De dorsbeschadiging bij iijnzaad ZITDAGEN „KONEPROX" Excursiegids 1953 HOOFDBESTUUR K. N. L. C. OP BEZOEK GEBRs DE JONGH - GOES POSTBUS 35 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD koopt, waardoor een moeilijke situatie is ontstaan. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat de areaalhef fing voor consumptie-aardappelen voor oogst 1953 is vastgesteld op ƒ50,per ha. Bedragen kleiner dan 8,worden niet geïnd. Tenslotte deelt de heer Geuze mede, dat de uit voer van zaailijnzaad van oogst 1952 10.000 ton heeft bedragen, waarvan 4600 ton naar Frankrijk. Af scheidsmiddag Ir Van Soest. Besloten wordt een bijdrage te verlenen voor de afscheidsmiddag van de Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, de heer Ir. W. van Soest, die onze provincie per 1 Juni a.s. gaat verlaten. Bijdrage O.B.F. Het Onderling Boeren Verzekeringsfonds heeft in een sympathiek gesteld schrijven een bijdrage gestort op de rekening der Z. L. M. teneinde de moeilijkheden veroorzaakt door de ramp te ver lichten. Dit gebaar wordt door de vergadering ten zeerste gewaardeerd. Vraagpunten. Het rapport over het vraagpunt ,,Is een diepe grondbewerking noodzakelijk" wordt besproken en vastgesteld. Het zal in het Landbouwblad gepubli ceerd worden. De Commissie ter beoordeling stelt voor om aan de afdeling Dreischor een eerste prijs toe te kennen voor de beste beantwoording, aan de Afd. Retranchement een tweede prijs en aan de Afd. Kortgene een derde prijs. Voor het vraagpunt over het Zeeuwsch Landbouwblad wordt voorge steld om aan de Afd. Nw. en St. Joosland de eerste prijs toe te kennen en aan de Afd. Waarde en Axel resp. de tweede en derde prijs. Aldus wordt be sloten. Gezondheidsdienst. De heer De Buck doet enige mededelingen inzake kwesties die op de vergadering van de Gezond heidsdienst aan de orde zijn geweest. Het is geble ken, dat 16 pet. van de Walcherse veestapel met abortus is besmet. Meer dan 90 pet. van de Zeeuw se rundveestapel is ingeënt tegen mond- en klauw zeer. Er wordt nog eens op gewezen, dat indien men dieren vervoeren wil deze hoogstens 6 maan den tevoren moeten zijn ingeënt. Paarden. Uit mededelingen blijkt, dat de vooruitzichten voor de aankoop van paarden voor de toekomst in verband met de beschikbare hoeveelheden niet gunstig beoordeeld kan worden. Dinsdag j.l. kwamen een dertigtal Hoofdbe stuursleden van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité de overkoepelende or ganisatie van alle landbouwmaatschappijen zich op verzoek van de Z. L. M. op de 1 hoogte stellen van de toestand in de ramp gebieden. Dagelijks lezen we in de provinciale bladen over excursies in ons gewest, waardoor per sonen en instanties op de hoogte worden ge bracht van de toestand. Telkens weer hoort en leest men dat de deelnemers na afloop sterk onder de indruk waren van al datgene wat ze nu eens met eigen ogen hadden gezien. Wat dit betreft vormde deze excursie geen uitzondering. Het verschil met andere excursies zat er meer in dat er weinig gesproken werd en er ook maar weinig toelichting werd gegeven. Wat ook niet nodig is bij deze leidinggevende per sonen uit de landbouwwereld die gewend zijn om te zien met de ogen van de boer en die daarom achter de uiterlijke verschijnselen ook wel de zee van ellende opmerken. De vertegenwoordigers uit Brabant en Hol land hebben vergelijkingen kunnen trekken. En allen hebben ze in het 'ochtendblad van die dag het ontwerp van de Wet op de Waters- noodschade gelezen, soms in een café gelegen midden in het zoute water. En hun conclusies waren als de onze: Er moet meer en beter worden geholpen, speciaal 1 in de gebieden die nu nog onder water staan. Het is een goede excursie geweest, die de banden met de zusterorganisaties versterkt heeft en de landelijke verbondenheid heeft doen voelen. B. In het afgelopen jaar heeft de kwestie van de dorsbeschadiging bij lijnzaad sterk de aandacht getrokken, zowel van de vlassers als van de zijde van de handel. Aangezien de meningen omtrent de waarde, die men aan deze dorsbeschadiging wil toekennen, vrij sterk uiteenliepen, lijkt het juist, deze aangelegenheid nog» eens te bezien, nu men de beschikking heeft over practijkproeven met dorsbeschadigd zaad. Vooraf zij echter opgemerkt, dat het probleem van de dorsbeschadiging bij lijnzaad niet van het laatste jaar dateert. Reeds in 1940 waren klachten binnengekomen van de Keuringsdienst- Friesland, waar partijen, die een goede kiemkracht hadden, toch een slechte opkomst te velde vertoonden. Door het Rijksproefstation voor Zaadcontröle te Wageningen werd toen aangetoond, dat de oorzaak lag in de aanwezigheid van gekneusde en open- gebarste zaden. Niet alleen in Nederland werd deze beschadiging van lijnzaad opgemerkt en on derzocht, doch ook in het buitenland, met name in Canada. In 1949 kwamen vooral in het Noorden weer klachten over de opkomst van vlas, die toege schreven moest worden aan dorsbeschadiging en vanaf dat ogenblik ging het Rijksproefstation voor Zaadcontróle zich intensief bezighouden met het onderzoek en de gevolgen van dorsbeschadiging. Het is duidelijk, dat bij deze zaak ook de Ne derlandse Algemene Keuringsdienst en de gewes telijke Keuringsdiensten betrokken waren, aan gezien het hier de kwaliteit betrof van het Ne derlandse zaailijnzaad, terwijl tevens het Neder lands Vlas Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie technische medewerking verleende bij het oplossen van dit probleem. Toen dit najaar bleek, dat de dorsbeschadiging een aanzienlijke omvang begon aan te nemen, is door het Nederlands Vlasinstituut, het Rijksproef station voor Zaadcontröle, de N.A.K. en de Keu ringsdienst Zeeland hierop in dit gebied met na druk gewezen. Bij onderzoek van diverse machines bleek weldra, dat men verschillende gebreken kon opsporen, die als oorzaak konden gelden voor de dorsbeschadiging. Een te hoog toerental, scherp- kantige breeklijsten en onjuiste afstelling van de cylinder waren de meest voorkomende gebreken, waarbij bovendien vaak de instelling van de be werkers meer op massa-productie dan op kwali teitsproductie gericht was. Herhaaldelijk stelden vlassers de vraag: waar om men steeds zo weinig opgemerkt had van deze dorsbeschadiging, wanneer men voor eigen uit zaai zaaide. Het staat wel vast, dat de vlasser gemiddeld dikker zaait dan de boer in de eerste plaats en in de tweede plaats heft de ontsmetting met T.M.T.D., wat algemeen gebruikelijk is, de dorsbeschadiging met een goed deel op, althans wat de lichte beschadiging betreft. Dit neemt echter niets weg van het feit, dat het grootste gedeelte van het Nederlandse zaai lijnzaad zijn weg vindt over de grenzen, terwijl bovendien bekend is, dat men in het buitenland weinig ontsmet uitzaait. Wanneer men dus de waarde van dorsbeschadigingsonderzoek wil be palen, dient men uit te gaan van niet ontsmet zaad. Te dien einde zijn op het landbouwproef- bedrijf Zeeland te Wilhelminadorp proeven ge nomen, om het effect van de dorsbeschadiging na te gaan. Daartoe zijn veldjes bezaaid met partijen waarvan alle gegevens bekend waren. De zaai- hoeveelheid bedroeg plm. 170 kg. per ha. op 8 cm. rijenafstand en elk object lag in drie herhalingen. Er zijn tweemaal tellingen verricht, de eerste een week na opkomst, de tweede een maand na de opkomst. De oppervlakte, die geteld werd in elk veldje bedroeg Yl m2, zodat de uiteindelijke cijfers de som zijn van deze drie m2's. De kiemom- standigheden waren goed, niettegenstaande de aanhoudende droogte in het begin; Botrytis en Alternaria trad niet op. Wiera Beschadiging 1ste 2e kiemkracht zwaar licht omgerekend telling telling 100 0 0 0 1360 1365 100 0 15 5 1445 1444 99 1 23 9 1146 1162 98 9 19 15 1138 1128 99 13 28 22 1120 1125 94 13 35 25 947 917 95 18 43 32 857 841 97 20 42 34 872 860 Concurrent Beschadiging 1ste 2e kiemkracht zwaar licht omgerekend telling telling 100 1 0 1 1463 1504 100 0 18 6 1431 1411 100 0 29 10 1433 1438 99 0 43 14 1593 1640 98 2 55 20 1055 1015 95 10 44 25 1012 1010 94 22 47 38 937 906 Uit deze cijfers mag men opmaken, dat de ge volgen van dorsbeschadiging duidelijk aanwijsbaar zijn en het geheel geen fabeltje is. dat plotseling uit de lucht is komen vallen, zoals velen het voorT stelden. Een goede stand van het vlas vindt men bij een aantal planten per m2, dat schommelt tussen 1500 en 2000. Vergelijken we dan bij de Wiera- reeks de uitslagen bij 0 beschadiging, 15 be schadiging en 25 beschadiging en rekenen deze om per m-, dan krijgen we achtereenvolgens 1700, 1422 en 1184 planten per m2. De normen van de N.A.K. van 15 (ook voor export) en van 25 b (slechts voor binnenlands gebruik, mits ontsmet) zijn vrij juist getroffen, waarbij men er wel op bedacht zij, dat de norm het komende seizoen wellicht nog nauwer zal liggen. De gevolgen van lichte beschadiging zijn uit deze proef niet zo duidelijk; vooral bij toenemende zware beschadiging en de daarmee omhooglopende lichte beschadiging geven echter aan, dat ook hier invloed op de opkomst uitgeoefend wordt door de lichte beschadiging. De norm van het Proefstation voor Zaadcon tröle, dewelke luidde, dat van 3 licht beschadigde zaden slechts 2 planten zouden groeien-, zal wel licht niet gewijzigd behoeven'te worden. Resumerend kan gezegd worden, dat de dors beschadiging bij lijnzaad en de gevolgen hiervan voor de opkomst vaststaan en dat het uit dien hoofde gewenst is, dat de koper van zaailijnzaad zekere waarborgen dient te hebben tegen ondeug delijkheid op dit punt. Goes, 9 Mei 1953. Keuringdienst Zeeland. Ir. H. B. GOETTSCH. Opnieuw en voor de eerste maal aangeboden door het College van Consulenten in Zeeland ver scheen de excursiegids voor 1953. In 12 bladzijden wordt ons het belangrijkste verteld wat er op landbouwkundig terrein te zien is in onze provin cie. Voor bezoekers van Zeeland derhalve een on misbaar 'boekje. Naast ,een algemene beschrijving van de verschillende eilanden volgt een indeling in objecten. Jammer genoeg zijn deze objecten niet tevens even in de algemene landbouwkundige beschrijving opgenomen. Jammer, omdat men nu eenmaal niet Zeeland pleegt te bezoeken, doch één of meerdere eilanden. En dan namen als Philip pine en Brunisse maar moeilijk thuis weten te brengen, zoals ons reeds zo vaak gebleken is. Ook de inundatiegeschiedenis had temeer omdat het een gids voor één jaar is een betere plaats verdiend, dan haar nu is toegemeten. Met dit al geven we allen die zich er op toeleg gen onze provincie meer bekendheid te doen ge nieten, gaarne in overweging dit gidsje te gebrui ken bij deze zo nuttige arbeid. De aardappelziekte, de grootste vijand van de aardappelteelt, bestrijdt U afdoende met Ncerlands best vernevelbare koper ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) WISSENKERKE: Woensdag 27 Mei a.s. op de beurs van 1113 uur (de heer Van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren door onze adviseur-deskundige. Dit kan voor U zeer belang rijk zijn. Opgemerkt zij, dat uitsluitend de heer J. van Burg als onze deskundige werkzaam is. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGS GEBIED (Z.V.V.). MIDDELBURG: Donderdag 28 Mei a.s. in Café „De Eendracht", van 1316 uur (de heer Cevaal). KORTGENE: Donderdag 28 Mei a.s. in Hotel „De Korenbeurs", van 1113 uur (de heer Wegner). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw bestaande polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, uitzet- en studie- verzekering door onze deskundige controleren. Vraagt tevens hun bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe polissen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2