On J GEBRS. DE JONGH GOES «•wags OPNIEUW, 13 GELUKKIGEN. EINDLESSEN DER RIJKS LANDBOUW WINTERSCHOOL TE SCHOONDIJKE. EINDLES LAGERE LANDBOUWSCHOOL KRUININGEN. Ontvangen boekwerken Deze schade krijgt U niet vergoed ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Eén dezer dagen vond onder grote belangstelling te Kapelle de officiële eindles plaats van de Lagere Tuinbouwschool der Z. L. M. De Voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. Q. C. Lenshoek, richtte in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom tot de Voorzitter en Vice-Voorzitter der Z. L. M. de heren Ir. M. A. Geuze en P. Scheelede Putter, de Rjjkstuinbouwconsulent Ir. W. van Soest, Burgemeester en Wethouders van Kapelle en de ouders van de leerlingen. In afwijking van het gebruikelijke vraag- en ant- woorduurtje, waarbij de gediplomeerden nog eens hun kunnen voor ee-a schare genodigden moeten tonen, werd door een drietal leerlingen een korte in leiding gehouden, en wel door de heer P. Adam over „Het koelen van fruit," door de heer P. Ganzeman over „Het al of niet uitvoeren van winterbespuitin- gen" en door de heer C. W. Simonse over „Voedings ziekte b\j fruit." Deze drie inleidingen werden op keurige wijze voorgedragen. Dit systeem verdient o.i. ook voor offi ciële eindlessen van andere scholen aanbeveling. Bij de diploma-uitreiking wees de heer Van Soest op de vele wijzigingen, welke zich in het fruitteelt- bedrijf op korte termijn hebben voorgedaan. Hieruit blijkt, dat er in de fruitteelt veel van de ondernemer en zijn medewerkers wordt gevergd, waardoor een diploma van de Tuinbouwschool een onschatbaar bezit wordt. Door Ir. Geuze werd eveneens geschetst van welke betekenis dit onderwijs voor de practijk is. De leerlingen P. Adam en S. Bommeljé mochten uit zijn handen een boekwerk ontvangen, beschikbaar gesteld door de Z. L. M., terwijl de heren F. G. van Esterik en C. W. Simonse eveneens een boekwerk ontvingen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de Burgemeester van Kapelle, de heer Hetgers van de Plantenziektenkundige Dienst, de heer Adam namens de ouders, de heer De Vrie namens de Ver. van Oud leerlingen, en de heer P. Adam namens de leerlingen. De heer P. Adam bracht hartelijke dank aan de heer M. Nieuwenhuijzen, als hoofd der school, en de heren Oele en Philipse, als leraren in de practische vakken. Als blijk van waardering werden de leraren een boekenbon overhandigd. De heer Nieuwenhuijzen bracht namens zijn mede docenten hiervoor hartelijk dank. Wij mogen slechts hopen, dat de nieuwe school nog vóór het winterseizoen zal klaar komen. Tenslotte de lijst van geslaagden in alfabetische volgorde: P. Adam te Stolwijk, S. Bommeljé te Oostkapelle; J. A. Boogaard te Hoedekenskerke, D. J. Boonman te 's-Heer Arendskerke, F. G. van Esterik te Ingen (Gr.), P. Ganseman te Kapelle, H. de Jager te Krabbendijke, J. Krijger te Driewegen, Ch. H. Kes- teloo te Vlissingen, J. Meulpolder te Biezelinge, C. W. Simonse te Wolfaartsdijk, C. v. d. Vliet te Biezelinge en H. C. Wiskerke te Nieuwdorp. In tegenwoordigheid van ongeveer honderd belang stellenden o.w. vrijwel alle vaders en moeders der leerlingen vonden 28 April j.l. de openbare eind lessen der R. L. W. S. te Schoondjjke, in hotel „De Zwaan", plaats. De Voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer M. J. Verbrugge, verwelkomde de aanwezigen en beklemtoonde in zijn betoog de betekenis van de landbouw voor de streek en voor ons volk. Goed vak onderwijs achtte spr. onontbeerlijk voor de beoefe ning en de ontplooiing van deze bedrijfstak. Vervolgens werden door de Directeur, de heer Van Dijk, de leerlingen der le klasse in kennis gesteld met hun bevordering. De leerlingen der 2e klasse werden ondervraagd over de volgende lesvakken: Weerkun de, door Ir. P. Risseeuvw, Plantenziekten en beschadi gingen door de heer A. P. de Roo, en Bemestingsleer door de Directeur. Nadat een verversing was aangeboden, werden de diploma's uitgereikt door de Inspecteur van het Landbouwonderwijs Ir. G. Veenstra. Deze stelde daar bij in het licht, hoe de gediplomeerden het voorrecht hebben thans verschillende dingen van het wonder lijke der natuur beter te doorzien. Hij ried aan liet ge leerde op verschillende wijzen te onderhouden in de hoop, dat straks in de practijk inderdaad zal blijken, dat zij het onderwijs aan de school met vrucht heb ben gevolgd. Dit zal de beste propaganda voor de school zijn. Met een woord van dank aan het hele schoolperso- neel besloot spreker. Vervolgens werden de gediplomeerden en hun ouders gelukgewenst door de Voorzitter van de Commissie van Toezicht, waarna Dr. Huizinga, oud-Directeur van het Landbouwonderwijs, de aan zijn naam ver bonden penning uitreikte aan de beste leerling: W. Remijn van Sluis (eis is dat gemiddeld minstens het cijfer 8 is behaald). Spreker greep daarbij terug in het verleden om te doen uitkomen, dat goed onder legd vakmanschap een prachtig middel is om de moeilijkheden des tijds het hoofd te bieden. Burgemeester Van Roosevelt van Schoondijke com plimenteerde vervolgens de jongelui namens het Ge meentebestuur en riep aller medewerking in om de school tot nog groter bloei te brengen. De heer, E. Buyck, Voorzitter v. d. Ver. v. Oud leerlingen, hoopte, dat, evenals vorig jaar, alle ge slaagden zich bij de vereniging zouden aansluiten. Ook deze spr. bood zijn gelukwensen aan. De heer C. A. Mabesoone richtte namens de ouders der geslaagden een woord van dank tot Directeur en Leraren, er zijn vreugde over uitende, dat op deze 'school leerlingen van verschillende richtingen in goe de harmonie samen zijn. Door de leerling R. Cuelenaere werd namens de geslaagden een dankwoord gesproken voor het ge noten onderwijs, waarbij deze een fraai wetenschap pelijk boekwerk voor de bibliotheek der school ten geschenke aanbood. Een slotwoord werd gesproken door de Directeur, de heer Van Dijk, die, mede namens het personeel, de geslaagden en hun ouders gelukwenste en alle sprekers dankte voor hun goede woorden. Zich speciaal tot de scheidende leerlingen wenden de, deed spr. uitkomen, hoe de gemeenschap behoefte heeft aan flinke goed onderlegde zelfstandigen. Hij bespiegelde voorts, vanuit verschillend oogpunt be zien, het onderwerp: „Waak om uw grond" en be sloot met er op te wijzen, dat de jongelui door daden moesten tonen, dat de offers, die-hun ouders en de gemeenschap om wille van hun ontwikkeling hebben gebracht, niet tevergeefs zijn gebracht. De gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen is nog opengesteld. De voorbereidende cursus begint omstreeks half Mei. Vandaar, dat aangiften bij voor keur vóór die datum worden ingewacht. (De namen der geslaagden werden in een vorigt nummer opgenomen.) Al had de naam van de school ditmaal geen be trekking op de plaats van samenkomst, de consistorie van de Ned. Herv. Kerk te Schore leent zich ook goed voor dergelijke samenkomsten. Een negental perso nen kon een diploma mee naar huis nemen na af loop van de eindles, wake' door de heer P. Scheele de Putter met gebed vas- geopend. Na de ondervraging der leerlingen, verzórgd door het hoofd der school, de heer J. C. de Ridder, en de Rijksconsulent belast met het toezicht op het land bouwonderwijs Ir. J. Versteeg, werden gelukwensen aangeboden door de heren Versteeg, Scheelede Put ter en Van Iwaarden. Door de Kring Oost Zuid-Beveland der Z. L. M. werd aan de drie beste leerlingen, zijnde J. B. C. Koole, P. C. Franje en H. Sinke, een boekwerk aan geboden. Namens 'de ouders sprak nog de heer Van Fraas- sen. De bijeenkomst werd door de heer De Ridder ge sloten. De namen der geslaagden zijn: J. Boone te Oost- dijk, J. J. Cok te Kruiningen, M. van Fraassen te Waarde, P. C. Franje te Krabbendijke, Joh. B. Kole te Kruiningen, H. van Nieuwenhuize te Kruiningen, J. Nijsse te Yerseke, H. Poleij te Kruiningen en H. Sinke te Oostdijk. AARDAPPELBEWARING OP DE INDIVIDUELE BEDRIJVEN IN DE NOORDOOSTPOLDER. Voor de bewaring van aardappelen komt de laatste jaren steeds meer belangstelling. Ten dele wordt dit veroorzaakt door de grote bezwaren, welke aan de gebruikelijke kuilbewaring kleven, anderzijds door mogelijkheden, welke de moderne methoden met buitenluchtkoeling bieden. De eerste druk van dit boekje was dan ook reeds twee maanden na verschijnen uitverkocht. In de tweede druk zijn vele nieuwe inzichten opgenomen, die de moeite van het bestuderen waard zijn. Een enkele hiervan wil ik U noemen. In de eerste plaats wordt het resultaat van de proef over de meest gewenste invoeropening ver meld. Tot nu toe werd deze altijd laag bij de grond aangebracht in de veronderstelling, dat men dan lucht van een lagere temperatuur zou aanzuigen, omdat bij windstil weer en heldere nachten dicht bij de grond de laagste temperatuur wordt ge meten. De proef, genomen door de vereniging voor bedrijfsvoorlichting, in samenwerking met het K. N. M. I. te De Bilt, wees uit, dat het verschil in temperatuur van laag of hoog aangezogen lucht, zó miniem was, dat dit uit een oogpunt van aard- appelbewaring te verwaarlozen is. Het biedt nu voordelen de lucht van grotere hoogte aar» te zui gen. Vaak staan de koekoekdeuren te lang open, waardoor de koude lucht kan uitzakken. Door de luchtinvoeropeningen hoog aan te bren gen wordt verwacht, dat het uitzakken van koude lucht wordt tegengegaan, wat niet wegneemt, dat het nog wel gewenst zal blijven, dat de luiken tijdig worden gesloten. Bouwtechnisch is het boven dien vaak gemakkelijker de luchtinvoeropening op /enige hoogte aan te brengen. De lucht wordt dan door een koker die toch moet worden aange bracht om intern te kunnen ventileren naar het luchtkanaal geleid. De ventilator staat hierdoor iook droger opgesteld dan in een koekoek of on dergronds kanaal. Ook het aanbrengen van een roostervloer, in plaats van een luchtverdeling door lattenroosters, wordt met enkele goede tekeningen verduidelijkt. Daarnaast treffen we veel plattegronden met ingebouwde bewaarplaatsen in bestaande en nieuw te stichten gebouwen aan. Van alle projecten zijn rentabiliteitsberekenin- gen gemaakt, waarbij een afschrijvingstermijn van 20 jaar wordt aangenomen. De bewaarkosten per kg aardappelen lopen in deze bewaarplaatsen uit een van 0,65 tot 1 cent. Bij de kuilbewaring tot half Maart bedragen de bewaarkosten volgens dit rapport 2 cent per kg aardappelen. We menen dit boekje groot 60 pagina's aan alle aardappeltelers te kunnen aanbevelen, opdat een betere en economisch verantwoorde bewaring van aardappelen de kuilbewaring mettertijd tot ge schiedenis zal maken. Het boekje is verkrijgbaar tegen de prijs van 2,50 bij de Landbouwvoorlichtingsdienst in de Noordoostpolder, Distelstraat D 16, Emmeloord. Granen en grasland hebben veel te lijden onder distel, herik, boterbloem enz. Bespaar U die schade, door deze onkruiden tijdig te bestrijden met "SHELL" M.C.P.A. Pas "SHELL" M.C.P.A. toe in de periode April-Augustus. „&hell"ivop ee+t ootjsfrf Verkrijgbaar bij: Postbus 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8