KORT VERSLAG ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD dium niet toe en zowel de leiding als de betrokke nen kunnen dientengevolge alleen maar teleurstel lingen ondervinden. Dit doet aan de totale waar dering voor het grote verrichte werk niets af. Jam mer is het daarom dat t.g.v. organisatorische moei lijkheden dit voorjaar de toedeling in een bepaald rayon in het gedrang is gekomen. Men kan be zwaarlijk stellen dat het werk verantwoord ver loopt, wanneer boeren tweemaal van het toege wezen land moeten verhuizen, terwijl al ingezaaid is. Er zal dan ook in de toekomst steeds de groot ste aandacht geschonken moeten worden aan een voldoende spreiding van verantwoordelijkheid binnen het apparaat der herverkaveling, terwijl anderzijds de leiding de coördinatie handhaaft. Een nauwere inschakeling nog van alle boerenvertegen- woordigers in de Herverkavelingscommissie, in welke vorm dan ook, zal eveneens aan meerdere bezwaren tegemoet kunnen komen, terwijl er vol doende openbaarheid moet zijn. Herverkaveling is dientengevolge een onderwerp geworden, dat nog al eens in de emotionele sfeer besproken wordt en waarover helaas ook veel on juiste geruchten in omloop zijn gekomen. Een blad als ,,De Boerderij" b.v. publiceert klachten van lezers, doch acht het niet nodig deze op hun juist heid te onderzoeken, waardoor een onjuiste en niet objectieve voorstelling van zaken ontstaat. Wan neer daar geschreven wordt dat 2/3 van de boeren op Tholen tegen herverkaveling is, kan ik alleen maar antwoorden, dat het onderwerp op twee open bare vergaderingen, waar telkens enkele honderden leden aanwezig waren, besproken is en dat nie mand er zijn stem tegen verheven heeft. Daarna hebben we nog van oppositie gehoord, omdat het gerucht de ronde deed, dat kleine boeren hun grond zouden verliezen bij een herverkaveling. Dit gerucht is ten enenmale onjuist en onwaar. Als er iemand vooruit kan gaan bij een herverkaveling, dan is het een kleine boer. We hebben zelfs wel eens de indruk, dat de oppositie tegen herverkave ling gevoed wordt door krachten die de kleine boer niet welgezind zijn en die hopen dat hij uiteindelijk als rampslachtoffer zal moeten ruimen. Persoon lijk zien we in de uitvoering van een herverkave ling zelf geen genoegen voor de betrokken boeren. We beschouwen een herverkaveling als een ope ratie, die noodzakelijk is en die niet achterwege gelaten mag worden, om tot gezondmaking te komen. Een operatie is niet prettig voor de be trokkenen, doch kan daarna een enorme verlich ting betekenen. Goed uitgevoerd is er geen gevaar aan dit soort operatie verbonden en hoeven er geen slachtoffers te vallen. Ik wil overigens niet be weren dat er nadien nergens meer eens litteken- pijnen kunnen voorkomen. Ondertussen blijft de rest van het wereldbeeld woelig en bewogen. De Koreaanse wapenstilstand is opgeschort, Oost-Duitsland houdt Europa in spanning, in het binnenland gaat de discussie over de jongste aankondiging van de Regering inzake huurverhoging, looncompensatie en belastingver laging. Een publicatie van de Raad van Vakcentralen hierover, waarin men van die zijde mededeelde geen verantwoordelijkheid voor deze Regerings maatregelen te dragen, heeft de uitgebreide en nogal verwarde discussie daaromtrent nog doen toenemen. Het verwijt aan deze Raad gericht, dat zij op de stoel van de Regering wil gaan zitten, is door de ongelukkige formulering van de publicatie in de hand gewerkt. De tegenspraak die gevolgd is, kon worden verwacht, maar het moet worden betreurd, dat de Vakcentralen, die sinds 1945 in het algemeen een prijzenswaardige zelfbeheersing heb ben betoond, niet alles in het werk stellen om de gevoeligheid van hun medeburgers, waarvan toch zovelen nu al jaren onevenredig wegkomen, wat meer te ontzien. We constateren immers in de kringen der kleinere ondernemers en zelfstandigen een toenemende verbittering tegen de knellende fiscale greep, die een betekenende verbetering van hun levensniveau na de bezetting heeft tegenge houden, integendeel velen verarmd heeft ten op zichte van vroeger. Zo ook de practijk van deze nieuwe belastingontwerpen. Een ingewikkeld samenstel van zeer vele maatregelen, maar drup pels op een gloeiende plaat en behoudens enige verzachting aan de voet van Inkomsten- en Loon belasting voor de kleinere ondernemer en zelfstan digen weinig soulaas biedend. Wat boer en tuinder en met hen zeker de mid denstand, het ambacht e.d. vragen, is in de eerste plaats verlaging van enige betekenis van het lagere en middentarief der Inkomstenbelasting. Daarbij is niet onopgemerkt gebleven dat jarenlang de be lastingopbrengst door Financiën te laag is geschat en de meerdere opbrengst van honderden millioe- nen toch steeds uitgegeven is. De buitenlandse verwikkelingen houden de door velen verwachte verdere dalingen der wereldmarkt ook van agrarische producten op diverse punten tegen en maken ieder verloop onzeker. De tarwe- markt is overigens met 200 cents per bushel gedaald tot een laagtepunt. De overschotten die het systeem der Amerikaanse landbouwpolitiek ge kweekt heeft zijn en blijven een groot gevaar voor de zozeer gewenstë stabiliteit in het wereld-agra rische prijsniveau. Minister Mansholt heeft dit ter dege in het licht gesteld. En ook al heeft men er vertrouwen in dat de Amerikanen zo verstandig zullen zijn een herhaling van de feiten van vóór 940 te voorkomen, één losse steen kan een lawine van de vergadering van hei Dagelijks Besiuur der Z. L. Al, gehouden op Maandag 22 Juni 1953 ie Goes De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de vergade ring met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. geeft het woord aan de heer Kostense. Deze deelt in het kort mede, dat Minister Mansholt bij zijn bezoek aan Zeeland de getroffen gebieden Kruiningen en Schouwen en Duiveland heeft be zocht en zeer onder de indruk was van de aanblik van de grote schade. Met de Minister zijn opnieuw de verschillende punten van het Wetsontwerp Watersnoodschade besproken, waarbij de wensen van de gedupeerden naar voren werden gebracht. Adviserend lid. Het Bestuur besluit de heer Ir. Van Hennink, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland te benoemen tot adviserend lid van het Dagelijks Bestuur. (Voor wat betreft de mededelingen verwijzen wij gedeeltelijk naar het verslag van de Alg. Verg. dat U in dit zelfde nummer vindt opgenomen.) Vlas. Het areaal vlas, dat voor de keuring is aange geven is ongeveer teruggelopen van 18.000 ha tot 14.000 ha, wat vrij goed overeenkomt met de ach teruitgang in het totale areaal. De oppervlakte Concurrent is sterk achteruit ge lopen, tegenover een beduidende toename van het vlas Wiera. In de N.O.P. wordt een bedrag van 1900,a 1950,per ha besteed tegenover ongeveer 1500 per ha in Zeeland. In het eerstgenoemde gebied wordt gerepeld vlas verkocht voor 33 35 cent franco schip. Varkensvlees en eieren. Minister Mansholt verwacht in de 2e helft van dit jaar een stijging van de productie van varkens vlees met 5 en van eieren met 30 vergeleken t.o.v. vorig jaar. De productie van 3 millioen var kens, welke in 1953 zal worden gehaald, acht de Minister wel het maximum, gezien de afzetmoge lijkheden. Om te bereiken, dat dit peil niet zal wor den overschreden, is hij in overleg getreden met de georganiseerde landbouw. Tarweprys. De vrije tarweprijs heeft in Chicago met 202 ets. per bu. (ƒ28,22 per 100 kg), een stand bereikt, welke reeds onder de max. prijs van de nieuwe Int. Tarwe Overeenkomst ligt (2.05) en daardoor deze overeenkomst in een 'mirtder''gunstig daglicht stelt. Export pootgoed. Klei Zand Totaal Totaal ton ton ton 1952 181.000 30.500 52.875.000 211.500 1951 180.730 32.060 55.224.000 212.790 Aangifte keuring wintertarwe. 1953 1952 1951 ha ha ha Alba 225 875 1461 Carstens Dikkop V 8 68 98 Demeter 10 38 63 Elisabeth 1 2 10 Heine's VII 2859 3159 255 Juliana 3 12 24 Lovink 5 26 32 Mado 280 Mendel 4 69 92 Minister 287 1630 2178 Staring C. B. 983 1789 2028 Diversen 36 75 65 4701 7743 6306 Totaal wintertarwe 1953 4701 ha. Totaal wintertarwe 1952 7743 ha. Totaal wintertarwe 1951 6306 ha. Tuinbouw. Medegedeeld wordt, dat voor de afzet van zacht fruit weer minimum prijzen zijn ingesteld. veroorzaken en één onberedeneerde handeling e?n paniek. Het jaar 1953 drukt ons neer, maar het mag ons nimmer de moed tezeer doen verliezen. Ramp spoed is de ware toetssteen van de mens. En de toekomst is vaak verborgen, de plicht nimmer. Ik eindig met dezelfde woorden, waarmee de heer Louwerse zijn brochure Dijken dichten verder?" eindigde: „Moge het de eilandbewoners gegeven worden weer te leven in het bewustzijn van eigen karakter, eigen kracht en eigeii levens wijze, wetende: „de God des hemels, Hij zal het ons doen gelukken, en wij, zijn knechten, zullen ons gereedmaken en bouwen". ophoud- maximum- prijs heffing vergoedingsprijs Kruisbessen 15 2 12 Aardbeien 45 2 le kw. 45 afwijkend 3515 Frambozen 55 3 44 Bramen 40 3 32 Rode bessen 30 2 25 Behalve voor de kruisbessen zijn de prijzen niet ongunstig. De aardbeien hebben te leiden van bo- trytus. In andere delen van Nederland heeft de nachtvorst grote schade aangericht. De oogst- ramingen waren oorspronkelijk 40 lager dan die van het vorige jaar, maar zijn ondertussen nog lager geworden, daar er zelfs bedrijven voorkomen die in het geheel geen oogst zullen hebben. In deze gevallen voelt men de druk van de zware belastin gen wel sterk. Het is reeds voorgekomen dat zelf standigen in de overbrugging gegaan zijn. Men heeft reeds gedacht aan hulp van de zijde van het Borgstellingsfonds. Al is dit fonds eigenlijk tot stand gebracht om de productiviteit van de bedrij ven te verhogen. In Zeeland is wel hagelschade voorgekomen in Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland. Pacht- en grondprijzen. Enige tijd geleden heeft de commissie, ingesteld door het Dagelijks Bestuur, advies uitgebracht om trent een rapport dat door de S. E. R. over dit vraagstuk was samengesteld. Indien de Regering dit rapport zou accepteren, zou het in dit rapport genoemde systeem de basis worden voor het nieuwe systeem van pacht- en koopprijzen. Daar bedoelde commissie meende dat dit rapport op verschillende punten onaanvaard baar was o.a. ten aanzien van het ppincipp;«dat gelijke ondernemers-prestatie een gelijke beloning dient te ontvangen en het kiezen van het marginale bedrijf als uitgangspunt heeft zij haar eigen denkbeelden vastgelegd in een rapport. Hierbij wordt er van uitgegaan dat het marginale bedrijf geen juist uitgangspunt vormt voor de bepalingen van de pachtprijs. Voorgesteld wordt om in be ginsel het netto bedrijfsoverschot in een nader te bepalen verhouding, volgens bepaalde normen die rekening houden met de kwaliteit van de grond, ter beschikking te stellen van pachter en tér- pachter. De vergadering kan zich in grote trekken ver enigen met dit voorstel van de commissie en be sluit tevens niet tot publicatie over te gaan al vorens het plan besproken is door het K.N.L.C. Commissie Grondverkoop niet-agrarische doel einden. Mede op grond van de te verwachten uitbreiding der werkzaamheden van deze commissie en gezien de reeds behaalde resultaten, die uitbreiding van het werkgebied en coördinatie van het bestaande werk rechtvaardige^, besluit het bestuur de heren A. J. Groenewege t%j3t. Maartensdijk en J. B. Becu te Groede als lid aaivjleze commissie toe te voegen. -i Verslag vergadering K.N.L.C. Medegedeeld wordt, dat op de vergadering van het K. N. L. C. gesproken werd over een beheer sing van de pluimvee- en varkensstapel. Men kan dit beschouwen als de eerste wolken aan de hemel van de landbouwconjunctuur. Ter vergadering werd besloten om er bij de Regering op aan te drin gen het gemiddelde marginale bedrijf te kiezen als basis voor de landbouwpolitiek. Er zal op aange drongen worden dat Domeinen de mogelijkheid opent een gedeelte van de gronden in de Zuiderzee polders te verkopen. De vergadering acht een supercontröle op mengvoeders niet noodzakelijk. De vergadering heeft zich uitgesproken tegen een uitbreiding van het individuele bedrijfseconomische onderzoek op de bedrijven door het L. E. I. en tevens aangegeven dat geen bezwaren bestaan tegen het afleiden van algemene zaken uit grote hoeveelheden statistisch materiaal. Tegen de uit breiding van het streekonderzoek bestaan geen be zwaren. Klassificatie van boomgaarden. In de rondvraag wordt erop gewezen, dat er klachten bestaan omdat na taxatie de betrokkenen niet op de hoogte worden gesteld van de klasse waarin hun boomgaard is getaxeerd. De vergade ring meent, dat dit hoogst ongewenst is, daar het in beroep gaan op de?e manier sterk wordt bemoei lijkt. Tevens wordt medegedeeld, dat werktuigen afkomstig uit Schouwen, Waarde en Kruiningen, vrijwillig nog een keer geconserveerd kunnen wor den. Hiervoor zal 10 van de nprm van de te <?tel len bijdrage worden afgetrokken

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2