UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD -j\ Van boerderij en WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 16 Mei 1953. Alhoewel het niet bijzonder prettig was, dat het regenweer juist op Hemelvaartsdag begon, was het toen i^eer wélkom. Alles vroeg er om, en sommige percelen gaven reeds een sterke teruggang te zien tengevolge van de droogte, waaronder het vlas en ook wel de gerst. Vooral het vlas heeft een kwade tijd meegemaakt en het is wellicht te danken aan het min der aangename koude weer, dat het gezond bleef. Want zou het zowel steeds gloeiend zonnig weer geweest zijn, dan zou er veel verbrand zijn. Diegenen, die door de minder gulle stand verleid zijn om nog een over bemesting aan te wenden, zouden bij een eventueel aanhoudende natte periode toch nog wel eens mis kun nen zijn. Maar zo is het elk jaar een zeker waagstuk, wat de hoeveelheid stikstof betreft. Zo zien we ook elk jaar weer, dat we terdege rekening moeten houden met de keuze der gewassen in ver band met de voorvrucht. Vooral wan neer dit vlasland is, moeten we voor zichtig zijn. Het vee in de weide groeit goed en enkele slachtbeesten worden al gemarkt. De vetmarkt toont de neiging om iets omhoog te lopen. Dit zou wel het gevolg kunnen zijn van de grote aantallen mestvee welke na 1 Februari afgeslacht zijn; vooral omdat deze uit gebieden kwa men welke een zeer belangrijke mest- veefokkerij hadden. Het is voor deze mensen te hopen, dat ze naast de aanzienlijke schadeposten, welke ze reeds moeten boeken, ook niet de er varing moeten opdoen, dat ze hun vee 2 jaar voor niets hebben moeten fokken. De geruchten hieromtrent zijn niet zo veelbelovend. We zijn trouwens toch niet enthousiast over de algehele schaderegeling zoals deze voorlopig bekend is. En met gemeng de gevoelens zien we dan ook de be handeling door de Kamers tegemoet. Hopelijk is men er ook daar van be wust waar het om gaat. WALCHEREN. 16 Mei 1953. Bij het schrijven van dit stukje is er enige regen gevallen; maar deze regen is tot op heden nog zeer onvol doende. Gelukkig is 't koude, schrale weer nu voorbij en beginnen de ge wassen wat beter te groeien. We zul len hopen, dat alles eens flink door nat regent, want anders zullen tal rijke percelen een lage opbrengst geven. Vooral de gerst begint een gele kleur te vertonen, en ook de stand van het vlas laat nogal te wen sen over. Het grasland groeit maar matig in vergelijking met vorige jaren. Wanneer men op niet-overstroomdc gronden regen nodig heeft, dan is dit op wel overstroomde gronden nog veel meer het geval. Bij korte over stromingen zoals te Veere, de Zuid- Watering en bij Vrouwenpolder, is -de stand wel minder, maar mag men toch een redelijke oogst verwachten. Bij Kleverskerke en omgeving is het weer veel ernstiger en vele gewassen zijn het afsterven nabij. Er zit 'heel weinig groei in. Plaatselijk zijn de verschillen nogal groot. Voldoende regen zal hier nog won deren kunnen doen, maar het wach ten gaat te lang duren. In de polders die het laatst zijn drooggevallen zoals bijv. de Nieuwer- kerkpolder zijn de gewassen nog zeer klein. De kans op een redelijk gewas is hier klein en alleen zeer veel regen kan hier nog iets goed maken. Het weer zit de overstroomde gebieden bar tegen. Indien er een droge zomer komt behoeft men zich geen illusies te maken. Het is echter nog niet te laat. In de Zuid-Sloepolder of Quarles- polder staan de erwten, en in min dere mate ook de tarwe en de gerst, er niet al te best voor. Vooral de ge dempte kreken zijn zeer duidelijk terug te vinden in de nieuwe kavels. De ondergrond in deze jonge pol der deugt nog niet voor de planten wortels. Dit is niet zo erg omdat dt^ bovenste laag voldoende voedings stoffen bevat. Wanneer het echter in lange tijd niet regent gaan de wor tels in diepere lagen zoeken waar men nog een blauwe kleur aantreft. Deze diepere lagen met/de blauwe kleur zijn de oorzaak van een verkleuring van het gewas. ZUID BEVELAND. 18 Mei 1953. Ondanks het uitzonderlijk droge voorjaar is tot nog toe de stand van de verschillende landbouwgewassen niet slecht te noemen. Zo staan b.v. de erwten, waarvan dit jaar een flin ke oppervlakte gezaaid is, er goed voor. Op sommige percelen vooral in de omgeving van boomgaarden is nu echter het nare van de zaak, dat daar tijdens de wintermaanden wanneer er weinig voedsel te vinden is? Een spe ciaal premiestelsel kan wellicht stimu lerend werken. Zoals 't nu gaat wordt het voor vele froeren onmogelijk om erwten te verbouwen, die toch zo uit stekend in ons bouwplan passen en 'n goed rendement opleveren. Nog steeds kan men klachten horen over kippen die van de leg af raken en dikwijls ook doodgaan. Wanneer er wat veel dood gaan wordt wel aan vogelpest gedacht, maar de oorzaak ligt in bepaalde middelen die voor bespuiting in boomgaarden gebruikt worden. Hoewel het reeds bij velen bekend is leek het ons toch nodig om U nogmaals er op te wijzen, dat het gewenst is om na een bespuiting met ijzer- of zinkcarbamaat en T.N.T.D. bevattende middelen het pluimvee 10 a 14 dagen daarna op te houden om schadelijke gevolgen te voorkomen. Langzaam maar zeker herstelt ons eiland zich van de enorme schade die 't door de beruchte stormvloed heeft De boer: Als die bui los komt zouden de vette jaren wel eens voorbij kun nen zijn. de erwten letterlijk geen kans krijgen om zich te ontwikkelen. Enorme aan tallen houtduiven hebben reeds dade lijk na het zaaien bezit genomen van het gezaaide om voedsel te bemachti gen en ze zijn er met geen boze of goede woorden voor langer dan een uur af te krijgen. Duivenschietende jagers treft men zelden aan (waar schijnlijk weegt de prijs van een dode duif niet op tegen de munitiekosten!) Daardoor kan het gebeuren, dat de vertoornde eigenaar van een dergelijk perceel zijn eigen weg zoekt en met vergif gaat werken. Dit is echter ten strengste verboden en kan tot allerlei moeilijkheden aanleiding geven, daar meestal de eerste slacht offers postduiven zijn om dat die ge woon zijn gevoerd te worden. Is het nu niet mogelijk dat aan deze toenemende plaag een einde gemaakt wordt door een intensieve bestrijding opgelopen. Alvorens de littekens verdwenen zijn, zal er echter nog heel wat water door de Schelde moeten stromen. Toch stemde het ons tot verheuging dat nu deze week het dorp Waarde weer droog kwam. Het is te laat in het seizoen om nog aan het inzaaien van de grond te denken en dus is het goed om alle beschikbare tijd te be nutten om de cultuurtoestand weer op orde te brengen om klaar te zijn wan neer eventueel dit najaar weer win tertarwe gezaaid kan worden. Het wachten is nu nog op de polder Krui- ningen, waar momenteel hard wordt gewerkt. Maar waarvoor elke dag onder water te lang is, omdat de ver nielingen steeds doorgaan. Deze zwaar getroffen polder zal moeilijk weer in zijn oude toestand terug te brengen zijn, daar verschillende stuk ken land radicaal verdwenen zijn. Wie er niet in gelooft brenge eens een bezoek aan de voormalige Veer haven, die bij eb bereikbaar is. Hij herinnere zich de toestand vroeger en nu en hij zal zich klein voelen en doordrongen worden van de grote nood in dorp en polder. Het is nood zakelijk dat velen dit zien en weten. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 18 Mei 1953. De stand der gewassen ontwikkelt zich gunstig, behalve in de over stroomde polders, waar reeds vele percelen gerst geel worden en zo goed als geheel wegvallen. Het kou de, droge, schrale weer heeft echter nogal remmend gewerkt op de ont wikkeling; vooral de fijne zaden ver tonen daarvan de sporen. Vele blok ken vlas staan hard, in tegenstelling met de erwten die er in doorsnee zeer goed voor staan. De suikerbieten' staan vrijwel alle op één en groeien, evenals de aardappelen, behoorlijk goed. Vorige week hebben we een paar slechte nachten gehad, maar toch ziet men er niet veel schade van. Dit neemt echter niet weg, dat nacht vorsten in deze tijd altijd nadelige ge volgen hebben. Het schijnt het beste te zijn om in de namiddag vooraf gaande aan de nacht waarvoor door het K.N.M.I. nachtvorst wordt voor speld, niet te schoffelen in gevoelige gewassen. Ja, over het K.N.M.I. gesproken, we hebben nog altijd de mening, dat er te weinig wordt geluisterd naar de berichten van dit instituut. Dik wijls geeft men nuttige aanwijzingen, waarmee we ons voordeel kunnen doen. Vooral in deze tijd, nu allerlei schadelijke insecten en onkruiden chemisch bestreden kunnen worden. Er zijn thans zoveel middelen in de handel, dat men er in gaat dolen. En in niet mindere male wat de tijd van aanwending betreft. Juist daarom alleen is het aanbevelenswaardig de uitzendingen van het K.N.M.I. te be luisteren. Het spuitseizoen is in volle gang. Vele percelen vlas en erwten zijn reeds gesproeid tegen thrips en blad randkever en we zagen ook reeds bieten sproeien. Granen werden dit jaar weinig of niet gespoten tegen zaadonkruiden. Wel werden enkele weiden gespoten met groeistoffen tegen distels, boterbloemen e.a. In de weiden lopen bij de boerde rijen de merries met hun dartele veu lens. De trekpaardfokkerij verheugt zich de laatste jaren in 'n ietwat stij gende belangstelling. Er werden meer merries gedekt, tenminste in de niet- geïnundeerde gedeelten. We menen te mogen constateren, dat dit ook zeker verantwoord is, gezien de prij zen van de veulens. De slachtwaarde is behoorlijk zodat voor hengstveu lens en niet ingeschreven merrie veu lens toch steeds een lonende ont vangst kan worden geboekt. Voor goede merrieveulens die ingeschreven zijn in het stamboek worden reeds goede prijzen besteed. Thans zijn in Tholen drie hengsten disponibel en op St. Philipsland één. De bloedlijn Nico van MeloClairon de la Lys, die vele jaren ook in ons district over heerste, t.a.v. de vaderpaarden, is thans aanmerkelijk verminderd en al leen Nico van Stegeshof voert als di recte afstammeling van den „ouwen" Nico dit bloed. De beide andere hengsten die op Tholen dekken zijn nazaten van Karei van Certain en op St. Philipsland zorgt Azur II de Knok- ke voor geheel vers Belgisch bloed. Het is zeer zeker aan te bevelen, dat er eens nieuwe bloedlijnen komen, want anders wordt de familieteelt wel wat groot en op zekere dag zul len we daar dan de wrange vruchten van plukken. SCIIOUWEN-DUIVELAND. 18 Mei 1953. Wanneer wij de drooggekomen polders eens beschouwen kunnen, we

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3