Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Graanklanders Gebrs DE J0NGH - Goes MEDEDELINGEN VAN DE INSPECTEUR VAN LANDBOUWHERSTEL. TUINBOUWRUBRIEK. NIEUWS OP HET GEBIED VAN DE MECHANISATIE BIJ DE AARDAPPELTEELT- AFDELING SPRANG-CAPELLE. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD De inspecteur van Dienst Landbouwherstel voor Noord-Brabant maakt het volgende bekend: Bij de registratie van agrarische schade tenge volge van de watersnood zal in meerdere gevallen twijfel rijzen ten aanzien van de vraag, welk or gaan de schade dient te regelen, daar de desbetref fende goederen, zowel in als buiten het landbouw bedrijf kunnen worden gebruikt, dan wel tot de gebouwen als tot de inventaris kunnen worden ge acht te behoren. Hieronder volgt een lijst van goederen, waarom trent twijfel zou kunnen bestaan en waarbij achter alle goederen het orgaan is aangegeven, dat de schade zal regelen. Vooraf zij er op gewezen, dat als algemene voor waarde voor de behandeling van het schadegeval geldt, dat betrokkene is geregistreerd bij de P. V. C. (uitgezonderd enkele specifieke schaden, zoals aan houtopstanden, griend en riet, eendenkooien, enz.). Landarbeiders met minder dan 50 aren grond, houders van volkstuintjes, enz. worden dan ook niet geregistreerd. Varkens en aardappelen van landarbeiders b.v. behoren dus geregistreerd te worden bij de S. E. C. De hieronder aangegeven goederen moeten derhalve verloren zijn gegaan (of beschadigd zijn) op bedrijven, waarvan de schade door D. L. H. wordt geregeld. Kantoorinventaris en -benodigdheden (bureaux, stoelen, kasten, brandkasten) S. E. C. Vaste brandstoffen S. E. C. Vloeibare brandstoffen, bestemd voor bedrijfsdoeleinden, smeerolie, etc. D. L. H. Rijwielen (ook transportrijwielen) S. E. C. Personenauto's S. E. C. Vrachtauto's S. E. C. Gewone jeeps S. E. C. Landbouwjeeps (met trekhaak, aftakas etc. D. L. H. Boten (met of zonder motoraandrijving) Wederopbouw, afd. Vaartuigen. Kippen, eenden, ganzen, kalkoenen, bijenvolk D. L. H. Honden, konijnen, duiven, pauwen en siervogels S. E. C. Perceelsafscheidingen (weide-afrasteringen enz.) D. L. H. Erfafscheidingen Wederopbouw. Losse bruggen (voor zover perceelsverb.) D. L. H. Vaste bruggen Wederopbouw. De bij de gebouwen behorende installaties, zoals verwarmingsinstallaties, vaste drink- bakjes, vaste stalkettingen, enz. Wederopbouw. Windcharges S. E. C. De Inspecteur van dienst Landbouwherstel voor Noord-Brabant, Ir. A. H. SMALE. De Inspecteur van Dienst Landbouwherstel en de Voedselcommissaris voor Noord-Brabant maken be kend, dat reeds een aanvang is gemaakt met de registratie van de geleden schade ingevolge de watersnood Februari 1953. Nadrukkelijk zij erop gewezen, dat de registratie alleen geschiedt van degenen, die hun schade reeds voorlopig hebben aangemeld en een z.g. W-nummer hebben ontvangen. Wie nog geen W-nummer heeft, kan zich alsnog melden bij zijn Plaatselijk Bureau houder. De getroffenen krijgen van de Plaatselijk Bureau houder een oproep om op een aangegeven plaats, dag en uur hun schade te laten vastleggen. Het oproepformulier vermeldt de vele punten, waarop moet worden gelet. Om de registratie te bespoedi gen, zichzelf en de schade-opnemers veel tijd te be sparen, wordt de getroffene dringend verzocht, dit oproep-formulier aandachtig te lezen. Zoek op een avond, een Zaterdagmiddag of Zondag alle bewijs materiaal en stukken, waarom gevraagd wordt, bijeen. Voor de geldelijke uitkeringen heeft men gegevens nodig betreffende pachtcontracten, ver zekeringspolissen, gezondheidstoestand van de vee stapel, melklijsten, werktuigen, gereedschappen, afleveringsbriefjes van producten enz. Denkt niet, dat het zonder deze gaat. De tot heden verrichte registraties hebben duidelijk aangetoond, dat men over het verzamelen van de gevraagde gegevens niet te licht moet heen stappen. Indien de opgeroepenen door ziekte of om andere ernstige redenen niet in staat is te komen, licht dan de Bureauhouder tijdig in, of wijs overeenkomstig de gestelde regelen een gemachtigde aan. Dit geldt ook indien het bedrijf, waarop schade geleden is, gevoerd wordt door gebroeders, gezusters, erven, enz. Eén van hen moet door de andere(n) worden gemachtigd. De registratie-periode zal zich uitstrekken over meerdere weken. Komt alleen na oproep. De Inspecteur van dienst Landbouw herstel vóór Noord-Brabant, Ir. A. H. SMALË, De Voedselcommissaris voor Noord-Brabant, i, f, A, Van a of ma al, Op verzoek van de redactie van het Landbouw blad wil ik gaarne de taak op mij nemen een rubriek voor de intensieve groenteteelt, zoals deze o.a. in Sprang-Capelle gedreven wordt, te ver zorgen. Het lijkt mij het beste dat we deze rubriek zoveel mogelijk op de practijk afstemmen en dat U mij elke vraag die bij U opkomt, hetzij n.a.v. deze artikeltjes of die zich in de practijk voordoet, wilt voorleggen. Nu zitten we midden in de zomer en voor menig een doet zich de vraag voor, wat kan ik nu nog verder op mijn land telen. Deze zomer heeft de overstroming veel extra werk gebracht, bijna ieder zit met extra veel onkruid en de producten die nog te velde staan eisen daarom extra zorg. Het is dus wel even zaak om onder ogen te zien wat we nu verder kunnen doen. In de eerste plaats doet zich de vraag voor, hoe staat het met de sla. Deze is als nateelt nog goed mogelijk op grond die in Juli-Augustus vrij komt. Het plantmateriaal hiervoor moet in prima staat zijn en de grond moet in goede toestand verkeren. Bij slechte nazomers geeft deze teelt enige risico, daar staat tegenover dat de prijzen meestal lonend zijn. Spinazie is ook nog goed te telen, een bijzondere zorg vraagt dit gewas niet, een andere vraag is of er in deze omgeving een markt voor is te vinden in Augustus-September. De spinazie in regels zaaien tussen sla, andijvie of wortelen is zeer goed mogelijk, mits het latere gewas dan een extra bemesting krijgt. De afstand van het later te oogsten gewas dan pl.m. 5 a 8 cm ruimer nemen. Hiervoor de rondzadige soorten te gebruiken. Andijvie. Deze moet nu dadelijk gezaaid worden, kan na 4 weken uitgeplant worden, ruime plant- afstand gewenst. Is goed te gebruiken als nateelt na wortelen, stambonen en erwten. Bij goed weer is het mogelijk deze andijvie half October onder glas te brengen en ze bij nachtvorst te dekken, verder steeds zo ver mogelijk op lucht zetten ter voorkoming van rotten. Dit kan enige spreiding van de aanvoer geven. Een proef met voorgekiemde stamslabonen (Wagenaars) of dubbele witte zonder draad is half Juli nog mogelijk. Hiers^komen half September dan nog bonen, die bij een natte zomer, maar warme herfst een goede prijs kunnen opbrengen. Risico van nachtvorst echter niet uitgesloten. Bonen op de gewone wijze onder glas voorkiemen en vooruit poten, alleen bonen met goed ontwikkelde wortels nemen. Daarnaast is ook nog de teelt van boerenkool mogelijk. De koolsoort kan Juli-Augustus uitge plant worden, ook b.v. tussen stokbonen in of tomaten, mits het gewas niet te dicht is. Boeren kool is minder vatbaar voor ziekte dan bloemkool. Kan in verband met de duurte van spek, worst enz. niet op grote schaal aangeplant worden, export is ook niet mogelijk, wel voor plaatselijke markten. Het best is een half hoog ras te Inweken b.v. Half hoge Fijngekrulde Westlandse. Planten moeten of aanwezig zijn, of van elders betrokken worden, daar de zaaitijd half Mei is. Dit gewas geeft boven dien nog het voordeel van ontvangsten tijdens de wintermaanden. T. LASTHUIS, Hoofd Chr. Lagere Tuinbouwschool, Dussen. Onder mooie weersomstandigheden vond j.l. Don derdag, op het bedrijf van de heer A. Kooien te Steenbergen, een demonstratie plaats van de Duit se loofklapper „Ratzekahl". Deze loofklapper, welke is ontworpen door Dr. Ir. Hans Sack, wordt geïmporteerd door de WERVO N.V. te 's-Gravenhage. De machine, welke speciaal gebouwd is op een Hanomac-tractor voldeed uitstekend. Hier werd gebruikt het type R 27, ook deze tractor wordt door bovengenoemde N.V. geïmporteerd. De combinatie kan ook op andere trekkers, waarop voorlaad- inrichting aanwezig is, gebouwd worden. Voorop de tractor was een hydraulische laad- schop installatie waarvan de bak verwijderd was gebouwd. Hieraan was de loofklapper ge monteerd. Een vat, waarin zich de sproeistof be vond, was aan de achterkant van de trekker ge plaatst. Direct in dezelfde gang op twee rijen, welke door de loofklapper bewerkt waren, werd ge sproeid in een hoeveelheid van 500 1 per ha. Deze loofklapper, gecombineerd met toepassing van chemische middelen wordt thans in verschillen de provincies, waar de pootgoedteelt van belang is, beproefd. Alle proeven werden door de N.A.K. in samen werking met de Rijkslandboüwvöorliehtingsdienst en dö werktuigen-commissie ven de Stichting voor de Landbouw genomen, Hoe groot de belangstelling voor dit vraagstuk bij de pootgoedtelers is, was te merken aan het groot aantal aanwezigen. Met vele tientallen auto mobielen waren de belangstellenden op het terrein aangekomen. Uit vrijwel alle provincies. Wij zagen auto's uit Friesland, Groningen, Limburg, Gelderland, de beide Hollandse provincies. Dit ver wonderde ons niet, als men de vele stemmen uit de praktijk hoort, die bij dit uiterst moeilijk werk van „looftrekken" betrokken zijn. Nog meer als in andere jaren geldt dit voor dit jaar, nu voor dit zware werk door het vooral in deze zomer bijzonder zware lange loof van de aard appelen, mede tengevolge van de droogteperiode in de voorzomer en de daarna rijkelijk gevallen regens, waardoor veel van de toegediende mest stoffen pas later tot hun recht kwamen slechts weinig vakbekwame arbeiders te krijgen zijn. Eén van de voornaamste oorzaken daarvan zijn de herstelwerkzaamheden aan de dijken. Verder blijkt dat op de meeste bedrijven 20,— a 30,per ha boven de vaste tarieven betaald moet worden, terwijl daar bovendien nog bijkomt dat met het „looftrekken" vrijwel altijd een be hoorlijk percentage van de aardappelen „bloot" komt te liggen. Dit alles tezamen betekent een be hoorlijk verlies aan waarde, want door het inwer ken van de zon en andere weersomstandigheden worden deze „bloot" liggende aardappelen onge schikt geacht voor de aflevering als pootgoed. Wanneer dus een systeem gevonden kan worden, 't welk dit vrij dure handwerk vervangt door mid del van een combinatie van mechanisch werken en toepassing van chemische middelen zal dit een ge weldige omwenteling bij de pootgoedteelt teweeg brengen. Ondanks de pessimistische verwachting van som migen waren de resultaten uitermate goed te noe men. Dat de aardappelen boven de grond komen te liggen zoals bij het handwerk zeer veel het geval is, is met deze loofklapper evenwel uitgesloten. Met deze factor is de pootgoedteler zeer gediend. De proefpercelen, waarbij een vergelijking met normaal handwerk wordt toegepast, zullen nu moeten uitwijzen of ook de chemische doding van de stengelstompen afdoende zal blijken te zijn. Met diverse middelen wordt getracht dit doel te bereiken. Mochten de resultaten zodanig blijken te zijn, dat dit doel bereikt is en dat is nodig om de naam van onze Hollandse pootaardappelen hoog te houden dan zal deze methode van werken een algehele verandering van de nu gebruikelijke werk wijze te zien geven. Met grote belangstelling wordt dan ook, zowel door de N.A.K. als door de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst en zeker niet het minst door de grote groep belanghebbende telers de uitkom sten tegemoet gezien. Voor de Werktuigencommissie van de Stichting voor de Landbouw. Betreffende de reis naar Zeeland en België op Dinsdag 21 Juni a.s. delen wij U het volgende mede: 1. Het pakhuis van de Coöp. Landbouwvereni- ging zal die dag gesloten zijn. 2. Alle deelnemers aan de reis moeten in het be zit zijn van een bewijs van Nederlanderschap. 3. Het vertrek is vastgesteld op des morgens 6 uur. De deelnemers kunnen instappen op de volgende plaatsen: a. bij de school in de Heistraat. b. op de Nieuwe Vaart bij de heren G. Stam, D. de Rooij en P. Wagemakers. c. op de Hoge Zandschel bij F. van der Schans. d. op de Rechtvaart bij B. H. Maijers. e. in Capelle bij J. de Jong, Jac. Vos en J. van Esch. f. op de Hoge Vaart bij A. J. Verhoeven en A. Verhagen. g. Verder bij Café het Bruggetje, bij P. Snij ders, G. Rozenbrand, Dingeman de Bie en aan de Tilburgse weg en de Zomerdijk. Hoogachtend, D. OERLEMANS. Na Uw graanopslagplaats grondig gereinigd te hebben, is het van groot belang zolder en muren te bespuiten met „SIIELL"-MUURTOX, het unieke bestrijdingsmiddel tegen dit zeer schadelijke insect. POSTBUS 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 10