STEKELS op den BLEIK Korte wenken voor de praktijk VOOR DE Plattelandsvrouw „KOMEFROX" BOER. k GEBRs DE JGNGH - GOES POSTBUS 35 „SHELL "-bestrijd ingsmiddelcn TUINBOUW Hei gebruik van Dithiocarbamaien in de fruiiteelt ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Boer, wat een rimpels in je baêken, Wat stae duuster jen gezicht, Mien oef je niks meê wies te maêken Kwam 't er soms wat kwaeds an 't licht? Ei-je last van piene je tanden Of rimmetiek wel in jen anden? Ei-je muzen in de kelder Of is 't regenwaêter nie elder? En je biêsten mond- en klauwzeer En je paêren kwaejen droes, O-jen ongeluk bie 't onweer Of ei-je soms geen goeie poes? Ei-je vreterij in 't graên, Of in je peeën wortelbrand? Of eit de koeie te vroeg gedaen Ei-je 't zoaien nie an kant? Ei-je schaê van wind en regen Of is 't misschien wê vee te droag? Ei-j'en belastinganslag gekrege En was 't ie biegeval te oag? Ei-je dochter soms verkiêring En stae je de vent nie an? Wil je jongen in de nering Of ei-je vrouwe den broek steeds an? Wier iet gistrenaevend wat te laete Ei-je noe daerom piene-je-kop? Kó-je 't kaope van dat paerd nie laete En ei-je an die koap een strop? Ei-je aerdvlooi in je vlasje En in je koölzaed slak? Is et ermoei mit je grasje En gin groei in je tebak? Ei-je soms stekels in jen erten En in je peeën mellekwiet? In je weien paerestaerten En groei je blauwmaenzaed iêlemaele niet? Vraeg je vollek om meêr per ure Ei-je 't meugelek noe krap? Ei-je dol soms mit je bure Of was je borrel soms te slap? Ei-j'in de schure te vee rotten, Ei-je klander in je graen? Of is je mangeloap an 't rotten? Is je zeun zen kans op 't ostie van de baen? Zo vraeg ik um 't emd van zen gat En gloamen gerust: ie zei nog niet dèt. En ak nog varder zeure, man, Zei-t-en: 't gae je gin sallemander an. SCHERPSLIJPER. (Vrij naar H. O. Clevering.) Uit vele plaatsen zijn reeds meldingen binnen ge komen over de aanwezigheid van Coloradokevers op aardappelvelden en op akkers, waarop het vorige jaar aardappels zijn geteeld. Gedurende de eerstvolgende weken zal vooral bij gunstig weer het aantal kevers snel toenemen en spoedig daarna kunnen de eerste eieren en larven worden verwacht. In warme zomers hebben deze larven slechts 2 3 weken nodig om zich volledig te ontwikkelen, waarna zij in de grond verpoppen en weer spoedig als zomerkevers te voorschijn komen. Gedurende het larvestadium, dat dus soms kort kan duren, geeft een goed uitgevoerde bestrijding het meeste resultaat. In elk geval moet men met de be strijding beginnen zodra de eerste larven ongeveer zo groot zijn als een tarwekorrel. Oudere larven zijn minder gevoelig; tevens bestaat bij te lang wachten het gevaar, dat men te laat komt, n.l. als veel larven reeds in de grond zijn gekropen en dus niet meer zijn te bereiken. Bovendien i9 dan de schade aan het loof, waardoor de knolopbrengst sterk kan dalen, al aangericht en zijn er daarna een massa zomerkevers te verwachten. Deze nalatigheid kan veel moeilijkheden met zich medebrengen, daar de wet iedere landgebruiker de verplichting oplegt kevers en larven zo goed moge lijk te verdelgen. Dit alles kan worden voorkomen als men minstens éénmaal per week nauwkeurig zijn percelen contro leert op de aanwezigheid van kevers, eieren en lar ven en onmiddellijk tot bestrijding overgaat als dit nodig is. Door pers en radio worden regelmatig aan wijzingen en waarschuwingen gegeven, zodat ieder op de hoogte kan zijn. Voor de bestrijding kan men het beste gebruik maken van DDT- of toxapheen bevattende middelen en van enige lindaanproducten. t. r Ondermelk is een voortreffelijk voer voor varkens en kalveren. Zodra de prijs het maar enigszins toe laat, dienen de varkens enig ondermelk te ontvangen. Bij kalveren kan men door het gebruik van grote hoeveelheden ondermelk veel volle melk besparen. Bij het gebruik van ondermelk dient speciaal in het warme jaargetijde aan één voorwaarde te zijn voldaan: zij mag slechts in dik aangezuurde (niet uit zich zelf zuurgeworden) staat worden verstrekt. De melk moet eerst homogeen dik zijn, voor zij mag wor den verstrekt. Blijft het zuren achterwege dan hebt U een zeer vlotte kans dat de kalveren en/of varkens van streek geraken. De ondermelk wordt veelal in een bepaald vat be waard; denkt U er aan dat vat regelmatig goed te reinigen. Reinheid betrachten is ziekten voorkomen. Vetvlettenziekte in stambonen breidt zich hot sterkst uit bij vochtig en winderig weer. Deze ziekte kan bestreden worden door geregelde bespuiting met koperhoudende middelen. Vliegen in stallen kunnen bestreden worden met DDT of andere insecticiden. Kan het weer overdag soms zeer gunstig zijn, de nachten zijn veelal te vochtig om de hooioogst zonder stagnatie in gevaren toe te staan. Met behulp van ruiters kan men deze moeilijkheden ontkomen; men moet er echter speciaal op letten niet te veel hooi op een ruiter te laden. Beter een paar ruiters meer, dan hooi dat schimmel vertoont. En zodra het half gedroogde hooi op ruiters staat, grijpt de boer reeds weer naar de stikstof zak, want hij weet: veel stik stof betekent veel voer! Grondgebruikers in de droggekomen polders zal straks weer een hoeveelheid gips worden ver strekt. Deze gips is bestpmd om uit te strooien na het ploegen in de a.s. herfst. Men kan de gips het beste binnen bewaren. Is dit niet mogelijk dan is het zaak dat de hoop goed afge dekt wordt b.v. met stro of papieren kunstmestzak- ken. Hoe droger en fijner het product is, hoe beter de structuurverbeterende werking. Kwade harten in erwten traden in de voorgaande jaren in ernstige mate op. Men kan dit gevolg van mangaangebrek voorkomen door tegen het einde van de bloei 7.5 kg mangaansulfaat te spuiten. Ook kan men mangaansulfaat strooien. Het recept is dan: 25 kg vlak vóór de bloei en 75 kg direct na de bloei. Vooral in droge perioden geeft spuiten echter meer zekerheid. Mergkool op plantbedden dient voor de le helft van Juni uitgezaaid te worden. Werkelijk goed hooi kan men alleen verkrijgen in dien voor de bloei gemaaid wordt. Na de regen zullen ook do onkruiden in de weiden zich flink ontwikkelen. Deze kan men bestrijden met MCPA en met DCPA. „WONINGTENTOONSTELLING" IN DE „PRINS VAN ORANJE" TE GOES. Het zal prettig zijn wanneer de bezoekers uit de verschillende dorpen zoveel mogelijk op de hier onder volgende tijden komen. Woensdag 3 Juni. 10.uur: Vakschool voor Meisjes te Goes. 14.Rilland. 15.30 Rilland. 19.30 Kapelle. Donderdag 4 Juni. 10.uur: Huishoud- en Industrieschool van -Middelburg. 14.Wolphaartsdijk. 15.30 Wemeldinge. 19.30 Kloetinge. Vrijdag 5 Juni. 10.uur: Chr. Landbouwhuishoudschool Middelburg. 14.Kapelle. 15.30 Yerseke. 19.30 's-Gravenpolder. Zaterdag 6 Juni. 10.uur. 14.Wilhelminadorp en Kattendijke. 15.30 Oudelande. 19.30 Belangstellenden. BEHANDELING VAN MUREN. In aansluiting op het artikel over de behandeling van vochtige muren in het Landbouwblad van 2 Mei j.l. werden ons door het Bouwcentrum, Dier gaardesingel 75, Rotterdom, de volgende gegevens verstrekt: „Het poeder onder de naam „Vochtscherm" wordt geleverd door de Firma Rath en Doode- heefver. fabrikant van behangselpapier te Rotter dam. Het poeder wordt aangemaakt met water totdat een vrij stijve massa wordt verkregen (on geveer zoals het deeg voor pannekoeken) en daar na op de zorgvuldig schoongemaakte muur aange bracht, waarna ca. 2 dagen later de muur kan wor den behangen." Het Bouwcentrum deelde ons verder mede, dat zich een Adviesgroep Rampschade Gebouwen ge vormd heeft, die op verzoek van belanghébbenden adviezen verstrekt op het gebied van de zeewater schade aan gebouwen. Verzoeken om advies kun nen worden gesteld aan genoemde Adviesgroep, p.a. Bouwcentrum Rotterdam. Reeds werd een boekje „Wenken tot herstel van zee water scha de" uitgegeven. Dit boekje is verkrijgbaar bij het Bouwcentrum. De aardappelziekte, de grootste vijand van de aardappelteelt, bestrijdt U afdoende met it Neerlands best vernevelbara koper it zijn verkrijgbaar bij: Fa. JOH. v. d. ENDE ZONEN, Borsselc, Tel. 261. Fa. I. HUBREGTSE Co., 's-Gravenpolder, Tel. 398 Fa. GEBR. DEN HERDER, Serooskerkc (W.), Tel. 358. D. J. DE REGT, Veerweg B 139a, Kamperland, Tel. 389. Het is ons gebleken, dat er in de practijk bij de bespuiting van fruitbomen met 80 ferbam- of zirampreparaten (ijzer, en zinkdimethyl dithiocar- bamaat) verschillende concentraties worden aan geraden, hetgeen tot verwarring aanleiding heeft gegeven. Wij wijzen er op, dat de verschillende handels preparaten onderling niet dusdanige verschillen vertonen, dat deze uiteenlopende concentraties gerechtvaardigd zijn. De bovengenoemde preparaten zullen in vele gevallen curatief toegepast worden, dus als er reeds een bepaalde (misschien geringe) schurft'- aantasting is, of wanneer er een infectieperiode geweest is, waarin het gewas onvoldoende be schermd was. Voor deze toepassing gelden de volgende con centraties: vóór de bloei le bespuiting na de bloei verdere bespuitin gen n& de bloei ferbamziram ijzercarbamaat zinkcarbamaat 0.2 0.15 0.25 0.2 0.125 na 15 Juni niet meer spuiten we gens zwart residu 0.125 indien na Juli gespot, tegen hewaarschurft (preventief) 0.1 Teneinde teleurstelling te voorkomen, wordt aangeraden zich aan deze concentraties te houden. Plantenziektenkundigen Dienst, Wageningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8