I Zeer Oude Genever Bieten rijden RONDOM DE BOERDERIJ. Advertentiën. NOGMAALS HET OOGSTEN VAN GERST. -"een drank, die {pas góéd is, als ^„de Papegaai" hem gestookt heeft fofrrtWM fSHew**» i ACCOORDTARIEVEN VOOR ONDERHOUD VAN SUIKERBIETEN. Cova-Lagedrukbanden C. O.V. A. n.V. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD een zending koeien, vaarzen, kalveren en enkele stieren werd afgeleverd, die kwalitatief van goed gehalte is. Terecht constateerde de Rijksveeteelt- consulent Ir. Ariëns dan ook tot zijn voldoening, dat het peil van vele Brabantse stallen in het ge troffen gebied hiermee zou kunnen worden op gevoerd, terwijl verschillende fokdieren de basis zullen kunnen vormen voor het mede opbouwen van de veestapel der getroffen bedrijven. Door de heer Homan werd het geschonken vee namens de Drentse landbouwers overgedragen. Deze sprak daarbij de hoop uit, dat dit geschenk niet alleen geldelijk, -.maar ook moreel tot steun van de getroffenen zou mogen dienen en hierdoor de banden tussen Brabant en Drente nog zouden mogen worden verstevigd. Alle dieren waren voorzien van een kaartje met naam en adres van de schenkers. Deze zullen het op prijs stellen, t.z.t. van de nieuwe eigenaar te mogen vernemen of de geschonken dieren goed zijn aangekomen. De heer Segers, als voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, bracht in welgekozen woorden de dank over namens de ge troffenen. Spreker heette daarbij de verschillende autoriteiten en genodigden welkom, doch in het bijzonder de Drentse gasten. Deze daad van naas tenliefde van de Drentse boeren zal door ons nooit worden vergeten. Vervolgens voerden het woord de heren de Waard, voorzitter der Noord-Brabantse Maatschap pij van Landbouw; Machielse namens de R.K. Landarbeidersbond; Ir. Smale als Inspecteur van Landbouwherstel; Aantjes namens de C.B.T.B. Holland-Brabant en Ir. Royakkers, secretaris voor de Stichting voor de Landbouw. Laatstgenoemde wees er op, dat het bedrijfs leven bij de geschenkzendingen de Overheid voor gaat in het vergoeden van de geleden schade. Moge dit voor de Overheid een aansporing zijn om tot een spoedige en volledige schadevergoedings regeling te komen. De getroffenen zien reikhal zend uit naar de officiële regeling hiervoor. De heer Terwolde uit Meppel sprak als Drentse boer en wees er op dat het beter is te geven dan te ontvangen. De burgemeester van Halsteren ten slotte bracht mede namens zijn collega's dank voor de zo sympathieke en welkome Drentse hulp. Deze rij van sprekers werd afgewisseld met enkele door de afdeling Zevenbergsche Hoek van de Boerinnenbond opgevoerde zang- en dansnum- mers. Mej. Riet Kavelaars declameerde zeer verdien stelijk'enkele voordrachten met betrekking tot de watersnood. Het geschonken vee is voornamelijk bestemd voor de getroffen gemeenten: Steenbergen, Nw.- Vosmeer en Halsteren. Het Drentse geselschap maakte de volgende dag een rondreis door het ge troffen gebied. OOST-BRABANT We zitten midden in de voorjaarswerkzaam heden. Het vee loopt sinds enkele weken in de weide. De aardappelen en bieten zijn aan het uit komen of zijn voor de eerste maal reeds geschof feld. Haver- en gerst-percelen is men aan het bespuiten met onkruiddodende middelen en binnen niet al te lange tijd zal men ook hier en daar reeds een perceel gras gaan inkuilen. Tenminste als het niet al te lang droog blijft. Het heeft de laatste tijd voor de zandgronden wel wat weinig geregeld. Daarbij waren de nachten koud en bijna voortdurend; een Noord-Oosten wind. Dit heeft de groei zeer sterk belemmerd. Vooral de grasgroei heeft daaronder zeer veel ge leden, in het bijzonder voor de hoger gelegen per celen. Werkelijk groeizaam weer hebben we deze lente weinig gehad. Wat regen zou met wat zach ter weer wonderen kunnen doen wat betreft de groei en veel boeren zitten daar dan ook naar te verlangen. De gevreesde kopziekte heeft dit jaar weer hevig om zich heen gegrepen. Vele bedrij ven hebben er dit jaar mee te maken gehad. Het is wel een eigenaardig verschijnsel dat deze ziekte op het ene bedrijf jaarlijks terugkeert, terwijl deze op andere bedrijven niet voorkomt. We zullen bij deze ziekte niet alleen te letten hebben op een evenwicht in de voeding, maar ook op een even wicht in de bemesting van de grond. Ik geloof dat dit laatste wel het voornaamste is. Immers is er een evenwicht in de bemestingstoestand van de grond aanwezig, dan zal er ook een evenwichts toestand zijn in de gewassen, die op het bedrijf gewonnen worden en in de winter gevoederd wor den. Het zou mijns inziens interessant zijn, mon sters te vergelijken van de bedrijven waar deze ziekte voortdurend voorkomt en van de bedrijven waar deze niet voorkomt. Wellicht kunnen we de bestrijding dan bij de wortel aanvatten. Het geval is urgent genoeg, daar het meestal de kostbaarste en melkrijkste dieren zijn, die aan deze ziekte ten offer vallen. De laatste tijd heeft de Overheid wel enkele verordeningen opgeheven, die vooral voor onze zandgronden van betekenis zijn. Het ophef fen van het distributiesysteem voor veevoeders zal wel geen tegenstand ontmoet hebben, vooral niet nu er voldoende voeders te bekomen zijn. Alleen zal men door de meerdere vrijheid die nu gegeven is, terdege uit moeten kijken wat men koopt. Juist op de zandgronden waar ontzaglijke hoeveelheden mengvoeders worden gebruikt. Voor de kippen en varkens is het noodzakelijk dat de grootst mogelijke zekerheid aanwezig is dat men het product dat men koopt ook werkelijk krijgt. Over varkens gesproken, door het gedeeltelijk loslaten van de richtprijs voor de varkens, is ook deze zaak in een ander licht komen te staan. We zullen de ontwikkeling van de varkensprijzen nauwkeurig dienen te volgen. Laat ons hopen dat het pessimisme van onze Minister niet bewaarheid wordt. Dit zou een ramp kunnen betekenen voor zeer vele zandbedrijfjes, die ook door hun zaai- plan waarin de varkensmesterij is verwerkt en waarop een groot deel van hun te verbouwen gewassen is gebaseerd, tot een overschakeling zou den moeten overgaan. Dat dit "gewoonlijk steeds met geldelijke ver liezen gepaard gaat, is vanzelfsprekend. BRABANTSCHE BIESBOSCH. Wat kan er in enkele maanden tijd veel gebeu ren. In de 1 Februarinacht een ongelooflijke chaos, waarvan men op het eerste gezicht zou zeg gen: dit komt nooit meer goed. Daarna in enkele maanden heel veel weer hersteld. Ons gebied mag zich gelukkig prijzen van het alles bedervende zout practisch verschoond geble ven te zijn. Toch is de schade door het water ver oorzaakt zeer aanzienlijk. Het herstel van de dijken is een buitengewoon kostbare geschiedenis. Niet minder dan pl.m. 50 dijkdoorbraken hebben plaats gevonden, waarvan nu het grootste gedeelte al weer gedicht is. Toch zijn hier nog verschillende polders waar het water nog vrij in- en uitstroomt. Hier valt dit jaar dus geen oogst meer te verwach ten. De polders die normaal op tijd, of iets later in gezaaid zijn, laten een behoorlijke stand van de gewassen zien. Wijzigingen in het zaaiplan hebben zich in deze gevallen vrijwel niet voorgedaan. Toch waren er nog enkele polders die het grens- getal naderen van het zoutgehalte om peulvruchten en aardappelen te kunnen verbouwen, zodat het in deze gevallen riskant is met die gewassen. Door de droogteperiode bovendien vertoonden de erwten in deze polders een enigszins afwijkende stand'. Overigens vragen alle gewassen meer vocht dan normaal, want met de structuur-toestand van vrij wel alle gronden is het weinig rooskleurig gesteld. Men krijgt de indruk, voornamelijk bij de granen, dat er gebrek aan stikstof bestaat. Toch is in de meeste gevallen een behoorlijke hoeveelheid toe gediend en soms nog iets meer dan dat. Het is diudelijk, dat het met de waterhuishouding in de war is. Een zomer die wat abnormaal droog of nat is, kan dit jaar zeer zeker veel nadeel teweeg brengen. De stand der bieten is niet onbevredi gend. De opkomst was vrij regelmatig en vol doende, zij het dan dat de eerste ontwikkeling wat traag veriiep. Het arbeidsprobleem liet zich aan vankelijk zeer ongunstig aanzien; nu is dit niet zo precair meer daar de meeste bieten op één staan, dank zij de inschakeling van een aantal arbeiders van de dijken. Het onkruid blijkt met vele andere dingen niet verdwenen te zijn met de watervloed, maar juist in getale vermeerderd te zijn. Gelukkig zijn wij nu weer in staat door de che mische onkruidbestrijding hier paal en perk aan te stellen. De resultaten hiervan worden van jaar tot jaar beter omdat men steeds meer ervaring krijgt. Toch blijft het voor enkele gewassen als vlas e.d. altijd nog een riskante onderneming. Indien men er buiten kan is dit te prefereren. tot: tweemaal wieden hakken opeenzetten le maal wieden 2e maal wieden 140,— 29,— 35,50 48,50 27,— 172,— per ha 36,50 41,60 60,30 33,60 B. Hakken, opeenzetten en tweemaal wieden 140,172, hakken 32,20 39,— opeenzetten 37,50 45, le maal wieden 43,30 54,50 2e maal wieden 27,33,40 C. Hakken, opeenzetten en tweemaal wieden „140,172, De tarieven voor hakken, opeenzetten, le en 2e maal wieden, dienen in onderling overleg tussen werkgever en arbeider te worden geregeld, binnen het kader van het bovengenoemd maximum en minimumbedrag. Voor de verpleging van bieten gelden drie verschillende regelingen. De werkgever is vrij om uit te maken of voor zijn bedrijf de A, B, dan wel de C-regeling van toepassing zal zijn. Opmerking: Indien met een premiestelsel wordt gewerkt, kan voor elke 2500 planten meer of minder dan 70.000 per ha worden betaald: a. voor doorhakken en dunnen 3,70 per ha, meer of minder. b. voor wieden per keer 1,60 per ha meer of minder. Brabantse Bïesbosch. Indien met de machine wordt geschoffeld en der halve de arbeider moet doorhakken, dunnen en tweemaal wieden is het tarief: van: tot: 146,— 183,— A. hakken 29,20 41,10 per ha opeenzetten 40,60 47,30 le maal wieden 43,70 55,10 2e maal wieden 32,50 39,50 B. hakken 32,30 44,70 opeenzetten 43,20 44,70 le maal wieden 38,- 49,40 2e maal wieden 32,50 39,50- Voor de verpleging van bieten gelden twee ver schillende regelingen. De werkgever is vrij om uit te maken of voor zijn bedrijf de A.- dan wel de B.- regeling van toepassing zal zijn. Opmerking Indien met een premie-stelsel wordt gewerkt, kan voor elke 2500 planten meer of minder dan 70.000 per ha worden betaald: a. voor doorhakken en dunnen 3,70 per ha meer of minder. b. voor wieden per keer ƒ1,60 per ha meer of minder. Vorige week vestigden wij de aandacht op de regeling, welke is getroffen om tijdig te voorzien in het benodigde aantal combines voor het oogsten van de gerst in het door de watersnood getroffen gebied. Daarbij werden enkele adressen opge geven, waarbij men zich kan aanmelden voor het combinen van zijn oogst. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat ieder kan volstaan met dit op te geven bij zijn eigen loonwerker. Deze zorgt ieder voor zich, dat deze opgaven centraal worden doorgegeven aan de Bond van Loonwerkers (Boval) Voor zover men dit nog niet heeft gedaan ,geve men zich echter thans spoe dig op. Een goede voorbereiding van de gehele regeling wordt hiermee gediend. "«niaiTHJ lal ri|:lS ""I'll Ui ui ta-a. "'J"|"t uw Zoals reeds werd medegedeeld, werd over de C.A.O. landbouwovereenstemming bereikt en is deze aan het college van Rijksbemiddelaars voor gelegd. Grote verander'ngen zijn in deze C.A.O. niet aangebracht. Behalve de invoering van een aparte categorie vaste arbeiders, die ook in accoorcl mogen werken, blijven de uurlonen, weeklonen en accoordtarieven ongewijzigd. Daar de C.A.O.'s nog niet in druk verkrijgbaar zijn, laten wij de accoord tarieven voor onderhoud van bieten onderstaand volgen: Westelijk Noord-Brabant. van: A. Hakken, opeenzetten en «Dl VAN BERCKEt Co! DELFT' Bestelt nog heden dan kunt U bij iedere weersgesteldheid rijden. Alleen deze geven 4060 a/e besparing in trekkracht. Wij hebben ook VLIEGTUIGBANDEN met ijzeren wielen, die zo op Uwe wagens passen. Deze geven minder besparing in trekkracht. Telefoon 29245 GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 14