Symbolen van een moderne bedrijfsvoering ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD I Met de in de laatste jaren sterk doorgevoerde mechanisatie van onze landbouw heeft ook de maaidorsmachine haar intrede gedaan. Vooral in het Zuid-Westelijk kleigebied werden, mede door het tekort aan arbeidskrachten, veel maaidorsers aangeschaft. In 1950 telde alleen Zeeland er reeds 263 en dit aantal is inmiddels nog belangrijk toegenomen. Het maaidorsen brengt met zich mee, dat een grote hoeveelheid graan in zeer korte tijd uit het stro komt. Een belangrijk deel hiervan is bestemd voor de verkoop, maar door het terstond aan te bieden, kan gemakkelijk een gevoelige prijs daling ontstaan. Dit bleek duidelijk in 1949, toen er tussen de hoogste en laagste prijzen, die voor gerst werden gemaakt, een verschil bestond van circa 18,per 100 kg. Het is te begrijpen, dat de telers er weinig voor voelen om de voordelen van de mechanisatie op deze wijze weer grotendeels te verliezen. DE SILO IN WEMELDINGE NADERT DE VOLTOOIING. Aan een groep Noord-Bevelandse boeren komt de eer toe, dat zij als eersten dit vraagstuk kordaat hebben aangepakt door gezamenlijk een silo te bou wen met een inhoud van 2000 ton, waarin het graan tijdelijk kan worden bewaard. Op 27 Juli 1950 werd het gebouw in gebruik genomen en vanaf die tijd ligt het opslagprobleem in dit gebied heel wat eenvoudiger dan vóórdien het geval was. Het initiatief van de Noord-Bevelanders heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat men ook in an dere delen van de provincie met spoed aan het onderhavige vraagstuk is gaan werken. Twee jaar later immers verrees er een silo in Oost Zeeuws- Vlaanderen als resultaat van een belangengemeen schap tussen het Centraal Brouwerij Kantoor, de inkooporganisatie van de bierbrouwerijen, en een aldaar gevestigde afdeling van een der standsorga nisaties. Ook van deze silo is de inhoud 2000 ton. En nu, anno 1953, wordt er in Zeeland weer hard gewerkt aan een drietal silo's, om straks daarin de producten van de groeiende oogst te kunnen ber gen. Verheugend mag het worden genoemd, dat ze alle drie in handen zijn van de boeren zelf, die daardoor hun positie als producent ongetwijfeld zullen versterken. Niet alleen de opslagruimte wordt er door vergroot, ook de droogcapaciteit van de bestaande installaties kan met behulp van de silo's beter worden benut, hetgeen onder de huidige omstandigheden van veel belang moet worden ge*J acht. Alvorens daarop verder in te gaan, willen wij eerst iets vertellen over de organisatorische en financiële opzet van de drie gebouwen, welke respectievelijk tot stand komen in Breskens, Wemeldinge en Mid delburg. De silo te Breskens wordt gebouwd door de coöperatieve aankoopvereniging „Landbouwbelang voor West Zeeuwsch-Vlaanderen" G. A„ welke ver eniging ook de exploitatie verzorgt. Er is geen sprake van een bepaalde leveringsplicht, noch van een opslagrecht voor de leden, zoals men dat bij een coöperatie op aandelen meestal wèl kent. Het benodigde geld is voor ongeveer 43 bijeenge bracht door de leden van de aankoopvereniging in de vorm van een obligatielening, terwijl circa 57 werd verschaft door de Coöperatieve Boerenleen bank te Oostburg. Jaarlijks moet van de eerste lening 4 en van de tweede 5 worden afgelost. Op Zuid-Beveland is een andere methode gevolgd, want daar werd voor de bouw van de silo een aparte coöperatie in het leven geroepen, waarvan belanghebbenden lid-aandeelhouder zijn, terwijl elk aandeel recht geeft op een bepaalde opslagruimte. De bouwsom wordt gedeeltelij^ door de aandeel houders bijeengebracht en voor de rest geleend bij de Boerenleenbank. Voor de silo te Middelburg, een bestaand gebouw, dat wordt vernieuwd, is óók een aparte coöperatie in het leven geroepen. Hiervan berust het meren deel van de aandelen bij een aantal boeren op Noord-Beveland, terwijl verder de coöperatieve landbouwvereniging „Eiland Walcheren" en het Centraal Bureau als aandeelhouders optreden. Op basis van deze verdeling werden ook het bestuur en de commissie van toezicht samengesteld, terwijl de financiering op dezelfde wijze geschiedt als bij de silo te Wemeldinge. Na deze uiteenzetting over de organisatorische opzet, willen wij thans stil staan bij de silo's zelf en de inrichting daarvan. Het gebouw te Breskens krijgt 26 cellen, onder verdeeld in 12 hele en 10 halve een 4 kwart cellen met een totale inhoud van 2500 ton. Verder wor den er in het z.g.n. voorhuis graanbunkers aange bracht met een gezamenlijke inhoud van 150 ton, terwijl de kelders nog ruimte laten voor 350 ton, zodat er in totaal ongeveer 3000 ton graan kan wor den opgeslagen. De machinale installatie krijgt een ontvangcapaciteit van 40 ton per uur, de droog capaciteit is 5 ton per uur en de schoningscapaci- teit 4 ton. De silo te Middelburg bevat 16 cellen van onge veer 130 ton, zodat de totale opslagruimte daar ruim 2000 ton bedraagt. In de silo te Wemeldinge kan eveneens 2000 ton graan worden opgeslagen, verdeeld over 20 ceïlén, te weten 8 van 50 ton, 8 van 100 ton en 4 van 200 ton. Speciaal de kleinere cellen zullen worden ge bruikt bij de voormonstering en het opbouwen van uniforme kwaliteiten, terwijl in de grote cellen de meer langdurige opslag plaats heeft. Aangezien de silo in nauwe samenwerking met de aan- en ver koopcoöperatie wordt geëxploiteerd en deze laatste goed geoutilleerd is, kan de machinale installatie vrij eenvoudig worden gehouden. Een belangrijke bijzonderheid van deze silo en die te Breskens is, dat alle cellen voorzien zijn van buitenluchtkoeling, waarbij gebruik wordt ge maakt van een zware ventilatorpomp, welke de lucht gemakkelijk tot een hoogte van 27 m, zoals dat te Wemeldinge o.a. nodig is, door het graan kan stuwen. Met deze buitenluchtkoeling wordt bereikt dat het graan fris blijft, terwijl van nog grotere betekenis moet worden geacht de mogelijk heid om op deze wijze vochtig graan, dat niet direct gedroogd kan worden, toch tijdelijk in grote hoeveel heden te bewaren zonder dat broei optreedt. Het drogen kan op deze wijze beter worden verdeeld, waardoor o.a. in Wemeldinge de capaciteit van de bestaande installatie belangrijk stijgt. Verwacht wordt, dat deze straks voor granen, waaraan 5 vocht moet worden onttrokken, circa 150 ton per etmaal zal zijn. Overigens mag gezegd worden dat de drie in aanbouw zijnde silo's van een moderne machinale installatie worden voorzien. De bediening van de verschillende electromotoren, ook die welke boven staan, kan beneden vanuit een centraal punt ge schieden. In de silo te Wemaldinge wordt boven dien nog een proefinstallatie aangebracht voor het centraal bedienen van schuiven en kleppen waar mee men zowel tijdsbesparing als een grotere be drijfszekerheid hoopt te bereiken. Uiteraard zal het velen interesseren of de silo's tijdig voor de oogst gereed kunnen zijn. We mogen in verband daarmee mededelen dat Wemeldinge verwacht omstreeks 15 Juli a.s. het eerste graan te kunnen ontvangen. In Middelburg wordt er naar gestreefd tegen 1 Augustus klaar te komen, terwijl men ook in Breskens goede hoop heeft de silo tijdig in gebruik te kunnen nemen. Alles wijst er dus op, dat, wanneer straks met behulp van de maaidorsers het graan weer in korte tijd bij grote hoeveelheden uit het stro komt, het vraagstuk van het drogen en de opslag heel wat eenvoudiger zal liggen dan voorheen. Het stemt tot voldoening dat de boeren dit zelf hebben bereikt door de handen inéén te slaan. De hoge gebouwen, welke straks in wijde omtrek het land schap zullen beheersen, zijn dan ook niet alleen de symbolen van een moderne bedrijfsvoering maar tevens de zichtbare bewijzen van wat samenwer king vermag. J. HOF.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 10