Veelkleurige uitstalling van de West-Duitse Landbouw ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD EEN LEVENDE TENTOONSTELLING. r*\ E aantrekkelijkheid van deze tentoonstelling was vooral gelegen in de grote veelzijdigheid en de vele mogelijkheden tot demonstratie, die men had aangegrepen. Trekkers werden beproefd op een omgewoeld stuk land en gebruikt als wedstrijdobject bij de be hendigheidswedstrijden. Het vee werd iedere dag voorgeleid en een concours-hippique zorgde dat de paardenliefhebbers niets te kort kwamen. Aller- wege waren werktuigen „in het werk" te bezichti gen en de exposanten zorgd'en er vooral voor de bezoeker te trekken piet bewegende machines of reclames. Het was allemaal veel „echter" dan we dit in Nederland gewoon zijn. Stel U voor een ter- reintje afgezet met een weideafrasteringsdraad. Op het toneel een paar flinke zwarte biggen, die zich gezellig schuren aan het hok, totdat ze als op commando zich onder luid gegil terugtrekken, om dat ze de draad even geraakt hebben. Weet U een betere reclame te bedenken voor electrische weide- afrastering? LEVERANCIER EN KLANT. Op een dergelijke tentoonstelling kan men twee relaties zoeken en in dit geval waren ze ook beide te vinden. De leverancier konden we vinden op het uitgebreide terrein van landbouwtrekkers en ma chines, waar door een duizendtal firma's een flinke 10.000 machines bijeen waren gebracht. Opvallend was wel dat vrijwel uitsluitend Duitse firma's ex poseerden. Overigens zonder dat de verwarring door het grote aantal merken er ook maar iets min der om werd. De Duitse industrie; heeft o.i. reeds veel te kampen met een nodeloze en nutteloze ver spilling van krachten. Kon men hier als Neder lander rondlopen met het gevoel de klant is koning, in andere afdelingen zakte dat gevoel weer en wis selde voor dat van de leverancier die eens gaat kijken wat zijn klant er zelf van terecht heeft ge bracht. West-Duitsland is voor ons immers nog altijd een belangrijk achterland, vooral voor groenten en dierlijke producten. Of het zo zal blijven valt moei lijk te voorspellen. Wel kan men op een tentoon stelling als deze merken dat alles op alles wordt gezet om de productie te verhogen en de kwaliteit te verbeteren. De Duitse landbouw heeft weten schappelijk steeds op een hoog peil gestaan. Als er in vergelijking met Nederland iets aan ontbroken heeft, dan is het wel het uitdragen van datgene wat gevonden werd door middel van de voorlich tingsdienst. Juist daardoor was op de tentoonstel ling aan de voorlichting zo enorm veel aandacht besteed. En waren de stands hierop betrekking hebbend, ook zo aantrekkelijk en doelmatig inge richt. De artistieke zijde was doorgaans ook niet aan de aandacht ontsnapt. Wie het bemestings paviljoen binnentrad werd direct getroffen door de sierlijk ingerichte binnenplaats, die voor een ex positie van beeldhouwwerken geen slecht figuur zou maken. De grootste handicap bij de volvoering van plan nen om zoveel mogelijk onafhankelijk te worden van de import, is wel de scheiding tussen Oost en West. Door het ijzeren gordijn is immers het be langrijkste landbouwgebied voor de Bondsrepubliek verloren gegaan. Bij het voorbrengen van de paar den merkt men zoiets ook weer opeens, als de om roeper diverse keren moet verklaren dat het paard met eigenaar geëvacueerd is uit de Oost-zóne. Wat dit vee betreft menen we de organisatoren een woord van hulde ni£t te mogen onthouden over de mate van uniformiteit der collecties. Alleen door een trapsgewijze selectie uit een grote hoe veelheid materiaal kan een dergelijk resultaat ver kregen worden. AANTREKKELIJK OOK VOOR DE BUITENSTAANDER. Wij, als exporteur van landbouwproducten, zou- stelling hebben voor de landbouw interessant, daarmee is niet gezegd dat de buitenstaander er met een verveeld gezicht rond moest lopen. Door het geven van uitleg door de microfoon werd een brug geslagen met de niet-deskundigen. Dit, samen met de vele zorgen besteed aan de buitenlandse bezoekers, heeft ons de overtuiging gegeven dat men alle aandacht heeft besteed aan de plaatsing van de landbouw in de nationale eco nomie. Wij, als exporteur van landbouwproducten, zou den hier wel eens wat van kunnen leren. B, IS onze werktuigenbeurs te groot om alles op één dag te kunnen bezichtigen, de grote opper vlakte te Keulen wijst er al op, dat dit daar nog in veel mindere mate het geval is. Van een volle dige beschrijving kan dan ook geen sprake zijn; vandaar dat er slechts enkele dingen die wat opge vallen zijn, weergegeven zullen worden. De grote oppervlakten veroorloven een flinke standruimte met daartussen brede wandelpaden. Alles was zoveel mogelijk in vierkantsvërband ge houden, waardoor van een verloren hoekje geen sprake was. Elke stand lag aan een wandelpad en dan nog meestal op een hoek. Verschillende machi nes konden daardoor rustig bekeken worden, zon der dat men daarvoor binnen de afzetting behoefde te komen. Alle stands waren groots opgezet met dikwijls op de achtergrond een van hout opgetrokken villa, waar de belangstellenden konden worden ontvan gen. In vele gevallen was de fabriek zelf vertegen woordigd. In de standruimte was dan een combi natie gevormd van fabriek en hoofdvertegenwoor digers, eventueel importeurs. De vertegenwoordi gers waren dan afkomstig uit de provincies. Door een en ander kon men massaal voor den dag komen en dit liet zeker niet na om indruk te maken. Trouwens wanneer men na een reis met de bus vanaf Roermond onderweg de enorme puin- Het is al weer enige weken geleden, dat we ons mengden temidden van de grote stroom bezoekers, die door de gebouwen en over de terreinen van de 42ste Wanderaus- stellung der D. L. G. trok. Getrouw aan de naam „Wanderausstellung" in slecht Nederlands vertaald: Trekkende tentoonstelling had de leiding ditmaal Keulen uitgekozen. Daar, aan de oevers van de Rijn, hebben we een trektocht gemaakt over het uitgestrekte terrein van 53 ha, dat onderbroken en omzooid wordt met de trooste loze skeletten van gebouwen die in de tweede wereldoorlog verwoest werden. Temidden van deze herinneringen ontwaarde men de ken tekenen van een volk, dat weer bezig is zich een positie op de wereldmarkt op te bouwen. We hebben geen gelegenheid gehad om alles te bezichtigen, doch trachten U, naast het geven van een aantal algemene indruk ken, meer bijzonderheden over het vee en de werktuigen te vertellen. Wat we, dank zij enige deskundige medewerkers, in enigszins uitgebreide vorm kunnen doen. RED. EENDOEKS ZELFBINDER GEMONTEERD OP DE ALLGAIER-TREKKER; hopen van München-Gladbach en Keulen, met alle daartussen liggende plaatsjes, heeft gezien, waar van practisch nog niets opgebouwd is, dan staat men toch wel verbaasd over de grote vooruitgang op het gebied van de industrie. Uit de reeds opgebouwde fabrieken komen massa's, misschien mettertijd wel te veel, machines rollen. En als men die allemaal bij elkaar ziet, dan krijgt men direct een indruk in welke richting de mechanisatie in Duitsland gaat. Onder de zeer vele merken trac toren heb ik b.v. slechts één petroleumtrekker ge zien. Overigens waren het allemaal Diesels. Dit is in Duitsland natuurlijk wel te verwachten, doch de verhoudingen lagen toch wel zeer scherp. Verder komt bijna elke belangrijke fabriek met een trekkertje van 1214 P.K. uit. Zij hebben dus zeer goed in de gaten dat de grote bedrijven bijna verzadigd zijn en dat het nu de beurt is aan de kleine. Diverse stands zoals b.v. van Lanz Bulldog, Deutz Allgaier, Ferguson e.d. hadden de beschikking over een klein demonstratieterrein. Op een soort leem grond, die regelmatig werd besproeid, werd met allerlei tractoren en werktuigen geploegd, geëgd, geschijfegd enz. Met een zware rol werd later het geheel weer gelijk gemaakt en begon men weer van voren af aan. Of op deze manier de practijk wel geheel werd benaderd valt te betwijfelen, doch het idee was zeer aardig. Op speciaal gebouwde tribunes kon het publiek de verrichtingen met de trekkers volgen. Op een daarvoor bestemd terrein werd doorlo pend een trekkerwedstrijd gehouden. Een vierwie lige wagen met de bekende melkbus moest met een trekker naar keuze op de snelste wijze over een baan met hindernissen gereden worden. Ieder een mocht deelnemen, doch door de grote belang stelling kreeg men weinig kans om aan de beurt te komen. De gehele tentoonstelling stond in het teken van de aanbouwwerktuigen. Van eggen tot combine, van ploegen tot zelfbinders, altijd vond men wel een type van machine dat op de een of andere wijze was opgebouwd. Een opgebouwde combine b.v. trof men aan op de Unimog. Afgezien van de goede of minder goede werking past deze combine enkel op de Unimog en daar deze laatste als volledige land bouwtrekker niet mee kan, is de combinatie wel aardig doch biedt voor ons geen betere mogelijk heden. Een andere nieuwe combine, die dif jaar nog in Zeeland zal werken, is de Unkel. Deze machine moet men zich voorstellen als een gewone zelfbin- der, waarbij op de plaats van opvoerdoeken en bindapparaat een dorsmachine is gemonteerd. Het graan wordt dus afgesneden, valt achterover op het platvormdoek en wordt door een opvoerdoek naar de trommel gevoerd. Via het zeefgedeelte komt het stro in het op het eind gemonteerde bindapparaat, waar het met één band in normale schoofgrootte wordt gebonden. Het is dus een breedstro-dorser. De speciale bouw met een snijbreedte van 4% voet is er de oorzaak van dat het gehele geval zeer breed is en als zodanig nooit over de weg vervoerd mag worden. Dit bezwaar heeft men echter schit terend opgelost door de gehele machine op twee cricks te plaatsen die samen op één as zijn gemon teerd. Als de ma chine naar boven ge draaid is, kan zij een halve slag maken ten opzichte van de as en wordt dus overlangs over de weg ver voerd. Bij het in het werk stellen draait men alles weer naar beneden en veran kert de machine. De aandrijving geschiedt via de aftakas door middel van V-riemen. De benodigde trek kracht bedraagt 25 P.K. Eveneens kan geleverd worden met opgebouwde hulp motor. De prijs be draagt ƒ9600, Bij de graanmaaiers zag men enkele mer ken uitkomen zonder opvoerdoeken. Bij de Kuhltnan zijn die ver vangen door 'n grote rol met tanden, bij de Thar door twee enigszins getande schijven. De Allgaier kwam uit met twee opge bouwde zelfbinders,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4