Hoord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw HET WETSONTWERP WATERSNOODSCHADE. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD BELANGRIJK BERICHT VOOR ALLE BELANGHEBBENDEN BIJ DE GERSTOOGST. Door de in ruime mate gevallen regen van de laatste weken, gepaard gaande met zeer gunstige groeiomstandigheden, zijn nog veel percelen gerst oogstwaardig geworden. Liet het zich enkele weken geleden zeer donker aanzien ten aanzien van het feit of de meeste gerst wel voldoende ontwikkelen zou om nog enigszins oogstbaar te worden, door genoemde gunstige om standigheden is daardoor veel ten goede ver- anderdd. Dit brengt echter tevens mede, dat een grote oppervlakte gerst in betrekkelijk korte tijd moet worden geoogst. Daarom is door de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in overleg met de P.V.C. een samenvatting gemaakt van de manier waarop de telers deze grote oppervlakten gerst denken te oogsten. Mid dels de door de telers verstrekte gegevens bij de Mei-inventarisatie zijn deze gegevens getotaliseerd per gemeente. Om nu een zo goed mogelijk overzicht te hebben van de werkelijk oogstbare oppervlakte is per'd.d. 26 Juni door de assistenten van de R.L.C. 'n schat ting gemaakt (in overleg met verschillende telers), welk percentage per gemeente niet oogstbaar is. Uit deze gegevens, waardoor het mogelijk was, zo juist mogelijke getallen samen te stellen voor het gehele zoutwatergebied, is gebleken welke oppervlakten zullen worden geoogst door de telers zelf, hetzij met graanmaaier of eigen combine, en hetgeen door de loonwerkers moet worden be werkt. Door enkele besprekingen van de Werk tuigencommissie van de Stichting voor de Land bouw met enkele bestuursleden van de Provinciale Loonwerkersbond is getracht te komen tot een zo goed mogelijke oplossing van het probleem om deze grote oppervlakten gerst behoorlijk op tijd ge oogst te krijgdh. Bij de totalisatie van het aantal combines in ge bruik bij loonwerkers en dat in gebruik bij de land bouwers blijkt, dat men voor een zware opgave staat, om de door de loonwerkers te combinen op pervlakte tijdig te kunnen bewerken. Daarom doet onze Commissie een dringend be roep op de telers, gezien het feit, dat vele percelen gerst nu door de, hetzij wel wat late groei toch wel maaibaar zijn met de graanmaaiers, daarom ook zoveel mogelijk nog met de graanmaaier-zelfbinder te maaien. Daardoor kan het mogelijk worden, indien het weer enigszins meewerkt, dat toch deze grote gerst- oogst behoorlijk geborgen kan worden. Wanneer een flinke oppervlakte met graan maaiers wordt bewerkt, heeft men verder meer mogelijkheden het oogstrisico beter te verdelen. De mogelijkheid is er dan, om zowel later nog met de combine op 't veld te dorsen als het dorsen met de dorsmachines, hetzij op het veld of later in de schuur. Ook zijn in ons gewest enkele rijdende dorsma chines, welke langs de hokken rijdende toch een vrij grote capaciteit kunnen behalen. Onze com missie doet daarom een dringend beroep op de telers dat zoveel mogelijk elke teler, waar de ge wassen dit toelaten toch een gedeelte van zijn grote gerstoogst zal laten maaien. Daardoor kan men voorkomen dat door een te grote campagne voor de combines de gerst door te rijp worden veel zal gaan knikken en ook, wat als een zeer groot gevaar geacht kan worden, het on kruid sterk zal gaan doorschieten. Dat vooral dit laatste zeker niet denkbeeldig is, is thans reeds enigszins te verwachten. Door de vele regens wordt het bovenste gedeelte van de grond sterk ontzilt, waardoor nu vele onkruid zaden, welke voorheen door de vrij hoge zoutconcen- tratie niet verder dan hoogstens de kieming kon den komen, nu door de betere groeiomstandig heden, met meestal de nog iets zwaardere N-bemes- ting dan normaal, een gunstige gelegenheid krij gen tot snelle groei. Wanneer dan ook de gerst gaat afrijpen en daar door meer lichttoetreding plaats vindt, moet men op gunstige voorwaarden voor snelle onkruidgroei rekenen. De gevolgen van een dergelijke snelle groei van het onkruid in een soms overrijp gewas zijn dan ook zeker niet te onderschatten. Velen zullen gedu rende de laatste jaren wel één of meer gevallen van sterke onkruidgroei en öf klavergroei in een rijp en soms gelegerd gewas, gezien hebben. Vooral de laatsten zullen zich dan de minder aangename ervaringen zeker herinneren, zowel wat het werk zelf, als de portemonnaie betreft. Dergelijke gewassen zijn dan slechts ten koste van veel verlies en veel moeite nog te oogsten. Door deze besprekingen met de bestuursleden van de Loonwerkersbond en onze Commissie is een voorstel tot een richtprijs betreffende dc tarieven behandeld. Dit voorstel zal deze wéék in het Dage lijks Bestuur van de Stichting voor de Landbouw behandeld wWeten, Door de loonwerkers zal worden getracht hetzij door aankoop of eventueel huren van meerdere combines zoveel in hun vermogen is, aan de zeer grote aanvraag om te maaidorsen te kunnen vol doen. Nogmaals meent onze Commissie daarom een dringend beroep te moeten doen op aller medewer king, door zoveel mogelijk met de zelfbinders te maaien. Wil men flater op het veld dorsen en wil men het risico zoveel mogelijk verminderen, dan kan men de gerst op tollen of waar mogelijk op ruiters plaatsen. Vooral door de laatste methode toe te passen kan men een zeer mooi product ver krijgen (wanneer de korrel althans volwaardig ge groeid is). Ook de landbouwers-eigenaars van combines wordt dringend verzocht zoveel mogelijk mee te werken tot een tijdige berging van deze abnormale grote gerstoogst door zoveel in hun vermogen is hun machines daartoe in te schakelen bij anderen. Wanneer door de Stichting voor de Landbouw met het bovengenoemd voorstel accoord wordt ge gaan (een zekere spreiding der prijzen is daarin verwerkt), wordt ook deze betreffende categorie verzocht hieraan wel hun medewerking te willen verlenen. Om zoveel mogelijk onnodig transport en daar door tijdverlies te voorkomen en tevens een goede regeling van de volgorde van rijpheid der percelen te kunnen in acht nemen, moet men zeker oog heb ben voor een zo juist mogelijk volgen van een zeker schema van de loonwerker. Deze kan daarom niet bij iedere teler afzonder lijk eerst diens gehele oogst afwerken, doch dient zoveel mogelijk alle omstandigheden in aanmer king te nemen om een juiste volgorde der werk zaamheden te bepalen. Daardoor dient voorkomen te worden dat bij de één alles of grotendeels alles op tijd gemaaidorst zal worden en bij een ander weinig of te laat. Daarom is het noodzakelijk, dat ieder die gebruik wenst te maken van de dienst van loonwerker of ander eigenaar van combine, met deze een goede afspraak te maken en indien dit nog niet gebeurd is, direct een juiste opgave te verstrekken van de te bewerken oppervlakte en percelen. Door onder linge bespreking is dan te bepalen welke percelen het meest geschikt zijn om te maaien en welke om te maaidorsen. Ook de loonwerker krijgt daardoor overzicht öf en zo ja, hoeveel combine-capaciteit door hem van elders moet worden aangetrokken. Dit moet vooral tijdig kunnen geschieden. Voor de Werktuigencommissie West van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, H. GROENVELD. o Op 22 Juni j.l. hield de Kring West-Brabant der N.B.M.L. een openbare vergadering, welke was gewijd aan behandeling van het Wetsontwerp Watersnoodschade 1953. Spreker was de heer J. A. van Nieuwenhuijzen, van Ooltgensplaat, voor zitter van de landelijke herstelcommissie van de Stichting voor de Landbouw, die uitvoerig de ver schillende artikelen van het Wetsontwerp behan delde. Integrale vergoeding? Spreker begon met te herinneren aan de eerste regeringsnota, welke be gin Februari sprak van een nationale ramp, die door het gehele Nederlandse volk zou dienen te worden gedragen. De aanhef van het Wetsvoorstel is echter niet hoopgevend. Hierin wordt immers het standpunt gehuldigd, dat de vergoedingsrege ling niet gunstiger zal mogen zijn, dan zoals voor de oorlogsslachtoffers gold. Wanneer men echter de door de oorlog getrof fenen te karig heeft bedeeld, moet men dan thans voor de watersnoodslachtoffers weer in hetzelfde euvel vervallen? Het Nederlandse volk heeft zich door de spontane giften voor het Rampenfonds, uitgesproken voor een zo volledig mogelijke ver goeding. Het huidig Wetsontwerp schiet hierin in verschillende opzichten tekort. Iluisraadschaile. De regeling van de vergoedin gen voor huisraadschade hoort niet in het rampen fonds thuis, maar in de Wet. Daar, waar de wet tekort schiet, kan het Rampenfonds aanvullend werken. Voorts dient de mogelijkheid van beroep te worden ingelast. Oiu'ernemersloon. De ondernemer krijgt volgens het Wetsontwerp alleen de kale kostprijs vergoed voor de gewassen, die i.v.m. het herstel van het bedrijf worden geteeld. Daarnaast dient echter 'n billijke vergoeding voor ondernemersloon te wor den toegekend. Men moet niet het bedrijfskapitaal gaan opeten om te kunnen leven, daar dit kapitaal straks in het bedrijf hard nodig ia, Sociale achter stand van de getroffen gebieden rhbét worden voorkomen en een regeling hiervoor is dringend nodig. Herstel grond in natura. Bij dit proces wordt de boer volkomen ingeschakeld. De grond wordt van lieverlee weer in de oude toestand gebracht door gewassen te zaaien, die zich gezien het zoutgehalte, hiervoor het beste lenen. Wanneer de opbrengst van deze gewassen lager is dan de totale productie kosten, dan wordt het verschil tussen de productie kosten en de opbrengst vergoed. In deze productie kosten nu behoort een ondernemersloon te worden verdisconteerd. Gewassen te velde. Deze zullen worden vergoed tegen de volle oogstwaarde onder aftrek van de niet gemaakte kosten. Dit geldt dus voor de win tergewassen, die door de overstromingsramp ver loren gingen. Hierbij is een redelijke vergoeding mogelijk. Voor boomgaarden is de gemiddelde waarde gesteld op 12.000 per ha. Hierin zit echter geen vergoedingsregeling voor hen die pachters van boomgaarden zijn. Een aanvullende regeling is hiervoor alsnog nodig. Herstel van gebouwen. Schade beneden 1000 worden vrijwel volledig vergoed. Naarmate echter de herstelkosten hoger zijn, wordt de vergoeding minder. Spreker noemde hiervan verschillende voorbeelden. Hiervoor dient een soepeler regeling te worden getroffen. Bij algehele verwoesting is de regeling wat gunstiger, vooral wanneer van de 20 -regeling gebruik kan worden gemaakt. Voor velen zal echter ook hier de eigen bijdrage, die moet worden bijgepast, te hoog zijn. Vergoeding voor inventaris. Voor verloren ge- gane inventaris of bedrijfsuitrusting, worden de heraanschaffingskosten vergoed, verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving tot een maxi mum van 60 Voor verloren gegane voorraden wordt voor het geen men heeft gekocht, de inkoopwaarde vergoed. Voor eigen geteeld pootgoed geldt een vergoeding op basis van de kostprijs. Dit is niet juist en moet zijn: vervangingswaarde. Bij de vergoeding van verloren gegane producten van het bedrijf spreekt het Wetsontwerp over een vergoeding op basis van de kostprijs. Hier moet marktwaarde gelden, zoals dit ook voor verloren gegaan vee is gesteld. Voor vergoeding van het herstel van werktuigen zullen normen worden opgesteld, afgestemd op de tijdsduur van onder water staan en het zoutgehalte van het water. Verzekeringen en gesehenkzendingen. De uitke ringen van verzekeringen en hetgeen door ge schenkzendingen is ontvangen, zullen door het Rijk worden aangevuld tot niet meer dan de volledige vergoeding van de totale schade. Verdere bijzonderheden. Er wordt geen rente op de uitkeringen vergoed, zoals dit bij de uitkerin gen voor oorlogsschade gebeurde. Voor gebouwen gaat een huurvergoeding pas na een jaar in. Voor herbouw bestaat geen bouw- plicht, wel echter een bestedingsplicht. Hierop kunnen echter uitzonderingen worden toegestaan. Wanneer de belangen van de pachter hiermee in het geding komen, zal echter herbouw van b.v. een vernielde boerderij verplicht moeten worden gesteld. Van de bijdrage kan ook belasting worden be taald, Zelfs kan bij belasting-achterstand deze van de bijdrage worden afgehouden. Dit laatste gaat echter te ver en moet worden voorkomen. Betrokkenen dienen van alle schadeberekeningcn een afschrift te krijgen, opdat zij kunnen nagaan hoe de berekening is opgesteld. Beroep is mogelijk tegen storting van 10. Voor vee dat men zelf niet kan weiden, bestaat de mogelijkheid van inname tegen marktwaarde. Art. 55 opent de mogelijkheid om ingeval van onbillijkheid een bijzondere regeling ten gunste van de gedupeerde te treffen. Dit kan met name voor de oorlogsslachtoffers worden toegepast. Gunstig en ongunstig. Resumerend kunnen we stel van de kleine schaden aan gebouwen, in het stel van de kleine schaden aan gebouwen in het bijzonder de schaden beneden de 1000; het herstel in natura van de grond, tenminste als redelijke nor men worden vastgesteld en minstens vergoedingen voor het ondernemersloon worden uitbetaald; de uitkering voor een niet-hersteld, onroerend, onge bouwd goed, hoewel hieraan bezwaren kunnen kleven; de zaakschade voor de te velde staande gewassen wanneer behoorlijke normen worden toegepast; de vergoeding van boomgaarden bij een juiste toepassing en verdeling tussen eigenaar en pachter of gebruiker, vooral als deze heeft inge- plant en de boomgaard heeft opgekweekt; de her aanschaffing van investering, als de normen voor afschrijving niet te hoog worden gesteld; de ver goeding voor koopmansgoederen; de vergoeding voor vee; de vergoeding voor gemaakte kosten ter voorkoming van verdere schade; de herbouw in dè gevallen van één woning en één bedrijfspand eri dan met een afschrijving van Vz per jaar en een maximum van 20 OnZe bezwaren bestaan tégen» het onthrekeii

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 10