«Ibion c Stemmen uit de praktijk HET WEER OVER DE MAAND MEI 1953 „KONEPROX" Gebrs DE JONGH Paard en paardensport NATIONALE .J GELIJK GIJ GEZAAID HEBT ALZO ZULT GIJ MAAIEN LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. TUINBOUW VETVLEKKENZIEKTE POSTBUS 35 - GOES ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD In de eerste plaats weer een verandering van een keuringsdatum. De keuring van de landbouwtuig- paarden in Middelburg is niet op 24 Juni, maar op Donderdag 18 Juni. Dit komt nog wel zo mooi uit. Het is dan marktdag, U bent dan toch in Middel burg en kunt meteen eens kijken wat voor mate riaal er op dit gebied op Walcheren zit. Op dezelfde dag vindt er 's middags te Hulst een keuring plaats, terwijl er 's morgens in alle vroegte eerst in Krabbendijke nog een paar paarden gekeurd worden. De tijd van keuringen is weer volop aangebro ken en we maken weer plannen om enkele hiervan te bezoeken. Het is hier niet de plaats om alle data te geven. Een uitzondering moet ik toch wel maken voor de fokdag te Goes op Woensdag 1 Juli ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Bond van paardenfokkers op Zuid-Beveland. Een uitgebreid programma zal U wachten. Ook van het front der landelijke ruiters is er weer een belangrijke gebeurtenis te melden. Op 11 Juli zullen de Oranjeruiters te Willemstad een concours-hippique organiseren. Daar zullen onge twijfeld vanuit Zeeland deelnemers naar toegaan. Het programma vermeldt o.a. dressuur en springen, alle klassen. Voorts één en tweespannen trekpaar den en éénspan tuigpaarden. Dan een nummer klavertje van drie en equipe-springen. Ik zal nog wel een enkel nummertje vergeten hebben, maar tegen de tijd van dit festijn zullen we er nog wel eens op terug komen. In ieder geval wensen we nu reeds het actieve bestuur veel succes met het organiseren van de wedstrijd. Het getuigt van veel moed om toch dit jaar na de overstroming, die ook hen trof, zo iets uit te voeren. De kampioenschappen van de Gewestelijke Bond voor Landelijke Rijverenigingen in Zeeland zullen dit jaar eind Augustus plaats vinden. Hiervoor zal een nieuw systeem gevolgd worden. Voorlopig houd ik dit nog geheim. Maar het is goed dit te weten, dan kunt U alvast gaan oefenen, voorzover dit nog niet het geval zou zijn, omdat men meende dat er niets zou gebeuren. Tot volgende keer. TOONTREDER. NATIONALE UVIMSVWEKIRING-BANI NS Do NATIONALE behartigt op solide wijze Uw levens» verzekeringbelangen. In 1952 heeft de Nationale, de grootste levensverzekering maatschappij in Nederland, een verzekerd bedrag van 2 milliard gulden bereikt. Om dit bedrag na verloop van tijd aan haar verzekerden te kunnen uitkeren, beschikt de Nationale, overgrote reserves, die voor een flink deel belegd zijn in de agrarische sector en die op degelijke en' kundige wijze worden beheerd. Sluit daarom Uw kapitaalverzekering bij do SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM-TtCLEFOON 82700 GRAANMAAIERS Als dit artikeltje onder Uw ogen komt is het ongeveer half Juni en dat wil zeggen, dat we zo de langste dag hebben en de zomer begint. Dat wil ook zeggen, dat de oogst is begonnen. De pluk van kruisbessen, aardbeien, kersen is begonnen of staat voor de deur. Zo volgt het ene product het andere op; het groei- en rijpings-proces gaat onverhinderd door. Dit is voor de teler een zeer drukke tijd waardoor er vaak weinig gelegenheid voor kranten of organisatie overblijft. M.i. is het dan ook een goede maatregel om ons blad in de zomermaanden in beknopter vorm te doen verschijnen en onze artikelen te bekorten of te verschuiven tot de herfst. Temeer moeten we dit toejuichen, omdat er nog zoveel overblijft dat in het blad opgenomen moet worden. Ik denk in het bijzonder aan onze collega's getroffen door de ramp. Zij moeten steeds op de hoogte blijven met alles wat voor hen van belang is. Wij gaan oogsten als alles wel gaat, maar zij hebben helaas geen oogst. Dit doet ons pijn telkens als we de troosteloze ellende van zo velen zien. Daarom is onze oogstvreugde niet vol komen omdat we weten, dat om ons heen zovelen Nadat April reeds droog was geweest, begon ook Mei met droog weer. De bij ons aangevoerde lucht was uit het Noor den afkomstig, zodat de temperaturen laag bleven. Op 9 Mei kwam de temperatuur te De Bilt zelfs niet boven 9 graden. In Leeuwarden haalde men slechts 8 graden. Bij aanhoudende aanvoer van koude en droge lucht, daalden de nachtelijke temperaturen bij heldere hemel en windstil weer in de nacht van 10 op 11 Mei op 2 meter hoogte tot beneden het vriespunt. Dicht bij de grond, op 10 cm hoogte, werd hier en daar zelfs 7 graden vorst gemeten. Waarschijnlijk is het op sommige plaatsen nog wel erger geweest. De gevolgen waren ruïneus. De aardappelen vroren tot de grond toe af, terwijl aan het fruit eveneens grote schade werd toegebracht. Het Noorden van ons land werd in deze nacht nog het minst erg getroffen omdat een barmhar tige wolkenlaag, daar de al te sterke uitstraling voorkwam. In de nacht van 11 op 12 Mei vroor het opnieuw, hoewel minder erg. Zoals gewoonlijk bleven de kuststreken en de eilanden grotendeels gespaard. Na 13 Mei draaide de wind, onder invloed van een naderende oceaandepressie, naar Zuidelijke richtingen en de over het vasteland van Europa aangevoerde warme lucht bracht een sterke tem peratuurstijging. Op 16 Mei haalde De Bilt reeds 26 graden, Twenthe 28 graden en Eindhoven zelfs 29 graden. Na een korte inzinking met enige regen steeg de temperatuur opnieuw en haalde op 19 Mei in Twenthe zelfs 30 graden. Op 20 Mei daalde de temperatuur weer even en daarna ging het cres cendo naar de Pinksterdagen, waarop in Eindhoven weer de 30 graden werd bereikt. door M. SCHARRINGA. Daags na Pinksteren veranderde de circulatie weer in die zin, dat koele vochtige lucht over zee werd aangevoerd. In Den Helder was het op die dag des middags om één uur 14 graden en de vorige dag om dezelfde tijd nog 21 graden. De temperatuurdaling zette snel door en op 28 Mei werd nergens een temperatuur boven 13 graden bereikt. De kachels werden weer aangemaakt. Dit onaangenaam koude weer bleef tot het einde van de maand aanhouden, maar gelukkig begon ook de door velen zo begeerde regen. Mei was dus een maand met grote tegenstellin gen. Er kwamen zowel vorstdagen (temperatuur op 2 meter hoogte beneden het vriespunt) als tropische dagen voor (een tropische dag is een dag waarop de tempe ratuur op 2 meter hoog te 30 graden of meer bedraagt). Toch betekenen deze uitersten geen records. In 1922 liep in Mei de temperatuur op tot 36 gra den in Vlissingen, 35 graden in Gemert en 34 gra den op verscheidene plaatsen in het binnenland. In 1929 en in 1941 daalde de temperatuur in Mei, gemeten op 2 meter hoogte, tot 4 graden onder het vriespunt. Wat de neerslag betreft, daarvan valt in het algemeen te zeggen, dat Mei *aan de droge kant was. Dit heeft de groei van de gewassen op de meeste plaatsen nadelig beïnvloed, omdat wij op 1 Mei reeds met een tekort aan water begonnen. In de eerste decade van Mei was de hoeveelheid enkele millimeters. In de tweede decade ontving Zeeland 49 mm, maar in Noord-Holland, Fries land en Groningen werd 1229 mm afgetapt. De laatste decade van de maand leverde, in ver band met het buiïge karakter van het weer, zeer uiteenlopende hoeveelheden op. In Zeeland werd niet meer dan 25 mm gemeten. het zo moeilijk hebben, niet alleen financieel, maar ook de berusting in hun droevig lot nie't kunnen vinden en geen vertrouwen in de toekomst hebben. Daarom in de eerste plaats ons blad beschikbaar voor alles wat hen aangaat. De Z.L.M, mag niet rusten voordat onze getroffenen recht geschiede en onze nijvere bevolking werkelijk geholpen wordt, die zonder hun schuld in deze omstandig heden verkeren. Wij willen dan ook graag onze artikeltjes bekorten of mogelijk weglaten tot er weer wat meer tijd en ruimte in ons blad is. Nog één belangrijk punt. Vóórdat we echter ons dan een paar maanden zullen bekorten of wegblijven, wil ik toch nog op iets wijzen wat van groot belang is voor onze fruit en groentetelers. Men is weer in de gelegenheid om aangifte te doen voor de Lagere Tuinbouwscholen. Iedere fruit, of groenteteler verzuime toch niet zijn kin deren die hiervoor in aanmerking komen dit onder wijs te geven. Dit onderwijs op brede basis is het meeste noodzakelijke wil men een goed fruit- of groenteteler worden. Het gaat niet meer om in deze tijd een goed bedrijf, hetzij klein of groot, te stichten zonder deze kennis. Men moet scheikunde, plantkunde, dierkunde enz. behoorlijk kunnen, wil men tegenwoordig voldoende op de hoogte zijn van bespuiting, bemesting, grondkennis enz. enz. Ook algemene ontwikkeling is van groot belang voor onze agrarische jongeren. Waarom zouden onze agrarische jongeren achter moeten staan b.v. met een leerling der Middelbare school? Dit alles ver krijgt Uw kind (dat straks Uw plaats in zal nemen) op de Tuinbouwschool. Zij zullen U er later dank baar voor zijn en er de vruchten van plukken. Daarom zijt niet tevreden met een wintercursus, een schriftelijke cursus of zo iets. Geeft ze het beste wat er is; stuur ze naar de Tuinbouwschool. U houdt misschien een beetje geld in Uw zak door het niet te doen, maar dit geld zal geen rente op leveren. Het geld, uitgegeven voor de kennis van Uw vak, zult U zelf of Uw kind honderdvoudig terug ontvangen omdat kennis een macht is niet in die zin dat macht misbruikt wordt maar een macht waar men iets mee bereiken kan. Informeer bij de Hoofden der scholen! Tot de volgende maal, JAAP UIT 't BOGERDJE. vindt liaar meest geschikte bestrijding in de bespuiting met Koperoxychloride 50 Cu

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7