Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. DE ALGEMENE VERGADERING. RONDOM DE BOERDERIJ. Wat HIJ opeet moet U betalen ISestrgdhufStH/WdefeK, ivo? eett, VC4/f£E ooeprt?/ 9 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD ZEVENBERGEN: Donderdag 2 Juli, 11—12y2 uur, Hotel „Tholenaar". o van de N.-Brabantse Maatschappij van Landbouw zal worden gehouden op Dinsdag 30 Juni a.s., in het Verenigingsgebouw „Rehoboth", Gasthuis straat te Valkenswaard. Aanvang 10 uur v.m. Agenda: 1. Openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 27 Januari 1953. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Spreker de Hooggeleerde heer Prof. Dr J. Horring, Directeur van het Landbouw Eco nomisch Instituut te 's-Gravenhage over: „Economisch onderzoek ten bate van de Landbouw". 5. Discussie. 6. Rondvraag. 7. Sluiting van de vergadering om 12.45 uur. Hierna zal een gezamenlijke koffiemaaltijd worden gebruikt in de zaal van Café „Cen traal" (L. Manders), Markt 11 te Valkens waard, waarna om twee uur wordt gestart voor een rijtoer. Bezocht zullen worden de viskwekerijen van de Ned. Heidemij te Val kenswaard en het Landgoed van Baron van Tuijl van Serooskerke van Heeze en Leende te Heeze. Omstreeks 5 uur n.m. zal de rijtoer te Heeze worden ontbonden. Gaarne willen wij alle leden opwekken om deze algemene vergadering bij te wonen. Vooral voor onze leden uit het Westen van onze provincie bete kent dit een hele reis. Toch verwachten wij, dat zij er straks geen spijt van zullen hebben, ook met dit deel van onze mooie provincie te hebben kennis gemaakt. Allereerst is het te behandelen onderwerp voor allen, die streven naar rationele bedrijfsvoering van belang. Daarnaast biedt de rijtoer met bezoek aan de karperkwekerij en het landgoed „Heeze" een prachtig stuk natuurschoon. De viskwekerijen van de Ned. Heidemij te Valkens waard beslaan een terrein van pl.m. 200 ha, meren deels grote vijvers van tientallen ha groot. Het is interessant om ook eens met deze tak van het Veel omvattende werk van de Ned. Heidemij kennis te maken. Alleen reeds uit een oogpunt van natuur schoon zijn deze, vijvers een bezoek ten volle waard. Voor deskundige toelichting wordt gezorgd. Het landgoed „Heeze" van Baron van Tuijl van Seroos kerke is ruim 1200 ha groot. Het prachtige kasteel ligt te midden van de bossen. Voor hen die van fotograferen houden is het de moeite waard een fototoestel mee te nemen. Ter geruststelling van hen die niet van stof houden diene, dat de wegen die zullen worden gevolgd stofvrij zijn. Enkele wenken: 1. Voor 'n vlot verloop van de vergadering wordt verzocht op tijd aanwezig te willen zijn, 2. Zij die van richting Eindhoven komen, moeten te Valkenswaard de vierde straat aan hun rechterhand inslaan. Men ziet daar aan het eind van een op^n ruimte het gebouw staan. Er is daar tevens ruimschoots plaats om te parkeren. 3. Voor hen die niet per auto komen zal voor plaats in autobussen worden gezorgd voor het meemaken van de rijtoer. 4. Voor alle deelnemers is een koffietafel aan gericht in de zaal van Café „Centraal". De kosten hiervan bedragen ƒ2, ter plaatse te voldoen. o (Wegens overvloed van copie eerst thans geplaatst.) BRABANTSE BIESBOSCH. Op het ogenblik is het wel de mooiste tijd van het jaar, gezien zowel door het oog van hen die in de stad, als die op het platteland wonen. Al wat groeit in de natuur is nu in vol zomerkleed gesto ken en het is een lust om de landerijen en de vrije natuur te bezien. Deze landerijen houden ons boeren natuurlijk het meest bezig en zoals de gewassen zich momen teel ontwikkelen, kan het ons niet anders dan dank baar stemmen. De laatste weken zijn buiten gewoon groeizaam geweest. Er is voldoende regen gevallen, al was het aanvankelijk zeer koud voor de tijd van het jaar; deze rollen zijn ook weer om gedraaid en de gewassen gingen in snel tempo hiervan profiteren. De bieten die het gehele voor jaar traag in ontwikkeling waren, hebben deze schade nu volledig ingehaald. Half Juni hadden wij hier het veld onder zich en dat is niet bepaald ongunstig vergeleken met andere jaren. Typisch is het, dat we dit jaar tot op heden in veel minder mate last hebben ondervonden van de kleine belagers der gewassen. Het vorige jaar b.v. hadden erwten, bieten en vlas hier sterk van te lijden, mogelijk is er dit jaar door de watersnood een heleboel van dat kleine gespuis uit de weg geruimd of althans geremd in hun ontwikkeling. We zullen ons zeker niet de illusie voor mogen spiegelen, dat de grond voor een deel van het kleine ongedierte gezuiverd is, want dan kunnen we het volgend jaar wel eens bedrogen uitkomen. Dank zij de chemische onkruidbestrijding zien wij vrijwel overal mooie, zuivere gewassen liggen. In deze tijd van schaarse arbeidskrachten en zeer hoge lonen in de rampgebieden, mogen wij ons gelukkig prijzen, dat we in staat zijn op deze ma nier het onkruid de kop in te drukken. Door velen zowel van de zijde van de landbouwvoorlichtings- dienst als van de landbouwers wordt de chemische onkruidbestrijding gezien als een middel, dat niet in de eerste, maar pas in de laatste plaats ter hand mag worden genomen. Ogenschijnlijk lijkt dit juist, de practijk speciaal in dit gebied, gaat er meer en meer toe over in vrij wel alle gevallen te spuiten. De resultaten, mits secuur wordt gewerkt en alle voorzorgsmaat regelen in acht worden genomen, zijn steeds beter dan het handwerk, dat momenteel nog verkregen kan worden, terwijl bovendien veel sneller en ook goedkoper gewerkt wordt. Waar een tiental jaren geleden nog geen land bouwer over piekerde, is nu al 'n erkende onont beerlijke methode geworden, om zijn bedrijf uit te kunnen oefenen. Wat zouden onze voorouders hun hoofd schudden als ze het nog konden zien. LAND VAN ALTENA. Door de gevallen regen en het iets warmere weer hebben de gewassen zich vrij gunstig ontwikkeld. Ook de grasgroei, al is het voor verschillende percelen hooiland wel wat laat, heeft zich mooi hersteld. Tevens zijn echter de typische weide- onkruiden, als distels, brandnetels enz., weer al te ruim voor de dag gekomen. Gelukkig wordt ook steeds meer de nodige aandacht aan de bestrijding daarvan besteed. Reeds veel percelen zijn nu in het kort behandeld, waardoor de minder mooie voorbeelden, welke men als goede weideboer toch zeker met zekere ergernis moet beschouwen, steeds schaarser worden. Als nu de wegbermen door de daartoe bevoegden ook maar eens goed onderhan den worden genomen, zodat ook de wantoestanden, wanneer een landgebruiker zijn gronden goed on derhoudt, door het overwaaien van zaadjes van de wegbermen, zijn land telkens opnieuw bezaaid weet met de zo gevreesde onkruiden, zal dat voor de goede landgebruiker een ware uitkomst zijn. Nu ik toch aan het onderwerp „spuiten" toe ben, kan ik niet nalaten ook de collega's akkerbouwers nog even te herinneren aan het hoognodige juiste gebruik van de spuit ter bestrijding van de zo ge vreesde aardappelziekte. Doe dit bij de vatbare rassen toch vooral tijdig. Wanneer men er te laat mee begint en er reeds een zwaar gewas gegroeid is, kan men de onderste bladeren niet meer vol doende van de nodige hoeveelheid spuitstof voor zien. Door op tijd de bespuitingen te herhalen en daarom „vroegtijdig" te beginnen, bedekt men steeds de nieuwere aangroei der planten. De per celen erwten staan er over 't algemeen goed voor; ook de tijdige bespuiting tegen de knopmade en zo nodig later nog ten opzichte van de crwtenpeul- boorder eist de nodige aandacht. Vraag tijdig advies bij Uw assistent van de Landbouwvoorlich- tingsdienst. De schade aan een best gewas erwten toegebracht door bovengenoemde insecten, kan zeer groot zijn. Voorkom deze dan ook door tijdige be spuiting. OOST-BRABANT. De laatste week zijn de gewassen hard gegroeid. De regens met het zachtere weer hebben een zeer gunstige uitwerking op de groei gehad. De gras- groei is zeer toegenomen, wat hard nodig was, daar op vele bedrijven de weiden een schrale stand ver toonden als gevolg van de droge koude lente. Vele percelen hooiland zijn reeds gemaaid, terwijl ook hier en daar de silo's vol beginnen te raken. Toch geloof ik, dat er dit jaar meer wordt gehooid dan ingekuild. Gelukkig ziet men steeds meer boeren gebruik maken van het ruiteren. Langzaam maar zeker begint het besef levendig te worden, dat door te ruiteren men de kwaliteit van het hooi kan ver beteren en opvoeren. De Coloradokever begint op vele plaatsen weer de aardappelvelden te teisteren. Het zal zaak zijn, op tijd tc spuiten om hem daar door te beletten zijn vernietigend werk te doen. Ook het spuiten met groei- en kleurstoffen ter ver delging van onkruid neemt steeds meer toe. Alleen zal het zaak zijn, vooral met groeistoffen uit te kijken, hoe men spuit en wat er op de naastliggende percelen staat, hoe de windrichtirtg is enz., ezn. Een werktuigencoöperatie b.v. in onze buurt kocht een nevelspuit en begon bij haar leden de percelen haver te bespuiten met groeistoffen. Waar schijnlijk onbekend met de fatale werking van dit middel en spuitend met een sterke wind in de rich ting van naastliggende boomgaarden heeft men daarcfoor voor enkele duizenden guldens schade aan deze boomgaardbezitters veroorzaakt. Daarom: laat men toch voorzichtig zijn en vóór men deze middelen toepast terdege zich laten voor lichten, hoe en onder welke omstandigheden men spuiten moet. De vorst heeft dit jaar de boomgaar den, ook in Oost-Brabant wel zwaar getroffen. Er zijn veel boomgaarden, speciaal de struikvorm waar practisch alle fruit van bevroren is. Voor vele van deze mensen is dit een ramp, daar hun verdiensten dit jaar geheel weg zijn en al hun arbeid van zo'n jaar gedeeltelijk ook tevergeefs is. De natuurrampen hebben dit jaar ons land wel zwaar getroffen. Dacht men dit jaar een over vloedige oogst te hebben, in één nacht werd deze hoop de bodem ingeslagen en bleek weer, dat een fruitbedrijf altijd een kwetsbaar bedrijf blijkt. De schooljeugd doet haar best, maar heel wat colorado-kevers komen dik wijls toch nog „voor uw rekening". Reken doeltreffend af met deze veel vraat: spuit „ARKOTINE" Emulsiev of „ARKOTINE" DDT Mengolie. Verkrijgbaar bij:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 13