KORT OVERZICHT ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND OVER DE OUDE VELUWE NAAR NEDERLANDS NIEUWSTE AANWINST ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DE BOERENJEUGD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. van het behandelde op de vergadering van Provinciale Raad gehouden Zaterdag 2 Mei te de Goes AgcnJa OPENLUCHTAVOND. De L. J. G., Afd. Axel, organiseert op Zaterdag 23 Mei a,.s„ een Open luchtavond, welke gehouden wordt bij de heer S. de Putterv. Balkenen de, Beoostenblijpolder L 59 nabij Axel. PLOEGWEDSTRIJD. De World Championship Ploug hing Association organiseert op 9 en 10 October 1953 te Ontario (Canada) wedstrijden om het wereldkampioen schap ploegen. Nederland mag aan deze wedstrij den met 2 ploegen en 1 teamleider deelnemen. Er bestaat een goede kans, dat de kosten voor deze wed strijd door de Esso Nederland voor haar rekening zullen worden geno men, zonder bezwarende voorwaar den. Mocht dit het geval zijn, dan hoopt de Stichting Technisch Land bouw Jongeren Werk een team van 3 personen uit te zenden. Belangstellenden worden verzocht zich omgaand in verbinding te stel len met het Secretariaat der L. J. G., Landbouwhuis, Goes. HANDLEIDINGEN TECHNISCHE WEDSTRIJDEN. Al onze afdelingen hebben nu de richtlijnen voor het aanvragen van subsidie over 1953 ontvangen. De reglementen voor de diverse wed strijden zijn nu ook uitgekomen en worden ter bestudering aanbevolen aan de belangstellenden, die menen dat zij het organiseren van een wed strijd ook financieel wel aan kunnen. Het Hoofdbestuur besloot de regle menten, die anders 35 cent per stuk kosten, gratis ter beschikking te stel len aan de leden. Deze kunnen deze boekjes verkrijgen bij de leden van de Technische Commissie der L. J. G., waarin de volgende personen zitting hebben: N.-Beveland: R. v. d. Linde, „Hof van Haamstede", Kortgene. W. Z.-VlaanderenI. J. Poisonnier, Z 69, Retranchement. Z.-Beveland: Joh. Mol, „Bouvigne", Wolf aartsdijk. O. Z.-Vlaanderen: A. Dekker, D 39, Zaamslag. Tholen: J. N. Noom, „Dijkzicht", Scherpenisse. Walcheren: A. Dingemanse, „We- rendijke", Zoutelande. Aanvragen rechtstreeks gericht aan het Secretariaat der L. J. G. te Goes moeten voorzien zijn van een post zegel voor terugzending. De volgende reglementen zijn tot nu toe ver schenen: Kippenverzorgingswedstrijd. Proefveldwedstrijd. Ploegwedstrijd. Trekkersbehendigheidswedstrijd. Wedstrijd onderhoud werktuigen en gereedschappen. Kuikenopfokwedstrijd. Kostenberekeningswedstrijd land bouwgewassen. Selectiewedstrijd aardappelpootgoed. Veebeoordelingswedstrijd. Voor de meeste wedstrijden zijn eveneens keuringsrapporten beschik baar. Opening. De Voorzitter, de heer Ad. Doele- man, opent de vergadering met een herinnering aan al het leed dat achter ons ligt, waartoe hij dan ook verzocht een ogenblik stilte in acht te nemen. Doch de sombere winter moet weer wijken voor de lente; de boer heeft weer ingezaaid en de akkers worden groen. Er zijn echter helaas jiog grote gebieden waar alles somber en triest blijft. Allen hopen op een goede zomer; de een omdat hij hoopt op een goede oogst, de ander omdat hij ver wacht, dat het dijkherstel dan voor spoedig kan verlopen. Zo is het ook in de L. J. G. Het winterprogramma werd plotseling verbroken en niet alle afdelingen zijn in staat geweest om weer opnieuw te beginnen. Wij vragen ons allen af hoelang dit nog zal duren. Doch laten wij vooral de moed niet verliezen en trachten de tijd zo goed mogelijk door te komen, zodat wij straks sterk ge noeg zijn om opnieuw te beginnen. Vragend en toch vol vertrouwen zien wij de toekomst tegemoet. Wij zul len moeten trachten het ideaal, dat in de Statuten ligt neergelegd, te ver wezenlijken, maar dat gaat niet altijd even goed. Er moeten voor de jeugd gunstige perspectieven zijn om zich te ontwik kelen. De jeugd van Schouwen maakt momenteel een moeilijke tijd door, doordat zij geconfronteerd wordt met de grote tegenstellingen in de provincie. De jongeren hebben recht op betere perspectieven in de toekomst, zodat zij vol vertrouwen moeten kunnen werken aan de op bouw van hun eiland en provincie. Het jaarverslag over 1952 wordt door de vergadering goedgekeurd. Financieel overzicht over 1952. Dit overzicht wordt door de verga dering goedgekeurd, nadat nog ophel deringen zijn gegeven over enkele posten. Verkiezing H. B.-leden. Wegens huwelijk heeft mej. C. Klompe het Hoofdbestuur moeten verlaten, terwijl om dezelfde reden mej. R. Scheele binnen afzienbare tijd afscheid zal moeten nemen. Mej. T. v. d. Zande is herkiesbaar, terwijl verder nog voorzien moet worden in de vacature welke tijdelijk wordt waargenomen door de heer W. van Liere. R«eeds na de eerste Verkiezing wordt een volstrekte meerderheid be haald door mej. T. v. d. Zande te Oud-Vossemeer, mej. A. de Mul uit Hoek, de heer W. van Liere uit Oost- kapelle en de heer I. Wisse uit Kam perland. Behoudens de heer Wisse, die niet ter vergadering aanwezig is, nemen de gekozenen hun benoeming aan. Verkiezing afgevaardigden Bond Plattelandsvrouwen. Aftredend en niet herkiesbaar zijn mej. R. Scheele en mej. C. Klompe (piv.). In hun plaats worden geko zen resp. mej. T. v. d. Zande en mej. A. N. de Feijter (plv.). De gekozenen nemen hun benoeming aan. Toneelmiddag Provinciaal Gronin ger Rederijkers Verbond. Indertijd werd door het Prov. Gron. Rederijkersverbond aangeboden wat voor de L. J. G. te doen. In nader overleg is besloten een toneelmiddag met gezellige avond te organiseren in het begin van het winterseizoen. De dag zou op Zaterdag moeten vallen. De Groningers zouden dan gedu rende het weekeinde de gast kunnen zijn van de leden. Deze dag moet gezien worden als een vervanging voor het jaarlijkse toneelconcours. Ook de streekbesturen zullen wor den verzocht om het programma van de avond zo goed mogelijk te ver zorgen. Hulp van zusterorganisaties en anderen. Door de P. J. G. N. is een inzame lingsactie gehouden in de verschil lende verenigingen. Hoewel het re sultaat hiervan nog lang niet bekend is, kan toch wel worden vastgesteld dat dit bedrag in ieder geval groot genoeg is om de provinciale contribu tiederving van de L. J. G. over 1953 geheel te compenseren. Daarnaast is voorgesteld om de afdelingen elkaar te laten helpen en de streken evenzo. Hierbij is er van uitgegaan, dat het eigen initiatief bij het adopteren voorop dient te staan. De vergade ring meent echter, dat afdelingen en streken die geld hebben ingezameld dit aan het Hoofdbestuur dienen me de te delen, waarna dit voor de ver deling zorg dient te dragen. Het Hoofdbestuur zal dan een schema opmaken, daarbij rekening houdend met een bepaalde voorkeur. De ver gadering spreekt er zijn genoegen over uit, dat het werk niet zal behoe ven te stagneren wegens geldgebrek. Er wordt verder gepleit voor het verlenen van hulp in andere vorm, zoals het uitzenden van hulpploegen in die gebieder, die schoon gemaakt moeten worden. Zodra dit noodza kelijk is zal een oproep aan de afde lingen uitgaan. Verder zijn bij de daarvoor be voegde instanties subsidie-aanvragen ingediend voor het organiseren van cursussen in handvaardigheid voor de L. J. G.-afdelingen en het stimu leren van het Z. P. M.-werk in het algemeen in de getroffen Z. P. M.- afdelingen. Besloten werd, dat 't Hoofdbestuur aan de streken steun zal verlenen indien zij tot de organisatie hiervan willen overgaan. Excursies. De uitgestippelde excursie naar de N.O.P. kwam aan de orde. De kosten zullen waarschijnlijk 30 bedragen. Het is nu wel zeker, dat de ontspanningsavond in Emmeloord doorgang zal vinden. In ieder geval zal er een orkestje optreden en een toneelstuk worden opgevoerd. Sluiting-. Aan het slot van de vergadering richt de Voorzitter waarderende woorden aan het adres van het schei dende Hoofdbestuurslid, mej. R. Scheele. Provinciale Excursie 1953. De aanblik van de Veluwe in haar diverse aspecten; de uitgestrekte bos sen, afgewisseld met prachtige heide velden, het ongerepte natuurschoon en nog vele andere bezienswaardig heden vormen de roem van dit oude Stukje Nederland, dat we passeren op onze tocht naar een ander gedeelte van ons kleine maar ook „grote" Vaderland. De Noord-Oostpolder, de trots van de Nederlandse waterstaatkundigen, maar evenzeer van de Nederlandse landbouw, zal ditmaal in het centrum van de belangstelling der L. J. G. staan, en wanneer we Vrijdagsavonds te samen in Emmeloord onze Zeeuwse avond geven, zullen we nog even na praten over deze prachtige Zuider zeepolder. Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zater dag 13 Juni a.s. gaat de L. J. G. haar zomerexcursie maken. Het program ma ziet er als volgt uit: Donderdag 11 Juni: Omstreeks 9 uur samenkomst der autobussen in Bergen op Zoom. Rijden via Breda, Den Bosch, Tiel naar Wageningen. Hier bezoeken de heren het instituut voor Landbouwtechniek en Rationali satie, de dames kunnen kiezen tussen Wageningen en Arnhem (K.E.M.A. ^n A.K.U. kunstzijdefarbiek). Tegen 3 uur wordt de tocht voortgezet via Ede, Otterlo (eventueel samenkomst der bussen uit Wageningen en Arn hem), Harskamp, Stroe, Garderen, Pitten en Ermelo naar Harderwijk. H:er ligt een salonboot klaar voor eei tocht naar de Zuiderzeewerken; wj kunnen dan de nieuwe polder Fpvoland in wording aanschouwen. Langs de prachtige IJsselmeer- oö/er rijden we daarna naar Kampen ofVollenhove alwaar de nacht wordt d orgebracht. Eij, die eventueel bij kennissen in cw N. O. Polder wensen te overnach ten kunnen dit doen mits zij dit bij de ojbave bekend maken. Zij krijgen la er reductie op de excursiekosten. /rydag 12 Juni bezichtigen we oifier de deskundige leiding van de Drectie van de N.O.P. Nederland's grootste droogmaking. In dit pro gramma is opgenomen een bezoek aan Urk, een gemaal en het oudheid kundig museum op Schokland, 's Avonds komen we samen in Em meloord om daar de „Zeeuwse avond" bij te wonen, die we zelf zullen ver zorgen. Op het programma staan o.a.: Optreden van het L. J. G.-orkest uit O. Z.-Vlaanderen en de opvoering van het blijspel „Mijn vrouw verlangt salaris", door de Streek Tholen. Zaterdag 13 Juni. We rijden via Giethoorn (het Hollandse Venetië), Meppel, Staphorst (bijzondere wo ningbouw en klederdrachten), Zwolle, Hattem, Wapenveld, Heerde, Epe, Ernst, Vierhouten, Elspeet, Uddel, Hoog Soeren naar Apeldoorn. Bezoek aan het natuurreservaat, Berg en Bos, Het Loo en zo mogelijk nog ver dere bezienswaardigheden. Daarna naar Arnhem, Nijmegen (Berg en Dal) en vervolgens via Oss en Den Bosch weer huiswaarts. Het reis schema voor deze dag is opgesteld door de Gelderse V. V. V. Plet belooft een interessante en leer zame excursie te worden. De kosten zullen ongeveer 30 bedragen. Pre cies is dit moëilijk te bepalen, daar het aantal deelnemers in deze beslis send zal zijn i.v.m. de buskosten en de ontspanningsavond in Emmeloord. Eten voor de eerste dag moet men meenemen. Voor de tweede dag wordt gezorgd, terwijl de derde dag voor een maaltijd wordt zorg gedra gen. Opgaven voor deelname met gelijk tijdige storting van ƒ30 vóór Vrijdag 26 Mei a.s. aan de leden der excursie commissie: M. K. Romeijn, evac.-adres Haven plein, Zierikzee. P. Janse, C 11, Colijnsplaat. J. Markusse, Kerkplein A 6, 's-Heer Abtskerke. J. L. Mol, Binnendijk 10, Nw- en St. Joosland. J. W. de Putter, Langedreef L 56, Axel. J. v. d .Wege, Koninginnenpolder 4, Biervliet of rechtstreeks (het aller beste) aan M. C. J. Kosten, Puitpol der, Tholen, telef. 17 Oud-Vossemeer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5