WAT SAMENWERKING VERMAG Korte wenken voor de praktijk GEITENKEURINGEN IN ZEELAND 1953 De fijnheid van kalkmeststoffen ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD Een organisatie welke bij de gemiddelde boer en tuinder nog te weinig bekendheid geniet is de Na tionale Coöperatieve Raad en daarom menen wij goed te doen er het een en ander over te vertellen. Reeds vóór de tweede wereldoorlog werd de N.C.R. in het leven geroepen met o.a. als doel de verspreiding en verdediging van de coöperatieve gedachte. Daarnaast behartigt deze overkoepelen de organisatie de belangen der coöperaties in de ruimste zin, waarbij zij het recht voorstaat op een vrij bestaan en een vrije ontwikkeling daarvan in de Nederlandse volksgemeenschap. In de vijftien jaren van haar bestaan heeft de N.C.R. reeds veel nuttig werk verricht en zij doet dit nog. Hetgeen onder meer duidelijk wordt als men kennis neemt van het jaarverslag over 1952. Wij zullen daaruit een greep doen en enkele onderwerpen aan een nadere beschouwing onder werpen. Om te beginnen willen wij stilstaan bij de werk zaamheden van de N.C.R. die er toe hebben bijge dragen dat de coöperatie meer in het middelpunt van de belangstelling is kómen te staan. Wij den ken in dit verband aan het reeds in 1941 door de N.C.R. ingestelde lectoraat aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, waardoor candidaten in de economische wetenschappen gelegenheid werd geboden zich te verdiepen in de geschiedenis, de theorie en de praktijk van de coöperatie. Geduren de een periode van tien jaar trad Prof. Frietema, die tevens directeur is van de N. C. R., op als lector, terwijl vanaf October 1951 deze post wordt bezet door Dr J. H. van Stuijvenberg, die o.a. be kendheid heeft verworven door het schrijven van het gedenkboek van het Centraal Bureau. De heer Frietema viel de eer te beurt om aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam verbonden te wor den als bijzonder hoogleraar in agrarische econo mische vraagstukken, waaronder uiteraard de co- operatie een belangrijke plaats inneemt. Verder aanvaardde hij een leeropdracht voor de onderwer pen .Coöperatie" en „Landbouwpolitiek" bij een instituut, hetwelk vorig jaar door de Nederlandse universiteiten en hogescholen werd opgericht met het doel hoger onderwijs te geven aan studenten uit economisch minder ontwikkelde gebieden. De waarde van deze door de N. C. R. ontplooide activiteiten wordt niet gauw te hoog aangeslagen. Het is immers van grote betekenis dat wetenschap pelijk gevormde jonge mensen, die allicht later vooraanstaande posities gaan bekleden in het be drijfsleven of bij Overheidsdiensten, begrip hebben voor de coöperatie. En eveneens is het van belang, dat onze coöperatieve organisaties hierdoor beter in de gelegenheid worden gesteld flinke krachten aan te trekken, waarvan zij gelukkig ook steeds meer gebruik gaan maken. Een geheel ander onderdeel van de werkzaam heden der N. C. R. heeft betrekking op het uitbren gen van adviezen aan regeringsinstanties, land- ZEEUWS-VLAANDEREN. Maandag 22 Juni. Axel (Boeye) 10.u. St. Jansteen (Herwegh) 11.u. Hengstdijk (C. de Cock, Stoppeldijk) 14.u. Zuidzande (Café W. Focke) 18.u. Nieuwvliet (Molen) 19.30 u. SCHOUWEN DUIVELAND. Dinsdag 23 Juni. Zierikzee (Huis van Nassau) 10.30 u. HaamstedeBurgh (Wed. M. v. d. Panne, Burgh) 15.30 u. Renesse (Dorpsplein) 19.u. Woensdag 24 Juni. Dreischor (Hoge Hoeve) 11.u. ZUID BEVELAND en THOLEN. Woensdag 24 Juni. Wolfaartsdijk (v. Damme) 18.u. Nieuwdorp (Dorpsplein) 19.45 u. Donderdag 25 Juni. Heinkenszand 9.u. St. Maartensdijk (Markt) 11.30 u. Wemeldinge (K. P. L. Dominicus) 17.u. Borssele 20.u. WALCHEREN. Vrijdag 26 Juni. Ritthem (Lambr.str.) 14.-- u. Souburg (Zeelandiaplein) 15.u. Nieuwland (A. Kodde, Kruisweg) 19.u Zaterdag 27 Juni. Biggekerke (Tramstation) 13.30 u Koudekerke (Langeweegje) 15.u Maandag "29 Juni. Domburg (Weverijstr. E 113) 13.30 u. Aagtekerke (dorp) 15.— u. Westkapelle 17.— u. Zoutelande 18.30 u. Boudewijnskerke 19.30 u. bouworganisaties, enz. Zo is er momenteel onder leiding van Prof. Meijers een Staatscommissie be zig met de herziening van het burgerlijk recht en, voorzover hierbij de wettelijke regeling van de co- operaties aan de orde komt, wordt er overleg ge pleegd met de N. C. R. Aan dit overleg moet grote waarde worden gehecht, temeer waar het hier een aangelegenheid betreft, wélke, zoals te begrijpen valt, voor een lange periode wordt geregeld. In verschillende commissies van de Stichting voor de Landbouw is de N. C. R. vertegenwoordigd, terwijl zij een adviserende taak heeft bij de Centrale Ac countantsdienst voor Coöperatieve Verenigingen. Verder werd op initiatief van de N. C. R. zowel voor de coöperatieve handel als voor de coöpera tieve industrie een centrale vereniging in het leven geroepen. Deze centrale verenigingen vervullen een belangrijke rol bij de vertegenwoordiging in de S. E. R. en andere organisaties, die zich bezig hou den met de voorbereiding van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het is belangrijk, dat de coöpe raties door middel van de genoemde verenigingen meer rechtstreeks bij deze voorbereiding worden betrokken. De N. C. R. geeft ook een maandblad uit, dat „Coöperatie" heet en waarin geregeld leerzame artikelen voorkomen voor allen, die op de een of andere wijze met coöperatie in de ruimste zin heb ben te maken. Aan verenigingen in geheel ons land worden regelmatig inlichtingen verstrekt, terwijl buiten landers, die zich interesseren voor het Nederland se coöperatiewezen, van voorlichting worden ge diend. In de Nationale Commissie van Advies voor de Europese landbouwintegratie is de N. C. R. ver tegenwoordigd; bij de bestudering van de Benelux- problemen vervullen enkele functionarissen een belangrijke taak; voor vergaderingen in binnen- en buitenland worden door medewerkers van de N. C. R. lezingen gehoudenterwijl zowel de voor zitter (H. D. Louwes) als de directeur in de werk zaamheden van de I. F. A. P. en de C. E. A. een actief aandeel hebben. Uit dit alles blijkt wel hoe veelomvattend de taak is van de N. C. R.. Nu hebben wij het nog niet eens gehad over de rechtstreekse voorlichting van boeren en tuinders, welke in woord en geschrift wordt gegeven. We zouden ook nog kunnen ingaan op de betekenis van het door, of in opdracht van de N. C. R. verrichte onderzoek op coöperatief gebied. Maar we willen het hierbij laten. Er zij alleen nog opgemerkt, dat het werk van de N. C. R. wordt gesteund door onze nationale en enkele regionale coöperatieve organi saties, die hiermee weer eens hebben bewezen, welk een grote kracht cr door samenwerking kan wor den ontplooid. Ook in dit geval zal agrarisch Ne derland daarvan de vruchten blijven plukken. J. HOF. Dinsdag 30 Juni. Gapinge (dorp) 14.u. Vrouwenpolder (Louwerse, Zoekweg) 16.u. Oostkapelle (Coppoolse) 18.— u. Meliskerke (dorp) 19.u. Woensdag 1 Juli. Serooskerke (Zoetendaalsedreef) 18.— u. Middelburg (Molenwater) 19.30 u. Kringkeuringen zullen, voor zover thans bekend, dit jaar niet worden gehouden. Geëvacueerden kunnen met hun geiten op elke willekeurige keuringsplaats verschijnen. De eigenaars van volbloed-lammeren wordt ten sterkste aangeraden met deze dieren op de keu ring te verschijnen, daar inschrijving van deze lammeren slechts op de keuring plaats vindt. Inschrijving geschiedt alleen als: a. het dek. en geboortebericht tijdig aan de Secre taris van de Prov. Ver. is ingezonden en in orde is bevonden; b. de lammeren van de genummerde halsband zijn voorzien, zoals op het geboortebericht werd opgegeven. Aan de betekenis van de fijnheid van kalk- en magnesiakalkmeststoffen is een apart nummer ge wijd van het Voorlichtingsblad van de Stichting Nederlands Landbouw Kalk Bureau. Zowel wat hierover in het buitenland bekend is geworden als de interessante resultaten van eigen proefnemingen, worden hierin besproken. Tot dusverre werd de werkzaamheid van kalk meststoffen vooral beoordeeld naar de bindingsvorm van de kalk (hydraat, carbonaat, silicaat). Het is langzamerhand echter gebleken, dat fijnheid en vochtigheidsgraad, waardoor de uitstrooibaarheid bepaald wordt, veel belangrijker zijn voor de land bouwkundige waarde dan de bindingsvorm. De Nederlandse boer is hiervan echter nog niet altijd overtuigd en voor de meststof industrie doet Nu het vee in de wei loopt, is het tijd om, zo nodig, de stalinrichting te verbeteren. Daarbij dient de licht en luchttoetreding niet vergeten te worden. Bedenkt, dat het vee in een goede stal gezonder is, beter groeit en gemakkelijker verkoopt. Stelt daarom uw plannen niet langer uit en vraagt advies aan een deskundige. Stalverbetering en staluitbreiding kunnen gesubsi- diëerd worden, mits de totale oppervlakte van het bedrijf de 10 ha niet te boven gaat. Vraagt inlichtingen en voorwaarden bij de assistent van de Rijkslandbouwvoorliehtingsdienst. Het komt nog voor, dat men zijn gipsbonnen niet direct inlevert bij handelaar of coöperatie. Doet dit zodra U de bonnen hebt ontvangen. Op die manier helpt U er ook aan mee om van een vlotte aanvoer verzekerd te zijn. De eerste gips is aangevoerd; bewaart het goed. Geld, dat U uit hebt staan, werpt gemiddeld 3 k 4 rente af. Goed bewaarde gips werpt heel wat meer rente af. Brengt de gips dus in de schuur. Als U geen schuur bezit, dekt dan de hoop, nadat U'die steil hebt opge zet, af met grond en oude kunstmestzakken. Zaai op zoute grond nu nog geen grasmengsel in, dit mislukt. Vraag advies bij de assistent van de R. L. V. D. vóór dat U overgaat tot inzaai of aankoop. U kunt niet inzaaien vóór Augustus of September. Een vlugschrift over de behandeling van grasland, dat met zout water werd overstroomd, kunt U aan vragen bij de assistenten van de R. L. V. D. Laat kweek, of strekgras in uw grasland geen zaad vormen; vooral niet in de overstroomde gebie den. Bij de inzaai moeten we dit matig productieve en matig smakelijke gras zoveel mogelijk bestrijden om de goede grassen, die we gaan inzaaien, volledig tot hun recht te doen komen. Er zijn reeds gevallen bekend, dat door het be spuiten van slootkanten met groeistoffen schade aan de gewassen kwam. Spuit vooral met stil weer en zorgt dat geen vloeistof op uw gewassen terecht komt. Elk druppeltje geeft beschadiging. Het door elkaar optassen van opperhooi en ruiter- hooi vergroot het gevaar van broei, omdat het vocht uit het ruiterhooi het opperhooi intrekt en sterke broei kan veroorzaken. Het komt wel voor, dat aantasting door bietenvlieg en mangaangebrek in een perceel bieten gelijktijdig voorkomen. De middelen tegen beide kwalen mangaansulfaat 15 kg/ha en parathion 1 liter 7 per ha kun nen goed worden gemengd, zodat met één bespuiting volstaan kan worden. Maar U weet toch hoe gevaar lijk parathion wel is? Ruiters moeten aan de zijkanten flink hoog worden opgezet. Anders komen de stokken door het hooi heen wat het inregenen bevordert. Het hooi moet wind- droog op de ruiter worden gezet. Voor grashooi heeft men per ha 4050 ruiters nodig. Als men in- plaats van 3 of 4-poots ruiters dakruiters wil gaan gebruiken, kan men met 2025 stuks volstaan. Plaatst men een aantal dakruiters achter elkaar dan heeft men een z.g. tunnelruiter gekregen die door de trek de droging bevordert. Planeetmessen worden nogal eens gebruikt voor het schoffelen van bieten, doch bevallen dan niet altijd even goed. Op stoppelresten geven deze messèn eerder aanleiding tot stroppen dan gewone messen. Doch ook de minder juiste vorm geeft nogal eens aanleiding tot die klachten. Een ronde hoek op de overgang van horizontaal naar verticaal gedeelte be valt het beste; verder moet de stand van het horizon tale gedeelte niet te dwars zijn. De messen dienen goed scherp te zijn. zich nog een ander probleem voor. Al te fijne maling van de producten doet de goede strooibaar- heid namelijk weer achteruitgaan. Het is daarom nuttig, dat over dit probleem nogmaals een uit voerig onderzoek werd opgezet. De betekenis voor de practijk kan als volgt worden samengevat: Een kalkbemesting met grove, traagwerkende kalkmeststoffen betekent, dat de boer er genoegen mee neemt, dat zijn gewassen zich nog meerdere jaren onder matige en niet onder optimale con dities moeten ontwikkelen en dat er van de door h- m gestrooide overige kunstmeststoffen een lager rendement te verwachten is. Bij gebruik van fijne kalkmeststoffen kan de grond in zeer korte tijd weer in optimale toestand gebracht worden en dit is het .tenslotte toch, wat de boer van een goede kalkmest- stof mag, ja zelfs moet eisen. Vanwege de Prov. Vereniging ter verbetering van het Geitenras in Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6