Herstel en vergoeding van de watersnoodschade in de agrarische sector ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU zee uwsch landbouwblad ZITDAGEN SECRETARIAAT DER Z. L. M. Korl Verslag van een lezing gehouden door Ir. 5. Herweijer, Directeur voor Landbouwherstel, op de Algemene Vergadering der Z. L. M. Nadat spr. uitvoerig heeft geschetst hoe de be volking van Zeeland n& 1939 nauwelijks rust heeft gekend en er op heeft gewezen dat de financiële lasten, die op de gedupeerden van de laatste wereld oorlog rusten ondanks alle Overheidsbijdragen in vele gevallen niet onaanzienlijk zijn, gaat hij over tot de behandeling van verschillende vraag stukken die verband houden met de financiering van de watersnoodschade. Spr. beperkt zich in hoofdzaak tot de agrarische aspecten van het Wetsontwerp op de Watersnood- schade. In vergelijking met de Wet op de Mate riële Oorlogsschaden, die als uitgangspunt heeft gediend, zijn op vele punten verbeteringen aange bracht, terwijl op een enkel punt een achteruit gang valt te constateren. De Wet is veel eenvoudiger en de uitvoering zal veel minder administratie vragen dan bij de Wet op de Oorlogsschade het geval was. Spr. meent, dat in de Kamers bij eventuele amendementering gestreefd dient te worden naar een zodanige redac tie dat uitvoering, op korte termijn mogelijk is. Hij pleit voor een genormaliseerde vergoedingsregeling die een sterk economisch motief vormt om tot spoedig herstel te geraken. Een beginselkwestie noemt hij dat de Regering zich bij de opstelling heeft aangesloten bij de hoog te der schadevergoedingsregeling, neergelegd in de Wet op de Materiële Oorlogsschade. De Regering en de Kamer zullen dus nader in overleg moeten treden of dit beginsel al dan niet gehandhaafd moet blijven. Meermalen getroffenen. Een belangrijk artikel, dat samenhangt met de afwikkeling van de oorlogsschade, is art. 55, waar in gesteld wordt dat een gunstige bijdrage ver leend kan worden voor de zogenaamde dubbel ge troffenen. Spr. meent dat aan dit artikel tot nu toe te weinig aandacht geschonken is en acht het mogelijk het artikel bij de behandeling in de Sta- ten-Generaai duidelijker te omlijnen. Herstel van de grond. Omtrent het herstel van de grond meent spr. een tweetal misverstanden uit de weg te moeten rui men. Eerstens wordt vaak verondersteld, dat in de Wet geen regeling voor de waarschijnlijke na- schade is opgenomen; verder is wel eens berekend, dat de bedragen welke in de Memorie van Toelich ting waren opgenomen voor de herstel-bewerkings- kosten veel te laag zouden zijn geraamd. Daar alle herstelkosten worden vergoed, zijn hier ook in op genomen de lonen van de arbeiders en een genor maliseerd arbeidersloon voor de boer. Deze kosten worden normatief vastgesteld, na inwinning van het advies van het L. E. I. Van deze totale kosten \yordt de geschatte op brengst van de geteelde gew'assen afgetrokken. Landbouwherstel houdt eerst op met de vergoe ding, zodra de opbrengsten hoger worden dan het totaal der kosten. Bovendien wordt er op gelet of betrokkene zich gehouden heeft aan de richtlijnen van de Voorlichtingsdienst. Men behoeft geen vrees te koesteren, dat deze uitkeringen verlaagd zullen worden, indien mocht blijken dat de 50.000.000,die genoemd worden in de Memorie van Toelichting, niet voldoende zouden zijn. Het genoemde bedrag is immers.niet vastgelegd in een Begrotingswet, zodat verandering alsnog mogelijk is. Bovendien meerde spr. dat het genoemde be drag niet zo sterk van de werkelijkheid af zal wijken. In bepaalde gevallen kan cultuurgrond niet meer in natura hersteld worden. In de praktijk betekent dit dat dit voor zal komen indien het herstel van het bestaande object drie 5 viermaal meer kost dan het verschil in waarde vóór en na het herstel. Na een zwaar en kostbaar herstel is het mogelijk dat de grond toch nog wat in waarde achteruitgegaan is. Landbouwherstel is niet verplicht om een even tueel resterende kapitaalschade van minder dan 25 te vergoeden. Indien nu bijv. een perceel bij het droogkomen een waarde had van 1000, tegenover de oorspronkelijke van ƒ3000,mag maximaal 8000,besteed worden aan het her stel. Is de grond daarna bijv. ƒ2700,waard ge worden, dan wordt geen extra uitkering gegeven, wegens dit verschil. Indien de grond niet hersteld zou kunnen wor den zou de eigenaar een bedrag van ƒ2000,per ha uitgekeerd hebben gekregen, doch hiermee is niemand gebaat. Het bewuste percentage van 25 stimuleert het herstel en heeft ook bij de oor logsschade goedgewerkt. Ten aanzien van de schatting van de opbrengst merkt de heer Her weijer op, dat bij de schatting per perceel een lage re opbrengst pok het gevolg kan zijn van de slechte verpleging. Om dit uit te sluiten en de activiteit te stimuleren, zal zoveel mogelijk in een bepaalde polder, wanneer de omstandigheden dit toelaten, de gemiddelde opbrengst van de verschillende ge wassen worden vastgesteld. Hierbij zal het wel noodzakelijk zijn, dat sterk afwijkende stukken afzonderlijk geschat worden, doch de voorgestelde regeling zal voor 90 van de oppervlakte kunnen gelden. Op deze wijze zou de berekening bovendien sterk vereenvoudigd worden. Vele werkzaamheden, vooral in de herfst van 1952, zijn voor niets geweest. -Ook hiervoor zullen normatief bedragen worden vastgesteld en waar schijnlijk zullen hiervoor 5 normen worden toege past. 1. Voor ongeploegd land. 2. Voor op bouwvoor geploegd land. 3. Voor reeds uitgezaaide wintergranen. 4. Voor lucerne en karwij. 5. Voor grasland. Bij registratie en taxatie kan het gehele bedrijf dan in 5 groepen worden verdeeld. Ook het land schapsherstel heeft de aandacht van Landbouw herstel. Boeren die hun erfbeplantingen verwaar lozen schaden zichzelf en de gemeenschap. Boomgaarden. Bij de schaderaming is voorlopig rekening ge houden met de gemiddelde waarde van ƒ12.000, per ha. Na aanvankelijke teleurstelling is men tot de conclusie gekomen, dat het bevloeien van ge- inundeerde boomgaarden perspectieven biedt, als voldoende zoet water voorhanden is. De kosten van dit bevloeien zullen normatief worden vergoed. In die gevallen waarin de pachter zijn boomgaard heeft ingeplant en verzorgd, zal de schade-uitke ring worden uitbetaald aan de eigenaar, terwijl de kosten voor het rooien van oude boomgaarden in de vergoedingsnorm zijn begrepen, evenals de op brengst van de houtopstanden. Dode inventaris. Het herstel van'de werktuigen is buitengewoon bezwaarlijk omdat de aangerichte schade vaak buitengewoon moeilijk te herstellen is. Enerzijds komt men er niet met de vaststelling van de zui vere herstelkosten, anderzijds zijn de werktuigen niet volkomen verwoest. In samenwerking met het Instituut voor Landbouwwerktuigen en Ratio nalisatie wordt gewerkt aan een systeem om ook deze schade normatief te vergoeden. En wel op grond van het aantal dagen waarin het werktuig in zout water heeft gestaan, alsmede de hoogte van de waterstand en het al dan niet voorkomen van eb en vloed. Verder wordt er ook rekening gehouden met het merk, het bouwjaar en de onderhoudstoestand. De normen worden vastgesteld aan de hand van een groot aantal steekproeven. Vergoeding op grond van de herstelkosten zou een ongelooflijke administratieve rompslomp met zich meebrengen, terwijl het splitsen in herstel- en verbeteringskosten practisch niet uit te voeren is. De conserverende maatregelen welke direct na de ramp zijn getroffen zijn geheel door de Dienst Landbouwherstel gedragen. Levende have. Het zal noodzakelijk zijn om in art. 18, dat de vergoedingsregeling voor het vee regelt een redac tie-wijziging op te nemen waardoor ook niet agra rische bedrijven hun vee vergoed zullen krijgen. Bij de taxatie en registratie zal al het vee dat ver loren is gegaan worden geregistreerd en gerubri ceerd in handels- en gebruiksvee. Hierbij zal ook rekening gehouden worden met het feit of de stal t.b.c.-vrij en/of vrij abortus bang was. Bovendien zal rekening gehouden worden met inschrijving der dieren in het stamboek. De Directie Veeteelt, het Bedrijfschap voor Vee en Vlees en de Veeartsenijkundige Dienst zullen nauw samenwerken bij het vaststellen van de nor men. De vergoeding van het handelsvee zal vol gens spr. geen moeilijkheden geven. De Rijksdienst voor Landbouwherstel is bereid om het streven, te geraken tot verbetering en sa nering van de veestapel, te steunen. Op Walcheren heeft men daarmee bereikt dat het gemiddelde vet gehalte 15 hoger was dan voor de overstroming. Degene die gebruik willen maken van de georgani seerde aankoop van goed gebruiksvee kunnen dit doen door een aankoopcommissie, bestaande uit een boer en een handelaar de aqnkopen te laten verzorgen. De kosten van aankoop en transport komen voor rekening van Landbouwherstel. Bedrijfsvoorraden. Aangekochte bedrijfsmiddelen worden vergoed tegen de inkoopprijs, terwijl de in het bedrijf zelf opgebrachte goederen tegen kostprijs, dat is de telersprijs, kunnen worden vergoed. Gebouwd onroerend goed. De regeling van de schade hiervan is zodanig dat men bij licht herstel ongeveer 80 tot 100 vergoed krijgt en bij zwaar herstel 60 tot 85 bij algehele wederopbouw daarentegen 60 tot 100 De boer derijenregeling van de wettelijke materiële oor logsschade is volledig overgenomen. Door de so bere bouwwijze kan op de kosten bespaard worden wat voor 50 aan de eigenaar ten goede komt. Geschenkzendingen. Geschenken kunnen worden verstrekt tot aan vulling van het verschil tussen Rijksbijdragen en totale herstelkosten. Pas nadat de waarde van de geschenken groter wordt dan dit verschil, wordt de bijdrage verlaagd met een evenredig bedrag. Voor de regeling van de zendingen is een coördi natie-commissie ingesteld. Er wordt naar gestreefd om iedere landarbeider die een varken heeft ver loren een big aan te bieden. Verder worden er en kele duizenden stuks vee aangeboden, terwijl vanuit Canada, Denemarken en Zweden nog geschenk zendingen voor een totaal van 6 millioen aan land bouwwerktuigen zullen worden ontvangen. Doordat Italië een zending klein gereedschap heeft verzonden, zal het wellicht mogelijk zijn om aan iedere agrarische gedupeerde een pakket ge reedschappen aan te bieden. Vanuit Frankrijk werd 90.000 ton gips ontvan gen waarvan de tegenwaarde gestort wordt in het Rampenfonds. Wat door particuliere acties in bin nen- en buitenland bereikt is, is onvergetelijk. Herverkaveling. De heer Herweijer deelt mede, dat de Ministers van Landbouw, Financiën en Verkeer en Water staat juist die morgen een gewijzigd ontwerp van wet bij de Tweede Kamer hebben ingediend, waar bij zij vragen te willen goedkeuren dat de Herver- kavelingswet Walcheren wordt toegepast op i: .t i» rJlii a. Schouwen en Duiveland; b. Thölen; c. de zak van Zuid-Beveland, ten zuiden van de lijn over de plaatsen Borssele en 's-Graven- polder; d. de polder Waarde. Indien de Staten-Generaal zich kan verenigen met dit voorstel, wordt hiermee de weg geopend <naar een algehele cultuurtechnische en bedrijfs economische verbetering van belangrijke delen van Zeeland. De kosten van uitvoering worden ge raamd op 80 millioen gulden. De cultuurtechnische en landbouwkundige toestand van deze gebieden kan tegelijkertijd aanzienlijk worden verbeterd. Uitdrukkelijk verzekert de Regering dat tengevol ge van de herverkaveling geert bedrijven zullbn worden opgeruimd. Na de herverkaveling zal ieder een nagenoeg gelijk of groter bedrijf krijgen in het eigen gebied, in de N. O. P., de Braakman of de Quarlespolder. Binnenkort zal het mogelijk zijn om de Memorie van Antwoord en het gewijzigde ontwerp van wet beter te bestuderen. Spr. eindigt met er op te wijzen, dat op dit mo ment nog geen balans gemaakt kan wórden. Er zullen ongetwijfeld nog wensen blijven, waaronder zeer dringende. De vergadering kan er van overtuigd zijn dat degene die deze ontwerpen van deze wet hebben samengesteld bewogen zijn met al het leed en de ellende die geleden zijn. Bij hun denken hebben koude economische overwegin gen zeker niet de overhand gehad. TERNEUZEN: Woensdag 1 Juli, in Hotel „Des Pays-Bas"'. KOUDEKERKE: Woensdag 1 Juli, in Hotel „Nieuw Walcheren", van 9 tot 1.30 uur. ZIERIKZEEDonderdag 2 Juli, in Hotel „Huis van Nassau. MIDDELBURG: Donderdag 2 Juli, in Café ,De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 2 Juli, in Hotel „Hof van Holland". ST. PHILIPSLANDZaterdag 4 Juli, in Hotel D« Druiventros". o ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 2 Juli, van 11 1 uur, in Hotel „Hof van Holland". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 4 Juli, van 111 uur, in Hotel „De Druiventros" °0S17n™Gfé WD" Vuüft'f JUU' Va" *>ur'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3