SCHAMEL RESULTAAT KORT OVERZICHT ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND OB?,! Sportdag 1953 BIJEENKOMSTEN ZEEUWSCII LANDBOUWBLAD GD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrikse, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Dezer dagen kregen we een dikke lijst toegezonden. Echt zo'n lijst om direct aan de prullemand toe te ver trouwen. We deden het deze keer eens niet. Het was een lijst van hen die in 1952 door bemiddeling van de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het platteland in 1952 een buitenlands land bouwbedrijf voor langere tijd bezoch ten of zelf buitenlanders ontvingen op hun bedrijf. Uiteraard gaan de meeste uitwisselin gen o.a. alle van de P. J. G. N. via deze Stichting. Vol verwachting sloegen we daarom bladzij na bladzij om, op zoek naar bekenden. Ons zoeken werd beloond met een schamel resultaat. Eén middelbare scholier uit Goes be zocht een landbouwbedrijf in Frankrijk. Dus geen leden van de L. J. G. Nu weten we, dat er gelukkig leden zijn die zelf hun contacten hebben in het buitenland. De Boerenjeugd heeft het vorige jaar dan ook een aantal bij dragen bevat van hen die buiten de grenzen van Nederland hebben ge keken. Helaas waren het maar enkelen. Evengoed blijft het ernstig dat bij de 179 personen die in 1952 gedurende enige tijd op een bedrijf in het buiten land gingen werken geen enkel lid van onze organisatie was. En dat ook geen onzer leden een gastvrij onderdak heeft geboden aan buitenlandse plattelands jongeren. Een oproep om Amerikaan se landbouw jongeren enkele weken on derdak te brengen had geen succes. De binnenlandse uitwisseling komt gelukkig wat op gang, al heeft voor velen de gedwongen werkloosheid ten gevolge van de ramp helaas de grootste stoot gegeven. Maar als we niet in staat zijn om die met het buitenland op gang te brengen, hebben conferenties over: „Een Ver enigd Europa" ook veel van hun zin verloren. Welnu, het is nog niet te laai. Zorg dat de lijst over 1953 er anders uit komt te zien. B. Deze wordt gehouden op Zaterdag 27 Juni op het sport terrein te Axel. Toegang voor leden uitslui tend op vertoon van de leden- kaart 1953. Degenen, die deze kaart ver loren hebben kunnen 'n dupli caat aanvragen aan het Secre tariaat der L. J. G., Landbouw huis, Goes. Zij, die 's avonds niet meer terug kunnen keren, worden ge adviseerd zich voor logies te wenden tot de Jeugdherberg in Axel, ONTWIKKELINGSMIDDAG gehouden op 25 April 1953 in Hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. De Streekvoorzitter J. Verkruijsse, opende de vergadering en heette allen van harte welkom. Als eerste nummer speelden er twee accordeonnisten uit Zuidzande. Daar na gaf de voorzitter het woord aan de heer Spinaay, die sprak over „De Boerenjeugd in de Dorpsgemeen schap". Deze spreker is bij allen zeer in de smaak gevallen. Hij keerde terug naar het eind van de vorige eeuw en schertste toen het leven van de boerenjeugd. Het contact in vroe ger jaren was door het primitieve vervoer naar andere dorpen gering, zodat er alleen bij hoogtijdagen en bij kermissen de bloemetjes werden bui ten gezet. Dat werd gedaan met veel vocht, de Zeeuwen stonden er in die tijd voor bekend. Zo had je Annelies- jesdag te Middelburg die begin Mei gehouden werd. Dit is nu veel veranderd na 1940. De boerenjeugd krijgt veel ruimere inzichten, men tracht zelf te organi seren en zich steeds meer te ontwik kelen door het geven van wedstrij den, uitwisseling met eigen streken of andere landen en zo te trachten een gemeenschap te vormen. Wij hopen, dat deze woordenrijke spreker nog eens in ons midden zal komen. Voor de pauze speelde het orkest van IJzendijke, waarin Cor Salomé een zelf gecomponeerd accor deonstukje speelde. Na de pauze zongen Francien Risseeuw en Corrie van Hoe, enige mooie liedjes, met be geleiding van Teunie. Hierop volgde de declamatiewed strijd; 4 meisjes en 3 jongens gaven zich hiervoor op. De eerste prijs was een gedichtenboek. De heer De Booy besprak het to neelconcours, dat deze winter ge houden werd. IJzendijke kwam als eerste uit de bus met een zilveren lauwertak. Oostburg was nr 2 en Zuidzande moest zich met plaats nr 3 tevreden stellen. Spreker gaf nog een persoonlijke beoordeling. Hieruit is wel gebleken, dat er nog veel meer op alles gelet moet worden. Jac. Haak reikte aan velen medailles uit voor biljart en damwedstrijden. Verder gaf Ad Doeleman, de prov. voorzitter, de brevetten aan 14 leden, die de vormingscursus hadden ge volgd. De voorzitter dankte allen nog maals die deze middag hadden bijge woond. We kunnen met vreugde terugzien op deze dag die leerzaam «n gezellig was. Alleen moet me nog wat van het hart, dat er zo weinig belangstelling bestaat van de zijde der andere verenigingen. We zullen hopen, dat het een volgend jaar beter is. de leden zelf verzorgd. Een verschei denheid van interessante onderwer pen kwam hierdoor ter sprake, b.v.: Teelt van haver, Beleefdheid, Land bouw en Industrie, Melken, Verka velen, Egaliseren en Draineren, Bijen teelt, Kenmerken van goed grasland, e.v.a. Verder waren de improvisatiewed strijden zeer in trek,-terwijl men zich ook op hersengymnastiek toelegde. Op het programma van de ontspan ningsavonden stonden steeds voor drachten en samenspraken. Een belangrijk werk was het exploiteren van een erwtenproefveld met 6 verschillende rassen. Een pluim voor. alle medewerkers voor het keurig onderhoud van dit veld. De opbrengst was redelijk. Ook werd er een zaaiwedstrijd gehou den voor leden en donateurs, en werd de veeverloscursus te Biggekerke gevolgd. Met de Z". P. M., Afd. Koudckerke werd een uitstapje gemaakt naar de coöp. zuivelfabriek „Walcheren"; 5 leden bezochten de Landdag in Kesteren. De bestuursvergadering in Goes werd bezocht maar jammer genoeg niet de kaderdagen te Axel, terwijl ook nog steeds de uitnodigingen van de Volkshogescholen terzijde worden gelegd. Het ledental bleef vrijwel ongewij zigd en bedraagt thans 20. Voor de ramp bleef deze afdeling gelukkig gespaard, hoewel zij toch ook hier haar schaduw wierp. Dat was dan ook de reden, dat de reeds in voorbereiding zijnde grote ontspan ningsavond is komen te vervallen. DE L. J. G. AFDELING GOES VERGADERDE OP 24 APRIL. Het doel van deze vergadering was 't bespreken van de werkzaamheden voor het maïsproefveld. Eerst werd het contract voorge lezen, dat het bestuur met de heer Npteboom, verhuurder van het proef veld, opgemaakt had. Op het proef veld zullen 18 verschillende rassen komen te staan. Zaterdag 25 April zou or^Jer leiding van de heer Simon- se het inzaaien, dat met de hand moet gebeuren, plaats hebben. Negen leden gaven zich hiervoor spontaan op. Verder werd de mogelijkheid be sproken om landbouwwerktuigen van de leden uit Schouwen onder te bren gen bij leden van Goes en 's Heer Abtskerke. Tot slot werd het vraagpunt voor maaidorsen behandeld. van hei behandelde op de Hoofdbestuursvergadering van de L. J. G., gehouden op Zaterdag 30 Mei ie Goes JAARVERSLAG VAN L. J. G. AFD. ZOUTELANDE. vanaf 6 Maart 1952. Het afgelopen verenigingsjaar is voor deze afdeling een goed jaar geweest. In het geheel zijn er 11 algemene vergaderingen en 4 bestuursvergade ringen gehouden. Gemiddeld bezoch ten 12 leden deze bijeenkomsten. .(Was het overal maar zo! Red.). De hoofdschotel van elke vergade ring bestond uit een inleiding door Opening. De Voorzitter heet de leden welkom waaronder twee nieuwe, waarmee hij op een prettige wijze hoopt samen te werken. Het werk iii de getroffen afdelingen. De besprekingen over cursussen in handvaardigheid worden voortgezet. Het Bestuur besluit om nader in con tact te treden met deskundigen. Ver der worden plannen beraamd om het werk in de Z. P. M.-afdelingen te sti muleren. Technische wedstrijden. Gezien de uitgegeven richtlijnen meent het Bestuur, dat het voor de provincie Zeeland wenselijk zou zijn om een aanvullende bijdrage beschik baar te stellen. Aan de daartoe be voegde instanties kunnen concrete toezeggingen op dit punt gevraagd worden. Het Bestuur meent, dat een trekkersonderhoudswedstrijd of een wedstrijd in het onderhoud van land bouwwerktuigen op het moment nog de meest geschikte vorm is. In de herfst zouden wellicht ploegwed- strijden hieraan toegevoegd kunnen worden. Over het geheel genomen acht de vergadering de gang van zaken rondom deze wedstrijden uiter mate onbevredigend. Hulpverlening getroffen afdelingen. Het Bestuur stelt een schema op van afdelingen die elkaar kunnen helpen bij het betalen van afdelings- en streekcontributie. Er blijven he laas nog een aantal afdelingen over die nog niet geholpen kunnen worden. Het Bestuur besluit om deze afdelin gen financieel te steunen indien ze aan kunnen tonen, dat zij voor het uitoefenen van hun werkzaamheden geld nodig hebben. Er zal verder 'n schrijven uitgaan aan de afdelingen, waarin gevraagd wordt om zo nodig ook hulp te verlenen bij het slik- ruimen van de drooggevallen dorpen. Sportdag 1953. Met de Voorzitter van de Streek O. Z.-Vlaanderen wordt de organisatie van de Sportdag nader besproken. Besloten wordt om leden gratis enrrée te verlenen wanneer zij een ledenkaart 1953 kunnen tonen. Dupli caten van verloren geraakte kaarten kunnen op het Secretariaat te Goes worden aangevraagd. SPORTNIEUWS UIT W. Z. VLAANDEREN. Leden die op 27 Juni a.s. willen meerijden naar de Sportdag in Axel, worden verzocht zich vóór of op Zaterdag 20 Juni op te geven bij on derstaande adressen, tegelijk met be taling van ƒ2,50 per persoon. Mej. S. Ie Clercq (Afd. Zuidzande). Mej. C. Risseeuw (Afd. Oostburg). J. Haak (Afd. IJzendijke). J. HAAK, Lid Sportcommissie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5