aardappelloof Gebrs De Jongh - Goes OnJcpiviJs Plattelandsvrouw Paard en paardensport Doodsproeien van Korte wenken voor de praktijk VOOR DE VACANTIE! ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit keer wil ik de trekpaard premiekeuringen eens met U bespreken. En dan valt het ons op dat hiervoor nog steeds veel belangstelling bestaat. Het zijn de hoogtijdagen van de fokkers en we heb ben weer volop genoten en geredetwist over de plaatsing. Er zit nog veel leven en doorzettings vermogen in. Maar toch zal dit miin vrees, die meerdere fok kers in hun hart met mij delen, niet weg kunnen nemen en wel deze vrees dat het er met de trek paardenfokkerij toch niet zo rooskleurig voorstaat, als men op de keuringen vaak hoort. Op een keuring hoorde ik over het terrein schal len, dat de trekpaardenfokkerij ondanks de me chanisatie bloeide als nooit tevoren. Aan die bloei als nooit tevoren geloof ik beslist niet. Ook al zijn er nu misschien meer fokkers bij het stamboek aangesloten dan voorheen. Was er op één keuring meer bezoek dan ooit tevoren? Ik las ook in een dagblad dat een bepaalde keu ring een grootse propagandistische demonstratie voor de Nederlandse paardenfokkers was geweest en ik dacht Was het maar waar. Het bezoek bestond uit lou ter fokkers. Waar waren de paardengebruikers en waar waren de jongeren, die straks de fokkerij moeten overnemen? Deze keuringen zijn volgens mij alleen een sti mulans om de fokkers te laten volharden op het ingeslagen pad voort te gaan. Een pad dat steeds verder wegvoert van de uit eindelijke bedoeling de liefde en de belangstelling voor het paard aan te kweken. Wat wordt er gedaan om dit bij niet-fokkers en jongeren te bevorderen? Wie durft de vraag onder ogen zien, hoe het er met onze keuringen over 5 of 10 jaar zal uitzien? En zo zijn er zo talloze vragen, die ik U maar eens wil stellen. Ik ben niet pessimistisch van aard, maar ik vrees toch dat deze vragen nimmer duidelijk beantwoord zullen worden, omdat men of de vragen niet onder ogen wil zien, öf ze niet durft beantwoorden (deze categorie paardenmensen is wel pessimistisch). En dan vraag ik mij nog af welke fokker prefe reert voor het werk op zijn bedrijf die grote paar den uit de grote maat? Toch zittten ze vaak hoog in de prijzen. Is hier soms sprake van een speci fieke tentoonstellingsinrichting? Hebben we niet alle gevoel van maat verloren? Macht en massa doen ons sidderen van ontzag. Een paard van 1.50 m. is maar 'n pony en kan met alle kwaliteiten nimmer kampioen worden. Waarom kan een reus van 1.70 m dit wel, ze lig gen toch beiden evenver van het gemiddelde? Toch vraag ik maar weer welk paard zal de minste energie nodig hebben voor zijn eigen ver plaatsing en minder snel slijtage vertonen. Moet er, afgezien hoe de beantwoording van deze vragen uitvalt, niet een verandering van fok- richting komen nu de trekker het allerzwaarste werk van het paard heeft overgenomen? Zonder trekker zal men zich de toekomst toch niet kunnen indenken. Laat men zich daar dan ook bp instellen. Grote misverstanden blijken er te bestaan op het gebied van de mechanisatie. Ondanks mecha nisatie, een groot aantal inzendingen en dergelijke opmerkingen meer kunnen we te kust en te keur horen en lezen. Ik zou zeggen: juist door mecha nisatie. Want mechanisatie is een begrip dat ook Voor paardentractie geldt. Hoe meer we onze paardentractie kunnen mecha niseren, hoe meer toekomstmogelijkheden we kunnen scheppen. Wat wordt er op dit gebied ge daan? Mechanisatie is lang niet hetzelfde als motori- satie. Wel gaan beiden meestal samen, want bij het overschakelen op motortrekkracht past men zijn inventaris zoveel mogelijk aan (mechanisatie). Blijft men de paardentractie trouw, dan blijft de inventaris meestal ook bij het oude. Bij trekker tracht men zoveel mogelijk meerdere bewerkingen in één werkgang uit te voeren (bv. zaaien en in- eggen), bij gebruik van paarden ziet men zelden of nooit dergelijke combinaties. Ligt hier niet een terrein braak voor de gewes telijke bonden van trekpaardfokkers? Schrijft bv. onder de zoons van de fokkers een prijsvraag uit wie de meest practische combinatie uit kan denken. Moeten de bonden ook geen reclame maken voor hun fokproducten door middel van advertenties in alle mogelijke catalogi? Welke re clame komen wij tegen buiten het kringetje van paardenliteratuur Haalt niets uit zult U misschien zeggen. Maar trekkermensen denken er anders over. Zij adver teren in een catalogus van een trekpaardfokdag op opvallend verzorgde wijze. Zonder uitgebreide reclame is momenteel geen enkele grote zaak denkbaar. Is de paardenfokkerij dan geen zaak van algemeen belang? Laten we ons eigenlijk niet in een hoekje druk ken, niettegenstaande vele gloeiende redevoeringen als we knus onder elkaar zitten. Geloven de sprekers het zélf nog wei of ver bergen ze achter de vloed van woorden een zekere angst voor de toekomst? We zitten met zijn allen in de ban, de ban van zonder schade voor nagewassen, doet U alleen veilig met: „SHELL'' W-N 101. Na de bewer king is Uw akker volkomen veilig gebleven van schadelijke stoffen als o.a. veroorzaakt door Natrium Arseniet. POSTBUS 35. LANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. Binnenkort zal in dit blad een oproep verschij nen, dat men zich kan opgeven voor het toelatings examen der Rijkslandbouwwinterschool te Goes, dat begin September 1953 zal worden afgenomen. De voorbereidende cursus, welke ook dit jaar weer van MeiJuli is gegeven, mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Ook zij die de voorbereidende cursus niet hebben gevolgd, kunnen zich voor het toelatingsexamen aanmelden. Leeftijdseisen: Vóór 1 Januari 1954 de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Alle gewenste inlichtingen worden gaarne door de Directeur der school, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes, verstrekt. Programma's worden op aanvraag toegezonden. De vacantietijd nadert met rasse schreden; hij zal zelfs voor verschillende jongeren reeds begonnen zijn. Het is een tijd, die bedoeld is om uit te rusten en te ontspannen, voor degenen, die een jaar van min of meer ingespannen werken achter de rug hebben. Hoe deze vacantie in te richten, is een probleem dat voor elk gezin anders ligt. Dit hangt o.m. samen met de samenstelling van het gezin, de werkkring van de man, de beschikbare tijd, de woonplaats en de financiële omstandigheden. Vooropgesteld zij echter het uitrusten, hetgeen inhoudt voldoende nachtrust, goede voeding. Zo mogelijk trekt het gehele gezin er op uit. Vele kinderen maken hun vader maar zelden mee als een ontspannen mens, die rust en tijd heeft om zich in zijn kinderen te verdiepen. Voor vele moeders blijft er door de drukte van het huishouden, het eventuele werk in het bedrijf van haar man, weinig tijd over om te besteden aan het geestelijk welzijn van haar kroost. Voorbereidingen voor een vacantie zijn uiterst gewenst. Ze geven bovendien meestal het grootste plezier. Er zijn echter verschillende punten waar aan gedacht moet worden. Voor de heel jonge kinderen bieden strand en zee ideale kansen, behalve voor babies beneden het jaar. Pas echter op voor te vlugge verbranding en te lange inwerking van de zonnestralen op het on bedekt hoofd. Trekt men op de fiets erop uit, be denk dan, dat het niet goed is om kleuters uren lang achter op te hebben, dit is veel te vermoeiend. Voor de iets grotere kinderen, die al flink kunnen wandelen en fietsen, zijn de mogelijkheden groter. Een verstandige hoeveelheid lichaamsinspanning is noodzakelijk, maar met nadruk moet gewezen worden op het gevaar van te zware lichamelijke eisen. De in de zomer veel heersende kinderver lamming schijnt oververmoeide kinderen eerder en het krampachtig proberen te houden wat er te hou den is. We moeten deze doorbreken, we moeten mis schien veel overboord gooien, veel wat ons allen zeer aan het hart ligt, maar alléén d&n tonen we, dat we werkelijk liefde voor het paard hebben en voor zijn toekomst op de bres staan. Tot de volgende keer. TOONTREDER. De activiteit van de coloradokever is de laatste dagen sterk toegenomen en er is reeds een groot aantal eieren door de kevers afgezet. Op verschei dene plaatsen in het zuiden, midden en oosten van het land zijn reeds larven waargenomen; bij gunstig weer zal het aantal snel toenemen. Controleer daarom nauwkeurig Uw aardappelvelden op de aanwezigheid van kevers, eieren en larven. Bestrijdt de larven wanneer zij nog klein zijn. Daar mee voorkomt U schade aan het gewas en moeilijk heden voor Uzelf. Deze bestrijding kan worden gecombineerd met die van de aardappelziekte. Als U gewoon bent graan op de zolder te bewaren, zult U zeker graanklanders hebben. Voor de nieuwe oogst komt is het zaak de zolder grondig te reinigen, daarna een bespuiting van zolder en wanden uitvoe ren met DDT. Per 10 m2 hebt U ongeveer 1 1. vloei stof nodig. Per liter neemt men 30 gram werkzame DDT. Een afgemaaid of afgeweid perceel grasland zal nu uiterst dankbaar zijn voor een bemesting met goed verteerde korte stalmest. De vorming van een goed gesloten zode, wordt hierdoor sterk bevorderd. Grasland is steeds dankbaar voor een organische bemesting. Wanneer Uw grasland arm is aan fosforzuur, is het nu nodig een overbemesting met fosforzuur te geven in de vorm van superfosfaat. Vooral op ijzer houdende gronden is dit van belang. zwaarder aan te tasten dan degenen, die door voldoende rust meer weerstand hebben. Dus niet te lange fiets- of wandeltochten, niet overmatig wedstrijd spelen of trainen voor de een of andere sport. Naarmate de kinderen groter worden en hun persoonlijke liefhebberijen meer tot ontwikkeling komen, komt de tijd, dat zij er zelf op uit trekken. Kamperen, trektochten zijn o.a. favoriet. Het is een grote stap wanneer de kinderen er voor het eerst alleen op uittrekken. Zorg ervoor, dat hun uitrusting alleen maar de meest noodzakelijke voorwerpen bevat. Laat ze niet allerlei levensmiddelen in grote hoeveelheden „meesjouwen", maar leer ze inkopen te doen. Soep, melk, koffie-extract is bij v. in poedervorm verkrijgbaar en als zodanig weegt het zeer weinig. Tube's bijv. met melk of mayonnaise zijn lichter dan potjes. Wijs ze erop alleen maar leidingwater of pompwater te gebruiken. Leer de jongelui de goede gewoonte om één keer per dag een warme maaltijd te gebruiken. De maaltijden kunnen eenvoudig zijn, zie de hieronder volgende recepten. Wanneer alle men sen die aan het plannen maken voor een vacantie bezig zijn, hieraan denken, dan kunnen zij ervan overtuigd zijn, dat hun vacantie plezierig zal ver lopen. G. G. S. RECEPTEN. Macaroni met groenten en blokjes vlees of worst. Ruim water met zout aan de kook brengen. De vlugkokende macaroni in het water storten en zachtjes gaar koken in ongeveer 10 minuten. Het water afgieten. De groenten (uien, boontjes, to maten of paprika schoonmaken en in stukjes snij den. Deze in boter of margarine een kwartiertje zachtjes bakken. De groenten en de. blokjes vlees of worst door de macaroni roeren en het gerecht weer even goed warm laten worden. Dikke tomatensoep. De, tomaten en enkele uitjes schoonmaken en in stukjes snijden. Deze met rijst, vermecelli en ma caroni in een pan doen en met de benodigde hoe veelheid water en iets zout opzetten. De soep gaar koken in ongeveer 30 minuten. Desgewenst de laatste 10 minuten balletjes gehakt meekoken of een flesje gehakt ballen toevoegen. Bij geen gebruik van gehaktballen, enkele mag- giblokjes toevoegen. Boter of margarine naar smaak toevoegen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6