Sluit de zeegaten snel en zoveel mogelijk Westwaarts ZITDAGEN CONTRACTTEELT. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Er zijn talrijke mogelijkheden en combinaties van mogelijkheden voor het afsluiten der zeegaten. Dat is ons wel gebleken op de drukbezochte verg adering van de Nederlandse Vereniging voor Land aanwinning, die de vorige week werd gehouden. Er mogen dan veel meningen zijn, het staat voorop dat alle partijen het er over eens zijn, dat de keuze van de dijken verzwaren wat, voor zover dit technisch uitvoerbaar is, alleen in het Z. W. van ons land al een 500 millioen gulden zou kosten of de zeegaten afsluiten, steeds ten gunste van het laatste uitvalt. Overigens was deze vergade ring ook niet bedoeld als een poging tot het vaststellen van de meest geëigende oplossing, doch veeleer als een poging om de publieke opinie op dit punt te beïnvloeden. In Ir A. G. Bruggeman verbonden aan de actieve Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland en Dr Ir F. P. Mesu, directeur der C. D., vond de vergadering een paar bij uitstek deskundige voor standers, die, hoewel vanzelfsprekend het naar voren gebrachte niet geheel nieuw was, toch een uitnemend overzicht van dit omvangrijke vraagstuk gaven. DE DIJKEN VERKORTEN. Men kan drie gebieden onderscheiden die door afdamming gemaakt kunnen worden tot zoetwater bassins. En wel het gebied der Wadden, groot 220.000 ha, dat van de Benedenrivieren groot 30.000 ha en dat van de Zeeuwse stromen groot 100.000 ha. Al deze complexen staan met verschillende gaten in verbinding met de zee, die vanouds ge probeerd heeft deze gebieden binnen te dringen. Doordat de zeespiegel in de loop der eeuwen rijst en het land daalt, lukt dit de zee steeds beter, ter wijl ook de diepe havenmondingen het zout steeds verder het land laten binnendringen. De verkor ting van de verdedigingslijn zou volgens Ir Brugge man bij de meest radicale vorm 1250 km bedragen tegenover nog altijd 1050 km wanneer de Wester- schelde en de Nieuwe Waterweg open blijven. In deze berekening zijn 800 km meer binnenwaarts gelegen dijken en 500 km dijken van de beneden rivieren betrokken. De afsluitingen van de Zuiderzee, de Brielse Maas en de Braakman, hebben voldoende duidelijk aan getoond, welke voordelen er op het gebied van de landaanwinning, de zoetwatervoorziening, de ver mindering van het dijksonderhoud, de verbetering van het verkeer, het tegengaan van de verzilting en de recreatie te behalen vallen. Juist omdat deze voordelen op een zo veelzijdig gebied liggen, kan hier van een algemeen belang van de hoogste orde worden gesproken. Technisch zitten er overigens nog vele proble men van ongekende afmetingen aan deze plannen. Het afsluiten van zeegaten moge door het gebruik van prefabricated elementen zoals caissons dan gemakkelijker zijn geworden, de enorme hoe veelheden water die per tij aan- en afgevoerd moe ten worden, geven reeds een globaal beeld van de te verwachten moeilijkheden. We geven hieronder een vergelijkend overzicht, waarbij als basis-vergelijking de Nieuwe Waterweg is gekozen, die per getij een hoeveelheid van 150.000.000 kub. m water doorlaat (VA X zoveel als de Rijn in dezelfde tijd). Marsdiep 8 X. Haringvliet 4 x. Brouwershavense Gat 4 X Oosterschelde 12 X. Westerschelde 10 X. Nu kan men door het aanbrengen van dammen met sluizen of schutten een aantal waterwegen, als Spui, Oude Maas en Dordtse Kil, afsluiten en een stuw aanbrengen in de Nieuwe Merwede of het Hollands Diep. Met het zoete water van de grote rivieren kan zo het zoute water van de Nieuwe Waterweg teruggedrongen worden, al is hier een enorme hoeveelheid voor nodig. Men zal er verder ook voor moeten zorgen, dat nog voldoende water overblijft voor het IJsselmeer. Gaat men een stap verder, dan komt het Haringvliet aan de beurt. Het nadeel hiervan is wel, dat in strenge winters enorme hoeveelheden ijs afgevoerd moeten wor den, die speciale maatregelen vragen. Wordt verder ook het Volkerak afgedamd, dan is er reeds een zoetwakerbekken geschapen. Vol gens Ir. Bruggeman mag men er van uitgaan, dat afdamming van de Hollandse IJsel, het Haringvliet, de Zandkreek en de Veerse kreek past in alle plan nen, die ontworpen kunnen worden. Zodat met de uitvoering hiervan spoedig kan worden begonnen. Landbouwkundig gezien zou men de dammen zo veel mogelijk Westwaarts moeten leggen. Tech nisch is dit echter buitengewoon moeilijk, tenzij eerst een dam meer landinwaarts wordt gelegd, die het gebied van waterafvoer sterk verkleint. Een dergelijke methode is te vergelijken met het de laatste tijd veel toegepaste leggen van ringdijken bij stroomgaten. Wellicht is deze methode niet eens duurder, aldus Ir. Bruggeman. BEVLOEIEN EN SANEREN. Dr Mesu zou in het Zuid-Westen een boezem van 70.000 ha willen scheppen, waarvan een wa tervlakte van 50' a 60.000 ha over zou blijven, ter wijl de rest ingepolderd zou kürtnen worden. Ook de landbouwindustrie, die nu als een boog rondom Zeeland ligt, zou zich in dit gebied kunnen vestigen, waarbij ook gedacht kan worden aan de fabriek matige verwerking van stro en aardappelen. De waterbeheersing speelt vooral op de zand gronden eeri overheersende rol. Met een schijf van 200 mm water kan men ruwweg een productiever hoging van 20 bereiken. Ook voor kleigronden met een dun kleidek, is extra wateraanvoer van belang. Daar de rivieren gedurende de zomer niet voldoende water bevat ten, zou men een spaarbekken moeten vormen. Als de inpolderingen in het IJsselmeer gereed zijn, zal hier een reservoir overblijven van 120.000 ha. De hiervoor genoemde vergroting van de op brengst met 20 zou globaal 1000 a 1500 per ha gaan kosten. Daar men er a.h.w. 1 ha nieuwe grond op vijf be staande mee schept, zullen de kosten per ha ge middeld 6000/ha bedragen. Wat, gezien de ge middelde kosten voor de inpoldering 12.000/ha), zeker verantwoord is. De economische waarde van het gehele project zou dus 300 a 360 millioen gulden bedragen, als men er van uitgaat, dat het zoete water goed productief gemaakt kan worden. Een voordeel zou zijn, dat de inpolderingen ge makkelijker uitgevoerd kunnen worden. Behou dens het verdronken land van Zuid-Beveland, zijn alle in te polderen gebieden vrij smal, wat dus on evenredig hoge kosten voor de indijking met zich meebrengt. Bij de afdamming der zeegaten zou met behoor lijke kaden volstaan kunnen worden, terwijl de grond gebruikt kan worden door bedrijven, die binnen de oude dijk zijn gelegen. Het stichten van bedrijfsgebouwen is dan doorgaans overbodig. In het kader van verkavelingen in het achter gelegen gebied zou Dr. Mesu de nieuw gewonnen grond vooral willen gebruiken voor de sanering van de te kleine bedrijven. De in te polderen grond is ruimschoots voldoende voor dit doel, daar bij sanering tot 4 ha in totaal 4000 ha nodig is (Goeree Overflakkee 1500 ha, Tholen-Sf. Philipsland 1000 ha, Schouwen-Duiveland 500 ha en de zak van Zuid- Beveland 1000 ha), tegen 6800 ha bij sanering tot 5 ha. Eén der belangrijkste schaduwzijden is wel de moeilijkheden, waarin de visserij zou geraken. Toch zijn ook de nieuwe mogelijkheden voor deze tak van bedrijf nog niet voldoende bezien. Zo blijven er nog vele vraagtekens staan, b.v. de scheepvaart van Antwerpen. Eén der grootste blijft voor ons wel die, of de polder Schouwen geheel aan de zeezijde der dammen moet blijven liggen, zoals ons dit ter vergadering werd voorgetekend. Als er één eiland extra bescherming van afsluit- dammen vraagt, dan is het wel dit laaggelegen en vooral aan de Zuidzijde hevig aangevochten eiland, dat bovendien vóór de overstroming reeds zo sterk van de verzilting had te lijden. Zo blijven deze vraagtekens staan, totdat de pot- loodkrassen vervangen worden door de definitieve lijnen van de Delta-commissie, die met kracht aan de oplossing werkt. Voor de provincie Zeeland staat ontzettend veel op het spel: de ontsluiting uit het isolement, dat eeuwen de ontwikkeling heeft geremd. Het is daar om des te meer verwonderlijk, dat een vergadering als deze, niet door meer belangstellenden uit onze provincie werd bezocht. Als U nog geen lid mocht zijn, kunt U zich op geven: Raamweg 25, Den Haag. EXCURSIE OP GOEREE-OVERFLAKKEE. De volgende dag bezochten we dit zwaar getrof fen eiland, dat nog allerwege de sporen van de ramp vertoont. Zelfs het grote aantal deelnemers der excursie in acht genomen, was het nuttig ren dement van deze tocht vrij gering. We bezochten de 800 ha grote „Plaat van Scheelhoek," die de haven van Stellendam bedreigt met afsluiting. Het ligt dan ook in de lijn der verwachting, dat deze plaat wordt ingepolderd, daar zij plaatselijk al 2.50 m boven N. A. P. ligt. Zonder meer zou dat echter moeilijk gaan, omdat het zoetwaterprobleem dan onoplosbaar zou zijn en slechts matig grasland verkregen zou kunnen worden. Daarom hangt de uitvoering,waarbij de „hals" van Goeree wat dikker gemaakt zou worden af van het al dan niet afsluiten van het Haringvliet. Wordt hiertoe overgegaan, dan kan er door de oude afwateringsgeul zoet water uit het reservoir worden geleid naar gebieden, <jie betrekkelijk ver hiervan verwijderd liggen. Ook aan de andere zijde van de hato bestaan plannen om de bocht in de „hals" af te snijden. Zo zien we, dat het dijksherstel gepaard kan gaan met kleine landaanwinningswerken. Overigens heeft men wat het beheer van de dijken betreft, ook zeer vérgaande plannen. Men wil n.l. komen tot het aanleggen van een tweetal-geheel gesloten dijkringen men kent nu reeds de dijkring Flak- kee die in gezamenlijk beheer komen bij de pol ders en waterschappen van het eiland. Sommige van deze dijken zullen, in verband met het noodzakelijke herstel, reeds dit jaar klaar komen. Totdat, door het maken van afsluitdammen, de zeekeringen ge worden zijn tot nood-voorzieningen, zullen deze plannen er aan medewerken, dat de bewoners zich gesteund weten in hun streven te geraken tot her nieuwde welvaart. B. Laat Uw teeltcontracten en afrekeningen beoor delen door de Contractzaadtelers Vereniging, Gro ningen. Men kan zich hiervoor wenden tot het Secreta riaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V. V.). OOSTBURG: Woensdag 1 Juli a.s., in Café „De Vuijst", van 24 uur (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 2 Juli a.s. in Café „De Eendracht", van 1316 uur (de heer Cevaal). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw polissen op het gebied van de pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering door onze adviseurs controleren. Vraagt tevens bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. Inlichtingen steeds verkrijgbaar bij het Secreta riaat Z. V. V., Landbouwhuis, Goes. o ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN WATERSNOODSCIIADE. KORTGENE: Donderdag 9 Juli, Hotel „Koren beurs", van 10.3013 uur. HULST: Maandag 13 Juli, Hotel Korenbeurs", van 1316 uur. GOES: Dinsdag 14 Juli, Grote Markt 28A, van 10 14 uur. KRABBENDIJKE: Woensdag 15 Juli, Café „Sin- ke", van 1012 uur. ZIERIKZEE: Donderdag 16 Juli, in het „Huis van Nassau", van 11—14 uur. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 18 Juli, in Café „De Druiventros", van 1113 uur. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 23 Juli, in Café „Gakeer", van 1113 uur. In de maand Juli worden te Middelburg en Oost burg geen zittingen gehouden. o BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW. In de maand Juli zullen de volgende Zitdagen worden gehouden, waar aan belanghebbenden ad viezen en inlichtingen omtrent financiering enz., zullen worden verstrekt inzake het herstel en de nieuwbouw van door Oorlogs- en Watersnood- schade beschadigde of vernielde gebouwen. OOSTBURG: Woensdag 8 Juli, van 1416 uur, in Hotel „De Eenhoorn". KORTGENE: Donderdag 9 Juli, van 10.3013 uur, in Hotel „De Korenbeurs". HULST: Maandag 13 Juli, van 1316 uur, in Hotel „De Korenbeurs". GOES: Dinsdag 14 Juli, van 1014 uur, in het kantoorgebouw van de Stichting voor de Landbouw, Grote Markt 28a. KRABBENDIJKE: Woensdag 15 Juli, van 10—12 •uur, in Café „Sinke". ZIERIKZEE: Donderdag 16 Juli, van 1114 uur, in het „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 18 Juli, van 11—13 uur, in Café „De Druiventros". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 23 Juli, van 1113 uur, in Café „Gaakeer". Op ons kantoor te Middelburg kunnen vanzelf sprekend dagelijks inlichtingen ènz. worden inge wonnen vari 8.30—12,30 uur ëri vari 13.30—17.00 uur,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6