos) - Nolachiet-Poeder (reukloos) tegen onkruid in grasland Eenvroduclvan N V. NOURY 8, VAN DER LANOE'S'EXPLOITATIE HIJ. Deventer tYerkrygbear b»ji Jebo-Depot* Yerdugt-Agegtei) en Plaatselijke Coöperatie*. 14 Juli. Het is nog zwak weer. Een halve week mooi zonnig weer en nu weer regen en onweer. Het is zeer slecht weer voor de aardappels. De sporen waren vorige week wat verdroogd en nu is het weer vochtig wat de verbreiding dezer ziekte in de hand werkt. Het devies is wanneer het weer maar even droog is, spuiten en nog eens spuiten. Meen nu niet dat er genoeg koper op zit; de regen heeft er waarschijnlijk weer afgespoeld. Er is overal begin van aardappelziekte te zien, dus opgepast, de aardappelziekte is nu voor de landbouwer staatsvijand no. 1. Het weer werkt het vlaswerk ook tegen. Zater dag was het geplukte vlas winddroog en daarom maar vlug wat in de ruiter gezet, waar het gebor gen is. De rest is nu weer flink nat dus nog even gewacht. Het is jammer dat het stagneert, want straks komt alles tegelijk. De erwten wachten op de zicht of maaimachine en de vroege gerst ver kleurt met de dag. En lijkt, wanneer de wind er over gaat, op een gouden golvende zee, waarvan men genieten kan wanneer men het mooie hiervan ziet en de misère van de kafnaalden bij de oogst wegdenkt. De zaaimaïs is goed gegroeid en de eerste plui men moeten er deze week nog uit; precies een week later dan vorig jaar. De kou van 't voorjaar heeft remmend gewerkt. Om op de reis terug te komen; 't was een week heel druk op „Pas Buiten". Want wanneer een boer op reis gaat, moet hij er 14 dagen van te voren al mee in de weer zijn. Doch 's Maandags gingen ze op stap naar 't station. Ze waren zeker een half uur te vroeg, doch beter een half uur te vroeg dan één minuut te laat. Toen ze naar 't sta tion reden zei Willem tegen Plone, gin wonder oe at 't gaen za, ik dienke dat Starre den emmer van boer Gerrit wel is omvarre schoppen zal. Ja, zei Plone, je bin nu weg; daêr mót je nie meer over- dienken, dat komt best in orde. Wulre gaen naê Parijs en boer Gerrit zorgt voe olies. Willem zei niks meer en vroeg toen ze aan het loket stonden: Twee ienkele reis derde Roozendaal. Zo, zo zei de chef, moeten jullie naar 't buitenland. Ja, zei Willem, ollebei. Maar zei niets van Parijs, daêr eit die vent z'n neuze nie in te steken. Ze waren met een klein uurtje al in Roosendaal, moes ten eerst naar de douane en daar stond de D-trein al gereed. De gids van de reisfirma had hen zó ge zien en bracht ze in de gereserveerde coupé's, die al bijna vol waren met Hollanders, uit Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Ze kenden er geen één van. Allen bewonderden ze de mooie Zeeuwse dracht van Plone. Willem was wel wat jaloers, want aan hem werd geen oog gegund. Hij was maar een gewone kleine man met een confectie- pakje aan. Zo reden ze naar de grens van België, waar weer douane kwam om alles na te zien. Ze stopten in Brussel en toen door het mooie Bel gië naar de Franse grens. Ze zageh de grote steen bergen bij de kolenmijnen liggen, waardeloos ma teriaal. Das zonde, zei Willem. Ze liggen te varre, maer daêr zou de Brede Watering zijn wegen die nog niet in orde waren, eens met op kunnen knap pen, jo'n wat een materiaal. Daar was de Franse grens en kwamen de Franse douanen binnen. Noe, zei Plone, laêt noe maêr is oren, wat je van de winter eleerd ei, je hebt je boek toch nie thuus laêten liggen? Willem luisterde, maar verstond er weinig van. Die lui, zei Willem, praêten veel te vlug, das gewoon één struule woorden. Ik verstaê der niks van. Ja, zei Plone, dan mot je vraêgen of ze 't wat langzaimer doen. Is dat gen „lantemant"? Willem, trok je boek. VHAlOr UW HAHOCLAAR Het is gebleken, dat, vooral op Tholen, op vele plaatsen langs de dijk percelen geheel of gedeel telijk vergraven zijn, terwijl nog niet voldoende vaststaat hoe deze schade met de eignaar en/of gebruiker geregeld zal worden. Teneinde de betrok kenen in de gelegenheid te stellen om inlichtingen in te winnen of de schade te doen taxeren, heeft de commissie Grondverkoop niet-agrarische doel einden besloten om binnenkort één of meer zit dagen voor deze gevallen te houden op het eiland Tholen. Men wachte daarom met het nemen van maat regelen totdat men een deskundig advies heeft ingewonnen. Deze zitdagen zullen zo spoedig mogelijk in dit ftfad worden bekend gemaakt, zodat wij betrokke nen adviseren de koménde weken hier op te letten. Voor spoedgevallen kan men zich rechtstreeks wenden tot het secretariaat van de commissie op het Land bouwhuis ts Qocm ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse granen. Op de binnenlandse graan markt kwamen in de week van 6 t/m 11 Juli weinig zaken tot stand; de stemming was nauwelijks prijs houdend. De roggemarkt onderging weinig attentie. De oude oogst is, behoudens enkele restanten, ge ruimd. Voor de nieuwe oogst levering Aug./Sept. be stond eveneens weinig belangstelling. De prijzen ble ven vrijwel onveranderd. Door een aanzienlijke prijs verlaging der importgerst op Zaterdag 4 Juli, was de inlandse zomergerst de afgelopen week lager te koop. Zowel de vraag als het aanbod in dit artikel was ge ring, met als gevolg weinig zaken. In wintergerst op de nieuwe oogst werden geen zaken gerapporteerd. Door een geringe vraag naar gepunte haver bleef dit artikel aan het begin van de week flauw gestemd met weinig zaken. De laatste dagen kwam hiervoor iets meer attentie tegen onveranderde prijzen. Ge punte haver nieuwe oogst op levering Sept./Oct. on dervond weinig belangstelling. Als geheel kon men spreken van een zeer rustige en kalme markt. GRAANBEURS ROTTERDAM. Op de graanbeurs te Rotterdam waren zowel de kopers als de verkopers wegens de onzekerheid op de internationale graanmarkt terughoudend. Zomer gerst deed 26 tot 26,50 en grove gerst daarboven. Haver, geschikt om te punten, bracht tot 27,25 op. Overigens was de notering 23 tot 24,50. De note ringen luiden alle per 100 kg franco Rotterdam. EINDLESSEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOLEN. Deze week zijn de eerste eindlessen op de landbouw- huishoudscholen wederom gehouden. Het is altijd verheugend het grote aantal primaire leerlingen te zien, dat na 2 jaar het diploma in ontvangst neemt. We hopen altijd dat wij deze leerlingen nog eens terug zien, hetzij in de vervolgklassen, hetzij in de kook. of naaicursussen, hetzij in een cursus voor hulp in de huishouding, huisnaaister of in de 3-jarige voor opleiding voor lerares bij het Nijverheidsonderwijs. Gedurende de examenweken en op de reeds gehou den openbare lessen hebben deze meisjes getoond, dat zij heel wat tiebben geleerd. Laten wij hopen, dat zij hieraan hun hele ïeven wat mogen hebben. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TERNEUZEN. P. de Braai, A. M. de Bruijn, A. de Feijter, M. W. Kayser, B. W. de Koeijer, E. van Langevelde, T. S. Leunis, C. Chr. Loof, D. J. Oostdijk, H. Philipse, M. S. Schippers, Joh. van Strien, C. E. Verschelling, E. S. van Gelderen, E. Chr. M. Baert, E. de Blaey, C. P. de Braai, C. N. Deurwaarder, S. Chr. J. van Doese laar, E. Donze, F. Drabbe, L. J. Fieret, J. M. Hame link, C. M. Hamelink, I. Meeusen, N. Oppeneer, C. A. Riemens, S. Pijpelink, A. P. Schooff, J. M. Verpoorte, C. I. van Harn, G. M. A. Mannaart, M. J. Bakker, E. A. Chr. Balnikker, M. C. Breepoel A. L. van Cadsand, A. Dieleman, J. D. N. van Drongelen, J. T. Haak, J. P. A. Hamelink, M. S. Jansen, M. J. Chr. de Jonge, P. L. de Zutter, M. de Kraker, C. de Putter, S. W. de J. de Zeeuw, P. de Zwarte, H. M. Weijns, St. L. Maas, J. de Zeeuw, P. de Zwarte H. M. Weijns, St. L. Maas, J. F. C. de Putter. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL KORTGENE. 1-jarige naaicursus. M. W. Verburg, M. Riemens, A. v. d. Dool, J. J. Filius, B. W. Geluk, J. J. Huige, P. W. Geelhoed, D. P. Kempe, C. W. de Kam, S. Leendertse,. G. Mar- cusse, B. A. Meulenberg. 2-jarige vervolgcursus. P. Alebregtse, J. Kloosterman, N. Priester, J. de Looff, C. Abrahamse, C. de Looff, A. Flipse, J. de Kam, C. Beghtel en C. Beghtel. 2-jarige primaire cursus. M. E. van Gilst, T. L. Huiszoon, W. D. Kramer, P. T. Klaassen, P. Korsuize, J. G. Koster, D. J. Kra mer, J. B. de Wild, A. C. Verweij, J. A. v. d. Vreugde, A. de Waal, J. C. v. d. Weele, S. H. Westerweel, P. C. Geelhoed, T. J. Poortvliet, M. C. Moerland, S. G. v. d. Moere, N. M. v. d. Maas, J. V. d. Maas, P, L. de Looff, J. G. Lamse, T. P. SchrJer, J, C. van Schaik4 N, de Buck, .T. M, BtRHtel» .T, A, Anthontwe* STRO. Nadat de cartonindustrie met haar prijzen uitkwam n.l. 47,voor rogge-, 42,voor haver- en 37, voor gerstestroo, franco fabriek, ontstond een goede vraag. De binnenlandse vraag is echter gering, althans tot op heden. Uit de N.O.-polder zal Vermoe delijk combinestro komen en diegenen, die dit zullen verzorgen stellen zich voor hiervoor de navolgende prijzen te maken: zomergerstestro ƒ41,50; tarwestro 44,50 afgehaald af het land. Waarschijnlijk zal het moeilijk zijn voor deze prij zen kopers te vinden, temeer daar de algemene ge dachte is, dat over enkele weken veel lager te koop zal zijn. EIERVEILING MIDDELBURG- De eierprijs voor pluimveehouders is 2,03 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal 3808 stuks vee .aangevoerd, waarbij 311 stuks t.txe.-vrij gebruiksvee, 74 t.b.c.-vrije graskalveren. De handel in vette koeien, waarvan de aanvoer iets ruimer was, verliep traag. De stemming was niet geheel prijs houdend en de notering, was 2,38 tot ƒ2,84 per kg geslacht gewicht. Vette kalveren waren prijshoudend bij redelijke handel. Voor graskalveren werden bij kalme handel dezelfde prijzen betaald als de vorige week. De nuchtere kalveren waren bij levendige han del iets stijver in prijs en noteerden 49 tot 62. De prijzen der biggen waren bij kalme handel onveran derd. Slachtpaarden waren iets hoger in prijs eri veu lens waren ruim prijshoudend. De handel in schapen en lammeren, die in iets groter getale dan de Vorige week werden aangevoerd, was stroef en de prijzen waren vooral niet hoger. De handel in kalf- en melk koeien en vaarzen was stil met onveranderde prijzen. De vare koeien waren bij flauwe handel niet geheel prijshoudend. De handel in t.b.c.-vrij vee was kalm en prijshoudend. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5798 stuks vee; zijnde: 2202 runderen, 392 vétte kal veren, 407 nuchtere kalveren, 74 fokzeugen, 372 slachtzeugen, 102 lopers, 1688 biggen, 214 schapen, 330 lammeren, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ800ƒ1000; Guiste koeien 575750; Kalfvaarzen 7251050; Klam- vaarzen 675750; Guiste vaarzen ƒ570—-ƒ670; Pinken 375ƒ485; Graskalveren 230ƒ290; Fok- kalveren 110—165; Nuchtere slachtkalveren 50 ƒ65; zware- soorten ƒ72ƒ90; Drachtige zeugen ƒ250—ƒ315; Lopers ƒ60—ƒ75; Biggen ƒ30—ƒ45; Schapen 60ƒ75; vette schapen ƒ105; Weilamme ren ƒ35—ƒ50; Zuiglammeren ƒ55—ƒ65, per stuk. Aanvoer van slachtvee: 886 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen tot ƒ3,05, le kw. ƒ2,75—ƒ2,90, 2e kw. 2,552,65, 3e kw. 2,30—2,40, vette stie ren ƒ2,55—ƒ2,65; worstkoeien ƒ2,15ƒ2,25, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten van ƒ2,55—ƒ2,80; idem middenklasse ƒ2,25—ƒ2,45; idem Méhte soorten /2ƒ2,15; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,45—ƒ1,60; zware soorten ƒ1,65—ƒ1,95; Slachtzeugen i,58— ƒ1,69; Jonge slachtvarkens 1,75—1,85, beide laat ste klasse met 4 kg tarra, alles per kg lev. gew. De aardappelziekte, de grootste vijand van de aardappelteelt, bestrijdt U afdoende met Neerlands best vernevelbare koper !PP POSTBUS 35 zijn verkrijgbaar bij: Fa. JOH. v. d. ENDE ZONEN, Borssele, Tel. 261. Fa. I. HUBREGTSE Co., 's-Gravenpolder, Tel. 398 Fa. GEBR. DEN HERDER, Serooskerke (W.), Tel. 358. D. J. DE REGT, Veer weg 8 238#, Kamperland, Tal, IIP,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9