MARKTBERICHTEN VOOR DE Plattelandsvrouw RADIO Woningientoonsielling Boekbespreking DE WILDE HOEVE. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Getroffenen en belangstellenden, bezoekt de wo ningtentoonstelling te Goes in de „Prins van Oranje" van 2 tot 23 Juni a.s. Dagelijks geopend van 1012 uur; 13.3017.30 uur; 1921.30 uur. Bezoekers die van de rondleidingen gebruik willen maken, worden verzocht zich zoveel moge lijk aan onderstaand rooster te houden. Wie gebruik wil maken van extra-bussen stelle zich in verbinding met de contactpersoon op eigen dorp. Toegang voor de getroffenen gratis en voor be langstellenden 50 cent. Maandag 15 Juni. 10.uur R. K. Landb.huishoudsch. Ovezande. 10.uur R. K. Landbouwhuishoudsch. Hulst. 14.uur Wissekerke. 15.30 uur Yerseke. 19.30 uur 's-H. Arendskerke. Dinsdag 16 Juni. 10.uur Landbouwhuishoudschool Schoondijke. 14.uur Hansweert Schore. 15.30 uur Heinkenszand 's-H. Arendskerke Lewedorp Nieuwdorp. 19.30 uur Katholieke Vrouwenfederatie Vrou wenbeweging Partij v. d. Arbeid. Woensdag 17 Juni. 10.-- uur Landbouwhuishoudschool Zierikzee. 14.uur Schouwen en Duiveland. 15.30 uur Schouwen en Duiveland. 19.30 uur Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Donderdag 18 Juni. 10.uur Huishoudschool te Vlissingen. 14.uur Belangstellenden. 15.30 uur Belangstellenden. 19.30 uur Belangstellenden. Vrijdag 19 Juni. 10.uur R. K. Landb.huishoudsch. IJzendijke. 10.uur R. K. Landb.huishoudsch. Aardenburg. 14.— uur Belangstellenden. 15.30 uur Belangstellenden. 19.30 uur Belangstellenden. Zaterdag 20 Juni. 10.uur Belangstellenden. 14.uur Belangstellenden. 15.30 uur Belangstellenden. 19.30 uur Belangstellenden. door A. Sj. Feenstra. - Uitgeverij Ceres, Meppel. Gebonden 5,90. De Uitgeverij Ceres pretendeert als een on derdeel van de Noord-Nederlandse Drukkerij het goede boek te brengen voor het platteland. Dit vloeit bijna automatisch voort uit de belan gen die de landbouworganisaties bij deze zaak hebben. De beoordeling of boeken al dan niet zullen worden uitgegeven, vindt dan ook zeker niet al leen plaats op grond van commerciële motieven. Wij menen te mogen zeggen dat met het boven genoemde boek een goede greep gedaan is, die des te meer gewaardeerd moet worden omdat het een debuut is voor deze auteur. In het boek wordt de schaduwzijde van het individualisme der materialistisch ingestelde boer van het Hollandse polderland in al zijn schrilheid getekend. Maartje Velt, de enige dochter van een heers zuchtige vader en een volgzame moeder wordt plot seling haar milieu ontrouw, wanneer ze steeds weer een kunstschilder die Li de buurt van het bedrijf werkt, ontmoet. Ze vatten genegenheid voor elkaar op en wan neer deze uitgroeit tot iets dat men liefde zou kunnen noemen, blijkt deze bestand te zijn tegen de vermaningen en bedreigingen van haar vader. Wanneer we later de moeilijkheden die zich voordoen tussen beide personen nader bezien, vragen we ons af of dit gevoel van genegenheid voor elkaar niet bovenal ontstaan is door de ont moeting van twee mensen, die ieder afzonderlijk de eenzaamheid in hun leven als een druk ervaren hebben. Hun milieu is zo sterk verschillend, dat ze geestelijk ver van elkaar afstaan en eikaars ge- dachtenwereld niet kunnen begrijpen. Haar wereldbeeld is bekrompen en gebonden aan materiële dingen. Het zijne is geheel vreemd van aardse goederen, zoals hij schildert niet om te verdienen, doch alleen om zijn ontembare werk lust te bevredigen. Ze begrijpen elkaar niet, als ze na enige tijd samenwonen in het vijandig ge zinde dorp er op uittrekken. In het begin kan dit echter nog niet hun geluk verstoren. Hij vindt in de tochten naar verre landen een bevrediging voor zijn schildersoog, doch zij dreigt te vereenzamen. We voelen dan ook de grote zelfopoffering als hij tenslotte voorstelt om het dorp weer op te zoeken. Omdat hij weet dat zij zich dan gelukkig zal voelen. Na de dood van de kunstschilder wordt haar een kind geboren. In haar, die door haar vader werd verstoten, ontwaakt het verlangen om eens de ouderlijke boerderij weer te bezitten. De rest van haar leven is dan ook een verbeten en niets ontziend gevecht om „de Wilde Hoeve" weer te bemachtigen. De wilskracht van deze vrouw, die hierin een steun vindt in haar zoon, is uitnemend getekend. Als ze haar doel tenslotte bereikt, is ze een vroeg oud geworden, moegewerkte vrouw. Haar leven krijgt voor goed een knak, wanneer zij ont dekt dat haar vader, die na de dood van haar moeder jarenlang als een zwerver de wereld heeft rondgezworven, als een hond gestorven is op haar erf. De trots en de spanning is gebroken wanneer we haar voor de laatste keer op de rommelzolder de schilderijen en tekeningen van haar vroegere minnaar zien bekijken. Heeft ze nu enig oog voor de schoonheid hier van die ze vroeger niet zag, doordat ze alleen maar kon denken in geldswaarde Ze vindt die dag de dood in de door haarzelf onbewust gestichte brand. Ze heeft een innerlijke vrede gekregen die het verstand te boven gaat, nu ze de onrust om steeds maar vooruit te boeren heeft afgelegd na de begrafenis van haar vader. Het boek is zo een gaaf en sterk geheel ge worden, met goede karakteruitbeeldingen. Boven de tragiek en de hardheid van het leven schildert het ons de weldadig aandoende geestelijke bevrij ding, die geen happy-end verdraagt. Het slot, waarin de zoon samen met het dienst meisje de eerste verkoolde balken opzij sjouwt van de verbrande boerderij, is een waardig slot van deze goede roman, die wij van harte ter le zing aanbevelen. B. De heer L. P. de Vries, Secretaris van de Ge zondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw zal op Donderdag 18 Juni 1953 van 12.501.00 uur in de A.V.R.O.-rubriek: „Uit het Bedrijfsleven" een inleiding houden over het onderwerp: „Hoe gaat het met de tuberculose bestrijding onder het rundvee in ons land? ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse Granen. In de week van 1 t/m 6 Juni waren de omzetten op de binnenlandse graan markt bij een prijshoudende stemming klein. Naar inlandse zomergerst bestond, nadat voor buitenlandse gerstsoorten meer differentie in de prijzen aange bracht was, meer belangstelling, waardoor de prijs van dit artikel zich kon handhaven. De omzetten in partijen van de nieuwe oogst zijn nog klein tegen on veranderde prijzen. Partijen gezonde inlandse rogge worden gezocht voor de bloem- en broodfabricage en tegen onveranderde prijzen opgenomen. In rogge nieuwe oogst ging weinig om. De prijs van de inland se haver kan zich, door het geringe aanbod, goed handhaven. De vraag van de mengvoederindustrie was in de afgelopen berichtsperiode wat kleiner. Het zal moeilijk zijn om met de nog beschikbare kippen- haver de periode tot de volgende oogst te overbrug gen. De omzetten voor leveringen op de nieuwe oogst waren klein. De binnenlandse graanmarkt sloot prijs houdend met weinig omzetten. Buitenlandse granen. Hoewel over het algemeen van een rustige markt gesproken kan worden, waren onze omzetten in distributiegranen in de afgelopen week toch bevredigend te noemen. Een uitzondering hierop maakten de artikelen Laplata maïs en millet- zaad. De in de landbouwuitzending van Zaterdag j.l. over de radio bekend gemaakte prijzen voor granen bleven gelijk aan die van de vorige week. Dat er niet veel verandering zou komen, lag wel in de lijn van de ver wachting. Waren de koersen van Amerika aanvan kelijk hoger met een vaste tendenz, aan het eind van de week kwamen ze lager af, met een gemakkelijke en nauwelijks prijshoudende stemming. Mogelijk dat de gunstigere berichten uit Korea hierop van invloed zijn geweest. GRAANBEURS ROTTERDAM. Op de graanbeurs te Rotterdam waren de noterin gen voor tarwe naar gelang van de kwaliteit 26 tot 28,25. Het aanbod van voedergraan was klein. Zomergerst noteerde 26,75 tot 27,75, grove gerst hoger. Voor rogge was de prijs 27 tot 27,50. De markt voor peulvruchten was kalm. Groene erwten noteerden ƒ35 tot 50 en schokkers ƒ40 tot ƒ60. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelmarkt te Rotterdam waren geen noteringen daar de oude voorraden practisch geruimd zijn. De noteringen zullen tot eind Juli of begin Augustus blijven ontbreken. FRUITAFZET 4—10 JUNI '53. Donderdag 4 en Vrijdag 5 Juni bleef de prijs van de kruisbessen stabiel op ruim 30 cent. De in die dagen geveilde hoeveelheden varieerden van 10 35 ton per dag per veiling. Maandag daaropvolgend bleef de prijs nog ongeveer op peil. Dinsdag begon de prijs terug te lopen tot ruim 20 cent, terwijl deze Woensdag daalde tot 16 a 18 cent. Het kruisbessen-seizoen heeft in dit seizoen geen lonend verloop. Dinsdag en Woensdag beliepen de aanvoeren tot 40 ton per dag. De aardbeien-aanvoer was nog slechts matig. De prijzen varieerden van 1 tot 1,65 per kg. Begon nen werd met verzending naar België. Daardoor liep op Woensdag de prijzen voor A-export op tot maxi mum 1,65 per kg. Of de ontwikkeling van het aarbeiengewas naar wens zal verlopen, hangt er van af of er tijdig een periode van mild en voldoende vochtig weer zal aan breken. In Kapelle werden de eerste kersen, Vroege van Spitshoven, geveild voor 1,07 per kg. EIERVEILING MIDDELBURG. Eierprijs voor pluimveehouders ƒ2,23 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam zijn 1756 stuks vee aangevoerd. Daarbij waren 1029 vette koeien en ossen en 727 varkens. De prijzen waren voor vette koeien 2,30 tot 3,05 per kg geslacht gewicht en de handel was kalm. De handel in varkens was willig bij een notering van 1,88 tot 1,92 per kg levend gewicht. VEEMARKT 's IIERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6670 stuks vee, zijnde: 2421 runderen, 375 vette kal veren, 684 nuchtere kalveren, 67 fokzeugen, 367 slachtzeugen, 98 lopers, 1989 biggen, 119 schapen, 539 lammeren, ±1 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ825ƒ1025; Guiste koeien 550750; Kalfvaarzen 700ƒ985; Klam- vaarzen ƒ670725; Gui9te vaarzen 550-ƒ650; Pinken 350475Graskalveren 200285Fok- kalveren 90ƒ150; Nuchtere slachtkalveren ƒ40 55; Zware soorten ƒ57,5070; Drachtige zeugen ƒ240ƒ300; Lopers 6078; Biggen ƒ30ƒ45; Schapen ƒ60—ƒ80; Vette schapen ƒ105; Ooien met lammeren 125165; Weilammeren 3550, alles per stuk. Extra zware guiste koeien boven notering. Aanvoer van slachtvee: 946 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 33,05, le kw. 2,852,90, 2e kw. ƒ2,50—ƒ2,65, 3e kw. ƒ2,30—ƒ2,40; vette stie ren 2,60ƒ2,70; worstkoeien ƒ2,10ƒ2,20, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren extra kwaliteiten van ƒ2,502,75; idem le kw. ƒ2,25ƒ2,45; idem 2e kw. ƒ1,80ƒ2,10, prima soorten boven notering; Nuchtere slachtkalve ren ƒ1,15ƒ1,25; Zware soorten ƒ1,30ƒ1,60; Slachtzeugen 1,581,68, met 4 kg tarra, alles per kg lev. gew.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8