NIEUWE REGELING VOOR BOERDERIJENBOUW IN RUILVERKAVELING Bestrijding Thrips ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Het regenkanon in actie. zal daar nog weer verzet moeten worden, voordat een enigszins dragelijke toestand geschapen is. We hebben gelopen over de zandvlaktes van Krui- ningen die bij eb een strand gelijk zijn. En we vonden het vruchtbare slib in dikke lagen in schuren en huizen, waar het de laarzen van de bezoekers vasthoudt. Wie daar komt verliest de moed wel eens. Maar wie op het eiland Walcheren komt kan constateren wat herstel en herverkave ling onder leiding van cultuurtechnische deskundi gen kunnen bewerkstelligen. Het vraagstuk van de werkgelegenheid heeft in eens weer een geheel ander aspect gekregen, al vallen de rampgebieden over het algemeen niet samen met streken waar voordien een vrij grote werkloosheid heerste. Het is niet onmogelijk dat elders tengevolge van de toenemende werkgelegenheid of de gevol gen van de ramp voor de schatkist cultuurtechni sche werken beperkt zullen moeten worden. Het werk in de rampgebieden vraagt terecht om voor rang en het daar bestede geld geeft de grootste voldoening; De cultuurtechniek heeft vele midde len om de grond te herstellen en te verbeteren. Het is zaak op ruime schaal hiervan te profite ren. Dan kan ook uit de verschrikkelijke gevolgen van de ramp nog een nieuwe en betere toekomst voor velen geboren worden. B. Op vele percelen vlas, erwten, bieten en gerst komt dit jaar veel thrips voor. a. In het vlas komt de thrips meest voor op percelen, gelegen in de buurt van percelen, waar vorig jaar vlas gestaan heeft en dan voornamelijk bij warm, broeiachtig weer. De thripsen zuigen aan blaadjes en eindknoppen. Op de blaadjes ziet men bruine plekjes en de kop pen worden dikker dan normaal. De planten blij ven klein en krijgen een roodbruine tint. Aan de randen van de percelen is de aantasting het ergst. Door een tijdige behandeling van de randen van het perceel kan de schade als regel worden voor komen. b. In sommige percelen erwten, eveneens ge legen in de buurt van percelen, waar vorig jaar vlas of erwten hebben gestaan, komt veel thrips voor. Ook in erwten met gerst als voorvrucht komt plaatselijk veel akkerthrips voor. De schade door thrips aan erwten kan zeer groot zijn. Deze uit zich aanvankelijk in misvormde bla deren en later in kleine misvormde, vaak gekrom de peulen met typische zilverglans. c. In bieten met voorvrucht vlas komt plaatse lijk veel thrips voor. Bij aantasting door thrips krullen de blaadjes naar beneden en de groei wordt belemmerd. De bestrijding moet zo vlug mogelijk geschieden. d. In gerst met voorvrucht vlas komt plaatse lijk veel thrips voor, zodat bestrijding gewenst kan zijn. Bestrijding. Alle hoeveelheden zijn gegeven per ha. Stuiven: 25 kg H.C.H. stuif poeder of 30 kg D.D.T, stuifpoeder. Spuiten of vernevelen: 4 kg H.C.H. spuit 25 of 2 1 H.C.H. mengolie 50 of 2% 1 H.C.H. mengolie 40 of 4 1 D.D.T. olie 20 of 3,2 1 D.D.T. olie 25 Voor de bestrijding van de thrips is H.C.H. het meest aan te bevelen. Voor gelijktijdige bestrij ding van bladrandkever en thrips in erwten is D.D.T. aan te bevelen. De bestrijding van thrips met D.D.T. valt wel eens tegen. Bij vernevelen van H.C.H. mengolie moet minstens 100 1(1 liter) water per ha wor den gebruikt. In 1952 werd de thrips in bieten en erwten zeer goed bestreden door 1 liter Parathion 20 op 800 liter water per ha te spuiten. R. L. V. D. Axel. R. C. C. DE BRUYCKERE. Axel, April 1953. Wat er van de dijk bij Stavenisse overbleef. men deze dorre vlakte ziet, is men geneigd het ge bruik over dit jaar direct af te schrijven. Het eiland Tholen ligt met vele wonden lang zaam weer te genezen. De arts cultuurtechniek heeft niet alleen de pols gevoeld en de wonden voorlopig verbonden, maar ook een volledig onder zoek verricht. Daarbij zijn nogal wat slepende kwalen te voor schijn gekomen. Zijn advies luidt: De patiënt moet niet alleen herstellen maar ook weer jonger en sterker worden. Daar is een operatie voor nodig. Tegenwoordig noemen we dit herverkaveling. Het is een prachtkans voor het eiland die waarschijn lijk nooit meer terug zal komen. En de voordelen zijn groter dan de bezwaren. Cultuurtechnisch gezien valt er in Zeeland in de eerstkomende jaren ontzettend veel te doen. Het zijn angstige voorgevoelens die ons bezig hou den als we denken aan de grote gebieden die straks nog eens boven water zullen komen. Hoeveel grond Een steeds terugkerend bezwaar bij ruilverkave lingen is wel de moeilijkheid dat in afgelegen ge bieden, mede tengevolge van de vroeger veelal slechte afwatering, geen of weinig bedrijfsgebou wen voorkomen. De exploitatie van deze gronden brengt daarom steeds extra kosten met zich mee o.a. wegens de vele transportkosten. Een ruilver kaveling in een dergelijk gebied kan daarom nooit een afdoende oplossing voor alle problemen geven, omdat de afgelegen complexen ook voor de nieuwe gebruikers nog hogere kosten met zich mee brengen. Op Walcheren werd dit bezwaar bij de herver kaveling van het eiland sterk gevoeld, zodat een aantal nieuwe bedrijven, in hoofdzaak in de Zuid watering gelegen, gesticht werden. Dezer dagen ontvingen we een persbericht dat de in November 1952 aangekondigde regeling nader uitwerkt. Het bedrag voor subsidies wordt voor het jaar 1953 vastgesteld op 1 millioen gul den. Subsidie wordt verleend tot een maximum van 40 van de verantwoorde bouwkosten voor iedere ha boven de 10 ha te verminderen met van nieuw te bouwen boerderijen, die niet door splitsing ontstaan zijn. Hierbij moeten de oude gebouwen hun bestemming definitief verlie zen. Het bedrijf moet minstens 10 ha groot zijn en behoorlijk productief, terwijl de percelen niet ver der dan 1 km van de gebouwen verwijderd mogen liggen. De gebouwen moeten sober zijn, doch an derzijds ook weer aan zekere eisen voldoen. De aanvrager dient de grond in eigendom te bezitten of voor het gedeelte dat hij pacht, te beschikken over minstens 24 jaar pacht. Tuinbouwbedrijven komen voor deze regeling niet in aanmerking. Op zichzelf achten we deze regeling niet van ge weldig groot belang. Het voor 1953 uitgetrokken bedrag is immers slechts voor een gering aantal gevallen toereikend. De gedachtengang die er aan ten grondslag ligt is echter des te belangrijker. De reden is immers dat de bedrijfseconomische toestand te wensen laat en dat een ruilverkave^ ling zonder meer niet afdoende werkt. Een dergelijke gedachtengang vinden we ook bij al het herstelwerk in de rampgebieden. Herstel in de oude toestand is vaak bedrijfseconomisch ge zien zeer onbevredigend. Indien een herverkave ling wordt toegepast wordt er van uitgegaan dat de oude toestand niet terug moet keren, doch dat een radicale ingreep verantwoord is. In principe nu worden de kosten van het herstel geheel door het Rijk gedragen, terwijl de belang hebbenden een nader vast te stellen percentage van de kosten; verbonden aan de verbetering moe ten betalen. De cultuurtechnische dienst verleent subsidie op deze kosten. In het persbericht dat de subsidie regeling voor de boerderijenbouw aankondigt wordt een juist beginsel naar voren gebracht. Er wordt echter uitdrukkelijk gesproken van ruilver kavelingen en het woord herverkaveling komt men niet tegen. Het ware te wensen dat in de gebieden, die straks worden herverkaveld, op ruime schaal ge bruik gemaakt kan worden van een soortgelijke regeling, als een aanvulling op de uitkering die gebaseerd is op de herstelkosten ter plaatse. Men stelle echter het vrijwillige karakter uitdrukkelijk voorop. Het bouwen op oude fundamenten en overblijf selen is voor geheel of grotendeels verwoeste be drijven immers altijd goedkoper dan het geheel nieuw bouwen op een andere plaats. Het rekening houden met de bedrijfsgrootte bij de vaststelling van het percentage lijkt ons hierbij minder ge wenst. De herverkaveling van Walcheren heeft wel geleerd dat door de te grote opeenhoping van bedrijfsgebouwen rondom de dorpskernen een goede verkaveling sterk wordt bemoeilijkt. Het is nu de tijd daar lering uit te trekken voor de toe komst. B. 100 mm zo in een half et maal gegeven wordt 1200 m2, is de dagcapaciteit van dit kanon 2400 m2 of ongeveer ha. Zonder kosten is deze werkwijze zeker niet, om dat het water na het op pompen eerst nog weer op gejaagd moet worden door een motor van gelijke sterkte. Maar het behoud van een mooie jonge boom gaard is heel wat waard en als we door deze kunstma tige regen het zoutcijfer dat gemiddeld 5 bedraagt op de lage plekken zelfs 11 tijdig omlaag kunnen bren gen, is er veel voor te zeg gen. Ook in Brabant worden o.a. te Fijnaart momenteel proeven op dit gebied ge nomen; men heeft hier ech ter het niet te onderschat ten voordeel dat plaatselijk over zoet rivierwater be schikt kan worden. Zodoen de kan hier wel een soort sawah worden aangelegd en blijven de kosten waarschijnlijk ook op een lager niveau. 540.000 zakken met zand. Terwijl de boeren nog gips over hun bouwland strooien gaat het herstel van de dijken, die een herhaling moeten trachten te voorkomen, gestadig door. We zijn zo licht geneigd om hetgeen nog maar enige maanden achter ons ligt te vergeten, als we bulldozers en. draglines aan het werk zien. Maar in het gat van de polder Poortvliet liggen nog altijd de 540.000 zakken met zand die honder den mannen uit dat dorp er heen hebben gedragen langs 730 meter nauwelijks begaanbare dijk. Zij, die met hun handen hebben gewerkt en hebben ge zwoegd toen nog geen mechanische hulp mogelijk was, verdienen in een artikel over cultuurtechniek vermelding, omdat zij hebben gewerkt aan de basis van het herstel. En in het centrum van het eiland liggen de nog niet zo lang drooggekomen weilanden als een troosteloze herinnering aan de doorbraken. Als

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9