NATIONALE INHOUDSOPGAVE 0 ver ani ivoor delijk voor de goetle gang van xaken i ti U tv bed rijf ZEEUYV SCH LANDBOUWBLAD extra-vergoeding voor dubbel gedupeerden het woord „kan" in „zal" gewijzigd willen zien. Verder zou spreker gaarne vernemen wat de heer Herweijer onder telersprijs verstaat. Overigens komt hem de begroting van ƒ50 mil- lioen voor herstel van gronden veel te laag voor. Tevens wijst spreker op het verschil in pacht voor de diverse gronden. Hiermede zou z.i. reke ning moeten worden gehouden bij de vergoeding. Tenslotte wijst spreker op de herverkaveling, welke voor Schouwen wel een feit gaat worden. In Tholen is echter een gedeelte drooggebleven, terwijl in de Zak van Zuid-Beveland nog niet vast staat in hoeverre de overstroomde boomgaarden dood zullen gaan. Zal ook voor deze twee gebieden de herverkaveling worden doorgevoerd? De heer Dekker merkt in dit verband op, dat de polder Waarde zich nog niet over de herverkave ling heeft uitgesproken. Indien de belanghebben den hier tegen zijn, kan de Minister dan deze wet wijzigen? De heer Herweijer antwoordt, dat er in art. 55 eigenlijk een tegenstrijdigheid staat, n.l. onder punt 1 leest men „kan" enz., terwijl onder punt 3 n.l. staat „zal" enz. Het woord is thans aan de Tweede Kamer om dit artikel nader te concretiseren. Omtrent de vergoeding tegen telersprijs merkt spreker op, dat men het er nog niet over eens is wat precies onder telersprijs verstaan moet wor den. Ook hierover zal de Tweede Kamer zich nader moeten uitspreken. Over het verschil in pachtprijzen merkt spreker op, dat het ondoenlijk is deze verschillen tot uit drukking te laten komen in de vergoeding. Indien men dit ging doen, zou ook voor tal van andere posten geperfectioneerd moeten worden hetgeen een geweldige administratieve rompslomp met zich zou brengen. Wil men de zaak zo eenvoudig moge lijk houden, dan moet genormaliseerd worden, waarbij van gemiddelde kostprijsfactoren wordt uitgegaan. Tenslotte wijst spreker er op, dat, wanneer de Tweede Kamer de nieuwe herverkavelingswet aan neemt, er voor het gebied Tholen toch een gedeelte buiten deze wet kan vallen; dit geldt ook voor de Zak van Zuid-Beveland. Voor Waarde kan door het polderbestuur, indien zij tegen herverkaveling is, zulks ter kennis van de Kamerleden brengen. Zeer goed mogelijk is dan, dat de Tweede Kamer herverkaveling voor Waarde afwijst. De heer Hanse wijst op de vergoeding voor levensonderhoud. Wil men hiervoor in aanmer king komen, dan moet men zich melden bij het Arbeidsbureau, met als gevolg, dat men aan het dijkherstel tewerk wordt gesteld. Voor grote bedrijven is er z.i. echter genoeg werk op het eigen bedrijf te doen (b.v. werktuigen revi seren enz.). De heer Herweijer merkt op, dat zodra er vol doende werk in eigen bedrijf is men zijn levens onderhoud ook op eigen bedrijf kan verdienen. De Voorzitter merkt in dit verband op, dat het Openingsrede, gehouden door de Algemeen Voor zitter der Z. L. M., Ir. M. A. Geuze, op de Alge mene Vergadering te Goes. Kort verslag vergadering Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Herstel en vergoeding van de watersnoodschade in de agrarische sector. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Zitdagen Secretariaat der Z. L. M. Notulen der Algemene Vergadering der Z. L. M. Evacuatie-vee Tholen. Sluit de zeegaten snel en zoveel mogelijk West waarts. Contractteelt. Zitdagen Zeeuws Voor^ichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied. (Z. V. V.) Zitdagen Adviesbureau voor Oorlogs- en Watersnood- schade. Zitdagen Bouwbureau voor de Landbouw. De Boerenjeugd. Het mechanisch maaien van erwten. Composteren van afvalproducten op overstroomde bedrijven. Het machinaal vlasplukken. Voor de Plattelandsvrouw. Lonen en Sociale Voorzieningen: Huurverhoging, belastingverlaging. Symbolen van een moderne bedrijfsvoering. Gedenkboeken voor gedupeerde leden. Programma van de 18e Nederlandse Landbouwweek. Paard en Paardensport. Korte Berichten. Bram uit de Slikhoek. Ontvangen boekwerken: Raadgevingen voor de Boer. Marktoverzicht. Noord-Brabantsehe Maatschappij van Landbouw. Korte wenken voor de praktijk. verstandig is zich omtrent het levensonderhoud in verbinding te stellen met de heer Van Leeuwen, Inspecteur van het district Zeeland voor Maat schappelijk werk. De heer Dekker wijst op de fruitteler-pachter die zelf de boomgaard ingeplant heeft. De uitkering van kapitaalschade komt echter aan de eigenaar ten goede. Het is z.i. noodzakelijk in de wet op te nemen, dat degene, die geïnvesteerd heeft ook de uitkering ontvangt. De heer Herweijer merkt op, dat volgens het P,. W. de uitkering aan de eigenaar dient te ge schieden. Toch dient door de Tweede Kamer overwogen te worden op welke wijze onbillijkheden uit de weg kunnen worden geruimd. De heer D. Dormaar vraagt hoe het staat met de afwikkeling van de oorlogsschade, waarop nog steeds gewacht wordt. De heer Herweijer antwoordt, dat aan de aan vullende bijdrage nog steeds wordt gewerkt, hoe wel het nog wel enige tijd zal vergen. De oorzaak hiervan is, dat de wet op de Oorlogsschade pas in 1950 is goedgekeurd. Dit is tevens de reden, dat getracht wordt de wet op de watersnood eenvoudig te houden. Indien deze nu snel wordt aangenomen, zal de afwerking weinig tijd vergen. De heer M. J. in 't Anker vraagt naar de wense lijkheid om gereviseerde machines uit de rampge bieden in de drooggebleven gebieden voor oogst- werkzaamheden enz. te gebruiken. De Voorzitter antwoordt, dat zulks in bepaalde gevallen wel nuttig kan zijn. De heer J. de Jonge wijst op een tekortkoming in art. 3 van de wet, waarin niets geregeld is om trent de zgn. evacuatieschade. De heer M. J. Mol merkt op, dat bij de schade vaststelling van de verloren gegane boomgaarden geheimzinnigheid wordt betracht met het bekend maken van de classificatie. Om echter in beroep te kunnen gaan dient betrokkene hiervan toch op de hdogte te worden gesteld. De heer Herweqer antwoordt, dat de classificatie dient te worden bekend gemaakt. Hij zal hierover nadere inlichtingen vragen. De heer A. J. Groenewege acht de kostprijsver goeding juist voor de kleine telers te gering. Ver der vraagt hij of het mogelijk is het voorschot van 8000,te verhogen. Tenslotte zou spreker gaarne zien, dat van de zijde van Staatsbosbeheer de schade aan erfbeplan- ting werd 'opgenomen. De heer Herweijer antwoordt, dat de voorschot regeling speciaal getroffen is om het bedrijf weer op gang te brengen. Verder zal hij met Staatsbosbeheer het opnemen van de schade aan erfbeplanting bespreken. De heer Den Oude meent, dat de meest bescha digde gronden, te weten die welke gelegen zijn bij de stroomgaten, er bij het herstel het slechtst af komen. Men krijgt hiervoor hoogstens 75 ver goed. De heer Herweijer acht de voorgestelde regeling niet onbillijk. De heer Wagenaar wijst er op, dat in Zeeland geen abortus-vrije bedrijven voorkomen. Boven dien zou hij graag een nadere uitleg van de begrip pen t.b.c.-vrij en abortus-vrij horen. De heer Herweijer zegt, dat in dezen steeds over leg plaats vindt met de Veeartsenijkundige Dienst. De Voorzitter merkt nog in het algemeen op, dat de Regering zich bij het vaststellen van de vergoe dingsnormen niet mag beroepen op de regeling bij de wet op de oorlogsschade. Van de zijde der gedupeerden 19401945 is n.l. betoogd, dat zij er volledig mee instemmen, dat nu een glmstiger regeling uit de bus komt. Tevens dringt spreker op spoed aan bij het vast stellen van de schade. Tenslotte vraagt hij 'of er nog beroep mogelijk is tegen vaststelling van gebouwenschade, ook al is reeds voor accoord getekend. De heer Gïerum antwoordt, dat de taxaties over het algemeen ruim genomen worden. Indien men getekend heeft is de taxatie bindend. Indien hem echter concrete gevallen worden voorgelegd, waaruit blijkt dat domweg is getekend, wil hij deze alsnog bekijken. De heer Nieuwenhuijze, Voorzitter van de Lande lijke Landbouwherstel-commissie, geeft vervolgens een overzicht van de bezwaren, welke in de com missie naar voren zijn gekomen. Het verwondert hem dat niet meer vragen werden gesteld over het herstel van gebouwen, hoewel hierin z.i. grote on billijkheden zitten. Spreker licht dit met enige voorbeelden toe. Vervolgens keert hij zich met klem tegen de kaie kostprijsvergoeding. Hierin moet ondernemersloon ingecalculeerd worden. Men kan immers jaren moeten leven van de kale kostprijsvergoeding, het geen betekent, dat men het bedrijfskapitaal aan moet tasten. De heer Herweijer constateert eveneens, dat zwaar herstel ongunstiger uit kan vallen dan defi nitieve herbouw. Hiervoor wordt wellicht bij de behandeling in de Tweede Kamer een oplossing ge vonden. Het incalculeren van Ondernemersloon is niet eenvoudig, omdat er bij de prijzenvaststelling steeds wordt uitgegaan van de kale kostprijs plus 20 In hoeverre deze 20 bestaat uit onder nemersloon en winst, weet men niet. De heer C. Philipsc, vertegenwoordiger van het Provinciaal Bestuur, wijst er op een dankbaar ge bruik te hebben gemaakt van de gekregen uit nodiging. Het Provinciaal Bestuur volgt met bijzondere be langstelling de verrichtingen van de Z. L. M. en in het bijzonder van zijn Voorzitter voor de ramp slachtoffers. (Applaus.) In Den Haag blijkt men naar de stemmen uit Zeeland te luisteren. Vervolgens brengt hij de brandbeveiliging onder de aandacht van het Z. L. M.-bestuur. De Voorzitter dankt voor de hem toegezwaaide lof, welke hij wil endosseren aan zijn medewerkers. Hij zegt toe aan de brandbeveiliging aandacht te zullen besteden. Baron v. d. Feltz heeft gaarne de uitnodiging aanvaard, omdat hij hierdoor in de gelegenheid kwam de wensen en klachten over de wet te ver nemen. Spreker zegt toe in de Tweede Kamer op de verschillende onbillijkheden te zullen wijzen. De Voorzitter wenst de heer Van der Feltz sterk te toe bij de zware taak die hem wacht wanneer het wetsontwerp wordt behandeld. Mevr. HuismanGriep, Presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, wijst op de prettige samenwerking tussen de Z. L. M. en haar organi satie. De Z. L. M. vecht voor de belangen der ge dupeerden, waaraan de Regering niet zonder meer voorbij zal gaan. Laat iedere grondgebruiker zich bij deze organisatie aansluiten, aldus spreekster. Ook de Bond van Plattelandsvrouwen tracht haar steentje voor de gedupeerden bij te dragen, in de vorm van het organiseren van tentoonstellingen inzake huisinrichting voor gedupeerden. De Voorzitter wil in het bijzonder nog dank brengen aan de spreker van deze middag en wijst er tepslotte op, dat het ledental der Z. L. M. steeds stijgende is en de 5500 nadert. Rondvraag. De heer A. J. Groenewege wil, mede namens zijn collega's gedupeerden, dank brengen voor al het geen de niet-getroffenen na de rampdag voor de gedupeerden hebben gedaan. Wij zijn hier zeer dankbaar voor, aldus spreker. De Voorzitter wil deze woorden gaarne onder strepen. De heer C. de Nood wijst op de grote voort varendheid waarmede de Z. L. M. de zaken voor de gedupeerden aanpakt. Door deze ramp is de organisatie zelf echter ook financieel zwaar gedupeerd. Als niet-gedupeerde boer zou hij echter gaarne zien, dat de contributie derving werd opgebracht door de drooggebleven leden, zodat de Z. L. M. haar werk op dezelfde voet kan voortzetten. Spreker stelt voor, dat alle drooggebleven afde lingen een extra contributie over 1953 betalen van 20 25 De Voorzitter wil dit voorstel gaarne overnemen en vraagt of de aanwezigen hiertegen bezwaar hebben. (Applaus.) De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat hieraan dan met voortvarendheid zal worden gewerkt. Sluiting. Niets meer aan de orde zijde sluit de Voorzitter de vergadering, daarbij het vertrouwen uitspreken de, dat Zeeland over enkele jaren weer een bloeien de provincie zal zijn. Wanneer U da leiding ^tenslotte, moet overdragen, kunt U dan rustig van Uw „oude dag" genieten? Ja, mits U er tijdig voor zorgt, dat de NATIONALE de zórg voor Uw oude dag overneemt.' Laat U vrijblijvend voorlichten door de vertegenwoordigers en deskun digen van de LFVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHiBKADE 130, ROTTERDAM. TEL. 82700 ,De grootste maatschappij van levens verzekering in Nederland; ^me^d9^|9st e %v ajj jij g

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5