De Technische Winkler Prins Encyclopaedie Boekhandel N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Van boerderij en organisatie WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. .27 Juni 1953. Het is onze gewoonte om de vorde ringen met de werkzaamheden op het land en de stand der gewassen te vergelijken met die van voorgaande jaren op een bepaalde tijd. Het valt ons dan ook direct op, dat de oogst dit jaar minstens 14 dagen later zal beginnen dan vorig jaar. Ondanks het vroege voorjaar dus toch een latere oogst. De oorzaken hiervan zijn niet moei lijk te vinden als we het weer van de achter ons liggende maanden bekij ken. Aan de ene kant de langdurige droogte en koude, aan de andere kant de overvloedige regenval. De kunst mest, welke tijdens de droogte niet voldoende opgenomen kon worden, begint nu haar werking te vertonen. Vandaar ook dat alles nog volop ontwikkelt en groen blijft. Vooral de erwten hebben de neiging om wat al te gul te blijven groeien. Steeds maar weer nieuwe bloesem, wat op de duur ten koste van de zaadontwik keling zal gaan, wanneer het enkele dagen veel warm wordt. Ook bij de pootaardappels zien we overdadige loofontwikkeling wat hij een eventueel verplichte vroege rooi- datum wel eens ten koste van de kg- opbrengst der knollen zou kunnen zijn. En dan het vlas. Vorig jaar was al vlas getrokken eind Juni. Nu staan nog veel groene partijen te wachten op warm weer om mooi af te rijpen en ook wel op kopers, want de handel is niet erg vlot. Wellicht zal weer veel vlas getrokken worden met de machine. Wanneer met een machine gewerkt wordt zonder bindapparaat, verdient het aanbeveling om direct achter de machine het vlas op bossen te leggen en later pas te binden. Dus niet in het zwad laten liggen en oprapen en binden tegelijk. Dit is met 't oog op de risico van het weer en de kleur van het vlas, dus kwaliteit, onge wenst. WALCHEREN. 29 Juni 1953. Er is in het Zeeuws Landbouwblad en ook onder deze rubriek de laatste 2 jaren al heel wat geschreven over het grondonderzoek door de particu liere laboratoria. Het scheen wel of Walcheren voor deze instelling een dankbaar object zou worden door de kaveltoewijzin- gen, omdat men dan te maken kreeg met „nieuwe grond". Een groot aantal monsternemers trachtte dan ook om zoveel mogelijk monsters te nemen en dan zag men die „heren" niet meer terug. Onder velerlei voorwendsels tracht ten zij de boeren te vertellen, dat zij ook aangesteld waren omdat de heer Bouman het zo druk had of dat kleine boeren ook subsidie zouden krijgen. Er kwam echter een lelijke streep door hun rekening, want de herverka veling bemonstert nu alle percelen en elke boer krijgt de uitslag die boven dien nog uitgebreid mondeling wordt toegelicht. Men zou nu denken, dat de particu liere monsternemers zouden ophou den, maar neen hoor, prompt trekken zij er op uit om te vertellen dat hun monsters ook door de Herverkaveling zullen worden vergoed, wat een grove leugen is. Deze gang van zaken is wel een afdoend bewijs in welke mate deze particuliere monsternemers het boe- renbelang dienen. Collega's in het herverkavelings- gebied van Walcheren, bedenkt wel, dat al Uw grond gratis wordt onder zocht zonder dat U hiervoor ook maar iets behoeft te doen. Elke monsternemer die het U an ders vertelt, tracht alleen maar wat aan U te verdienen, door U wat voor te liêgen. Zij dié het Zeeuws Land bouwblad goed lezen, zullen zich niel zo vlug laten „beetnomen", SCHOUWEN-DUIVELAND. 29 Juni 1953. De regens en het zomerse weer van de laatste tijd hebben een flinke stoot aan de gewassen in de droge polders gegeven. Het is een lust om thans een blik in deze polders te werpen. We kunnen wel zeggen dat we nu in een van de mooiste perioden zitten van het jaar. Alles is bedekt met mooie groene gewassen, waarvan sommige reeds hun wasdom gaan bereiken. De grootste drukte van de verpleging is weer voorbij en ver- scheidenen zijn aan karweitjes bezig die er steeds volop zijn op ieder boe renbedrijf. Geheel anders is het met het over stroomde gedeelte. De gewassen die nog gezaaid zijn op geïnundeerd ge weest zijnde percelen, staan armoedig cn gaan plaatselijk reeds dood. Slechts enkele gedeelten waar het water maar iets is opgétrokken, zullen ge oogst worden. Veel winst zal er niet op overschieten van deze percelen, doch de kosten zullen misschien ge dekt worden. Het is voor deze land bouwers niet aangenaam om ook eens een blik over hun landerijen te wer pen. Terneergeslagen bezien zij hun gronden. Wat vorig jaar een prach tige zomerweelde was, is nu een ar moedige mislukking. Erger is het met het merendeel van ons gebied. Overal verspreid zitten de boeren geëvacueerd, waarvan alles nog ten prooi van het water is. De meeste zullen nooit meer hun bekende omgeving terugvinden in haar vroe gere gedaante. Zij zullen geheel op nieuw van af de grond moeten be ginnen. Voor velen zal dat een moei lijke, harde periode betekenen. Het zal er echter veel toe kunnen bijdra gen hoe de Regering er tegenover staat om deze periode te helpen over bruggen. Gezien de verslagen die we steeds kunnen lezen, is dat vertrou wen nog niet zo groot. De. getroffe nen zullen zelf de hardste noten te kraken krijgen. We zullen er voor moeten vechten, veel opoffering voor over moeten hebben om het eens zo welvarend Schouwen op hetzelfde niveau te brengen als voorheen. De herverkaveling zal uit deze ramp zeer zeker wel voortvloeien. Hét is een dagelijks gesprek onder de land bouwers. Zeer uiteenlopend wordt hierop gereageerd. Toch lijkt mij de tijd nu rijp om door te zetten. Een maal was het toch gekomen, en nu we met een verwoest eiland zitten, kun nen we toch beter goed proberen op te bouwen. Beter nu direct dan straks wee.r een verkaveling na het herstel van de overstroming. Straks zal de gips voor het herstel van de reeds droog gekomen polders arriveren. Heeft U al een plaats klaar om het op te bergen indien direct niet gestrooid kan worden? Wij weten nu de waarde van dit product. Toch za gen we weer enkele hopen open an bloot op het land, liggen. Er is toch altijd wat dekstro te vinden om dit waardevol product af te dekken voor de regen? Beter is het om een over dekte ruimte te benutten. Voor velen zal dit wel doenbaar zijn, daar de schuren toch niet volledig nodig zijn voor de oogst. En anders maar een gedeelte extra maaidorsen om toch ruimte te hebben voor de gips. Nogmaals wil ik de landbouwers van drooggekomen grond erop attent maken, dat indien zij nog geen gips- toewijzing hebben ontvangen, zich direct in verbinding te stellen met hun rayonassistent. Daar er verandering heeft plaats gevonden, willen wij U op deze wijzi ging attent maken. Als opvolger van G. Wijma te Zie- rikzee. is benoemd C. Crucq, Kerk plein B 441 te Zierikzee. Inplaats van B. J. Dootjes te Haam stede is benoemd J. Lekkerkerk Hoge, Zoom 46, Haamstede. Beide heren zijn reeds in functie. Wij wen sen hen e,en vruchtbare tijd toe in het voorlichtingswerk op ons eiland. ZUID-BEVELAND. 30 Juni 1953. Het weer in de afgelopen week was voor het binnenhalen van het hooi slecht. Elke keer als het een beetje opgedroogd was, kwam er een regen- of onweersbui, zodat het opnieuw te nat was. De kleur van het hooi heeft daardoor veel geleden, zeker aan de buitenkant van de ruiters. Ook voor andere landbouwgewas sen bracht de regen narigheid mee. Zo zijn de zwaardere percelen vlas veel gaan legeren. Het is te hopen, dat dit komende weken nog wat over eind komt, anders zal het machinaal oogsten bezwaarlijk gaan. Voor de weilanden was de regen welkom, de groei van het gras was door de droogte traag en op veel per celen was er voor het vee maar wei nig eten. Nu kan de groei, vooral op de percelen die regelmatig stikstofbe mestingen krijgen goed doorzetten. VERSCHENEN: 157,50 betaalbaar met 16,- per maand De eerste Nederlandse technische encyclopaedie, in twee prachtige buckramlinnen banden, om vang ca. 1500 pag., rijk geïllustreerd, die in alfa betische trefwoorden het gehele terrein der tech niek omvat, o.a.: bouwkunde, weg- en water bouwkunde, vliegtuigbouwkunde, mechanische, physische en chemische technologie, plastics, fotografische techniek, scheepsbouwkunde, elec- trotechniek, telegrafie, telefonie, radio, televisie, radar, mijnbouwkunde, militaire techniek, ma chinetechniek, enz. BK STELT NOG HEDEN BIJ: NOOBDSTBAAT SS TKRNEUZEN Er wordt dan wat reserve gevormd voor de warme periode in Juli en Augustus. Op het gebied van de ziektebestrij ding zijn het nu vooral de aardappels die onze aandacht vragen. Door de regen en het warme broeierige weer is de kans op een aantasting van Phytophthora weer groot. In enkele percelen die beschut liggen is deze ziekte reeds waargenomen. Het is daarom van groot belang, dat de aardappelpercelen regelmatig en met korte tussenpozen bespoten worden. Wanneer het weer critiek is voor het optreden van de aardappelziekte dan bestaat er ook een kans, dat de uien aangetast worden door meel dauw. Deze ziekte treedt meestal het eerst op in zaaduien, vervolgens in geprepareerde- en winteruien om dan later ook de zaaiuien aan te tasten. Wil men het gewas gezond houden dan kan men daarop een carbomaat vernevelen. Het vernevelen heeft meestal een beter resultaat, omdat de fijne druppeltjes zich beter aan de pijpen hechten dan de grovere. Dit vernevelen moet ook meerdere keren geworden over de vergoeding van periode door deze bestrijding ver lengd, al is het maar 14 dagen, dan worden de harten dubbel en dwars goed gemaakt. Ondertussen is er wat meer bekend geworden over de vergadering van het grasland in de overstroomde pol der. Wanneer dit geen opbrengst geeft, dan zal er ook een vergoeding gegeven worden voor de derving van het gewas. Moet het weiland opnieuw ingezaaid worden, dan zal het zaad mengsel aangekocht moeten worden door de boeren. Deze krijgen het bestede be drag terugbetaald van Landbouwher- stel, mits het certificaat van de N.A.K. getoond wordt. Het is dus zaak, dat dit certificaat goed bewaard wordt; is men het kwijt of heeft men zaad aangekocht dat niet geplombeerd is, dan loopt men veel risico, dat men er niets voor terug krijgt. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. De eerste producten van de oogst 1953 zijn reeds van de akkers afge voerd. De Eerstelingen deden hun naam dan ook geen oneer aan, en werden het eerst op de veilingen aan gevoerd, voorzover het tenminste de landbouwsector betreft. De opbrengst was, evenals de prijs, zeer redelijk. Hierdoor werden flinke hoeveelheden aangevoerd en kwamen er reeds meerdere percelen leeg. Ook de poot- goedtelers zijn reeds begonnen met het looftrekken, alhoewel de rooi- datum nog niet bekend is gemaakt. De aanslag is goed en omdat de pootgoedteler niet gebaat is met grote knollen, daarom verdient het aanbe veling de vroege percelen reeds nu loof te trekken. Dit komt tevens de gezondheidstoestand van de nateelt zeer ten goede. Het vlas gaat eveneens hard ver anderen en het rijpingsproces heeft een aanvang gemaakt; de erwten zijn uitgebloeid en beginnen reeds te „zakken". De hooioogst heeft veel hinder ondervonden van het regen achtige weer van de laatste weken. Er staat nog heel wat buiten op rui ters en in hokken. Vooral dit laatste hooi heeft danig in kwaliteit ingeboet; in een periode als deze blijkt weer eens de grote waarde die ruiters heb ben. Men ziet wel eens tegen het iet wat meerdere werk op, maar wij vragen ons af of dit meerdere werk niet met rente betaald wordt, in de veel grotere voedingswaarde van het geruiterde product. De graslandverzorging verdient ook nu, ondanks de drukte, onze volle aan dacht. Het verdient aanbeveling de weiden eens goed kort af te weiden en de ruige plaatsen te maaien. Men krijgt dan weer van de wortel af nieuw gras, dat door het vee weer «raag wordt gegeten,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3