VAN DE PENNINGMEESTER. TARIEVEN VOOR HET OOGSTEN VAN GERST MET COMBINES IN HET RAMPGEBIED VAN WEST-BRABANT RONDOM DE BOERDERIJ. Uit een geheim tceekboek van Bram uit de Sliklioek ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD ALGEMENE VERGADERING van de NOORD-BRABANTSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW TE VALKENSWAARD op Dinsdag 30 Juni 1953. 30 Juni was voor ons een mooie dag Daar men de leden der N. B. M. L. verenigd zag. Met 't mooie weer trok men ter vergadering, Met aangename kennismaking onderling. De openingsrede door de Voorzitter gedaan, Was wèldoordacht en hoorde men met volle [aandacht aan. De slachtoffers van de watersnood werden herdacht Die zoveel leed en ellende over ons land bracht. Vriendschapsbanden zijn ontstaan Die nimmer meer zullen vergaan. Ook een verbetering is te bespeuren Voor het a.s. Landbouwschap, dit is zeker [goed te keuren. Het mooie plaatsje Valkenswaard Is ter bespreking ook wel de moeite waard. Daar de voorzitter veel had verteld en met [spreken had gedaan Lokte allen wel een heerlijk kopje koffie aan. Toen was de spreker die naar voren trad Prof. Dr. Horring, die als onderwerp had: Economisch onderzoek ten bate van de landbouw." Erg ingewikkeld, maar naar ik vertrouw, Was er voor allen veel uit te leren, Discussie volgde, zo iets mag men nooit weren. Ook dat brengt weer naar voren, Een beter begrip van vele dingen te horen, 't Applaus aan 't end deed wel verstaan, Dat allen waren zeer voldaan. Met 'n hartelijk dankwoord door de heer De Waard, Werden we na deze nuttige morgen aan een [koffiemaaltijd vergaard. Na deze overvloedige maaltijd alle eer te [hebben aangedaan, Brak het volgende punt van de agenda aan. Een prachtige rit langs velden en dreven, Deed ons veel verrassing beleven. We kwamen aan de viskwekerij Een werk van de Ned. Heide Maatschappij. In 1888 was dit werk tot stand gebracht, Met een activiteit als nooit verwacht. Viskwekerijen, in Epe vijf, in Arnhem twee, 't. Bracht ook nog, Gulpen en Valkenswaard mee. Valkenswaard een bedrijf van 160 ha, Daar kan men veel vis in vergaren. De teelt van karpers, een speciale kwekerij, Brengt veel export naar Engeland er bij. We kregen een inleiding van het bedrijf te horen, Die ons allen kon bekoren. Een grote wandeling langs de waterplassen, Met het warme weer best aan te passen. Erg interessant was dit bedrijf en wèlvoldaan, Zijn wij per auto weer verder gegaan. Wat heeft Brabant mooie wegen En boerderijen schoon gelegen. Het plaatsje Leende binnengekomen, Toen even wachten bij de spoorbomen. Heeze's Hotel even thee gaan drinken Of sommigen met glazen klinken. Wat brengt zo'n vergadering toch mee, Eerst het nuttige en leerzame, en nog niet tevreê, Dan 't aangename aan de beurt, Door ieder direct goedgekeurd. De voorzitter komt aangelopen, in 't hotel en zegt nog wat aan de reis te knopen. We moeten verder, de tijd gaat heen, Dus spoedig maar weer verder gereên. Het Kasteel Heeze, komt in 't zicht, Aller ogen daarhenen gericht. Kinderen staan aan de weg geschaard., En zwaaien ons toe, onvervaard, We rijden door een heg van bomen, Ook ver in 't bos, zonder schromen. Nu links, dan rechts, een wolk van stof Ze wisten het niet meer, is dat niet grof? We keerden terug, doch niet erg vlug. Een hele dag zo voor de wind moet 't ook niet gaan, Anders komen een volgend jaar honderden aan. De Voorzitter sprak van dwalen tot op Belgisch [gebied, Maar op het laatst zagen we het bos vanwege [de bomen niet, Die Brabantse heren kunnen je ook nog foppen, Dus leden, kijkt altijd goed uit je doppen. Daar rijdt een motor door een laan, Die moeten we vast achteraan. Een bos van 1200 hectare, Om dat te belopen, moet je eerst wat krachten [gaan vergaren. We kwamen aan een boerderij, Even stoppen, weer ontmoet je kennissen er bij. Ja! Ja! de Zeeuwen zitten overal, In een organisatie vindt je velen in getal. We zijn nu vast aan 't end gekomen, Mijnheer de Voorzitter nu zonder schromen Onze dank geuit voor deze mooie dag Dat dit zich nog vaak herhalen mag. Maar breng ons nooit weer aan het dwalen Ander^; komen er nog andere verhalen. Wie niet naar Valkenswaard is meegegaan Heeft vast en zeker mis gedaan. Zijt ge een lid van de een of andere bond We roepen het U allen toe in 'trond: Bezoekt de vergadering, ge neemt altijd wat mee, En keert ge weer huiswaarts, verrijkt en tevreê! J. M.-L. In de afgelopen week werd de contributie ont vangen van de afdeling Heiningen, welke wij bij dezen verantwoorden onder dankzegging voor de medewerking. Van enkele afdelingen hebben wij tot nu toe nog niets vernomen. Mogen wij ook hiervan binnen kort overmaking van de contributie tegemoet zien? Door de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant en de Bond van Loonwerkers (B.O.V.A.L.) zijn voor 1953 voor het oogsten van gerst met com bines, tarief-afspraken gemaakt. Het tarief werd vastgesteld op minimum ƒ95 en maximum 130 per ha, al naar gelang de gerst makkelijker of moeilijker is te bewerken. Bij het niet gebruiken van de pers kan het tarief met 15 per ha worden verlaagd. Deze tariefafspraken hebben alleen betrekking op het rampgebied van West-Brabant. Teneinde moeilijkheden bij de a.s. gerstoogst te voorkomen verzoekt de Stichting voor de Land bouw alle telers van gerst in het rampgebied van West-Brabant zich aan bovengenoemde tarief afspraken te houden. o BRABANTSE BIESBOSCH. Wat is een zomer toch kort; nauwelijks heeft deze haar intrede gedaan of de oogst staat al weer voor de deur. Het weinig koolzaad dat er is, is al reeds gemaaid en ook verschillende graszaden staan op het punt, of zijn al geoogst. Er zijn in dit gebied heel wat percelen rood zwenkgras dit jaar. De stand was over het alge meen vrij goed, maar de regenbuien die elkaar wat al te dicht opvolgden, hebben dit gewas be hoorlijk tegen de grond gedrukt met het gevolg, dat er op plaatsen vrij veel doorwas is ontstaan. Over het algemeen maait dit gewas behoorlijk goed met de zelfbinder. Deze keer zal er op ver schillende plaatsen een grasmachine aan te pas moeten komen om het product te oogsten. Er kan dan verder op twee manieren gewerkt worden en wel het op bosjes laten binden met de hand of het gewas los op ruiters plaatsen. Beide manieren geven bezwaren en wel dat de eerste manier duur is en veel tijd vraagt en de tweede manier moei lijkheden geeft omdat het zwenkgras glad is en zich moeilijk op ruiters laat plaatsen. Met de zelf binder komt het er op aan scherpe vingerplaatjes en messen te gebruiken, de bosjes zo klein moge lijk te maken en het zaadverlies te beperken door zijdelings naast de bindtafel een bak of kleed aan te brengen waardoor gedeeltelijk het losspringende zaad kan worden opgevangen. De zomergerst, speciaal die welke sterk door meeldouw en roest is aangetast, zal vroeg rijp zijn. De Agiogerst, die verleden jaar ten opzichte van Balder een goed figuur sloeg, laat het nu zitten. Vrij veel roest, waardoor het blad er te vroeg af ging. Ongetwijfeld zal dit nadelige gevolgen op de opbrengst hebben. Ook voor de erwten zijn de geluiden minder op timistisch. De aanvankelijk trage groei in het be gin herstelde zich begin Juni toen de bloei begon. De meeste percelen kwamen meer dan voldoende in het stro, terwijl ook de bloei zeer hoopvol was. Momenteel zien wij wel voldoende peulen, maar een groot percentage onvolledig tot zeer onvolledig bezet. Bieten en aardappelen doen het uitstekent; dit geeft de boer weer moed. Goed beschouwd mogen we niet anders dan zeer tevreden zijn, want wie had op 1 Februari 1953 kunnen denken, dat hier weer een volledige oogst zou groeien? DE WESTHOEK. De laatste weken is de gerst in het natte gebied behoorlijk bijgegroeid. Vooral de latere percelen zijn beter geworden, dank zij de regelmatige perio den van regen. Practisch alle granen zijn gespoten met groeistoffen. Diverse collega's denken er sterk over om straks na de oogst nogmaals te bespuiten inplaats van te stoppelen. De laatste weken zijn er weer combines aangeschaft, meestal door loondorsers, zodat de oogsttijd daardoor weer wordt verkort. Het hooi staat in de ruiter, maar de opbrengst valt niet mee. Doordat de weiden in het begin te hol stonden is er weinig ondergras. Ook is lucerne geoogst die pl.m. 7 weken onder gestaan heeft. Deze eerste snede is ook magertjes. De tweede snede zal vermoedelijk beter zijn, daar opnieuw lucerne ingezaaid is en deze een behoor lijke ontwikkeling gemaakt heeft. De bieten op de lang geïnundeerde grond staan nog al wat ongelijk en zullen maar een opbrengst krijgen van 60 a 70 96, wat net de kostprije is. Het is ons opgevallen, dat er bietenmoeheids- verschijnselen zijn waar te nemen in de uitgezaaide bieten in het natte gebied. Dit kan twee oorzaken hebben. Ie. De percelen met een geschikt C-cijfer voor bietenzaad waren nog niet of helemaal niet geschikt voor bietenteelt, doordat er pas bieten gestaan hadden. 2e. Er kunnen vrij veel cysten op het perceel zijn gespoeld uit andere percelen, voederbieten- kuilen enz. Daarom is het wel gewenst de grond opnieuw op bietencystenaaltjes te laten onderzoeken. Juist op die bedrijven waar straks koolzaad ge zaaid zal worden, is onderzoek een eerste vereiste. Er is vrij veel graszaad gecontracteerd. Het uit gezaaide gras staat over het algemeen goed. Rood zwenkgras is traag en vertoont een dunne stand. In het droge gebied staat de oogst goed. Vrij veel aardappelen zijn reeds verkocht voor 975 tot 1100 per gemet, waarbij dan diverse Vërplegingen nog voor de boer zijn o.a. spuiten. Het ziek zit er al behoorlijk in vooral in de Bintjes. Het vlasplukken is weer begonnen. Verwacht wordt een goede zaadopbrengst. De lengte is ma tig en de handel is nog traag. De uien staan best. De karwij is gemaaid; dit gewas stond practisch geheel in het natte gebied. De opbrengst zal matig zijn. 4 Juli. Het is maar een ongeregelde zomer dit jaar. De ene dag zou je alles uitgooien en de andere dag sta je te bibberen in je jas. Na prachtig zomer weer is het na Zondag weer totaal veranderd. Het schoot alles goed op, doch gisteren is het. niet gevorderd. Het koolzaad ligt er af en kan, wanneer de zon er is, zonnen. We zijn begonnen met het plukken van de randen van het vlas, doch nu het weer zo donker is, zullen we nog even wachten. Het gaat er gemak kelijk uit en er zal zeker met de machine mooi werk gemaakt kunnen worden. Er is enige vraag gekomen naar vlas en men ziet ook al enige per celen waarin een tak staat, als teken dat het ver kocht is. We hoorden van 500 tot 800 per gemet, met al het werk van de boer. Dat is niet slecht, al is het wel wat minder dan vorig jaar. Er zit veel zaad op van het jaar. Er worden erwten duur verkocht voor de con- servenfabriekenook wordt er gecontracteerd voor 50 cent per kg met 3 procent korting. Dit is ook een mooie prijs en wanneer er geen ongelukken gebeuren zal de erwtenoogst ongekend zijn in Zeeland en hebben we nog wat stro over. Gehoord dat er voor stro ook mooie prijzen worden geboden. Er is in Zeeland wel niet veel stro, doch er is reeds voor goede prijs gecontracteerd. De haver is nog al wat langer geworden; ze leek eerst kort te blijven. Om op buurman Willen terug te komen; dat reisje naar Parijs heeft heel wat voeten in de aarde gehad eer ze op reis waren. Willem had naar een reisbureau geschreven en bericht gekregen wanneer en hoelang zo'n reis duurde. Ze zouden Maandagmorgen weg gaan en Vrijdag laat thuis komen. Eerst per gewone trein naar Roosendaal .en vandaar per D-trein naar het Zuiden. Ja, maar ze moesten ook paspoorten hebben en daar moes ten foto's op. Daar zaten Willem en Plone mee. Willem was dertig jaar geleden gefotografeerd, toen hij soldaat was, en van Plone was het tien jaar geleden. Ja, zei Willem, dan gaên we Diesendag naêr Ver schoor; as 't beuren mot, dan maêr beuren. Willem had bij Van Westen een mooi tropical costuum gekocht en het paste zo goed. Toen de verkoper vroeg, of 't goed paste, zei hij Ik zit er in as woste in den derm, persies van maête en lingte. Plone had der broeke doek en zijden beuk van Blok an; 't was gewoon een plaatje. Al de boeren draaiden hun hoofd naar Plone en naar Willem, toen ze naar Verschoor stapten. Drie dagen later kwamen de foto's. Willem zette zijn bril op om te zien, hoe hij er op stond. Nou ik lieken nog al arig en je kun gelokkig nie zien dat mijn aêr gries is, zei hij. Plone vond dat bij haar de foto niet zo goed uitgevallen was. Dat zeggen vrouwliën meestentijd. De andere dag Plone met de foto's naar het ge meentehuis. Toen ze terug kwam zei ze tegen Wil lem jon, das een diere grap, dat kostte daer bienaê daartig gullen de twee Ja mèr, zei Willem, die duren vuuf jaêr, dat mot je deur vuuve delen, da is zes guilen. Ja, zei Plone, ik most nog opgeven of je nog kentekens ad Toen è'k mè ezeid, dat je een moeder- plekke as een gullen op je bost eit. Daer zullen ze toch nooit nie kieken, dienk ik, zei Willem. Alleng a je kwiet raekt, zei Plone En jie kent Parijs, gei je* aó de aak van Zuia-Êeveland uut je hoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9