Wij lazen voor U ZITDAGEN 'Kansomes INHOUDSOPGAVE GETROKKEN WERKTUIGEN Bemesting met sporenelementen ZEE UW SCH LANDBOUWBLAD De landbouw kan op een bepaald moment warm gaan lopen voor een reeds lang bekende zaak, als die maar weer eens op een andere wijze en voor zien van nieuwe gezichtspunten wordt gelanceerd. De laatste tijd kunnen we dit van toepassing ver klaren op de sporenelementen; voedingsstoffen waarvan plant en dier slechts een geringe hoeveel heid nodig hebben. De interesse van de boer wordt op verschillende manieren gewekt. Er worden enerzijds steeds meer verschijnselen ontdekt, die aan sporenelementen toeschreven moeten wor den. Bekend zijn b.v. de kwade harten in erwten en de kopziekte bij rundvee. Vooral de fabrikanten van meststoffen vinden hier een dankbaar werkterrein, zodat zelfs nieuwe industrieën zich speciaal hierop gaan toeleggen. De particuliere laboratoria voor grondonderzoek hel pen aan deze ontwikkelingsgang mee, door de grond op sporenelementen te onderzoeken. Hoe moet men nu tegenover deze bemesting met sporenelementen staan? Een duidelijk en goed ge documenteerd antwoord vonden we in „De Nieuwe Veldbode" in de 4 nummers die in de maand Mei verschenen. De overname van deze artikelen, van de hand van de heer J. Tolner, in onverkorte vorm zou bijna een geheel nummer van ons blad in be slag nemen. We beperken ons hier tot de hoofd zaken, mede omdat de gekozen voorbeelden groten deels niet van toepassing verklaard kunnen wor den op kleigronden. Uitgangspunt voor de schrij ver is de meststof Sporumix, bevattende de sporenelemen ten, koper, zink, molybdeen, cobalt, borium en eventueel mangaan, die door de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaar- dingen (E. N. C. K.) in de handel wordt gebracht. Het mengsel met mangaan wordt aanbevolen voor grasland en vlinderbloemigen; dat zonder mangaan voor hakvruchten, de tuinbouw en fruit teelt. Het advies van de E. N. C. K. luidt: Strooi 100 kg per ha, behalve op ontginningen en intensief ge bruikt grasland, waar 200 kg/ha nodig is. De voe dingsstoffen zijn alle in water oplosbaar en de prijs bedraagt ongeveer 35,per 100 kg. De schrijver noemt nu een aantal bezwaren tegen het advies om deze meststof te gebruiken als routine-bemesting. Die we stuk voor stuk onder schrijven. Men kan zich afvragen of er, gezien het grote aantal bestanddelen van de meststof niet steeds een aantal elementen voor niets zal worden ge strooid. Of zelfs allemaal, indien men consequent tot een regelmatig wederkerende routinebemesting over zou gaan, in de hoop dat daarmee gebreks- ziekten in de toekomst tegengegaan zullen worden. Overzicht. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Zitdagen Secretariaat der Z. L. M. Wij lazen voor U. Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied. (Z. V. V.) Zitdagen Adviesbureau voor Oorlogs. en Watersnood- schade. Zitdagen Bouwbureau voor de Landbouw. Van Boerderij en Organisatie. De „zoute werktuigen" op Schouwen en Duiveland en in Kruiningen en Waarde. Kweek- en strekgras in overstroomd grasland. Let op de Uitbreidingsplannen: Groede en Renesse. Waterschappen. Stekels op den Bleik. Lonen en Sociale voorzieningen: Accoordtarieven 1953. Welke instanties regelen de schade? Huisvesting Cultuurtechnische Dienst. Nabeschouwingen over de Rundvee-premiekeurin gen in Zeeland. Korte wenken voor de praktijk. Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren. Afdeling Zeeland Nederlandsche Wolfederatie: Wolinname 1953. Emigratie U. S. A. Boekbespreking. De Nationale Tentoonstelling te Brussel. Bram uit de Slikhoek. Voor de Plattelandsvrouw. Marktberichten. Uit de Kringen en Afdelingen: Kring Tholen en St. Philipsland Algem. Verga dering te Poortvliet. Lezing: „Wat te doen met het overstroomde weiland?" Bespreking te St. Maartensdijk en St. Annaland over de herverkaveling. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Radio. Korte Berichten. Dus zoiets als het slikken van allerlei drankjes en pillen om toch vooral maar niet ziek te worden. Gesteld dat er animo bestaan zou om jaarlijks 35 of 70 extra uit te geven zonder dat men weet waar het voor is dan dient men er verder nog ernstig rekening mee te houden dat er zich onver wachte complicaties voor kunnen doen. Dus een soort stofwisselingsziekte alleen al tengevolge van het slikken van het drankje. Met een wetenschappelijk woord noemen we dit antagonisme. Het betekent dat een teveel van het ene element een gebrek van een ander met zich mee kan brengen. Ze verdringen elkaar als het ware. Het middel is in zo'n geval ernstiger dan de werkelijke of vermeende kwaal. Bovendien ver tonen verschillende sporenelementen bij een enigs zins betekenende concentratie een niet te onder schatten giftigheid met alle gevaren van dien. In dit opzicht bestaat er een vrij groot verschil tussen de sporenelementen en de normale meststoffen, daar bij deze laatste overmaat doorgaans lang zo schadelijk niet is. Is dus een routine-bemesting reeds zonder meer af te raden, zolang we niet meer afweten van deze meststof en zijn scheikundige samenstelling, de wijze waarop de toepassing wordt gepropageerd is wei wat tè eenvoudig, wanneer geadviseerd wordt om terwille van de kosten het grondonderzoek maar achterwege te laten. Dat zullen de particu liere laboratoria voor grondonderzoek, die zo trots zijn op dit onderdeel van hun onderzoek, wel niet er op prijs stellen. Nu moet men niet denken dat omgekeerd dit onderzoek, wel niet erg op prijs van veel waarde is, «behou dens dan het onderzoek op enige elementen zoals dit wordt uitgevoerd door liet Bedrijfslaboratorium voor Grond- en gewasonderzoek. Het andere on derzoek is nog te weinig afgesteld op betrouwbare proeven, om voor de praktijk van nut te kunnen zijn. Het door de E. N. C. K gebruikte argument is echter minder juist, daar dit er van uitgaat dat het niet het geld waard is om te zoeken naar bepaalde gebreken in de grond. Dit advies zou bij betrouw baar onderzoek hetzelfde dienen te luiden en de E.N.C.K. wijst dit onderzcek dus steeds af. Is er al weinig te zeggen voor het gebruik van deze meststof als routine-bemesting, ook bij het bestrijden van reeds geconstateerde kwalen gelden bezwaren, zij het dan gedeeltelijk in andere vorm. Stel dat men last heeft van mangaangebrek in de bieten. Als men nu Sporumix toe zou gaan passen, zou men vijf voedingsstoffen voor niets geven. Bovendien moet men een dergelijke hoe veelheid geven dat er Voldoende mangaan in aan wezig is. Het geven van andere sporenelementen, met de daaraan verbonden kosten, is dus geld ver spillen. De schrijver snijdt de bron van het kwaad aan, als hij zich afvraagt of we niet veel meer er naar moeten streven om de belemmeringen in de grond zelf weg te nemen. De zorg voor een goed gezond gewas dat voldoende diep kan wortelen is reeds vaak een belangrijke verbetering. Bemesting met kalk, organische mest en fosfaten, alsmede cul tuurtechnische maatregelen noemt de schrijver hierbij met name. Dr. Grashuis noemde onlangs ook nog een merkwaardig voorbeeld. Op een grond met een laag gehalte aan cobalt, leverden de vlinderbloemige gewassen nog voldoende van dit element voor de schapen, als het gewone gras het er reeds bij liet zitten. Hieruit blijkt dat ook het gewas of het bestand in grasland veel invloed heeft op de mate van beschikbaarstelling door de grond. In zijn conclusie schrijft de heer Tolner het aldus: „Bemesting met sporenelementen komt pas in aanmerking, wanneer voor het overige alles in het werk is gesteld om een optimale bodemvruchtbaar heid te verkrijgen". En even verder: „De voorziening met sporenelementen mag nooit uit het bedrijfsverband gerukt worden, daar ze hiervan een onderdeel vormt. Sporenelementen bemesting vormt weer een onderdeel van dit on derdeel. Routine-bemesting met een zgn. univer seel en zuiver mengsel staat beslist buiten het be drijfsverband en is dus verwerpelijk. Oplossing van practische sporenelementen-problemen moet binnen bedrijf en streek gevonden worden, waar voor een nauwe samenwerking van alle hierbij be trokken deskundigen noodzakelijk is". Een mooi voorbeeld van het laatste, zij het ook op een enigszins ander gebied, vinden we in het mineralenmengsel voor Zeeland dat door samen werking van Gezondheidsdienst en de verschillen de voorlichtingsdiensten ontworpen, speciaal afge steld is op de mineralenbehoefte van het vee in verband met het gehalte der belangrijkste veevoe ders in Zeeland. Wanneer op grond van onderzoe kingen als deze mocht blijken dat op bepaalde gronden en onder bepaalde omstandigheden een vaste verhouding van sporenelementen verant woord gegeven zou kunnen worden, zouden de be zwaren uiteraard vervallen. Het hier genoemde „Sporumix" bevat evenals alle mengsels echter een vrij willekeurig gekozen verhouding van de verschillende sporenelementen. Terwijl bij werkelijke kwalen van de grond de hoe veelheden van het ontbrekende element veelal on voldoende zullen zijn, geeft men anderzijds vele elementen zonder directe noodzaak. De kosten worden nog hoger als men ter voorziening in een bepaalde behoefte, de hoeveelheid van het mengsel nog weer op moet gaan voeren. Bovendien kan men nooit zeggen dat het de middelen tegen alle kwalen bevat, daar het aantal elementen beperkt is. Vooralsnog blijft het waarschuwend woord van de heer Tolner daarom nog van kracht. B. vraagt Uw handelaar 'IRMA FRANKEN A VAN WEEL. GOES ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V. V.). HULST: Maandag 6 Juli a.s. in de „Korenbeurs", van 2.304 uur (de heer Wegner). OOSTBURG: Woensdag 8 Juli a.s., in Café „De Vuijst", van 24 uur (de heer Cevaal). ZIERIKZEE: Donderdag 9 Juli a.s., in „Huis van Nassau" van 1113 uur (de heer Wegner). ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 9 Juli a.s. in Hotel „Hof van Holland", van 10.30—12.30 uur (de heer Cevaal). Laat Uw polissen op het gebied van de pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering door onze adviseurs controleren. Vraagt tevens bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. Inlichtingen steeds verkrijgbaar bij het Secreta riaat Z. V. V., Landbouwhuis, Goes. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN WATERSNOODSCHADE. KORTGENE: Donderdag 9 Juli, Hotel „Koren beurs", van 10,3013 uur. HULST: Maandag 13 Juli, Hotel „Korenbeurs", van 1316 uur. GOES: Dinsdag 14 Juli, Grote Markt 28A, van 1014 uur. KRABBENDIJKE: Woensdag 15 Juli, Café „Sin- ke", van 10—12 uur. ZIERIKZEE: Donderdag 16 Juli, in het „Huis van Nassau", van 1114 uur. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 18 Juli, in Café „De Druiventros", van 1113 uur. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 23 Juli, in Café „Gakeer", van 1113 uur. In de maand Juli worden te Middelburg en Oost burg geen zittingen gehouden. o BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW. In de maand Juli zullen de volgende zitdagen worden gehouden, waar aan belanghebbenden ad viezen en inlichtingen omtrent financiering enz., zullen worden verstrekt inzake het herstel en de nieuwbouw van door Oorlogs- en Watersnood- schade beschadigde of vernielde gebouwen. OOSTSBURG: Woensdag 8 Juli, van 14—16 uur, in Hotel „De Eenhoorn". KORTGENE: Donderdag 9 Juli, van 10.3013 uur, in Hotel „De Korenbeurs". HULST: Maandag 13 Juli, van 1316 uur, in Hotel „De Korenbeurs". GOES: Dinsdag 14 Juli, van 1014 uur, in het kantoorgebouw van de Stichting voor de Landbouw, Grote Markt 28a. KRABBENDIJKE: Woensdag 15 Juli, van 1012 uur, in Café „Sinke". ZIERIKZEE: Donderdag 16 Juli, van 1114 uur, in het „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 18 Juli, van 11—13 uur, in Café „De Druiventros". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 23 Juli, van 1113 uur, in Café „Gakeer". Op ons kantoor te Middelburg kunnen vanzelf sprekend dagelijks inlichtingen enz. worden inge wonnen van 8.3012.30 uur en van 13.30—17.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2