De aanvoer, opslag en aanwending van Gips VLASTHRIPS Moeders op de boerderij! NATIONALE „SUPONA 666" GEBRsDE J0NGH - GOES LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Noord-Bevelandin 1952 ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD NATIONALE UVCNlVfRXUIItlMG-tAHK MT Uw kinderen hebben een ideale jeugd, ze groeien op in het bedrijf, dat veelal ook het bedrijf van hun toekomst is. Kunt U hun het uitzicht op die toekomst blijven geven, als ge alleen komt te staan Ja, mits Uw man nu een levensverzekering sluit bij de SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON S2700 Vraagt vrijblijvend advies schil. Deze wordt papierachtig en vertoont een aantal grotere of kleinere scheurtjes. Op de zieke plekken, die sterk in grootte variëren en vaak bij het naveleinde beginnen, is het vlees bruin en kruimelig geworden. Deze verkleuring breidt zich langzamerhand naar binnen toe uit. Een aaltjesaantasting kan gemakkelijk verward worden met de door Phytophthora of droogrot ver oorzaakte verschijnselen. Bij Phytophthora is het vlees echter vaster en minder droog, terwijl de kleur meer donkerbruin is. Zoals reeds gezegd, kunnen ook de bovengrondse delen van de plant aangetast worden. Dit is ech ter geen algemend regel. De verschijnselen van aaltjesziekte in blad en stengel behoeven geens zins samen te gaan met aantasting van de knol. Aaltjeszieke poters brengen in de regel steeds weer aangetaste knollen voort. Bij het rooien is de aantasting vaak al te zien, maar de plekjes zijn dan nog zo klein, dat het nog niet mogelijk is een goed beeld van de aantasting te verkrijgen. Gedu rende de bewaring breidt de ziekte zich sterk uit. Bestrijding. Tijdens het rooien geen zieke aardappelen op het veld achterlaten, evenwel is de grond toch reeds besmet. Men bereikt hiermee alleen dat men een ergere besmetting voorkomt. De aaltjes kunnen jaren lang in de grond blijven leven. Gebruik ge zond pootgoed. Door aaltjeszieke poters te gebrui ken besmet men de grond en ook de knollen. Ook mag men, in verband met het besmettingsgevaar tengevolge van aanklevende grond, geen poters nemen van besmette percelen. Het is gewenst om op besmette percelen een ruime vruchtwisseling toe te passen. Het is eveneens nuttig om te zorgen voor een goede cultuurtoestand van de grond, waarbij het vooral voor de lichte gronden wense lijk schijnt te zijn om tijdens het groeiseizoen de grond zo weinig mogelijk te bewerken. Dus niet meer dan nodig is om vervuiling van het perceel tegen te gaan. Aan bovengenoemde ziekten is speciaal aandacht besteed, omdat bij het verzenden naar het buiten land hierdoor veel moeilijkheden kunnen ontstaan. Het is voorgekomen dat zendingen, die bij het in laden practisch vrij waren van Alternaria, bij aan komst in het land van bestemming, in ernstige mate waren aangetast, vooral bij verzending naar warmere landen. De boer dient er evenwel voor te zorgen dat zijn gewas zo gezond mogelijk is en blijft en dat al het mogelijke in acht wordt genomen om infectiekan sen te voorkomen. Op deze manier kan bereikt worden, dat het product niet alleen gezond wordt ingescheept, maar ook gezond wordt uitgeladen. Plantenziektenkundige Dienst Goes, District Zeeuwse eilanden, J. SCHEELE en J. E. GOOSSEN. FIRMA FRANKEN 4 VAN WEEL - GOES VRAAGT UW I 1^^ I NAMDCLA Att GRAANMAAIERS Een 48 pagina's tellend jaarverslag vertelt ons het één en ander over de activiteiten van deze ver eniging in 1952. Het ledenaantal verminderde van 128 tot 114, wat tengevolge had dat de oppervlakte boyvrland, in exploitatie bij de leden, daalde van 3867 tot 3384 ha. Evengoed is dit nog een flinke basis voor deze ver eniging, die mede tengevolge van de moeilijkheden rondom de aanstelling van een landbouwkundige, in het verslagjaar voor grote moeilijkheden heeft gestaan. Als lichtpuntje is wellicht nog aan te merken dat de financiële ondergrond wat beter ge worden is, wat de nieuwbenoemde landbouwkun dige de heer A. Glas, zeker de gelegenheid zal geven om nieuwe initiatieven tot uitvoering te brengen. Waarmee we geenszins willen zeggen dat de acti- viteit van de vereniging beneden peil geweest is. Wel is dit o.i. teveel beperkt gebleven tot de rou tine-werkzaamheden wat door tijdsgebrek ook niet verwonderlijk is. De proefvelden in samenwerking met de R.L.V.D. aangelegd geven, doordat de uitkomsten veelal slechts over één jaar lopen over het algemeen geen aanleiding tot directe adviezen. Hoewei we dit zeer begrijpelijk achten, menen we dat de waarde van verschillende proeven groter zou zijn indien de economische zijde wat meer aandacht zou hebben ontvangen. Dit geldt zowel voor het diepploegen, de droog- proef en diverse bespuitingsproeven. De conclu sies n.a.v. het proefveld met de rijenbemesting in Na de ervaringen, die met gips zijn opgedaan by de inundaties van 19441945 en in voorjaar 1953, is het nauwelijks nodig op de grote waarde van dit product voor het hérstel van de grond te wijzen. Slechts is liet nuttig er nog eens de aandacht op tc vestigen, dat gips op zichzelf de schadelijke wer king van zout in de grond niet opheft. Het zout moet door regen uitspoelen; gips dient voor het behoud of de verbetering van de structuur van de grond. Het ligt in de bedoeling, behalve de hoeveelheid gips die reeds in dit voorjaar werd afgeleverd, vóór half September 1953 nog ongeveer 225.000 ton te importeren. Dit betekent dat voor alle geïnundeerde gronden die daarvoor in aanmerking komen een hoeveelheid beschikbaar komt voor aanwending in de a.s. nazomer of herfst. Het gips wordt uitsluitend gegeven voor bouwland, tuin grond en boomgaarden, dus niet voor grasland. De regeling is ditmaal zo, dat aan de grond gebruikers bonnen voor gips worden toegestuurd, die bij coöperatie of handelaar ingeleverd moeten worden. Pas daarna kan door de handel gips af geroepen worden. Het is dus voor een vlotté afwerking noodzakelijk, dat ieder zijn bonnen direct na ontvangst aan zijn leverancier ter hand stelt. Met het oog op de binnenkort beginnende aan voer, lijkt het ons gewenst hieronder voor enkele punten de aandacht te vragen. Deze punten lijken ons van belang voor iedere grondgebruiker in de inundatiegebieden. 1. Wij geven ieder, die binnenkort gips ont vangt, de raad dit niet meer direct uit te strooien, maar het te bewaren tot de herfst. Weliswaar suikerbieten hadden o.i. wel wat duidelijker gesteld kunnen worden. Interessant is vooral het verslag van de ver schillende enquêtes gehouden door de vereniging. Het gemiddeld aantal bietenplanten per ha blijft .nogal eens onder de maat en zal daardoor een overigens gemakkelijk weg te werken bron van vergelingsziekte vormen. Dank zij de stimulerende invloed van de vereni ging is voor grondonderzoek en het onderzoek op het voorkomen van bietencystenaaltjes een vaste basis geschapen. Het afdoen van- de bedrijfs- adviezen met een tiental regels komt ons wat karig voor. Hier klopt het hart van de vereniging en hoewel we begrijpen dat het indringen in de parti culiere sfeer niet wenselijk is, menen we toch dat hier in het algemeen wat meer van verteld zou kunnen worden. Het jaarverslag bevat verder nog een verslag van de ploegdemonstratie te Kamperland en een overzicht van de landbouwgewassen met de daarbij opgetreden bijzonderheden. Het Bestuur bestaande uit de heren C. J. v. d. Velde, voorzitter, C. v. d. Maas, vice-voorzitter, S. J. v. Langeraad, secretaris, J. de Looff, penning meester en J. J. v. Maldegem, lid, alsmede de assistent J. Lekkerkerk, die als samensteller van het verslag optrad, zien de kosten en moeite ruim schoots beloond in dit aardige boekje, dat, naar wij hopen, er toe mede zal werken, dat deze vereniging zich in de toekomst een onaantastbare positie op Noord-Beveland zal weten op te bouwen. B. komen ook nu structuurgebreken voor, maar deze zullen in de a.s. winter veel ernstiger zijn, indien vlak voor de winter geen gips gegeven is. 2. Men beware het gips bij voorkeur in de schuur. Wanneer dit niet mogelijk is, kan het buiten op een 'hoop gezet worden. Zet de hoop steil op en dek het gips af met geschikt materiaal, zoals stro, kunstmestzakken e.d. 3. De normen voor de gipsbemesting per hec tare zijn zo samengesteld, dat meer gips wordt gegeven, naarmate de grond zouter en zwaarder is. Voor 1953 geldt het volgende: Polders, waarin de zoutcijfers beneden ongeveer 3 liggen, krijgen in het geheel geen gips. In de zoutere polders krijgen de lichte gronden (11—20 afslibbare delen) 1 2 ton gips. Zware gronden (bijvoor beeld de gronden met 4050 afslibbare delen) in deze polders krijgen 3 7 ton. De zoutste gron den van deze zwaarte krijgen dus 7 ton, de minst zoute 3 ton per hectare. Bij de verdeling over het bedrijf kan men er verder rekening mee houden, dat de zoutcijfers lager zijn, ingeval de grond vóór de inundatie nog ongeploegd was of een gewas (wintertarwe, lucerne, klaver, koolzaad etc.) droeg. In deze gevallen kan dus ook wat minder gips ge geven worden. Van de bovengenoemde hoeveel heden wordt echter afgetrokken wat tot nu toe als voorjaarsgift al is verstrekt. 4. Het verdient aanbeveling, enig gips te be waren tot voorjaar 1954, vooral om bij het zaaien van structuurgevoelige gewassen als bieten, vlas e.d. op de wat zwaardere gronden enig gips te geven en plekken met (minder goede structuur wat te kunnen bij-werken. Voor dergelijke omstandig heden is 1 ton per hectare zeker voldoende. 5. De aanwending in het najaar moet geschie den na de laatste grondbewerking. Ploeg nooit vers gegeven gips onder. U zult van de goede werking dan weinig bemerken! Bewerk de grond dit jaar vooral niet te laat. De aanwending van gips op lichte gronden is na de grondbewerking wellicht mogelijk met de kunst meststrooier, omdat het maar om kleine hoeveel heden gaat. In andere gevallen voldoet het strooien met de schop vanaf de wagen (die dan op het onbewerkte deel van het land rijdt) het best. Het schema van gipsaanvoer voor 1953 is er op gebaseerd, dat voor de gronden met zoutcijfers lager dan ongeveer 6, alle benodigde gips reeds in dit jaar ter beschikking wordt gesteld. Gronden met hogere zoutcijfdrs zullen ook in 1954 een toe wijzing krijgen, waarvan de grootte weer afhangt van het zoutgehalte en de zwaarte yan de grond. Rijksdienst voor Rijkslandbouw Landbouwherstel. Voorlichtingsdienst. bestrijdt U effectief met een hoogwaardig vloeibaar 666 middel, 50 */o IICH POSTBUS 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7