Wij lazen voor II L. K. VAN DIJK IN MEMORIAM Excursie naar Tentoonstelling te Keulen Kansomes - Krilium een wondermiddel premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee in zeei+and. walIcheren. tholen. tluma c r n a weel -goes ZEEUWSCH I ANDBOUWBLAD Zaterdag 9 Mei j.l. is te Tholen op de zeer hoge leeftijd van 97 jaar begraven de heer L. K. van Dijk. Van Dijk is de pionier ge weest van het landbouwonderwijs in Tholen. In 1899 behaalde hij de landbouwacte en naast zijn vele andere onderwijsarbeid werd deze kennis in de practijk omgezet. De Thoolse boerenzoons hebben onder zijn leiding de eer ste schreden op het toen nog zo wankele pad der beginnende landbouwwetenschap gezet. Wie de levensgeschiedenis van deze man bestudeerd heeft, zoals ondergetekende dat ter gelegenheid van zijn 95ste geboortedag, ruim twee jaar geleden, mocht doen, staat ver baasd en bewonderend voor de ijzeren wils kracht en taaie volharding, waarmee Van Dijk zijn leven tot een prestatie heeft opgebouwd. Onder zeer moeilijke omstandigheden moest hij zijn opleiding steentje voor steentje bijeen garen, maar hij bracht het dan ook uiteinde lijk tot Hoofd van de Openbare U. L. O. en Directeur der Rijksnormaalschool. Zijn ge weldige vitaliteit deed hem na zijn pensio nering op organisatorisch terrein nog belang rijk scheppend werk verrichten. Een en an der leidde tot zijn benoeming op 79-jarige leeftijd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Kort geleden kwamen we zijn naam nog tegen, toen wij na de ramp de litteratuur over de watersnood van 1906 nasloegen. Hij was toen rapporteur van de Commissie die de landbouwkundige ervaringen met de teelt op de zilte gronden in het Zuid-Oostelijk deel van Tholen moest nagaan. Het rapport bleek voor ons nog van actuële betekenis. Dankbaarheid zij er voor zijn kinderen, die hem zo lang mochten behouden. Dankbaar heid ook van de bevolking van Tholen, want het geven overtrof verre het nemen bij deze man. Hij ruste vredig. G. De voordelen itan een goede bodemstructuur zijn vele. Zo zeer zelfs dat de praktijk alles in het werk stelt om de structuur niet alleen te hand haven, doch ook te verbeteren. De grondbewerking, die tijdelijk een verbetering kan geven biedt geen blijvende oplossing. De invloed hiervan wordt dan ook nog al eens te h'oèg aangeslagen, als we de bestendigheid van de daarmee bereikte structuur nagaan. Ook het organisch materiaal dat we regelmatig toevoeren in de vorm van stalmest, groenbemes- ting, compost e.d. kan, doordat een groot gedeelte van het materiaal weer vrij spoedig verteert, slechts voor een gedeelte medewerken aan een blijvende verbetering. 9tu is deze tijdelijke wer king van de organische stof niet te verwaarlozen, daar bij de ontbinding van de organische stof kit- stoffen worden gevormd, die de bodemdeeltjes de zo noodzakelijke binding geven. Daarom is dan ook voor de instandhouding van het bereikte effect een regelmatige toevoer van organisch materiaal noodzakelijk, om de gunstige invloed van het ma teriaal, dat niet verder kan worden aangetast en afgebroken, de z.g. stabiele humus, te ondersteunen. Volgens alle tot nu. toe uit gevoerde schattingen, komen we in ons land echter jaar lijks grote hoeveelheden orga nisch materiaal tekort om deze bodemstructuur op een voldoende hoog niveau te handhaven. Zodat het dan ook niet te verwonderen valt dat reeds tientallen jaren ge zocht wordt naar een middel dat de gunstige wer king van stabiele humus op de structuur kan ver vangen en evenaren". In Nederland is in dezen baanbrekend werk verricht door Prof. J. Hudig, die de stabiele humus, z.g. Calhahumus, fabriceer de. Het product heelt helaas niet aan de verwach tingen voldaan. Ook in andere landen zijn reeds vele producten met dit doel op de markt gebracht, zonder dat hier ooif veel gebruik van gemaakt is in de praktijk. Eind 1951 werd de wereld opgeschrikt door de publicatie dat een Amerikaanse maatschappij, de Monsanto Chemical Cie te St. Louis, er in geslaagd was een bruikbaar product te vervaardigen. Sedert dien hebben de dagbladen en langzamerhand ook andere bidden zfcfr" 'iVl dëzê ontdekking bezigge houden als gold 't het ei van Columbus. Lang zamerhand werd het nieuws minder sensationeel en werden meer betrouwbare bijzonderheden over Vijf-en-twintig jaar in dienst der Landbouwboek- houderij. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M*. Zitdagen Secretariaat. In Memoriam: L. K. van Djjk. W|j lazen voor U. Excursie naar tentoonstelling te Keulen. De Voorjaars-Stierenkeuringen 1953. Premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee. Belastingrecht. 5. Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering. (Z. V. B.) Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied. (Z. V. V.) Zitdag Adviesbureau voor Oorlogsschade. Zitdagen Contractzaadteelt. Let op de Uitbreidingsplannen: Groede. Op de ere-galerij. Wintertarwe-areaal met ruim 33 ingekrompen. Herstel beschadigde bedrijfsgebouwen. Lonen en Sociale voorzieningen. De geleide loonpolitiek. Boekennieuws. Emigratie. De bestrijding van de knonmade en de peulboorder bij erwten. Korte Berichten. De Boeren jeugd. Indrukken van de Landbouwbeurs te Utrecht. Iets van het werk van de commissie voor oliehou dende zaden in 1952. Voor de Plattelandsvrouw: Woningtentoonstelling te Goes. Zaadteelt-actualiteiten. Tuinbouw Garantieprijzen ook voor ons fruit? Fruittelers opgepast. Onderwijs: Opnieuw 13 gelukkigen. Eindlessen der R\jks Landbouwwinterschool te Schoondijke. Eindles Lagere Landbouwschool Kruiningen. Ontvangen boekwerken. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Uit de Kringen en Afdelingen. Marktberichten. Bram uit de Slikhoek. Wanneer U aanj deze excursie op 3 en 1 4 Juni a.s. wenst deel te nemen, kunt U zich heden nog telefonisch opgeven aan het Secretariaat der Z. L. M. te Goes, telef. K 1100—2345. Voor bijzonderheden, zie nummer van vorige week. Maant lag 18 Mei. Grijpskerke 9,30 uur Nieuwland Gapinge 14, Meliskerke 1,uur. Dinsdhg 19 Mei: I,uurV Kleverskerke 10,30 uur; uur. ZUID-lpVELAND. Woensdag 20 Mei: 's-Heer Aren'dskerke 8,uur; Borssele 10,30 uur; 's-Heer Abtskerke 14,—1- uur. Donderdag 21 Mei: Oudelande 8,30 uur; Kapelle 10,30 uur; Goes 14,uur. Vrjjdag 22 Mei: Wolphaartsdijk 8,uur; Yerseke 10,30 uur; Heinkenszand 14,uur. Vrijdag 29 Mei: Tholen 8,30 uur; St. Maartensdijk 10,30 uur; St. Annaland 14,uur. ra.4. OW HAMÏSXAAH VER NEVELAAR «•rite-klas Lgelt fabrikaat! dit „wondermiddel" bekend. Wanneer wij U eerst nu met het krilium in kennis stellen, dan is dit omdat eerst onlangs op een vergadering van de Landbouwkundige kring Groningen door Dr. P. K. Peerlkamp en Ir. H. Kuipers mededelingen werden gedaan over Nederlandse ervaringen met het Kri lium.*) We behoeven het dus niet meer te doen met de opgezwollen verhalen over grotere en mooiere tomaten uitgestald door lieftallige jonge dames, en hogere opbrengsten van allerlei gewas sen, zoals ons deze tegenkwamen uit allerhande publicaties, ingegeven door commerciële oogmer ken. Doch eerst wat meer over het krilium zelf. Het is een bleekgeel alcalisch poeder van onbekende doch ingewikkelde chemfcche structuur dat buiten gewoon sterk water aantrekt. Deze laatste eigen schap geeft reeds aanstonds moeilijkheden bij de toepassing, daar de verdeling alleen door droge grond kan plaats vinden. Het krilium is een structuurregelaar. Dit houdt echter niet in dat de structuur van de grond ten allen tijde goed gemaakt wordt zonder meer. Veel eerder beperkt zich het effect tot het in de juiste toestand houden van de met veel moei te opgebouwde structuur. Het is dus noodzakelijk om, vóór de aanwending de grond reeds te brengen in de best moge lijke structuurtoestand, omdat de toestand bij het toedie nen van het krilium min of meer bepalend is voor het effect. Hoe lang deze structuur gehandhaafd kan wor den is een nog open vraag, daar vanzelfsprekend de eerste proeven nog maar enige jaren lopen. Wanneer de goede structuur tot uiting komt in de stabiliteit van de gevormde kruimels is reeds veel gewonnen. We hebben dan b.v. geen last meer van het dichtslempen van de grond; de watercapa citeit van de grond is groter geworden; de door- latendheid is beter en de grond is veel ruller. De binding tussen de gronddeeltjes wordt op de zware gronden minder en op de lichte gronden eerder sterker. Op de zwaardere gronden zou men de grond gemakkelijker kunnen bewerken en met minder trekkracht kunnen volstaan; op de lichtere zou vooral geprofiteerd kunnen worden van het ver minderde erosiegevaar en een betere lucht- en waterhuishouding. Wat voor invloed hebben de hier opgenoemde voordelen nu voor de opbrengst van de gewassen? Het Landbouwproefstation leg de reeds enige proeven aan met vlas. Laat in de zomer gezaaid vlas gaf bij potproeven op Dollard- klei die met krilium was behandeld: 11 meer opbrengst en op een behandelde zavelgrond 12 De lengte van het vlas was in beide gevallen gro ter n.l. resp. 5% en 4% cm. Dit zijn dus proeven met een duidelijk positief resultaat. O.i. mag niet vergeten worden hierbij op te merken dat het vlas onder moeilijke omstan digheden moest groeien. Een verbetering van voor waarden in deze omstandigheden heeft veel vlug ger een opbrengstverhogend effect dan in normale omstandigheden. Wat zijn nu de kosten van een dergelijke behan deling. Precies is dit nog niet vast te stellen, daar de prijs in Nederland nog niet bekend is. Men spreekt echter over een prijs van 17,— per kg, wat gezien de benodigde hoeveelheid van 2200 kg bij een bouwvoordikte van 15 cm, neer zou komen op een uitgave ineens van ongeveer 35.000. Dergelijke bedragen kan geen enkele landbouwer zich veroorloven, zodat de prijs voorlopig wel de grootste handicap bij de toepassing zal blijven. In de tuinbouw vooral wanneer deze in kassen wordt uitgeoefend, liggen de zaken wel iets anders. Ove rigens moet er nog wel even op gewezen worden, dat de tuinbouw meestal niet erg veel belangstel ling vertoont voor gronden met een afwijkende structuur. Er zal nog veel onderzoek nodig zijn voordat een betrouwbaar advies ov%r de toepassing in de prak tijk gegeven kan worden. Het Amerikaanse Minis terie van landbouw meent overigens dat alleen nog maar proefsgewijze gebruik aan te bevelen is. Ook bij de toepassing van krilium is men nog niet klaar met de organische stof-voorziening van de grond, daar deze evengoed nog regelmatig plaats moet vinden. Het krilium is immers voor bacteriën onaantastbaar en kan dus geen voedsel bron zijn voor de bacteriën, die steeds behoefte heb ben aan nieuw voedsel. Voor degenen die in krilium een wondermiddel hebben gezien moet dit dus wel een grote teleur stelling zijn. Met krilium zullen we evengoed de grondbewerking met zorg moeten verrichten en zullen we de bemesting evenzeer moeten afstellen op de behoefte van het gewas. Want daarvoor is grond een onderdeel van de levende natuur, die zich niet laat drukken in het dwangbuis dat wij er op het laboratorium voor klaar hebben gemaakt. B. Het verslag van deze bijeenkomst vonden we in het Groninger Landbouwblad afgedrukt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2