'noiACMET Het mechanisch maaien van erwten Composteren van afvalproducten op overstroomde bedrijven ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Al zijn er nog geen officiële gegevens bekend omtrent de uitgezaaide oppervlakte erwten in Zeeuwsch-Vlaanderen, toch kunnen we wel zeg gen, dat er dit jaar over het algemeen veel erwten zijn uitgezaaid en het zal dus nodig zijn, dat de boer zich de vraag stelt hoe deze grote oppervlakte gemaaid moet worden, ook in verband met andere werkzaamheden, die gelijktijdig met de erwten- oogst vallen. Daar in de meeste gevallen te weinig arbeidskrachten aanwezig zijn om de erwten met de hand te maaien, zal men dus moeten overgaan tot het mechanisch oogsten. De volgende mogelijkheden zijn daarvoor aan wezig: le. Met de gewone maaimachine. De grond moet droog zijn, omdat in de meeste ge vallen de vingerbalk iets door de grond moet lopen. In sommige gevallen worden het buitenzwadbord en de punt afgenomen, zodat men dus geen scheiding krijgt van het gemaaide en niet-gemaaide gewas. Hierbij is het dus noodzakelijk om het gemaaide gedeelte steeds na elke gang weg te leggen. Dit vraagt nogal wat arbeid. In andere gevallen blijft het bui tenzwadbord er op staan en brengt men ook nog een binnenzwadbord aan, zodat het zwad dus op een smalle strook achter blijft. Hierbij is het niet nodig om bij elke gang het gemaaide gedeelte weg te leg gen. Deze laatste manier van werken lukt niet altijd, omdat er gemakke lijk stroppen komen op de vinger- balk en vóór het mes. Met een grove vingerbalk gaat het nog het beste. Wil men met de maaimachine erwten maaien, dan moet dus in de eerste plaats de grond droog zijn en men moet verschillende manieren proberen en niet zomaar de moed opgeven. Men bedenke wel, dat de vingerbalk door de grond moet lopen en dat de slijtage aan mes en vingerbalk groot is. Na enkele jaren is de machine minder geschikt voor het maaien van klaver of lucerne en zeker ongeschikt voor het maaien van gras. Daar er bezwaren aan verbonden zijn om de vingerbalk door de grond te laten lopen, kunnen er peulenheffers op de vingerbalk geplaatst wor den, waarbij deze laatste boven de grond kan blij ven. Bekend zijn de Ermaga-peulenheffers van Groenewegen's landbouwwerktuigen te Rozenburg. Een compleet stel op de machine kost slechts 100. Het mes en de vingerbalk zijn dan niet zoveel aan slijtage onderhevig. Er zijn ook nog andere peulenheffers in de han del, maar die zijn hier in Zeeuwsch-Vlaanderen niet bekend. 2e. Met een erwtenschoffel-apparaat. Dit apparaat is in Zeeuwsch-Vlaanderen zó be kend, dat het eigenlijk overbodig is er nog wat over te schrijven. Toch is het misschien goed om op enkele punten nog even de aandacht te vestigen. Onder droge omstandigheden kan met dit apparaat zeer goed werk worden geleverd. Is de grond na+, dan wordt het werk direct minder, omdat er dan te veel grond in de gemaaide erwten komt, maar dit laatste hangt voor een deel af van de afstelling. Is de grond wat vochtig, dan kan men langer met dit apparaat werken dan met de maaimachine. De capaciteit bedraagt 1 tot IV2 ha per dag. Op enkele punten dient men goed te letten: 1. De trekbalk moet zó stevig zijn, dat er bijna geen wringing van de balk kan optreden, wanneer men aan de zijkanten duwt. ERWTENSCHOFFEL-APPARAAT. 2. Het aanspanningspunt (trekpunt) mag niet veel lager zijn dan de hoogte van de balk. Is dit wèl het geval, dan zal besturing van het apparaat moeilijker gaan. Moet het aanspanningspunt laag zitten, omdat anders de punt van de torpedo over de erwten heen gaat, dan zit de trekbalk te hoog. Dit is dan een fout van de smid, die het heeft ge maakt. 3. Meestal is het beter, dat het paard niet direct aan het aanspanningspunt trekt, maar dat men hiertussen een kettinkje van plm. 1 meter aan brengt. Hoe lang dit moet zijn, moet men zelf regelen naar gelang de gang van het apparaat. Vooral bij erwten met een brede rijen-afstand, 33 35 cm, is een kettinkje noodzakelijk. 4. In losse of wat vochtige grond mag het ach terste gedeelte van de torpedo niet te veel over de Thans ook: Nolachiet C (reukloos) Nolachiet-Poedér (reukloos) tegen onkruid in grasland Een product van N.V. NOURY i VAN DEfrLANDE'S EXPLOITATIE Ml). Deventer (Verkrijgbaar bija Jebo« Depots, Yerdwflt-Ageoteö cd Plaatselijke Cgpperalies. Waarschijnlijk zal er bij de boeren op de over stroomde bedrijven nog wel eens de behoefte be staan om van de diverse afvalproducten een com- posthoop aan te leggen. Hoewel over het compos teren van met zout water doordrenkte producten, weinig bekend is, willen wij hier toch een enkele richtlijn voor aangeven. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de omzettingen, die bij het composteren plaats vinden, worden vertraagd, naarmate de zoutconcentratie toeneemt. In hoeverre dit echter van invloed zal zijn op het uiteindelijk resultaat is moeilijk te zeg gen. Bij het aanleggen van een composthoop moet men wel in de eerste plaats uitgaan van stro dat voor normaal gebruik niet meer geschikt is. Ook .diverse landbouwproducten zoals aardappelen, bie ten, uien enz. kunnen in beperkte mate worden op genomen. Maar wanneer deze in relatief grote hoe veelheden voorkomen, kan er al spoedig een heftige boterzuurvorming optreden en kan het geheel in rotting overgaan. Het is dan ook aan te bevelen hiervan beperkt gebruik te maken en mocht men van deze producten grotere hoeveelheden hebben, dan zal het waarschijnlijk aanbeveling verdienen om deze mettertijd los over het veld uit te rijdef». Tevens is het nodig dat de hoop licht gestapeld wordt tot een hoogte van 1.5 2 m. Aan 1000 kg materiaal kan 4 k 5 kg ureum wórden toegevoegd. Gaat men er van uit dat luchtdroog materiaal 2.5 a 3 maal zijn gewichtshoeveelheid aan water nodig heeft, dan kan bij een reeds vochtige massa de toevoeging naar evenredigheid afnemen. Het is alleszins aan te bevelen het materiaal met grond of vers slib aan te mengen. De Assistent voor Bodem en Bemesting, KL. BUWALDA. R. L. V. D, Goes, grond lopen, daar anders te veel grond op de erw ten wordt geschoven. Daarom moet de achterzijde van de torpedo in hoogte verstelbaar zijn. 5. Men zorge, dat het mes goed scherp is. Hier is veel aan gelegen. Het is nodig, dat tijdens het werk het mes van tijd tot tijd met een vijl wat scherp wordt gemaakt. 6. De afstrijkers, welke op de torpedo zijn beves tigd, en als het ware een verlengstuk van de torpe do vormen, moeten van zodanig materiaal zijn, dat ze voldoende stevig, maar toch ook met de hand te verbuigen zijn. Dit laatste is nodig, omdat het veel van de omstandigheden afhangt lange of korte erwten, droge of natte grond, enz. hoe deze moeten worden gesteld. Het doel van deze afstrij kers moet zijn: de gemaaide erwten met de wor tels of onderste stengeldelen naar boven te bren gen, zodat deze niet in de grond blijven zitten. Het eind van de afstrijkers moet zó op de gemaai de erwten drukken, dat deze niet opstroppen op het mes. Aan het afstellen van deze afstrijkers kan dikwijls veel gelegen zijn. 7. Op elk apparaat dient ec.i koutertje of schijfje achter het mes bevestigd te zijn, dat in de hoogte verstelbaar is en op een bepaalde diepte achter het midden van het mes door de grond kan lopen voor een betere en vastere gang van het apparaat. Opmerking: Het erwten-schoffelapparaat is ook voor het oogsten van stambonen te gebruiken, wat verschillende Voordelen met zich meebrengt. 3e. Het Gorters' erwtenopraap-apparaat. Dit jaar zijn er in Zeeuwsch-Vlaanderen dertien Gorters' erwtenopraap-apparaten aangeschaft. Dit apparaat wordt gemonteerd op een trekker, welke voorzien is van een maaibalk. In Zeeuwsch-Vlaan deren waren dit meest lichtere trekkers. ERWTENOPRAAP-APPARAAT. Het apparaat wordt even vóór en boven de maai balk bevestigd en heeft ten doel de erwten vóór het afsnijden óp te lichten. Hierbij kan de maaibalk boven de grond blijven lopen, wat dus een groot voordeel is. Vorig jaar hebben er in Zeeuwsch-Vlaanderen twee van deze apparaten gewerkt tot volle tevre denheid van de gebruikers. Ook onder natte om standigheden werd er behoorlijk werk geleverd. Wil het geleverde werk goed zijn, dan dient de grond zo vlak mogelijk te liggen. Het is de vraag of deze apparaten op ieder merk trekker goed te monteren zijn en goed werk zullen leveren. Ook van de trekker-chauffeur hangt veel af. We zullen deze zomer kunnen zien of alle trek kers geschikt zijn en in het bijzonder of alle trek ker-chauffeurs met deze apparaten goed overweg kunnen. Het is een betrekkelijk dun apparaat; de prijs bedraagt 2000, en de capaciteit ongeveer 15 tot 25 are per uur. 4e. Het Leverton maai-apparaat. Dit apparaat wordt voorop een trekker gebouwd en komt overeen met een zwadmaaier. Het is een platvorm maaibalk, waarboven een tandenhaspel is gemonteerd, welke de erwten even vóórdat deze worden afgemaaid, oplicht. E*n ronddraaiend doek zorgt er voor, dat de erwten zijdelings worden af gevoerd. Het is een vrij zwaar apparaat, dat niet alleen op de trekker hangt, maar, gesteund door sleepijzers, over de grond sleept. Is de grond wat vochtig, dan bestaat de mogelijk heid, dat deze sleepijzers grond voor zich uit doen duwen en stroppen op het mes niet uitgesloten is. Onder droge omstandigheden kan dit apparaat goed werk leveren. De prijs is hoog, 5000. De breed te van de maaibalk is 5 h. 6 meter. Het apparaat is dus meer geschikt voor loonwerkers. Vorig jaar heeft er in Zeeuwsch-Vlaanderen een dergelijk ap paraat gewerkt. 5e. Het Hume ervvtenmaai-apparaat. Dit apparaat komt overeen met het vorige. Het staat echter niet vóór op de trekker, maar achter op. De trekker moet daarom tijdens het werk ach teruit rijden. Dit apparaat hebben we alleen op de erwtenmaai-demónstratie te Zaamslag gezien. Er varingen in de praktijk in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ons niet bekend. Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Axel. J. SCHEELE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8