Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. HET OOGSTEN VAN GERST IN HET DOOR DE WATERSNOOD GETROFFEN GEBIED. RONDOM DE BOERDERIJ. ERVARINGEN VAN EEN JONGE BOER IN EEN „NATTE" POLDER VAN DE PENNINGMEESTER. VRIJGEMAAKTE RUNDVEEBESLAGEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD NIEUWENDIJK: Donderdag 21 Mei, 10—11% uur, Café v. d. Heuvel. Tengevolge van de overstromingsramp zal in West-Brabant ruim 10.000 ha zomergerst méér worden verbouwd dan norhiaal. Deze enorme uit zaai brengt uiteraard straks bij het oogsten zijn bijzondere problemen met zich mee. Een groot deel van deze gerst zal, vooral bij zeer kort stro, met de combine moeten worden geoogst. Het aantal combines, dat in dit gebied beschikbaar is, is te klein om deze stoot op te vangen. Daarom hebben de Stichting voor de Landbouw en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, in samen werking met de Boval (Bond van Loonwerkers) dit vraagstuk aan een nauwgezet onderzoek onder worpen. In overleg met het landelijk Bestuur van de Boval zullen uit andere provincies combines wor den aangevoerd om mee te helpen bij het oogsten. Deze aan te voeren combines zullen door boven genoemde organisaties worden gedistribueerd over de loonwerkers in het getroffen gebied, die zoveel combines zullen toegewezen krijgen als zij blijken nodig te hebben. Tevens zal door genoemde organisaties voor het gehele gebied éénzelfde tarief worden vastgesteld, waarvoor gewerkt zal worden. Hierdoor wordt misbruik uitgesloten en kan men er zeker van zijn, dat op tijd en voor een bllijke prijs wordt geholpen. Voor de voorbereiding van deze regeling is het echter nodig, dat de betreffende landbouwers zo spoedig mogelijk opgeven hoeveel ha zomergerst zij willen laten maaidorsen. Zodra deze opgaven bin nen zijn, kan worden vastgesteld hoeveel combines er nodig zijn. Opgaven kunnen worden gedaan aan: Secretariaat Boval, Provincialeweg 30 te Alm- kerk, of bij de heer J. L. Breure, A 205 te Dintel- oord, of bij de heer C. Damen, C 9 te Langeweg (gem. Zevenbergen). we dichter bij elkaar. Onze ervaringen worden uitgewisseld tegen hun ervaringen. Wees niet geheimzinnig met sommige problemen. Kom er openlijk voor uit als er iets mis is op Uw bedrijf, wat U denkt fout gedaan te hebben. Beiden ste ken er kennis van op en kan er nog winst mee gedaan worden om verdere onheilen te voorkomen. Spreek dus vrij uit met hen. Het .maakt dat er nog meer vertrouwen komt tussen beide partijen. De gips is voor 80 gestrooid. Enkele collega's klaagden dat hun kunstmeststrooier niet de ge wenste hoeveelheid kwijt kon raken. Wist U: DE WESTHOEK. De langdurige droogte speelt ons wel parten. De diverse gewassen lijden er sterk onder. Het is lang geleden dat Uw correspondent van de West hoek wat van zich liet horen, 't Was nog voor de rampnacht. Héél het gebied, waarover hij iets aan U liet weten is overspoeld geweest op een klein gedeelte na. Vanaf Halsteren tot aan Hoge-Zwa- luwe. Het zoutcijfer varieert van 2—28. Vooral degenen, die wat vroeg waren met zaaien, dus vóór Pasen, weten al mee te praten wat structuur verval betekent. Die gronden liggen nu nog zo hard als het maar kan, vol scheuren en stug, terwijl het onderin pl.m. 10 cm diep nog nat genoeg is. In de natte polders staan de gewassen matig. Vlas gezaaid in polders met een laag C-cijfer groeit niet best. De bieten blijven achter en weten zich met moeite door de korst te wringen. Toch halen we er de betere percelen uit, b.v. waar vorig jaar groenbeimesting is ondergeploegd, of wat nog niet zo lang uit de wei is. Op die percelen verwachten we nog een tamelijke oogst; ofwel indien het weer omslaat en er veel regen en warmte komt een té zware oogst. Geweldige oppervlakten zijn inge zaaid met gerst. Sommige boeren die ingezaaid hebben bij een té hoog zoutcijfer zien hun gewas met de dag achteruit gaan. Zeer veel monsters zijn genomen. Steeds blijft er controle op de ge dragingen van het zout in de grond. Niets wijst er op, dat het C-cijfer flink dalende is. Aan her stel van landerijen wordt hard gewerkt. Niet alles kan op stel en sprong in orde komen. Wat wél opgevallen is, dat er gelukkig weinig drain-buizen buiten bedrijf gesteld zijn. Het viel mij op, dat zelfs in sloten langs de dijken, die geheel dicht zaten, na het openmaken de buizen volop liepen. Zijn er bij U nog buizen die niet functionneren? Of bent U nog niet zo ver om dat te doen. Een eerste vereiste is: Sloten en drainbuizen open! Een perceel dat tot nu toe niet gezaaid kon worden, doordat het te nat was, kon 4 dagen na het open maken van sloten en drains gezaaid worden. Vele collega's staan voor de vraag, wat zal ik doen met mijn grond: klaver inzaaien, wieden, spuiten, er staan n.l. nog al wat stekels (werk voor Scherpslijper?) Vraag het aan de assistent in Uw district. Die zal U zeker van dienst zijn om de diverse inlich tingen te verstrekken. Veel is reeds door hen gedaan in het belang Van óns allen. Veel zal er nog door ben gedaan Worden. In deze dagen staan Moge men daarom steeds voor ogen houden deze grote tegenstellingen, n.l.: de wel zeer grote voor delen van gespaard te zijn voor zout water, waar waardoor onze grond niet „ziek" is en vrijwel alle gewassen konden worden gezaaid. Dan zal men ondanks de nog wel vochtige muren en onbedekte vloeren der kamers, slechts dankbaar kunnen zijn reeds weer in eigen huis te kunnen wonen. dat door de machine wat hoger aan te spannen U meer kon verstrooien? dat het dikwijls te wijten is aan de vochtigheid van de gips, dat er minder verstrooid kan worden? dat dit te verhelpen is door de gips op de dors vloer te rijden (de sóhuuf is toch leeg) en af te dekken met zakken? dat het nu vrij laat is om kalkammon te strooien en, uitzonderingen daargelaten, beter kalksalpeter gebruikt kan worden? dat klaver machinaal gezaaid meer kans van slagen heeft dan breedwerpig gestrooide in verband met het droge schrale weer? dat voor zover het nog niet is gebeurd, de wei den gesleept of geëgd moeten worden? In het natte gebied hebben velen succes met een z.g. „spijkeregge". Als paardenmiddel wordt ook wel eens gebruik gemaakt van de kromtandegge. Dit geldt alleen voor die percelen waar weinig slib is afgezet. Voor de ergste gevallen wordt de schijveneg gebruikt, die dan niet breed mag snijden. Vooral het oudere weiland heeft veel geleden van de overstroming en dan vnl. die percelen waar vorige herfst veel bietenblad werd gevoerd aan het vee. Vaak hebben wij in vorige stukjes er op gewezen, dat het van belang is de weiden te eggen zodra het vee op stal gezet is. Ook andere rubrie ken maakten ons hierop attent. Juist diegenen, die deze raad opvolgden hebben minder last van kale plekken in de weiden. LAND VAN ALTENA. Door de vele beslommeringen welke de water snood ook voor ons heeft meegëbracht is de pen voor het schrijven van enkele regels aan onze medelezers wel een weinig traag gehanteerd. De vele besprekingen en vergaderingen, verband hou dende met de diverse regelingen aangaande maat regelen tot herstel, namen veel tijd in beslag. Nu in onze van ouds bekende fruitteeltstreek de bongerds weer in volle bloesemtooi prijken, kan men pas beseffen hoe veel ons nog gelaten is. Dit is een alle jaren opnieuw weerkeren van een eve nement in de natuur, dat door geen mensenhanden ooit is na te bootsen. Vergelijkt men daarmee grote delen van Zeeland, waar ik vorige week voor het eerst na de ramp bij een kennis was, dan pas ziet men eerst recht onder welke gunstige omstandigheden wij hier weer opnieuw aan de slag kunnen. Daar nog duizenden ha goed land, welke nog dagelijks tweemaal per etmaal worden over stroomd met zeewater, waar men, o wonder der natuur, nog vele vruchtbomen in het zoute water in bloei ziet staan (een laatste zwanenzang), hier prachtige vergezichten van volop bloesemende bongerds met grazend vee en dartele veulens in de wei er naast. De schade aan de graslanden valt hier over het algemeen mee; enkele percelen vertonen wel een te dunne stand, doch meestal zal dat een gevolg zijn van reeds te dunne stand van goede grassen, hetzij tengevolge van het feit», dat door een over matige bezetting van onkruiden, als distels e.d. de normale grasbezetting reeds veel was teruggedron gen. Of wat ook voor vele percelen kan gelden door een zeer grote vernieling der zoden, vorige zomer door de muizen. Van deze voor vele gebieden en wel vnl. voor de veehouders grote plaag is men wel zeer ongedacht gelukkig thans verlost. Zo ziet men hierdoor dat geen lucht zo donker is, of hier of daar komt er nog wel eens een straal tje zonneschijn te voorschijn. Het zoutgehalte is hier in de streek gelukkig slechts van zeer geringe betekenis. De akkerbouwgewassen staan over het algemeen behoorlijk, alhoewel men wel kan constateren, dat de ondergrond lang koud; blijft en daardoor de groei wel traag. Ondanks (de vele weken durende droogteperiode is vrij algemeen de opkomst der gewassen goed. De wintertarwe, die slechts in geringe mate was uitgezaaid, vanwege de moeilijke omstandigheden vorige herfst, is slechts sporadisch gespaard gebleven. Daardoor is vrij algemeen nog al wat zomertarwe gezaaid, welke er meestal prima voor staat, evenals haver en gerst. Wat een verschil op vele zoute gronden, waar soms de gerst, het' enige gewas, nog op verschillende plaatsen, vanwege de langdurige droogte aan het verdwijnen is. Laten we hopen, dat wanneer U deze regelen leest, de zo hard, verlangde regen gekomen is, wel kom in de drooggebleven polders, maar van on schatbare waarde in de geïnundeerde gebieden. Er is toch wel een heel verschil tussen en ge makshalve schrijf ik maar, over droge en natte polders. Deze week zag ik nog een perceel karwij in een polder die 4 a 5 weken onder gestaan heeft. Het viel nog niet tegen, een flinke bui regen kan er nog een redelijke oogst doen groeien. Maar zie je zo'n perceel in een droge polder dan is het toch weer even anders. In polders met minder dan 10 grammen zout, staat de gerst er werkelijk aardig op, en ook de bieten komen, ondanks de droogte er uit, de rest van het groeiproces moeten we nog afwachten natuurlijk, maar het gewas goed boven de grond is al heel wat waard. Het is voor de geïnundeerde boeren een alles behalve eenvoudig jaar, en ik kan me indenken, dat menige boer, als hij zo met zijn duimen achter zijn vestje door de akkers loopt, zich afvraagt, of hij het advies van de voorlichting op moet volgen, ja of nee. Men adviseert b.v. om aanmerkelijk meer stikstof te zaaien dan anders, maar het is toch met enige schroom, dat We een baal per ge- met gooien op de gerst. Ja 1953 zullen we niet zo gauw vergeten, en als het straks September is, dan is het achteraf gemakkelijk praten, hoe we het hadden moeten doen. Het verenigingsleven draait weer op alle fronten, hoewel het altijd niet meeviel om het rad weer op gang te brengen, er is heel wat moed en fantasie voor nodig, maar gelukkig is aan ons mensen het doorzettingsvermogen gegeven om alles weer in oude glorie te brengen. Wij moeten er voor waken, dat we geen ramp na een ramp krijgen en hoe zwaar het soms ook valt, moeten we weer aan de slag gaan, ons inzetten voor onze organisaties. In de allereerste plaats voor onze landbouw organisatie, immers zij moet gezond en sterk zijn, om wanneer dit nodig mocht zijn, op te komen voor de boerenbelangen. De organisatie is er voor ons, en ik heb zo het idee, dat we er dit jaar dubbel profijt van zullen hebben, de schaderegeling is nog niet zo eenvoudig. Een dezer dagen zag ik in een gebied, dat onder water gestaan had weer een landelijke rijvereni- ging oefenen, ik geloof zo moeten we allen zijn, de teugels weer in handen nemen en de blik voor waarts gericht. In de afgelopen week ontvingen wij de contribu tie voor het jaar 1953 van de Afdeling Dussen Hank alsmede een gedeelte van de contributie van de Afdeling Dinteloord. Onze dank voor de ver leende medewerking. Overzicht van het aanta» rundveebeslagen, dat in de periode van 20 Mei 1951 tot en met 21 Maart 1953 vrij van tuberculose is geworden. Groningen Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 1656 1399 5775 6847 1909 2924 2104 1560 10837 4933 1390) 308) 3914) 2520) 1283) 1801) 1660) 559)' 1881) 369) Nederland 39944 (15685) Onder de 39944 vrijgemaakte rundveebeslagen bevinden zich 698 rundveebeslagen, die na afloop van de voor die beslagen vastgestelde sanerings periode zijn gesaneerd, dus te laat, zodat de be trokken veehouders niet in aanmerking zijn ge komen voor uitkering van de extra-heffing of van slachtpremies. De tussen Haakjes geplaatste getallen geven de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9