B EMIGRATIE jOonen en Sociale voorzieningen Stuifpoeder 5 0 Spuitpoeder 25 0 Mengolie 500 DE GELEIDE LOONPOLITIEK. KORTE DERICHTEN DE BESTRIJDING VAN DE KNOPMADE EN DE PEULBOORDER BIJ ERWTEN. Westerwolds raaigras GEBRs DE J0NGH GOES ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD tegen Vlasthrips Een product van NV. NOURY VAN DER LANDE'S EXPLOITATIE MIJ.Deveoier. Verkrijgbaar? bij if Jebo-DepÖt*. jïVerdugt-Agente» en Plaatselijke Coöperaties. In November 1952 heeft de regering de S. E. R. verzocht advies uit te brengen over de vraag of er aanleiding is wijzigingen te brengen in de ge leide loonpolitiek, zoals deze sedert de bevrijding in ons land is gevoerd. Bij het stellen van deze vraag gaf de regering te kennen voorshands van oordeel te zijn, dat enigerlei vorm van geleide loonpolitiek niet kan worden gemist. De S. E. R. heeft inmiddels zijn advies uitgebracht en wij willen trachten in het onderstaande hiervan een indruk te geven. In de eerste plaats wordt hierin een overzicht gegeven van de sedert 1945 gevoerde loonpolitiek, welke haar uitgangspunt vindt in het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen, hetwelk in het genoemde jaar werd afgekondigd en waarbij o.a. met betrekking tot de lonen een aantal dwingende voorschriften werd ingevoerd en de bevoegdheden van Rijksbemiddelaars en de Stichting van den Arbeid geregeld. In de practijk van de loonbeheer- sing werd vervolgens een aantal richtlijnen opge steld, welke bij de toetsing van C.A.O.'s plegen te worden gehanteerd. De loonbeheersing heeft zonder twijfel nuttig ge werkt. Zij vormt één der instrumenten van de regering voor de economische politiek en in het bijzonder ter beteugeling van het inflatiegevaar en heeft als zodanig belangrijke diensten bewezen. Dit neemt echter niet weg, dat intussen motie ven kunnen worden aangevoerd voor een vrijere loonvorming. In het S. E. R.--advies wordt hierbij stilgestaan en o.m. gewezen op de omstandigheid, dat tengevolge van de loonpolitiek de lonen in de onderscheidene bedrijfstakken en ondernemingen belangrijk genivelleerd zijn. Een kleine meerder heid van de S.E.R. vindt hierin aanleiding een iets vrijere loonpolitiek te bepleiten, waarbij zij denkt aan een z.g.n. marge-politiek t.a.v. de basisionen. Een gedachte, welke zou kunnen worden verwezen lijkt door het toestaan van bepaalde marges boven en beneden de bestaande richtlijnlonen en met in achtneming waarvan partijen vrij zouden moeten zijn de lonen vast te stellen. Deze vrijheid zou kun nen worden verleend op grond van een periodiek vast te stellen analyse van de economische toe stand, waarbij wordt gedacht aan de positie van de betalingsbalans, de ruilvoet t.a.v. andere landen en het verloop van het nationaal inkomen. Een belangrijke minderheid van de S. E. R. heeft zich met dit voorstel niet kunnen verenigen doch zou overigens wel accoord kunnen gaan met een grotere differentiatie in de z.g.n. secundaire ar beidsvoorwaarden, met name de bovenwettelijke uitkeringen, verbeteringen in de bedrijfstaks- en ondernemingswijze pensioenfondsen, variaties in de vacantieduur etc. De S. E. R. acht dus enige souplesse bij de loon politiek gewenst, zij het dat de meningen over de wijze, waarop dit doel dient te worden nagestreefd, uiteenlopen. Als verdere motieven voor meer differentiatie in de lonen worden genoemd de wenselijkheid om de mobiliteit der arbeiders te vergroten en bij de loon vorming meer rekening te kunnen houden met de economische bedrijfsresultaten in bepaalde bedrijfs takken en ondernemingen. De tegenstanders van de voorgestelde marge- politiek t.a.v. de basislonen verwachten, dat in het bedrijfsleven een streven zal ontstaan de toelaat bare marge in alle bedrijfstakken te benutten. In verband met de ervaring, welke in de afge lopen jaren met betrekking tot de loonvorming in de landbouw is opgedaan, menen wij dit standpunt te moeten ondersdhlrijven. Immers het streven naar de z.g. relatieve gelijkstelling heeft reeds bij herhaling geleid tot verhoging van de lonen der landarbeiders. Het ontgaat ons echter waarom de bedoelde minderheid dit standpunt niet meent te moeten innemen met betrekking tot de secundaire arbeidsvoorwaarden. Ook hier is o.i. voorzichtig heid geboden, omdat de practijk heeft geleerd, dat ook t.a. hiervan naar zekere normen wordt ge streefd. Wij denken hierbij b.v. aan de premie van de bedrijfspensioenverzekeringen, welke momen teel voor het gehele bedrijfsleven aan een maximum is gebonden van 3,per week. Wij erkennen, dat er minder bezwaar bestaat tegen enige differentiatie in de secundaire arbeids voorwaarden, wanneer het de bedoeling is om hierdoor de verbetering van de vakopleiding der arbeiders te stimuleren. Met de S. E. R. zijn wij voorts van oordeel, dat et tengevolge van de nivel lering der lonen in de onderscheidene bedrijfstak ken aanleiding is meer aandacht te besteden aan de vraag of het verschil in beloning van de onge schoolde en geschoolde functies niet moet worden vergroot. Beziet men b.v. de structuur van de C. A. O.'s in de landbouw, dan valt het op, dat er slechts een gering verschil bestaat tussen de lonen van de onderscheidene groepen landarbeiders. De vraag in hoeverre hierin door middel van werk- classificatie verbetering kan worden gebracht, is dus ook voor onze bedrijfstak van belang. Dat de S.E.R. voorstander is van meer soepel heid bij de loonvorming blijkt bovendien bij de uit spraak, dat bij de vaststelling van de lonen, be halve met de bestaande normen ook rekening dient te worden gehouden met de stand van de werk gelegenheid. Voorshands valt niet te overzien tot welke consequenties deze uitspraak in de practijk zal leiden. Tot slot zij vermeld, dat de S. E. R. voor wat de naaste toekomst betreft unaniem tot de conclusie is gekomen, dat vooralsnog de huidige organisatie van de loonpolitiek dient te worden gehandhaafd. Het valt dus niet te verwachten, dat de bestaande loonbeheersing op korte termijn ingrijpend zal worden gewijzigd. N. A. V. BOEKENNIEUWS. Van de Uitgeverij „Ceres" te Meppei ontvingen wij het boekje, getiteld ,,De Weg der Zuchten," samengesteld door Mr. W. H. Takens, adj.-secreta- ris Gron. Mij van Landbouw. Dit boekje van "J5 liu ;s bedoeld als handwijzer bij de loonberekening in de landbouw. Naast een beknopte uiteenzetting van de diverse sociale wet ten worden .enkele loonberekeningen gegeven en tabellen waarqp men de waarde van de vacantie- bonnen, W. en W. bijslag en ziekenfondspremie kan aflezen. Zeer zeker' beantwoordt dit boekje aan haar doel. „De Weg der Zuchten" is te verkrijgen bij Uit geverij „Ceres" te Meppei en bij de Boekhandel tegen de prijs van ƒ1,90. De heer Mr. E. Kuijlman, Secretaris van het Kon. Ned. Landbouw-Comité en Secretaris van de Alge mene Emigratie Centrale te 's-Gravenbage, zal op Donderdag 21 Mei 1953, van 12.501.00 uur in de A.V.R.O.-rubriek „Uit het Bedrijfsleven" een inlei ding houden over het onderwerp Is Emigratie een Nederlands belang? Reeds eerder is er op gèwezen, dat de bestrijding van de erwtenpeulboorde'r- in erwten, die voor de diepvries- of conservenindustrie zijn bestemd, al leen met parathion rtiag geschieden, indien er tus sen de laatste behandeling en de oogst een periode van 10 dagen verloop*-Tevens is vermeld, dat bij erwten, die in groene toestand zullen worden ge oogst, met één bespuiting kan worden volstaan. Voorts werd aangegeven, dat, indien het niet moge lijk is zich aan het desbetreffende voorschrift te houden, de behandeling dient te geschieden met D. D. T. In verband echter met de noodzaak, dat alle voedingsmiddelen voor mens en dier geheel vrij van D. D. T. moeten uijn, vestigt de Plantenziekten- kundige Dienst er radrukkelijk de aandacht op, dat bij een erwtengewas, bestemd voor de diep vries. of conservenindustrie en waarvan de erwten reeds zovèr zijn ontWikkeld, dat binnen de eerst komende 10 dagen met oogsten zal worden begon nen, geen bestrijding tegen de rupsjes van de erwtenpeulboorder mter mag worden uitgevoerd. Dit geldt niet alleen voor parathion, doch ook voor D. D. T. Zouden de eiKvten zo kort voor de oogst, toch met D. D. T. wojden behandeld, dan zou zich ongetwijfeld nog D. 0. T. bevinden op de blad- en stengeldelen, die óf direct óf na ensilage aan het vee worden vervoeceni. In verschillende percelen vlas vallen de plantjes plotseling weg na een aanvankelijk goede opkomst. We hebben hier waarschijnlijk te maken met het optreden van Botrytis cenerea. Deze zwam gaat over met het zaad, zodat ontsmetting van het zaad geboden is. Speciaal het zaad afkomstig uit de N.O.P. vertoont deze verschijnselen vrij sterk, om dat door het late afrepelen de hard geworden zaadhuid des te gemakkelijker gaat barsten en de besmetting dan ook des te sterker plaats vindt. Ook in de N.O.P. wordt een dergelijk verschijnsel veel geconstateerd, zonder dat men de ziekte als Botrytis aanduidt. „Shell en het platteland" heet een aantrekkelijk uitgevoerd, boekje, dat deze maatschappij onlangs ons toezond. Wanneer we bij wijze van uitzonde ring deze uitgave vermelden, dan is het wel omdat in dit boekje reclame en wetenswaardigheden har monisch zijn samengevoegd. De aantrekkelijke uitvoering maakt tezamen met het systematisch karakter dit boekje tot een aardig bezit. In Nederland kan volgens een recente schatting van Dr. Ir. Mesu, directeur van de Cultuurtech nische Dienst, door watertoevoer gemiddeld een productieverhoging worden verkregen die overeen komt met de opbrengst van 240.000 ha land. De regering installeerde daarom in 1951 de Commissie voor Onderzoek der Landbouwwaterhuishouding van Nederland, die tot taak heeft de wetenschap pelijke basis te leggen voor een verbeterde water voorziening in de land- en tuinbouw. In dit kader moet ook het bezoek gezien worden, dat een groep specialisten op dit gebied deze zomer aan de V. S. van N. Amerika zal brengen. Dezer dagen werd te Utrecht de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden van de „Groningen", algemene onderlinge maatschappij tot verzekering van paarden en rundvee, gevestigd te Utrecht. Blijkens het verslag, uitgebracht door de direc teur, de heer B. L. Leopold, bedroeg de reserve op 31 December 1952 225.715,34. Commissarissen hebben zich accoord verklaard met het door de directie gevoerde beheer. De aftredende commissarissen werden herkozen. In Frankrijk is de tekst gepubliceerd van een wet waarbij de Minister de verplichting tot vacci natie voor het mond- en klauwzeer kan voorschrij ven. Het vaccin wordt gratis door de Staat ter beschikking gesteld. In Denemarken is de centrale import van voe- dergranen met ingang van 15 Mei opgeheven. Het instrumentarium van het „Staatsveeartse- nijkundig Onderzoekingsinstituut" te Amsterdam zal binnenkort worden verrijkt met een ultra centrifuge, die het instituut in staat zal stellen het mond- en klauwzeervirus veel zuiverder dan thans mogelijk is te isoleren en te analyseren. Voor de bestrijding van deze gevreesde veeziekte is dit van groot belang. Voor de aankoop van dit moderne toestel zal de tegenwaarde van 5930 dollar (bijna 22.500 gulden) worden vrijgemaakt uit de speciale rekening bij de Nederlandse Bank, het z.g. tegenwaardefonds. Dat de propaganda voor het gebruik van peul vruchten, gedurende het afgelopen seizoen georga niseerd door de Peulvruchten Studie Combinatie, niet zonder resultaat is gebleven, is een reden temeer om de producenten van andere landbouw producten hier ook eens op te wijzen. Handels deskundigen taxeren de vooruitgang in omzet over het laatste jaar op 25 De P.S.C. acht het dan ook niet onmogelijk,j^dat binnen enkele jaren de consumptie van peulvruchten op het vóóroorlogse peil terug wordt gebracht. Dit sprekende resul taat werd bereikt door het nauwe contact met huis vrouwen en handelaren. De hierbij geboden wijze van voorlichting met folders, kalenders en demonstraties blijkt dus wel ingeslagen te zijn. ZAAIT voor snelle groei en vroegrijpheid Uit vooraad leverbaar POSTBUS 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4