Gebrs DE JONGH (Kansomes Het programma van de 18e Nederlandse Landbouwweek Paard en paardensport Gedenkboeken voor gedupeerde leden GETROKKEN WERKTUIGEN KORTE ÖERICHTEN INLANDSE NEGRO BUITENLANDSE ZAAIWIKKEN STOPPELKNOLLEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Leden, die tengevolge van de watersnood hun gedenkboek kwijt zijn geraakt, kunnen, voor zover de voorraad strekt, een nieuw gedenkboek, dat ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Maat schappij werd uitgegeven, bekomen tegen de prijs van ƒ2,50 per stuk. Men wordt verzocht het geld te storten op giro 172503 t.n.v. Z. L. M. te Goes, met vermelding: Gedenkboek. Voor andere leden blijft de prijs 4,per stuk. vraagt Uw handelaar FIRMA FRANKEN l VAN WEEL COIS De Regelingscommissie voor de Nederlandse Landbouwweken heeft het programma van de 18e Nederlandse Landbouwweek, die dit jaar van 6 t/m 10 Juli a.s. in Wageningen wordt gehouden, be kendgemaakt. Het programma als zodanig vormt, evenals in voorgaande jaren, een aaneenschakeling van landbouwkundige onderwerpen, die in alle op zichten aan de huidige omstandigheden zijn aan gepast. Verscheidene deskundigen zullen als inlei ders van de te houden discussies optreden. Maandag 6 Juli te 14.00 uur» opening van de Nederlandse Landbouwweek door Z.E. J. Algera, Minister van Verkeer en Waterstaat, waarna een uiteenzetting volgt over de taak en positie van de waterschappen, gezien in het licht van de jongste gebeurtenissen. Het tweede gedeelte van deze dag is gewijd aan discussie, waaraan onder leiding van Prof. Ir. F. Hellinga te Wageningen deskundigen op het gebied van de cultuurtechniek en het water schapswezen zullen deelnemen. Op Dinsdag 7 Juli zal in het bijzonder aandacht worden geschonken aan de cultuurtechnische pro blemen zowel als aan de vraagstukken, die met de waterhuishouding verband houden. Zo zal achter eenvolgens in een aantal lezingen het vraagstuk van de afvalwaterzuivering en het ontgrondings- vraagstuk worden behandeld, terwijl o.a. ook zal worden ingegaan op het thans actuele vraagstuk met betrekking tot het weder in cultuur brengen van de met zout water overstroomde gebieden. Ook op deze dag zal er gelegenheid tot discussie zijn, waarbij Prof. Ir. F. Hellinga te Wageningen even eens als leider zal optreden. Woensdag 8 Juli zal in het teken staan van de zuivel. Op die dag zal men kennis kunnen nemen van de mogelijkheden, die aanwezig zijn ten aan zien van de verwerking en het gébruik van onder- melk. Hierbij zal ook de afzet van de uit onder- melk bereide producten worden betrokken. De veeteeltdag, die op Donderdag 9 Juli wordt gehouden, wordt ingeleid met enkele kritische be schouwingen over de varkensteelt in ons land, ter wijl het tweede gedeelte van deze dag zal zijn ge wijd aan de rundveehouderij, voorzover betreft de betekenis en geschiktheid van het rundvee voor de vleesproductie en de toepassing in de practijk van bepaalde vee-typen. Ook aan de veevoedervoor ziening als zodanig zal op deze dag aandacht wor den geschonken. De discussies op de veeteeltdag zullen onder leiding staan van Ir. H. G. A. Leignes- Bakhoven, Voorzitter van de Nederlandse Zoötech- nische Vereniging. De Nederlandse Landbouwweek wordt besloten met een technologische dag op Vrijdag 10 Juli. „Welke eisen moeten en kunnen aan de grondstof fen voor de landbouwindustrie worden gesteld" zal de leidende gedachte vormen van een groot aantal lezingen, welke op deze dag door terzake deskun dige personen zal worden gehouden. Als discussie leider zal optreden Prof. Dr. Ir. H. A. Leniger te Wageningen. Te 16.45 uur volgt de sluiting van de landbouwweek door Prof. Ir. Kools, Voorzitter van het Nederlands Instituut van Landbouwkundig Ingenieurs. Eerst enige dagen geleden bereikte ons het uit gebreide programma. Teneinde de praktijk zoveel mogelijk aan het woord te laten wordt de discussie veelal ingeleid door landbouwers. Zo wordt de discussie Maandag 6 Juli o.a. inge leid door de heer J. M. van Bommel van Vloten. Dinsdag 7 Juli verzorgen Dr. C. v. d. Berg en Dr. C. W. C. van Beekom inleidingen, terwijl o.a. de heer A. M. Geluk Uit Schuddebeurs de discussie inleidt. Op Vrijdag 10 Juli fungeren als zodanig de heren P. J. Bom uit Cdlijnsplaat en Em. van Campen te Graauw. Gezien de goede ervaringen die hiermee het vorige jaar werden bereikt, mag verwacht \yordenj dat dit .de levendigheid van de besprekingen tëri goéiiê zal koffleri: In de dagbladen heeft U al kunnen lezen, dat het ruiterkamp dit jaar op Walcheren gehouden zal worden. Het is een zeer goede gedachte geweest van de rijvereniging „Walcheren" om de getroffen ruiters, speciaal die van Schouwen, eens een ge zonde ontspanning aan te bieden in de buurt van Oostkapelle. Wat ik er zo van hoorde, blijkt men zeer met dit plan in te stemmen en het ziet er naar uit, dat de deelname groter zal zijn dan ooit het ^eval is geweest. In dit kamp zal de heer Voor sluis, inspecteur van de Federatie, ons iets vertel len en tonen over de mencursussen die elders in den lande veel ingang vinden. Het zal ongetwijfeld zijn nut hebben, als we ook over dit werk van de Federatie wat meer ingelicht worden. De heer Voorsluis heeft een inspectiereis door Zeeland gemaakt. Hij heeft de ellende op Schou wen gezien en de vrees gehoord, dat de Schouwse ruiters de ramp heel moeilijk te boven zullen komen. Hij heeft nieuwe activiteit op Walcheren gezien en zijn bezoek aan de Eendrachtruiters te Oud-Vossemeer is zeer instructief geweest. We hopen, dat de Eendrachtruiters dit jaar door goede oefening, onder leiding van de nieuwe instructeur en aanvullende leiding van hun voorzitter veel suc ces op de concoursen zullen hebben. We hopen juist ook van de Eendrachtruiters een paar ver tegenwoordigers in ons kamp te krijgen. Van de andere rijverenigingen, die aangesloten zijn bij de Zeeuwse bond, hopen we dit natuurlijk ook, maar we verwachten dit wel, omdat er de laatste jaren een ruiterband tussen deze verenigingen gegroeid is, zodat men deze gelegenheid zeker zal aangrijpen om elkaar weer eens te ontmoeten. Vorige week hebben we ook het plan van de premiekeuringen in ons Landbouwblad kunnen lezen. We hebben gezien, dat meerdere keuringen gecombineerd worden met de veulenkeuringen van de verschillende Bonden van trekpaardfokkers. Dit is een zeer goede samenwerking, waardoor de keuringen aan belangrijkheid winnen. In Goes zal het 1 Juli wel een zeer drukke dag worden, 250 in schrijvingen overtreft alle verwachtingen, die we na de ramp nog koesterden. Reeds enkele weken loop ik met een uitslag van een wedstrijd in mijn zak, die ik nu toch eens aan U wil doorgeven, hoewel het misschien beter was om nog iets langer te wachten. Het betreft een wedstrijd in het onderhoud van paarden, die door de landbouwjongerenorganisaties in de N.O.-polder deze winter is gehouden. Om tweeërlei redenen wil ik op deze wedstrijd ingaan. In de eerste plaats omdat twee vroegere inwoners van Walcheren de hoofdprijzen behaal den. De eerste prijs was voor J. de Witte met 81.5 punt en de tweede voor C. Caljé met 81 punten. De derde en vierde prijswinnaar behaalde 77 en 74 punten. Dus een onbedreigde overwinning. In de tweede plaats wil ik deze wedstrijd eens onder de aandacht van de L. J. G. brengen. Nu houden we eens moeten kijken of er in Walcheren nog betere paardenverzorgers zijn, of dat de beste door de N.O.-polder uitgekozen zijn. Van het verslag van de jury geef ik U hier de volgende bijzonderheden. „In overeenstemming met de doelstellingen van het Technisch Landbouw Jongerenwerk werd aan deze wedstrijd deelgenomen door boerenzoons en landarbeiders. Jammer was het, dat enkele land arbeiders tijdens de duur van de wedstrijd van be drijf veranderden, zonder hiervan bericht te zen den. Tevens waren er ook enkele deelnemers in militaire dienst gegaan waardoor 't uiteindelijke aantal overblijvenden niet groot was. Alle deelnemers zijn tweemaal zonder vooraf gaand bericht door de jury bezocht, waardoor men de moeilijkheid kreeg, dat sommigen om de een of andere reden niet thuis waren. De verzorging van de paarden was over het ge heel genomen goed. De conditie van de dieren was ook goed, misschien soms wel te best. Het voede ren van de paarden liep nogal uiteen. Door enke len werd wat te royaal gevoerd. Dat men een paard vrij goedkoop door de winter kan krijgen, blijkt wel uit het volgende rantsoen dat door één der deelnemers werd gevoerd. (Het dier bleef hierbij in goede conditie.) 3 kg goed lucerne hooi, 5 kg tarwekaf en/of stro, 2 kg erwtenstro, 18 kg bieten. Naast het zo goedkoop mogelijk voeren van de paarden zou het misschien aanbeveling kunnen verdienen, dat de jongeren het economisch gebruik van de paarden eens nagingen. Bijvoorbeeld hoe veel uren een paard per jaar werkt, hoe hoog de kosten van paardenuren zijn en op welke manier deze naar beneden gebracht zouden kunnen wor den. Onderlinge uitwisseling van gegevens zou hierbij zeer nuttig kunnen zijn. Op het gebruikte tuig en het onderhoud daarvan viel in het algemeen niet veel aan te merken. Wel hadden sommigen een extra zwaar bit voor de paarden. Op de juiste wijze gebruikt, geeft dit niet Veel bezwaren. Doch wanneer men hierbij tevens de kinketting wat te stijf vast maakt, is dit een grote kwelling voor het paard. Men belemmert dan het dier in zijn natuurlijke bewegingen." Tót Volgende keer. TOONTREDEE. In afwijking van een bericht voorkomend in ons blad van 6 Juni vestigen we er de aandacht op, dat het boekje „Dutch Agriculture Facts" te verkrij gen is door storting van 3 op giro 425300 t.n.v. de Staatsdrukkerij te Den Haag. De Stichting voor de Landbouw heeft een schrij ven gericht aan. de Minister van Landbouw, waarin zij opnieuw haar bezorgdheid naar voren brengt over de onbevredigende gang van zaken ten aan zien van de tuinbouw in Benelux-verband. De aan leiding tot dit schrijven wordt gevormd door de stopzetting van de invoer van tomaten door België, dit ondanks het feit, dat door Nederland bij export van tomaten naar België reeds hoge heffingen werden toegepast, waardoor de omvang van deze uitvoer zeer gering was en de uitvoer uiteindelijk zelfs geheel wegviel. De Stichting voor de Land bouw is de mening toegedaan, dat deze handels wijze van België in genen dele strookt met de geest van de Benelux-samenwerking en leidt tot een te ver gaande protectie van de Belgische tuinbouw. Ter gelegenheid van het feit, dat een halve eeuw geleden een begin werd gemaakt met de keuring van gewassen te velde, wordt in Café-Restaurant Junushoff te Wageningen, een tentoonstelling ge houden, die beoogt de bezoekers een beeld te geven van de ontwikkeling van de keuringen en van hetgeen daarmee samenhangt, zoals o.a. het weten schappelijk onderzoek en de handel. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen, terwijl na schriftelijke of telefonische aanvraag bij de N.A.K. (Bosrandweg 5 ,tel. 08370—2317) voor deskundige voorlichting zal worden zorggedragen. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening deelt mede, dat met ingang van Maandag 15 Juni de gewichtsgrenzen voor bacon- varkens zijn gewijzigd. Tot nader order mogen slechts varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 72 kg voor de baconbereiding worden bestemd. Deze maatregel is noodzakelijk ter ver betering van de kwaliteit van de bacon. Het per centage varkens met zacht spek, dat voor de bacon bereiding is bestemd, is de laatste tijd sterk toe genomen. Op de jaarvergadering van de Vereniging voor de Handel in Landbouwzaaizaden, welke op Woens dag 17 Juni j.l. te Groningen werd gehouden, is de heer Ir D. J. van der Have, firmant van het Ko ninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have, tot Voorzitter van deze Vereniging gekozen. Tot Vice-Voorzitter werd gekozen de heer B A. Barenbrug van de N.V. Semina te Rotterdam. In deze vereniging is de gehele Nederlandse Zaaizaadhandel verenigd, im- en exporteurs, als mede ruim 800 détaillisten. Een merkwaardigheid is, dat deze vakorganisatie in haar 60-jarig bestaan slechts door twee families is gepresideerd, n.l. door de nu aftredende heer A. Robertus uit Winschoten en wijlen zijn vader, ter wijl voor de benoeming van Ir D. J. van der Have zijn vader, de heer A. van der Have en zijn groot vader, de heer D. J. van der Have, jarenlang deze functie hebben vervuld, zodat deze plaats nu wordt ingenomen door het derde geslacht Van der Have. Uit voorraad leverbaar: en Alsmede halflange witte blauwkop (Voederrapen) Postbus 35 GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 11