25 JAAR MEDEWERKER Korte wenken voor de praktijk Uit een geheim dagboek van Bram uit de droge Hoek Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek BESTRIJDING VAN DE AARDAPPELZIEKTE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Zélf wisten we het niet, doch gelukkig was er een andere Bram, die het nog niet was vergeten. Zijn felicitatie is óók de onze! Hij kan het nog veel beter doen, omdat hij al heel wat meer verhalen van Bram heeft verslonden. De opmerking over de wijze, waarop de redactie van het blad wordt gevoerd, is buiten onze ver antwoordelijkheid, al vinden we het vanzelfspre kend prettig, dat de schrijver een ander oordeel heeft dan de heer Vrijling. Wij hopen, dat nog lange tijd de bekende en veloppen met de regelmaat van een klok op ons bureau terecht zullen komen en dat nog vele jaren scharen van lezers zich af zullen vragen in welk deel van Zeeland „de Sïlkhoekers" zich bevinden. RED. het zijn beschrijvingen te lezen van de grote ver scheidenheid en het daardoor zo indrukwekkend mooie in de natuur, mede met hem te luisteren naar de kwinkelerende leeuweriken en stil te be wonderen al wat leeft en groeit in God's Schep ping. In Bram leeft zeker het zelfde gevoel, dat de grote dichter Guido Gezelle moet gekend hebben, toen deze neerschreef: „Mij spreekt dë blomme een tale, Mij is het kruid beleefd, Mij groet het altemale, Dat God geschapen heeft." Zeker meen ik de tolk te mogen zijn van alle lezers van ons blad, als ik Bram uit de Slikhoek vraag: „Laat ons nog vele jaren genieten van je eenvoudige, onopgesmukte, maar toch zoveel zeg gende pennevruchten". Van harte hoopt je naamgenoot, dat je nog tal van jaren daartoe de lust en de kracht zult mogen hebben. BRAM UIT DE DROGE HOEK. Nu op 22 Juni a.s. de Z. L. M. haar jaarlijkse wapenschouw houdt jammer genoeg kan dat thans niet in de zo uitermate zwaar getroffen Kring Schouwen-Duiveland komt het mij juist voor in herinnering te brengen, dat het op 14 Mei 1.1. 25 jaren was geleden, dat één der medewerkers van het Zeeuwsch Landbouwblad zijn eerste bij drage leverde en dat nog steeds doet, n.l. Bram uit de Slikhoek. Vanaf het begin van de uitgave van ons orgaan hebben de respectieve redacteuren alles in het werk gesteld het blad een inhoud te geven, die het maakte tot het blad wat het steeds was en nóg is, te weten één der best ge redigeerde provinciale landbouwbladen. Toen de toenmalige Z. L. M.-Secretaris-redacteur, de heer Ir. J. Siebenga, de redactie voerde, kwam hij ^tot de gedachte, dat een geregelde bijdrage, gevloeid uit de pen van een praktische boer, de aantrekkelijkheid van het blad zeker zou helpen verhogen. Het toeval wilde, dat er een boer 'uit de Slikhoek op het Landbouwhuis kwam. Al pratende kwam de heer Siebenga te weten, dat deze er een geheim dagboek op na hield. Na enige besprekin gen bleek Bram bereid, datgene wat niet zo erg geheim was, als wekelijkse bijdrage ter beschik king van de Redactie te stellen. Zo vinden we nu reeds sinds 25 jaren in een num mer van de maand September 1928, de wekelijkse bijdrage van Bram uit de Slikhoek. Al heeft hij zich altijd tevreden gesteld met een bescheiden plaats, zijn werk als zodanig mag gerust als be langrijk betiteld worden. Eertijds was het wel eens zo, dat in drukke oogsttijden, het blad on gelezen in het bandje bleef. Maar Bram kwam, zag en overwon. Zijn bijdragen kenmerkten zich door aantrekkelijkheid, zodat, wanneer de post het blad bezorgde, de vrouwen en dochters van de leden allereerst lazen wat Bram weer te vertellen zou hebben. Hoe het met Wullem en Plone en met al die andere figuren, die hij in de afgelopen kwart eeuw ten tonele voerde, reilde en zeilde; hoe ver de vrouwe van Bram al gevorderd was met de schoon maak en hoe hij, na zijn voeten goed geveegd te hebben, weer zijn glimmend bureau mocht benade ren om na te gaan of de samenhang van de daarin geborgen administratieve bescheiden niet al te zeer verbroken was. Maar desalniettemin toonde Bram steeds een sympathieke verliezer en de nood zaak van de schoonmaak te begrijpen. Dan weer bracht hij naar voren, dat het voor de vrouwen even noodzakelijk is zich te organiseren als voor de mannen en bracht hij met een opwekkend woord het nuttige werk van de Bond van Plattelands vrouwen of van de Z. P. M. naar voren. Geen won der dat hij hierdoor de sympathie van de Zeeuwse vrouwen en meisjes verworven heeft. Zo bleven, vooral door- zijn werk, steeds minder exemplaren van het blad ongelezen in de bandjes, een euvel, dat zich sinds jaren niet meer voordoet. Want ook de boeren en hun zonen zouden de bij drage van Bram niet gaarne meer ongelezen laten. Uiteraard was het grootste deel van de bijdragen gewijd aan het werk van de boer. En op wélk een leerzame wijze! Uit zijn beschrijvingen leert men de eenvoudige, maar terdege onderlegde en met zijn tijd meegaande Zeeuwse boer kennen. Een boer, die de grote waarde van het zich eigen maken van voldoende theoretische kennis begrijpt, om deze aan de praktijk aan te passen. Steeds weer op nieuw stralen uit zijn bijdragen opwekkingen voor zijn vakgenoten, vooral voor de landbouw-jongeren, om toch vooral de gelegenheden waar kennis ver kregen kan worden, aan te grijpen, zoals het bij wonen van lezingen, het volgen van cursussen, het deelnemen aan excursies. Het is een genot om in gedachten mee te gaan met Bram, als hij door de akkers dwaalt en met hem mede te voelen het mooie van het boeren leven; als hij het zaaiklaar leggen van de akkers beschrijft en weergeeft hoe de wintergranen al weer zijn opgekomen als de laatste oogstproducten nog niet van het land zijn weggehaald, inhoudende de belofte van een volgende oogst. Verheffend is 16 Juni. Het is iets warmer geworden; gelukkig, want het leek een winterse zomer te worden. Het is alles hard gegroeid niettegenstaande de kou. De gewassen, als aardappelen en bie ten, groeien uitstekend en zijn niet minder dan vorig jaar om deze tijd. De gele suiker bieten op de geïnundeerde gronden, die met mangaan zijn bespoten, zijn veel veranderd. Het iets warmer weer zal hier ook wel aan geholpen hebben. De drukste tijd voor de boer is nu weer even voorbij, al duurt het niet lang, want r over 14 dagen zitten we weeral in de karwij en het koolzaad schiet ook al op. Het is nu tijd om er eens uit te gaan en te zien hoe het op andere plaatsen gaat. Men vergeet zijn i eigen moeilijkheden eens en ziet dan dat een ander die in soms nog., ergere mate heeft. Een boer moet er óók eens uit, dat verruimt zijn blik en vernieuwt zijn gedachten. We kunnen dan weer eens vertellen wat we gezien en gehoord hebben en het goede ervan onthouden. We zijn nooit te oud om te leren! Het is of van 'tjaar door de koude en de droogte, de ziekten goed uitkomen. Het was met de aardappels zo en nu we de zaaigerst aanschouwen nu ze pas in de aar schiet valt ze ons tegen. Men vindt overal stuif- 11 brand, die we direct verwijderd hebben, eer zij kwaad kan stichten. Neen, het valt niet mee en hoe zal het in de tarwe zijn? De tarwe, die over 't algemeen i door de vele nattigheid niet best door de win ter is gekomen, heeft wonderen gedaan en is veel verbeterd in stand. Stro zal er wel niet zijn, want alles blijft i kort. Op de erwten staat weinig stro; op een i enkel perceel dat in gescheurde weide staat, gaat het wel. De haver begint ook al zijn bellen te laten zien en is nog zeer kort. Het vlas dat vroeg gezaaid is, haalt nog bijna zijn 1 i lengte (het is een palm te kort), doch het late vlas komt veel lengte te kort, al lijkt de kwa liteit goed te zijn en komt er veel zaad. Het optreden van de aardappelziekte kan groten deels worden voorkomen door het ^ewas tijdig en herhaaldelijk te behandelen met één van de onder staande middelen. Het is gewenst met de bestrijding te beginnen, wanneer de planten zodanig zijn ont wikkeld, dat het gewas ongeveer „dicht staat". Nauw keurige aanwijzingen omtrent de gunstigste tijdstip pen voor de behandeling worden gegeven door het K.N.M.I. te De Bilt, dat via de radio waarschuwt, wanneer de weersomstandigheden kritiek zijn voor het optreden van de aardappelziekte. De bestrijding kan geschieden door middel van verspuiten of vernevelen van de bestrijdingsmiddelen. Met uitzondering van Bordeauxse- en Bourgondi sche pap kunnen alle middelen ook in bepaalde typen vernevelmachines worden gebruikt. Bij het verneve len moet tenminste een even grote hoeveelheid van het bestrijdingsmiddel op het gewas worden gebracht als bij het verspuiten; tie hoeveelheid water is echter geringer, b.v, 100 l per ha. Het kunstmatig drogen van gras gaat gepaard met minimale verliezen aan carotine, de stof waaruit het dieriyk lichaam het onmisbare vitamine-A bereidt. Aangezien de carotine-voorziening op de meeste be dreven nog te wensen overlaat valt het gebruik van gedroogd gras, gedroogde lucerne e.d. sterk toe te juichen. Nu is het echter zó, dat een carotine-bepaling in Juni een andere uitkomst geeft dan een carotine- bepaling in Januari of later. Soms is het verschil zeer groot, soms ook klein. De bewaring van het kunstmatig gedroogde product blijkt zeer veel invloed te hebben. Slaat men dit kostbare product op in een koele, donkere en droge ruimte, dan zyn de verliezen het geringst. Gedroogd gras e.d. mag nooit aan het daglicht worden blootgesteld gedurende langere tyd, speciaal zonlicht is funest Kunstmatig drogen is niet goedkoop, als men ech ter uitgaat van een werkeiyk eerste klas gedroogd product, men bewaart het zeer goed en men wendt het goed aan (afgestemd op de behoeften Van elk dier afzonderlijk), dan zyn de hoge kosten zeker ver antwoord. Wist U dat het spuitseizoen vorig jaar wéér slacht offers heeft geëist, omdat men zonder voldoende be schermende kleding bespuitingen uitvoerde? De-ge varen, verbonden aan het werken met vele giftige bestrüdingsmiddelen, als b.v. het gevaarlyke Para- thion, zijn groot. Rubberkleding, bestaande uit volledige hoofdbedek king, handschoenen met kap en laarzen, zijn hier on misbaar. Ook het gebruik van een mond- en neus- bedekkend masker is aan te bevelen. Stelt U vooral alles in het werk om dit gevaar te bezweren! Hoewel reeds meermalen werd gewezen op het ge vaar voor smaakbeïnvloeding bij het gebruik van HCH-bevattende middelen en sommige lindaanprepa- raten, wordt hierop nogmaals de aandacht gevestigd. By de directe toepassing van HCH-bevattende mid delen enz. op groentegewassen- is de kans op smaak beïnvloeding zeer groot; dit is eveneens het geval by de nateelt van knol- en wortel-gewassen of van som mige bladgroenten. Zelfs in het volgend seizoen blijft de kans op smaakbeïnvloeding aanwezig. In verband hiermee wordt by de groenteteelt, of bp eventuele nateelt van groenten, de toepassing van bovengenoemde middelen ten sterkste ontraden daar andere middelen met dezelfde gunstige resultaten kunnen worden gebruikt. Tydens de warme periode omstreeks Pinksteren heeft op vry grote schaal verspreiding van de Colo radokever plaats gehad. De mogeiykheid bestaat dus, dat ook gebieden, waar in 1952 geen of practisch geen kevers aanwezig waren, thans zijn besmet geraakt. Het is daarom van groot belang, speciaal in de voorheen niet besmette gebieden by enigszins warm en zonnig weer het aardappelgewas grondig te inspecteren en de aanwezige kevers te vernietigen. Daar het tevens mogeiyk is, dat reeds eitjes zijn afgezet, zal binnenkort ook een bespuiting tegen de larven nodig zyn. Het overstroomde grasland wordt weer groen. Som migen willen het zelfs hooien. Doet dat niet. Het groene gras bestaat hoofdzakeiyk uit kweek- of strek gras. Dit is een zeer matig gras. Hooien geeft zaad vorming en dus vermeerdering van dat ongewenste gras. De oogst staat voor de deur, maar nu hebt U nog even tijd de proefvelden in Uw omgeving te bezoeken. Overleg met de assistent om een excursie te doen houden. Ook een bezoek aan het proefbedrüf „Zee land" in de Wilhelminapolder is zeer leerzaam. Bewaar Uw gips droog, alleen dlan heeft het by uitstrooien de meest gunstige werking. Strooi nu niet. Doe dat pas na het ploegen. Dek de gipshoop dus toe om het gips voor de toekomstige regen te beschermen. Eventuele aankoop van stro hiervoor is zeker ren dabel. Schuimaarde, afkomstig van Nederlandse fabrie ken, bevat geen aaltjes. By de hier gevolgde werk- wyze komt grond of bietenafval niet met schuim aarde in aanraking. Buitenlandse schuimaarde kan besmet zyn met bietencystenaaltjes. Koopt dus Ne derlandse producten. By aankoop van buitenlandse schuimaarde moet U zich de afwezigheid van aaltjes in ieder geval laten garanderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6