Van boerderij en organisatie J UIT DE PROVINCIE Wai HIJ opeei moei U beialen f ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 15 Juni 1953. Nog enkele dagen en wij zullen ons gereed moeten maken ter bijwoning van de Algemene Vergadering in Goes. Dit jaar geen feest vergadering met een landbouwtentoonstelling op Schouwen, maar een Algemene Ver gadering met het hoofdthema: her stel en rampschade in het getroffen Zeeland, Een schrille tegenstelling met de landbouwdagen van vorig jaar in ons gewest. Wij voelen juist nu weer wat het is 1 tot de getroffenen te behoren en hoe er moet worden gewerkt om de ge leden schade hersteld of vergoed te krijgen. Wanneer wij telkens horen en lezen hoe onze organisatie, die geen dag en geen uur laat voorbijgaan, overal waar mogelijk opkomt voor de rech ten van zovelen, dan is het onze plicht dit te steunen. Om te steunen dat gene waar zo hard en met zoveel kracht aan moet worden gewerkt. En dit niet alleen in het belang van de getroffenen, maar ook voor de wel vaart van geheel onze provincie. Wij leven thans in een drukke tijd van vergaderingen en excursies. Vele jaarlijkse poldervergaderingen zijn al voorbij en ook daar komt men thans voor belangrijke zaken te staan. Ver hoging van de lasten van de polders is bijna overal het geval; de wegen vragen veel aandacht en het onder houd hiervan wordt een last op zich zelf. Grindwegen liggen er in vele pol ders slecht bij. Een nieuwe grindlaag wordt door het snelle verkeer vlug aan de kant gereden. De hoge onder houdskosten geven aldus weinig resultaat. Rest dus niets anders dan deze wegen te asphalteren, wat ge paard gaat met grote investeringen. Een ander punt vormen de kei wegen; ook deze beginnen in vele polders in een zeer ongelijke toe stand te geraken. Gelukkig kan men deze keien nu nog voor een goede prijs naar België verkopen, waardoor men dan met geringe kosten een geasphal- teerde weg hiervoor in de plaats kan laten leggen. Verschillende polders zijn dan ook dit jaar overgegaan tot het verkopen van deze keien en hebben hiervoor in de plaats een gesloten wegdek ge legd. De onderhoudskosten zullen hoger zijn, dan die van een keiweg, maar men heeft de geboden kans voor het leggen van een meer moderne weg, benut. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 13 Juni 1953. Alhoewel het weer niet geheel in overeenstemming is met de tijd van het jaar, groeien de gewassen goed. Alleen de maïs en de bonen hebben zichtbaar meer zon nodig. Velen heb ben de bonen reeds een koperbespui- ting gegeven tegen de vetvlekken ziekte en wellicht zal eefi herhaling nodig zijn om het gewas gezond te houden. Het is dit jaar toch wel heel erg met het sproeien en stuiven. De boer zijn pantalon zou op de knieën al gauw de meeste slijtage gaan verto nen, vanwege het speuren naar ziek ten en plagen. Het begon al vroeg in het voorjaar met de thrips en na dien volgde een hele serie plagen, ter wijl ook de ziektebestrijding steeds de volle aandacht blijft vragen. Telkens weer als de sproeimachine er aan te pas komt, vraag ik me af waar toch wel de oorzaak kan liggen van al deze aantastingen. Bij verschillende veldwaarnemin gen is het me opgevallen, dat de bodemvruchtbaarheid een heel voor name factor is. Percelen welke vroe ger in twee gedeelten bebouwd wer den met verschillende vruchten en nu bij elkaar getrokken zijn met een zelfde gewas, geven soms een zeer duidelijk verschillend beeld te zien, Hieruit blijkt toch wel, dat de vruchtopvolging bij de opstelling van ons bouwplan een zeer voorname rol moet spelen. Dit wordt ook meer en meer inge zien. De grote oppervlakten welke sommige jaren voor een zelfde gewas verhuurd werden waarmee 't bouw plan voor enkele jaren in de war gestuurd wordt behoren nu wel tot het verleden. Bij het huidige weer ziet het er niet naar uit, dat het geen vroege oogst zal zijn. Toch gaan we er ons al op voorbereiden. Vooral ook bij de aardappelen voor pootgoed, zullen we op onze hoede moeten zijn. Het is zeer gewenst, dat we het pootgoed voor eigen gebruik tijdig loof optrekken, om volgend jaar gezond pootgoed te krijgen. Niet alleen omdat we dan minder risico lopen bij de veldkeuring, maar ook omdat in andere provincies steeds naar betere kwaliteit gestreefd wordt en we dus gemakkelijk veel te verlie zen hebben. woest. De meeste hooiweiden zijn al veel te rijp geworden en zien er van onderen erg bruin uit. Wanneer deze straks gemaaid worden, blijft er he laas een dorre stoppel over. Het weer valt echter niet te ver anderen en het enige wat men kan proberen is het hooi op kleine ruiters te plaatsen. Straks dient men goed op te letten of het hooi niet op de stokken gaat vastzitten en schimme len. Voor de beweiding is het nu de ideale tijd om te zorgen, dat al het grasland goed de zomer ingaat, zodat de reserve aan kuilvoer bij eventuele droogte niet direct behoeft te worden aangesproken. ZUID-BEVELAND. 16 Juni 1953. WALCHEREN. 15 Juni 1953. Bij het schrijven van deze bijdrage heeft het zo juist overvloedig gere gend en alle gewassen staan er *~ven fris bij. Men staat er versteld Van, hoe snel de gewassen en het onkruid in enkele dagen tijds groeien. Het mangaangebrek in verschil lende gewassen is dit jaar wel bijzon der ernstig en hardnekkig. Lang zamerhand wordt het wel iets min der. De bespuitingen hebben ook een goed effect gehad. De ontwikkeling van de aardappe len is nu zover, dat het reeds meer. dan tijd is voor de eerste bespuiting tegen de aardappelziekte. Indien men de eerste bestrijding uitvoert voordat het gewas dicht staat, is de kans op teleurstellende resultaten veel gerin ger, dan wanneer men te laat begint. Want ook de onderste bladeren moe ten beschermd worden tegen de schimmel. Een regelmatige herhaling van de bestrijding is eveneens nodig voor een goed' resultaat. Indien er toch nog zieke bladeren in het gewas zouden voorkomen op het eind van de groei periode, is het beter om het gewas dood te spuiten dan te laten afrijpen, cmdat juist in deze afrijpingsperiode nog veel zieke knollen kunnen ont staan. Voor de hooi winning is het weer de laatste weken minder geschikt ge- Na de inundatie van 1944'45 waren er heel wat collega's die minachtend neerkeken op het goedje dat hun door landbouwkundigen aanbevolen werd, ter verbetering van de structuur van hun grond en dat ze gips noemden. Ze deden niet eens de moeite om het van de centrale opslagplaats weg te halen, omdat ze er geen heil in zagen. Weer anderen deden dat wel en haal den zoveel ze konden. De met gips verkregen resultaten komen nu dui delijk naar voren, want vrijwel nie mand wijst de gipstoewijzing af; integendeel, men koopt nog extra bij. Voor de huidige toewijzing is het zó, dat uitsluitend gips wordt gegeven voor bouwland, tuingrond en boom gaard. Dus niet voor grasland. In algemenen zin kunnen we het daar wel mee eens zijn, maar er zijn toch gevallen waar dit niet klopt. Als voorbeeld daarvan willen we de pol der Kruiningen noemen. Immers, men gaat van het standpunt uit, dat bestaand grasland voor hetzelfde doel zal blijven geëxploiteerd en dat het humusgehalte zodanig is, dat de scha delijke werking van het zout daardoor te niet gedaan wordt. In Kruiningen is de ruilverkaveling nog slechts enkele jaren achter de rug en op vele percelen is grasland ingezaaid, dat voorheen als bouw land in exploitatie was. Wat denkt men van het humus gehalte van deze grond? De zode is niet eens vol, laat staan het humus gehalte verhoogd. Daarbij komt nog, dat door de algehele gedaanteverwis seling van genoemde polder aan veel percelen een andere bestemming zal worden gegeven in verband met slib- afzetting e.d. Het is o.i. dan ook De schooljeugd doet haar best, maar heel wat colorado-kevers komen dik wijls toch nog „voor uw rekening". Reken doeltreffend af met deze veel vraat: spuit „ARKOTINE" Emulsie of „ARKOTINE" DDT Mengolie. BestrcfdUiqsm/Wdefeic wor een, PM/k^E oo^&/ Verkrijgbaar bij: noodzakelijk, dat de bestaande rege ling wordt aangevuld, en dat voor deze uitzonderlijke gevallen eveneens voor het grasland gips wordt verstrekt. Het teeltgebied van de uien heeft zich door het uitvallen van de be staande gebieden sterk verplaatst. Hoewel men oorspronkelijk dacht, dat het bezaaide areaal kleiner zou zijn dan gebruikelijk, blijkt dit na inven tarisatie toch niet het geval. De op pervlakte K-ien is juist groter dan normaal. Door onbekendheid met de teelt wijze, zijn echter nog al eens kleine cultuurfouten gemaakt. Zoals te diep zaaien e.d., en mede tengevolge van het droge en koude voorjaar is de stand maar zeer matig. De kans dat de uiteindelijke op brengst groter is dan normaal, achten we dan ook zeer minimaal. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 15 Juni 1953. De gewassen groeien best. Door dat er de laatste tijd nogal wat neer slag valt, komen meerdere graan gewassen wat geil te staan. Die zullen wellicht een zware dobber krijgen om zich staande te houden. Ook in diverse vlaspercelen ziet men hier en daar plekken die reeds zak ken. De kwaliteit van vele percelen vlas is best en er mag ook een goede kilogramopbrengst verwacht worden. In vele percelen, vooral aardappe len, ziet men dit jaar in sterke mate mangaangebrek optreden. Dit ver schijnsel wordt jaarlijks erger en het is zaak, dat men in het algemeen bij zijn bemesting hiermee rekening gaat houden. De opbrengstschade die deze gebreksziekte veroorzaakt, is aanzien lijk. Vooral bij erwten, waar man gaangebrek de oorzaak is van kwade harten. Het spuiten met mangaan- sulfaat geeft steeds goede resultaten. Men kan het ook strooien, doch, dan moet men grotere hoeveelheden aan wenden en de uitwerking is ihïnder snel waar te nemen. Bij erwten ver dient het aanbeveling deze tweemaal te besproeien met mangaansulfaat en wel één keer bij het begin van de bloei en één keer tegen het einde der bloei. Men ziet ook thans weer verschil lende blokken erwten sproeien met DDT-olie-emulsies tegen de knop- made. De knbpmade ontwikkelt zich uit de eitjes van de erwtengalmug, die men meestal al vroeg op de sten gels en de bladeren van het erwten gewas aantreft. Wanneer de temperatuur boven de 20 graden oploopt, dan worden de gal- mugjes actief. Zij kruipen dan tus sen de blaadjes in de groeitoppen, zet ten daar hun eitjes af, waaruit dan al spoedig de larven te voorschijn komen. Daar de bestrijding van de knopmaden zelf niet best uitvoerbaar is, moet men trachten de galmug te vernietigen Daarom moet men reeds tijdig zijn bespuiting uitvoeren. En wel het liefst wanneer er in de bloei periode enige warme dagen te ver wachten zijn. Iti de erwten komt momenteel nog een schadelijk insect voor: de erwten- peulboorder, de veroorzaker van de z.g. wormstekigheid. De schadeverwekker is de rups van een klein, donker vlindertje, dat men bij warm weer vooral 's namiddags boven het erwtengewas ziet vliegen. De vlindertjes leggen hun eitjes op de bladeren en na 14 dagen komen daaruit de larven te voorschijn, die zich in de erwtenpeulen boren en zich dan te goed doen aan de kostbare lading die zich hierin bevindt. Men moet trachten de larven te be strijden, iets wat gezien de korte duur dat de larven zich op de peul bevin den, tamelijk moeilijk is. Men spuite met een parathon bevattend middel en wel ongeveer 400 gram zuivere parathion per ha,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3